Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2013., 11:39   #2001
pa zar to nije diskriminacija? znači ovi koji su u braku mogu biti osigurani preko supružnika, a mi koji nismo nek plaćamo..iako smo, uvjetno rečeno, jednako loši studenti. I što u sitauaciji ako netko nema tih 400kn mjesečno da plaća, može li biti bez osiguranja tih par mjeseci dok ne diplomira, pa se onda prijaviti kao nezaposleni?
josoroso is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 13:31   #2002
Što je sa izvanrednim studentima starijim od 26 godina koji su nezaposleni, jel osnovno zdravstveno plaćaju sami i preko koje osnovice su osigurani?

Mora li izvanredni student nakon navršenih 26 godina biti prijavljen na burzi da bi imao osnovno zdravstveno?
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 13:58   #2003
Quote:
drumforce kaže: Pogledaj post
Što je sa izvanrednim studentima starijim od 26 godina koji su nezaposleni, jel osnovno zdravstveno plaćaju sami i preko koje osnovice su osigurani?

Mora li izvanredni student nakon navršenih 26 godina biti prijavljen na burzi da bi imao osnovno zdravstveno?
Ako si nezaposlen onda imaš osnovno osiguranje po toj osnovi. Ovo nakon 26. godine se odnosi na redovne.

Neka me netko ispravi ako sam u krivu.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 14:02   #2004
Od uvođenja bolonjskog sustava se više ne može studirati zauvijek. Ako se iz osmog puta ne položi ispit, prelazi se na status izvanrednog studenta ili se pak gubi pravo studiranja, ovisno o fakultetu.
Majstori to znaju pa nisu regulirali da se pravo na besplatno osiguranje gubi nakon x godina studiranja, nego nakon x godina života, što je bezobrazluk prema onima koji su se naknadno upisali, a dotad su možda radili i uplaćivali doprinose.

Mene zanima kako će se prisiliti studente da plaćaju zdravstveno. Recimo, na faksu na kojem ja radim nema izvanrednog studija. Također, studij je izuzetno zahtjevan, puno je praktikuma, vježbi i zadaća pa većina ne stigne raditi ni vikendom. Hoće im možda sjesti na stipendiju od tisuću kuna ili će im ovršiti imovinu koju nemaju?
__________________
Don't send me a winky face and then wonder why I show up at your house naked.
mpoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 15:35   #2005
ok i kad mi je isteklo osiguranje i sta da ja sad radim? ja danas tek cula za to.
__________________
Bolje šutit nego ništa ne reć.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 15:46   #2006
ja sam prije mjesec dana isla po lijek i nitko mi nije rijec rekao. tak da mi je cudno ovo o dva mjeseca...
__________________
Bolje šutit nego ništa ne reć.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 16:01   #2007
Quote:
josoroso kaže: Pogledaj post
pa zar to nije diskriminacija? znači ovi koji su u braku mogu biti osigurani preko supružnika, a mi koji nismo nek plaćamo..iako smo, uvjetno rečeno, jednako loši studenti. I što u sitauaciji ako netko nema tih 400kn mjesečno da plaća, može li biti bez osiguranja tih par mjeseci dok ne diplomira, pa se onda prijaviti kao nezaposleni?
Po Zakonu je zdr.osiguranje obvezno iako teoretski postoji mogućnost da budeš bez osiguranja dok ne diplomiraš. Nakon što diplomiraš prijaviš se kao nezaposlena osoba u roku od 30 dana. Ta osnova nema veze s godinama života.

Quote:
drumforce kaže: Pogledaj post
Što je sa izvanrednim studentima starijim od 26 godina koji su nezaposleni, jel osnovno zdravstveno plaćaju sami i preko koje osnovice su osigurani?

Mora li izvanredni student nakon navršenih 26 godina biti prijavljen na burzi da bi imao osnovno zdravstveno?
Ako si kao izvanredni student već osiguran kao nezaposlena osoba, to osiguranje se ne mijenja. U biti prijelazom s redovnog na vanredni studij i ranije je trebalo promijeniti osiguranje kao nezaposlena osoba, tako da su te osobe i dalje ispravno osigurane.

