Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2009., 18:40   #1
Bor ispred kuće

Živim u zgradi. prije nego sto se moja obitelj doselila u ovaj stan, vec je bio posaden bor ispred zgrade (točno je ispred naših ulaznih vrata). to je bilo prije 20 godina, bor je tada bio visok mozda pola metra, a do sada je izrastao vec 5 metara!
Neki dan nas je posjetila jedna gospoda i rekla da se podhitno rijesimo tog bora jer da bor tako blizu kuce ima jako "negativno djelovanje na ljude koji zive blizu".

Sto vi mislite o tome? znate li sto o negativnim djelovanjima bora i jeste li imali slicne primjere? Hvala!!

Mugs is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 19:28   #2
U mom kraju govore to isto za oras pa su svejedno svugdi orasi..po ciloj Dalmaciji u primorju su borovi, isprid..iza kuća pa su opet svi živi i zdravi. Tako da
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 23:33   #3
Praznovjerna žena. Nema nikakvo negativno djelovanje (osim ako netko nije alergičan na njega).
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 01:39   #4
Znam samo da je, kao, nesreća ako je čempres višlji od krova kuće. Za bor.. bo!
Tamo neka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 02:43   #5
R

Joj nesto keva pricala kako ako je bor veci od kuce da ce u toj kuci netko umrijeti,ja reko kevi jest vama prije bez televizora bilo dosadno samo ste izmisljali neke stvari sto je vece i manje,kruske i jabuke jajaja
ex_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 08:38   #6
Quote:
ex_1 kaže: Pogledaj post
Joj nesto keva pricala kako ako je bor veci od kuce da ce u toj kuci netko umrijeti,ja reko kevi jest vama prije bez televizora bilo dosadno samo ste izmisljali neke stvari sto je vece i manje,kruske i jabuke jajaja
dobro si joj reko
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 11:29   #7
Quote:
Mugs kaže: Pogledaj post
Živim u zgradi. prije nego sto se moja obitelj doselila u ovaj stan, vec je bio posaden bor ispred zgrade (točno je ispred naših ulaznih vrata). to je bilo prije 20 godina, bor je tada bio visok mozda pola metra, a do sada je izrastao vec 5 metara!
Neki dan nas je posjetila jedna gospoda i rekla da se podhitno rijesimo tog bora jer da bor tako blizu kuce ima jako "negativno djelovanje na ljude koji zive blizu".

Sto vi mislite o tome? znate li sto o negativnim djelovanjima bora i jeste li imali slicne primjere? Hvala!!

Alternativci su duboko uvjereni u to!
Ali ne o utjecaju jednog crnogoričnog drveta,već o nizu koji ljudi često sade oko svojih nastamba,zatvarajući je tako podpuno.
Pro i kontra stajališta su ravnomjerna.
Iskustvo?
Ovisi kako se gleda.
Osobno sam morala dati oboriti 2 stara bora,koja su svojim iglicama stalno punila oluke na kući,te je njihovo čišćenje obzirom na visinu bilo životno opasno.A po rušenju smo ustanovili da se korijenje proširilo ispod temelja samog stambenog objekta,što na duge staze uopće nije poželjno.
Poznavala sam jednu obitelj,koja je svoju kuću podpuno zatvorila zidom od smrekvi.
U roku od 5 g umrlo je 4 žitelja te kući(mlađih i starijih)
Nasljednik tog imanja prvo je maknuo te zelene smrekvine zidove.
Jel vjerovao ili ne,nisam ga pitala.
Ovako ili onako baš pred samim ulazom nebih htjela imati nikakvo drvo.
Na udaljenosti od desetak m svakako radi hladovine ljeti,što sam i namjerno učinila s voćkama,te danas imam zeleni ljetni zid.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 12:50   #8
Pred mojim ulazom bilo nekih šest borova. Nisu bili bog zna što. Jedan dan smo ih uklonili.
Dogodi se očigledna promjena.
Rapidno se smanjio broj muha. I to onih zelenih!
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 20:39   #9
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Rapidno se smanjio broj muha. I to onih zelenih!
u, te su najgore
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 20:54   #10
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
... zidom od smrekvi...
a smrekve su križanci smreke i smokve?
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 21:54   #11
evo, proguglah - smreka u samoborskom kraju, daklem, nije potebito odgovarati mi. sam si odgovorila...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 22:01   #12
mi smo imali smrekve i digle su nam temelj kuće, glupo drveće
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 11:06   #13
Praznovjere na stranu...

