Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2011., 18:47   #2641
Quote:
šejafana kaže: Pogledaj post
sasvim je moguće da su se doseljeni germani mešali sa okolnim plemenima, stoga i varijacije u osnovnom obliku prezimena koje se završava na sufiks -man, ali ne treba zaboraviti na njihovo (početno) germansko poreklo. Inače, razlog zašto su od kecmana postali kecmanovići, kecojevići i kecovići je isti onaj razlog zbog kojeg su nastali šterići, isakovići i sl.-srbiziranje (pohrvaćivanje) imena stranoga porekla. recimo, prezimena kiković, zogović, ljumović, očito je da su to prezimena albanskog porekla, a česta su u crnogoraca nekako mi je logičnije da se ista stvar desila sa prezimenom kecman, te da se sufiks man izgubio jer je zvučao nedovoljno slovenski...
Koji dokaz ti uopće navodiš o germanskom porijeklu, osim nastavka -man? Koju je tvoja kompetentnost u području lignvistike da možeš tako lako analizirati lignvističku podlogu imena starog bar 500 godina? Fakultet? Doktorat?

Radman, Toroman, Koroman, Tuđman, Vukman, Šikman, Kuzman i mnoga druga su onda isto germanska, je li? Pa makar Koroman recimo značilo vojnički kruh na turskom?
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2011., 21:49   #2642
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post

Naša prezimena i imena sa završetkom -man različitoga su porijekla:

1. hrvatskog: Radman, Dragman, Vladman, Vukman.
2. bizantskog: Kotroman
3. turskog: Karaman, Dušman
4. njemačkog: Feldman, Tuđman, Hartman, Cimerman
5. mađarskog: Kalman
6. (itd.) Krizman...
- Koroman je od turske riječi kuruman, koja znači dvopek, vojnički kruh i sl.
- Kuzman je od imena Kuzma, koje je grčkoga porijekla.

Toroman je u vezi s imenom sela Toromani kod Bihaća, a Šikman je prezime s područja Sarajeva.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 09:32   #2643
e jel mi može netko pokušat reć, pronać ili pomoć oko prezimena Brnčić? tražim ali nikak da nađem neš korisno.Znam samo da su se oko zagreba prvi put pisali oko 1650...
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 15:45   #2644
Quote:
invitation30 kaže: Pogledaj post
jel može nešto o porijeklu prezimena Bihar?
mađarsko prezime

Bihar ili Bihari/Bihary

Bihar je stara mađarska županija. Danas Hajdú-Bihar (Debrecen) u Mađarskoj odnosno Bihor u današnjoj Rumunjskoj (Oradea/Nagyvárad/Varadin, na drugoj strani granice).

Bihari/Bihary znači: netko iz Bihara, biharski.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 17:28   #2645
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
- Koroman je od turske riječi kuruman, koja znači dvopek, vojnički kruh i sl.
- Kuzman je od imena Kuzma, koje je grčkoga porijekla.

Toroman je u vezi s imenom sela Toromani kod Bihaća, a Šikman je prezime s područja Sarajeva.
Sela cesto dobiju ime po orginalnim porodicama koje su osnovale ili nekad zivjele u doticnom selu a ne obrnuto. U ovom slucaju ja bih rekao da su se nekakvi Toromani naselili u tom kraju i onda je njihovo selo dobilo ime po njima.

Jajcanin, Varesanin, Kotaranin, itd. su prezimena potekla od imena sela ili kraja.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 19:04   #2646
Ako neko prezime završava na -man ono ne mora uopće biti germansko.Vi ste već o tome pisali.Slično je i sto s nastavkom-as,učestao je kod Grka,ali opet razni Milasi,Jurasi,Petrasi nisu sigurno Grci.
__________________
"Srce mi otpuhao ko maslačak, ko bi rekao, tko bi rekao..."
cro-pro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 14:11   #2647
prezime hosi i đurašin ako netko zna
bokser is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 15:10   #2648
Quote:
bokser kaže: Pogledaj post
prezime hosi i đurašin ako netko zna
Evo ti pa upisi... Slucajno naletih na ovu stranicu...

http://www.imehrvatsko.net/apex/f?p=...3_PREZIME:Hosi
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 00:57   #2649
Pozz svima. Molim Vas da mi kažete nešto o značenju/povijesti prezimena RIMAC i HRASTIĆ!!!! Hvala puno
anavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 01:23   #2650
još ništa za Brnčić ?
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 18:32   #2651
Quote:
bokser kaže: Pogledaj post
prezime hosi i đurašin ako netko zna
turopoljsko?
tambura_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 13:14   #2652
>>>Radman, Toroman, Koroman, Tuđman, Vukman, Šikman, Kuzman i mnoga druga su onda isto germanska, je li? Pa makar Koroman recimo značilo vojnički kruh na turskom?<<<<<<<<

Imena na man su najverovatnije njemačko / jevrejskog izvora tvorene najćešče zanat+man (radman) ili kupljena (jevreji) prezimena koja su najčešče lijepa (Schickman).