Burza nema nikakve veze sa zdr.osiguranjem.

Quote:
mpoo kaže: Pogledaj post
Mene zanima kako će se prisiliti studente da plaćaju zdravstveno. Recimo, na faksu na kojem ja radim nema izvanrednog studija. Također, studij je izuzetno zahtjevan, puno je praktikuma, vježbi i zadaća pa većina ne stigne raditi ni vikendom. Hoće im možda sjesti na stipendiju od tisuću kuna ili će im ovršiti imovinu koju nemaju?
Postoji mogućnost utvrđivanja statusa osigurane osobe po službenoj dužnosti. Znači, odjave te po sl.dužnosti, po sl.dužnosti te prijave kao samoplatioca i ti dobiješ uplatnice s Porezne uprave.

Na tebi je onda daljnje dokazivanje statusa.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 16:10   #2008
I što ako ja sutra moram kod doktora, znači ja sad nemam osiguranje ili kaj?
Kad sam se upisala dobila sam od faksa potvrdu da imam zdravstveno do kraja desetog mjeseca ove godine.
šarkopirkasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 16:11   #2009
http://www.hzzo-net.hr/dload/zakoni/2013_06_80_1666.pdf

piše da je zakon donesen na na sjednici sabora 21. lipnja 2013. godine.


a što je s ovim?

Quote:
Osigurane osobe koje su započele ostvarivati prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja prema odredbama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (»Narodne novine«, br. 150/08., 94/09., 153/09., 71/10., 139/10., 49/11., 22/12., 57/12., 90/12. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 123/12. i 144/12.), od dana stupanja na snagu ovog Zakona prava iz obveznog zdravstvenoga osiguranja nastavljaju koristiti prema njegovim odredbama.
Quote:
Osigurane osobe koje na dan stupanja na snagu ovoga Zakona imaju utvrđen status člana obitelji osiguranika prema članku 10. stavku 1. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (»Narodne novine«, br. 150/08., 94/09., 153/09., 71/10., 139/10., 49/11., 22/12., 57/12., 90/12. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 123/12. i 144/12.), zadržavaju taj status do završetka tekuće školske, odnosno akademske godine.
znači li to da nam ipak vrijedi osiguranje do 30.09. ove godine (kraj akademske godine), ako smo ga dosad imali (iako smo fosili)?

edit: zapravo, ovo ne bi vrijedilo za nas koji se više ne vodimo kao članovi obitelji, nego smo prijavljeni preko faksa. a dobro. we're screwed.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 16:15   #2010
Ponukan ovom današnjom medijskim natpisima, otišao sam na web HZZO-a provjeriti svoj status osiguranika i tamo piše:
"OBVEZNO OSIGURANJE Kategorija F, Osnova 00120".
To je koliko sam shvatio iz čitanja prethodnih postova na topic-u osiguranje po završetku školovanja i imaju je osobe koje nisu nikad bile zaposlene. Sad mene zanima, šta se događa ako se ja npr. zaposlim, te mi poslodavac uredno uplaćuje sve doprinose i nakon određenog vremenskog perioda iz bilo kojeg razloga dam ili dobijem otkaz, te ponovno postanem nezaposlan. Što se tada događa i po kojoj osnovi bi tada bio osiguran obveznim ilitiga osnovnim zdravstvenim osiguranjem, te najvažnije, na čiji teret?

Dakle trenutno sam nezaposlen, bez formalnog radnog staža, 24 g., sam si nekako uspijevam uplaćivati premiju dopunskog zdravstvenog osiguranja koja iznosi 960 kn godišnje. Ako bi uz to morao sam plaćati i "obvezno" zdravstveno, to je onda ravno exodusu populacije.
deboto po bota is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 16:20   #2011
Pa ako se zaposlis i onda dodje do prekida radnog odnosa, ostvarujes pravo na osiguranje kao nezaposlena osoba.

