Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2014., 00:05   #141
To što ti pišeš nema uopće veze s kamerama - poslodavac ti je jednostavno pokvarenjak koji samo smišlja načine kako da vam uzme ono što vam daje na crno.
Tu nema pomoći, osim da potražiš drugi posao.
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 00:31   #142
možda bih trebao pitati pod kazneno pravo ali naslov teme odgovara..

imam određenih problema sa osobom koja je na mom radnom mjestu i nadređena mi je (radi se o javnom službeniku u javnoj ustanovi). Da li smijem snimiti naš razgovor (odnosno njegov monolog) te ga upotrijebiti u mogućem radnom sporu?
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 09:15   #143
Ne.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 17:34   #144
mi sumnjamo da je naš nadređeni nas u uredu prisluškivao, i nadam se da je guštao slušajući moje sex dejtove i grupnjake ( s prijateljicama preko telefona) - samo za njegove uši inspiracija je uvijek bila nivou hahahhahaha
siouxie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 09:28   #145
Situacija je ovakva:
Vlasnica obrta je potajno snimala razgovor svojih zaposlenica.
Naime, izašla je iz kancelarije i ostavila upaljeni i-phone na snimanju. Snimila je razgovor u kojem su se zaposlenice žalile na malu plaću, previše prekovremenih (i do 100 mjesečno) koji nisu plaćeni, neiskorišteni godišnji...
Slijedeći dan im je pustila razgovor. Nebitno dalje, ali one su joj onda sve i usmeno rekle, i najavile da odrađuju otkazni rok. Obje.
Pitanje: u slučaju spora (imaju je namjeru prijaviti) kakve su pravne konzekvence za gazdaricu?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 09:39   #146
Gazdarica ih nije smijela snimati bez da ih upozori da ce biti (mozda ili sigurno) snimane. Pravno su u pravu. Ali druga stvar je kako to dokazati. Vlasnica lako pobrise ili sakrije snimano.
Fila2mad is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 11:56   #147
I u slučaju da obriše, i dalje njihovo svjedočenje vrijedi kao dokaz.

Ako hoćeš dokazati da snimka uopće postoji mora se prijaviti policiji kazneno djelo neovlaštenog snimanja, pa će ona tražiti nalog za pretragu mobitela kako bi mogla izuzeti snimku(mislim da bi se tada moglo i dokazati da j snimka postojala, ali je obrisana). U tom slučaju bi se moglo koristiti kao dokaz u radnom sporu.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 12:42   #148
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
I u slučaju da obriše, i dalje njihovo svjedočenje vrijedi kao dokaz.

Ako hoćeš dokazati da snimka uopće postoji mora se prijaviti policiji kazneno djelo neovlaštenog snimanja, pa će ona tražiti nalog za pretragu mobitela kako bi mogla izuzeti snimku(mislim da bi se tada moglo i dokazati da j snimka postojala, ali je obrisana). U tom slučaju bi se moglo koristiti kao dokaz u radnom sporu.
Eh, hvala. Znači, po svemu sudeći, gazdarica je u vrlo nezgodnoj situaciji?
Neovlašteno snimanje, neplaćanje prekovremenih (radi se u aplikaciji koja bilježi operatera i vrijeme unosa), neiskorišteni i neplaćeni godišnji...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 13:37   #149
Quote:
magjar07 kaže: Pogledaj post

imam određenih problema sa osobom koja je na mom radnom mjestu i nadređena mi je (radi se o javnom službeniku u javnoj ustanovi). Da li smijem snimiti naš razgovor (odnosno njegov monolog) te ga upotrijebiti u mogućem radnom sporu?
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ne.
@sivkić, ako se radi o zlostavljanju, bullyingu, ucjenjivanju ili seksualnom maltretiranju od strane nadređenog na radnom mjestu - što čovjek uopće može učiniti da pribavi dokazni materijal?
jer u slučaju prijave bilo bi, osoba 1: on je rekao to i to, osoba 2: nisam.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 14:09   #150
Zašto vlasnik firme ne smije snimati u svojoj vlastitoj firmi?

Odakle vam takvi blesavi zakoni?
Bugsy93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 14:18   #151
Da, baš su blesavi zakoni. Trebalo bi donijeti jedan po kojem vlasnik tvrtke ima pravo ubiti koga hoće(radnika, klijenta, inkasatora), ipak je to njegov prostor.

Sad ozbijlno, neovlašteno i/ili prikriveno snimanje je kazneno djelo, neovisno o tome tko je vlasnik prostora.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 15:52   #152
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Da, baš su blesavi zakoni. Trebalo bi donijeti jedan po kojem vlasnik tvrtke ima pravo ubiti koga hoće(radnika, klijenta, inkasatora), ipak je to njegov prostor.