Neka označavaju nacionalnu/regionalnu pripadnost nosioca. Uvjeren sam, da je prezime Tuđman iskrivljeno Tajčman, to jest njemac.

Značilno je, da je prvi deo imena totalno iskrivljen i pored toga vuče korijene iz staro njemačkog. Teško je prepoznati značenje.
prolaznik100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 14:09   #2653
Quote:
prolaznik100 kaže: Pogledaj post
>>>Radman, Toroman, Koroman, Tuđman, Vukman, Šikman, Kuzman i mnoga druga su onda isto germanska, je li? Pa makar Koroman recimo značilo vojnički kruh na turskom?<<<<<<<<

Imena na man su najverovatnije njemačko / jevrejskog izvora tvorene najćešče zanat+man (radman) ili kupljena (jevreji) prezimena koja su najčešče lijepa (Schickman).

Neka označavaju nacionalnu/regionalnu pripadnost nosioca. Uvjeren sam, da je prezime Tuđman iskrivljeno Tajčman, to jest njemac.

Značilno je, da je prvi deo imena totalno iskrivljen i pored toga vuče korijene iz staro njemačkog. Teško je prepoznati značenje.
Vecina ovih prezimena gore, vuku porijeklo iz latinskog, t.j. vlaskog jezika. Mano, mani = ruka, ruke.
Imas i danas talijanska prezimena kao Quattromani (Cetiri ruke)=Kotroman, Kotromanic, Torromani itd.

Tudjman jeste njemackog, vjerovatno zidovskog porijekla. Postoji prezime Tuchman (Das Tuch=marama, ubrus, sukno, Tuchmacher)
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 23:13   #2654
Smile Pomoćććć

Molim vas ako bi mi netko mogao pomoći oko pronalaženja podrijetla prezimena "Rebernik"???
cycling is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 19:13   #2655
prezime Lafter

već sam jednom pitao al nije bilo sreće s odgovorom, pa da probam opet:
zanima me ako netko ima kakve podatke o prezimenu Lafter, trenutno ljudi s tim prezimenom večinom žive na području Jastrebarskog (konkretno Okić, između Jaske i Samobora).
dakky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 19:28   #2656
Quote:
cycling kaže: Pogledaj post
Molim vas ako bi mi netko mogao pomoći oko pronalaženja podrijetla prezimena "Rebernik"???
Räber je njemacko prezima, izgleda cesto u Svicarskoj. Mozda znaci "Rauber" ili "Räuber" u svicarskom dijalektu?

Rebernik je vjerovatno slovenska varijacija na to ime.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 22:39   #2657
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
čini mi se da su prezimena poprilično medološki obrađena. prema mojoj slobodnoj procjeni, obrađeno je oko 1300 međimurskih prezimena. za svako prezime je navedeno koje godine se javlja na nekom popisu, u kojem obliku i u kojem mjestu (najraniji primjeri su s kraja 16. stoljeća). na taj način možeš pratiti kronološki razvoj, ali i zemljopisnu distribuciju (postoji i posebno poglavlje "područje rasprostranjenosti međimurskih prezimena"). analizira se i udio mađarskih prezimena, zatim broj slogova u pojedinim prezimenima, uspoređuju se međimurska s prezimenima u drugim hrvatskim krajevima i tako dalje.
Deda mi je bio iz međimurja...pa ako ne bi bilo preteško o prezimenu Besedić...hvala unaprijed.
cas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 23:25   #2658
Dilberth, puno hvala...a gdje bih mogao saznati u kojem je stoljeću nastalo to prezime (pokušavam napraviti "obiteljsko stablo" za 500 godina unatrag )
cycling is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 00:12   #2659
Quote:
dakky kaže: Pogledaj post
već sam jednom pitao al nije bilo sreće s odgovorom, pa da probam opet:
zanima me ako netko ima kakve podatke o prezimenu Lafter, trenutno ljudi s tim prezimenom večinom žive na području Jastrebarskog (konkretno Okić, između Jaske i Samobora).
Prezime dolazi iz njemačke. U području koje si naveo ima poprilično njemačkih prezimena. Tu su se prije par sto godina doseljavali rudari Sasi. Radili su u rudnicima bakra. Večinom su živjeli u Rudama no i okolici. Pa tako i u selima podno okiča.
__________________
Što se treba s vatrom očistit!
leteči is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 00:17   #2660
Zna li itko nesto o podrijetlu prezimena Okić (u Hrvata)?
goteborg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.