Sent from my Pink Unicorn
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 16:41   #2012
Quote:
deboto po bota kaže: Pogledaj post
Ponukan ovom današnjom medijskim natpisima, otišao sam na web HZZO-a provjeriti svoj status osiguranika i tamo piše:
"OBVEZNO OSIGURANJE Kategorija F, Osnova 00120".
To je koliko sam shvatio iz čitanja prethodnih postova na topic-u osiguranje po završetku školovanja i imaju je osobe koje nisu nikad bile zaposlene. Sad mene zanima, šta se događa ako se ja npr. zaposlim, te mi poslodavac uredno uplaćuje sve doprinose i nakon određenog vremenskog perioda iz bilo kojeg razloga dam ili dobijem otkaz, te ponovno postanem nezaposlan. Što se tada događa i po kojoj osnovi bi tada bio osiguran obveznim ilitiga osnovnim zdravstvenim osiguranjem, te najvažnije, na čiji teret?

Dakle trenutno sam nezaposlen, bez formalnog radnog staža, 24 g., sam si nekako uspijevam uplaćivati premiju dopunskog zdravstvenog osiguranja koja iznosi 960 kn godišnje. Ako bi uz to morao sam plaćati i "obvezno" zdravstveno, to je onda ravno exodusu populacije.
Ako se zaposliš pa prestaneš raditi, onda ti je osnova osiguranja 00115, isto kategorija F i na teret drž.proračuna.

Kao što kaže Crimson Petal, osiguranje članova (osnova 00208) vrijedi do 30.9. bez obzira na godine života, odnosno nema retroaktivnih odjava.

Jedino ako se utvrdi da na to osiguranje osobe nisu imale pravo, npr. nisu se odjavile kad su prelazile s redovnog na vanredni studij, davno navršili 26 g i sl.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 17:04   #2013
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Ako se zaposliš pa prestaneš raditi, onda ti je osnova osiguranja 00115, isto kategorija F i na teret drž.proračuna.

Kao što kaže Crimson Petal, osiguranje članova (osnova 00208) vrijedi do 30.9. bez obzira na godine života, odnosno nema retroaktivnih odjava.

Jedino ako se utvrdi da na to osiguranje osobe nisu imale pravo, npr. nisu se odjavile kad su prelazile s redovnog na vanredni studij, davno navršili 26 g i sl.
me moš uputiti gdje mogu vidjeti što koja kategorija i osnova osiguranja podrazumijevaju? na stranici hzzo-a ne uspjevam pronaći te informacije.
gemk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 17:15   #2014
Quote:
gemk kaže: Pogledaj post
me moš uputiti gdje mogu vidjeti što koja kategorija i osnova osiguranja podrazumijevaju? na stranici hzzo-a ne uspjevam pronaći te informacije.
Nemaš na stranicama šifarnik, samo opis osnova osiguranja. Šifarnik je interni podatak.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 21:24   #2015
Rasprava o novom načinu osiguranja je prebačena u drugu temu, pa vas molim da tamo nastavite o politici i sličnim pitanjima. Ukratko, ovo je tema za „kako“, a ono za „zašto“. Hvala na razumijevanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 18:56   #2016
Quote:
mpoo kaže: Pogledaj post
Od uvođenja bolonjskog sustava se više ne može studirati zauvijek. Ako se iz osmog puta ne položi ispit, prelazi se na status izvanrednog studenta ili se pak gubi pravo studiranja, ovisno o fakultetu.
Majstori to znaju pa nisu regulirali da se pravo na besplatno osiguranje gubi nakon x godina studiranja, nego nakon x godina života, što je bezobrazluk prema onima koji su se naknadno upisali, a dotad su možda radili i uplaćivali doprinose.