Sad ozbijlno, neovlašteno i/ili prikriveno snimanje je kazneno djelo, neovisno o tome tko je vlasnik prostora.
Jak ti je argument kad uspoređuješ ubojstvo sa snimanjem zvuka.

Zar ja doma ne smijem postaviti skrivene kamere i mikrofone?

Što ako neko dođe u moj stan, zar moram toj osobi reći za snimanje ukoliko ja tu osobu ne prisiljavam da bude u mojem stanu?
Bugsy93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 16:01   #153
Usporedba je dobra, jer je oboje kršenje zakona.

Smiješ ih postaviti skrivene, ali ako netko dozna od tvojih posjetitelja da si ga potajno snimio, može te tužiti i izvući pare od tebe. Zato je obvezno postaviti natpise "prostor je pod video nadzorom". Što se tiče snimanja zvuka, misliš li da je zakonito ili u redu skupiti društvo, snimati ih i onda snimke objavljivati na netu? Ipak su u tvom prostoru?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 11:51   #154
Da li je dovoljno samo upozoriti osobu da se razgovor snima ili osoba mora pristati na snimanje? Što ako osoba kaže "ne želim da se ovaj razgovor snima", onda je onaj koji snima u prekršaju? Da li to podliježe pod "neovlašteno snimanje"
MARIJA0077 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 00:10   #155
Quote:
Bugsy93 kaže: Pogledaj post
Zašto vlasnik firme ne smije snimati u svojoj vlastitoj firmi?

Odakle vam takvi blesavi zakoni?
Smije - određene prostorije i pod određenim uvjetima.
Ovo je pravna država, a ne Divlji zapad gdje vlada zakon jačeg.

Quote:
MARIJA0077 kaže: Pogledaj post
Da li je dovoljno samo upozoriti osobu da se razgovor snima ili osoba mora pristati na snimanje? Što ako osoba kaže "ne želim da se ovaj razgovor snima", onda je onaj koji snima u prekršaju? Da li to podliježe pod "neovlašteno snimanje"
Pa ako ne želi da ga se snima, neće nastaviti razgovor s tobom
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 19:07   #156
Neovlašteno snimanje radnika

Ovako.Imam neke imformacije o jednoj ugostiteljskoj firmi koja neovlasteno snima privatne prostorije radnika. kao sto su garderobe za presvlacenje te wc-i.zanima me sta je sve potrebno kako bi se protiv takve firme podnio anonimni zahtjev za narusavanje privatnosti ljudi.
Nepoznati ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 20:35   #157
Quote:
Nepoznati ja kaže: Pogledaj post
Ovako.Imam neke imformacije o jednoj ugostiteljskoj firmi koja neovlasteno snima privatne prostorije radnika. kao sto su garderobe za presvlacenje te wc-i.zanima me sta je sve potrebno kako bi se protiv takve firme podnio anonimni zahtjev za narusavanje privatnosti ljudi.
Prijavi policiji i doviđenja, što bi bilo potrebno?
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 20:56   #158
Neovlašteno i prikriveno snimanje je kazneno djelo.
Prijavljuje se policiji ili drž. odvjetništvu.

Osim toga, prekršio je i Zakon o zaštiti na radu koji kaže da je dopušteno snimanje radnih prostorija, ali ne i pomoćnih(garderoba, WC-a). Znači da se može prijaviti i inspekciji rada.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 18:50   #159
Quote:
magjar07 kaže: Pogledaj post
imam određenih problema sa osobom koja je na mom radnom mjestu i nadređena mi je (radi se o javnom službeniku u javnoj ustanovi). Da li smijem snimiti naš razgovor (odnosno njegov monolog) te ga upotrijebiti u mogućem radnom sporu?
reci mu da se svaki razgovor s tobom snima i gotovo.

(a možeš i ostaviti negoga na otvorenoj liniji pa neka sluša ili snima)
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 20:08   #160
Na mom bivsem radnom mjestu postavili su kamere u hodnicima i vani gdje bi sjedili za vrijeme pus-pauze.Menager se zalio da gledamo u kamere ,kao on hoce da budemo opusteni i da se pravinmo kao da ih nema .
Iskljucivo je postavio kamere zbog kradje na poslu , jer dosta se kralo i iznosile stvari iz firme .

Na jednom drugom mom radnom mjestu bile su kamere , ali kad je meni bio ukraden telefon , nisu isli gledat u kamere ,onda koji klinac im sluze?Kad je radnik ostecen nikom nista , a kad je firma ostecena onda se gleda u kamere.
Anja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:25.