Mene zanima kako će se prisiliti studente da plaćaju zdravstveno. Recimo, na faksu na kojem ja radim nema izvanrednog studija. Također, studij je izuzetno zahtjevan, puno je praktikuma, vježbi i zadaća pa većina ne stigne raditi ni vikendom. Hoće im možda sjesti na stipendiju od tisuću kuna ili će im ovršiti imovinu koju nemaju?
Prosle godine je bilo da samo dva sveucilista u hrvatskoj u potpunosti provode bolonju i jedno veleuciliste, svi ostali rade pizdarije i rade neke mixeve.

Ne iz 8 pokusaja vec iz treceg ponavljanja, ako i treci put padnes kolegij status ti se mjenja iz redovnog u vanredni. Medjutim ponekad fakulteti mogu donijet pravilnik o mogucnosti dodatnog upisa kolegija bez gubitka statusa, medjutim tu se radi o opravdanim uvjetima zbog neke trece situacije koja je onemogucila polaganje ispita. pravo studiranja se ne gubi nigdje osim na fakultetima koji nemaju vanredno studiranje. kao vanredni student mozes past koliko god hoces puta svaki put ces morat platit ponovni upis tog kolegija. u suprotnom bi fakulteti gubili novac i morali bi smanjivati ponudu obrazovanja.

uvodom bolonje nema vanrednog studiranja jer se vanredne studente obvezuje obvezama redovnih studenata tako da vise nemos studirati uz rad. i meni je sam profesor rekao:"kolega birajte. posao ili faks!" a upisao sam faks sa 27 godina. onda mozes mislit kako je tek meni koji moram se podvoriti obvezama redovnih studenata kao vanredni a to je da mi se boduju dolasci, da se ispiti i predavanja ne dogovaraju sa studentima pa ih ponekad spice i van vikenda tijekom radnih dana u jutarnjim satima pa bude samo 7 ljudi gore koji su svi djeca kojima se nije dalo studirat redovno i sl. pa onda kad naprave zajeb na fakultetu, da ne spominjem koliko sma bodova izgubio jer su tehnicari na faksu nesto zajebali sto je onemogucilo izvodjenje nekih seminara i sl zbog cega su ti se oduzimali bodovi sto smisla sa smislom nema, gdje vanredni student ispasta zbog lose podrske fakulteta. jedina razlika izmedju vanrednog i redovnog studiranja je da jednima drzava placa a drugi si sami placaju. sve ostalo je isto, osim sto su vanredni jos prisiljeni na obaveze redovnih bez datih ikakvih studentskih prava. uglavnom vanredni studenti su totalno diskriminirani i ujebani spram redovnih, jer nas se prisiljava da kad upisemo faks napustimo posao i jos nas se ucjenjuje nedolascima. steta sto nitko nikad ne raspravlja o statusu vanrednih koji je smijurija postao.
__________________
I'll take a night like THIS, over a night at the club anyday. Let It Go
CrniZEC is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 20:11   #2017
Quote:
CrniZEC kaže: Pogledaj post
Prosle godine je bilo da samo dva sveucilista u hrvatskoj u potpunosti provode bolonju i jedno veleuciliste, svi ostali rade pizdarije i rade neke mixeve.

Ne iz 8 pokusaja vec iz treceg ponavljanja, ako i treci put padnes kolegij status ti se mjenja iz redovnog u vanredni. Medjutim ponekad fakulteti mogu donijet pravilnik o mogucnosti dodatnog upisa kolegija bez gubitka statusa, medjutim tu se radi o opravdanim uvjetima zbog neke trece situacije koja je onemogucila polaganje ispita. pravo studiranja se ne gubi nigdje osim na fakultetima koji nemaju vanredno studiranje. kao vanredni student mozes past koliko god hoces puta svaki put ces morat platit ponovni upis tog kolegija. u suprotnom bi fakulteti gubili novac i morali bi smanjivati ponudu obrazovanja.

uvodom bolonje nema vanrednog studiranja jer se vanredne studente obvezuje obvezama redovnih studenata tako da vise nemos studirati uz rad. i meni je sam profesor rekao:"kolega birajte. posao ili faks!" a upisao sam faks sa 27 godina. onda mozes mislit kako je tek meni koji moram se podvoriti obvezama redovnih studenata kao vanredni a to je da mi se boduju dolasci, da se ispiti i predavanja ne dogovaraju sa studentima pa ih ponekad spice i van vikenda tijekom radnih dana u jutarnjim satima pa bude samo 7 ljudi gore koji su svi djeca kojima se nije dalo studirat redovno i sl. pa onda kad naprave zajeb na fakultetu, da ne spominjem koliko sma bodova izgubio jer su tehnicari na faksu nesto zajebali sto je onemogucilo izvodjenje nekih seminara i sl zbog cega su ti se oduzimali bodovi sto smisla sa smislom nema, gdje vanredni student ispasta zbog lose podrske fakulteta. jedina razlika izmedju vanrednog i redovnog studiranja je da jednima drzava placa a drugi si sami placaju. sve ostalo je isto, osim sto su vanredni jos prisiljeni na obaveze redovnih bez datih ikakvih studentskih prava. uglavnom vanredni studenti su totalno diskriminirani i ujebani spram redovnih, jer nas se prisiljava da kad upisemo faks napustimo posao i jos nas se ucjenjuje nedolascima. steta sto nitko nikad ne raspravlja o statusu vanrednih koji je smijurija postao.
Ne znam na kojem je faksu tako, ali na mojem nema vanrednog studiranja i ne vrijedi apsolutno ništa od ovog što si napisao.
šarkopirkasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 15:56   #2018
starija sam od 26 i trenutno zbog te zbrke nemam zdravstveno osiguranje jer kada sam bila na hzzo-u da promjenim osnovu osiguranja teta na šalteru me odjavila jer nije imala nikakvu osnovu za osigurati. redovni sam student i moram plaćati zdravstveno, ali ne znam kako jer da bih izvadila studentski ugovor moram biti zdravsteno osigurana =>

http://www.sczg.unizg.hr/student-servis/clanstvo/

imam li ikakve opcije i kaj da iduće napravim?
*miss piss* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 16:43   #2019
molio bi pomoć imam 34 god

nisam radio 10 godina stalno, prije nekih 7 godina dobio sa zdrastveno preko socijalnog , nisam radio u tom periodu stalno niti sam se prijavljivao na zavod ali sam redovito dobijao novu knjižicu kad stare istekne

sad imam priliku biti zaposlen nekih 8 mjeseci i nakon toga prestaje radni odnos, kad prestane dali cu moci ikako opet dobiti ovakvu situaciju da imam zdrastveno a ne moram na zavod, jer nebi htio riskirati da mi nesto ponude ja odbijem tad gubim zdrastveno radi 8 mjeseci posla

i kakvo ja sad uopće zdrastveno imam , što je ovo kao neka socijala nisam ni sam siguran , hvala
S0nic is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 02:01   #2020
Pozdrav

prije godinu i 6 mjeseci sam napunio 18 i tada sam se odmah prijavio na dopunsko osiguranje. Međutim ono mi je isteklo i dva mjeseca ga nisam imao. Onda sam dostavio potvrdu o upisu fakulteta i opet ga stekao ne teret proračuna. Kad sam se prvi put prijavio dobio sam neki narančasti papir (policu?) kao da mi bude privremeni dok mi ne dođe iskaznica. Međutim meni ona narančasta iskaznica nikad nije došla. Provjerio sam status dopunskog osiguranja na stranicama HZZO-a i piše da je aktivno i u kojim datumima. Pošto za 10 dana moram liječniku zanima me hoću li imat prava iz dopunskog osiguranja ako nemam tu iskaznicu. Mogu li doći sa tim narančasim papirom (na njemu piše broj moje iskaznice koji se podudara sa onim sa stranice HZZO-a, ali i datum od prije godinu i 6 mjeseci i napomena da polica vrijedi 12 mjeseci). Hoće li kartica osnovnog osiguranja biti dosta budući da je sve to umreženo?
number 19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:59.