Listopadno drveće uz kuću je bolji izbor jer po zimi propušta svjetlo, a po ljeti stvara zaklon od sunca. Zimzeleno drvece po zimi smanjuje ionako oskudno svjetlo koje ulazi u kucu (a kolicina svjetla utjece na psihicko zdravlje ukucana). Pretpostavljam da zimzeleno drvece sa iglicastim liscem povecava kiselost tla, pa treba paziti da se ne sade takva stabla na mjestu gdje ih nikad nije ni bilo.
Dent, A. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 12:33   #14
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
U mom kraju govore to isto za oras pa su svejedno svugdi orasi.
Orah se ne sadi blizu kuće jer ima jako korijenje koje može uništiti temelje.
Vjerojatno je otuda poteklo praznovjerje kako "orah nosi nesreću u kuću".
Nikolajevna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 12:49   #15
Quote:
Dent, A. kaže: Pogledaj post
Praznovjere na stranu...

Listopadno drveće uz kuću je bolji izbor jer po zimi propušta svjetlo, a po ljeti stvara zaklon od sunca. Zimzeleno drvece po zimi smanjuje ionako oskudno svjetlo koje ulazi u kucu (a kolicina svjetla utjece na psihicko zdravlje ukucana).
Točno!
Osim toga, količina sunca utječe i na fizičko zdravlje. Boravak u kući koja je stalno u hladu i zbog toga je vlazna ne moze biti zdrav.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 13:01   #16
Nije dobro saditi drveće preblizu kuće jer pogotovo ono s jakim korijenjem može uništiti temelje. Ali da neko drvo može navući urok ili da će netko umrijeti zbog drveta je praznovjerje i bapske priče Bor nije štetan osim ako netko nije alergičan na pelud. Pa još od vremena Austro-Ugarske šalju plućne bolesnike na Mali Lošinj koji je bogat borovim šumama baš zbog toga jer eterična ulja koja isparavaju iz borove smole blagotvorno utječu na dišne puteve. Što se tiče oraha on u lišću sadrži tvar intenzivnog mirisa koja se zove juglon (vrsta tanina ili trjeslovine), to je svojevrsni prirodni herbicid koji koči rast drugih biljaka koje rastu ispod oraha. Zato je zemlja ispod stabla oraha često gola i bez trave!

A sad što se tiče sadnje stabala oko kuće, da bi se postigla ugodna klima u kući i dvorištu tijekom godine savjet je ovakav (naravno ako to veličina dvorišta i položaj građevine na čestici dozvoljavaju):
- crnogorica (borovi, jele, smreke, čempresi) se sade sa sjeverne strane kao zaštita zimi od hladnog sjevernog vjetra
- listopadno drveće se sadi s južne strane kako bi ljeti davalo hlad, a zimi kada lišća nema da se kuća grije pasivno pomoću sunčeve svjetlosti
p555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 14:29   #17
moji su zasadili pun kufer tog drveća oko kuće i imanja. pa imaju mravinjaka naokolo jer mravi vole skupljat te iglice, te muve one zelene naletavaju, te se temelj malo podigao, te je dosta vlažno u kući baš zbog smreke nekih 4 metara udaljene od zida, onda sove znaju jezivo hu hukat noću, kad je snijeg zna se odlomit poveća količina snjega i past na glavu i tako...
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 14:49   #18
Quote:
Mugs kaže: Pogledaj post
Živim u zgradi. prije nego sto se moja obitelj doselila u ovaj stan, vec je bio posaden bor ispred zgrade (točno je ispred naših ulaznih vrata). to je bilo prije 20 godina, bor je tada bio visok mozda pola metra, a do sada je izrastao vec 5 metara!
Neki dan nas je posjetila jedna gospoda i rekla da se podhitno rijesimo tog bora jer da bor tako blizu kuce ima jako "negativno djelovanje na ljude koji zive blizu".

Sto vi mislite o tome? znate li sto o negativnim djelovanjima bora i jeste li imali slicne primjere? Hvala!!

ja bi ga spilio dole ko ga jebe šta bor ima rast pored kuće
nemoralan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 01:25   #19
Quote:
Mugs kaže: Pogledaj post
Živim u zgradi. prije nego sto se moja obitelj doselila u ovaj stan, vec je bio posaden bor ispred zgrade (točno je ispred naših ulaznih vrata). to je bilo prije 20 godina, bor je tada bio visok mozda pola metra, a do sada je izrastao vec 5 metara!
Neki dan nas je posjetila jedna gospoda i rekla da se podhitno rijesimo tog bora jer da bor tako blizu kuce ima jako "negativno djelovanje na ljude koji zive blizu".

Sto vi mislite o tome? znate li sto o negativnim djelovanjima bora i jeste li imali slicne primjere? Hvala!!

Jesi li se propitala o sudbinama stanara koji su 20 godina u zgradi?
Je li bor sto "napravio"?
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 13:37   #20
gle ak ces vec neku zelenjavu da ti raste pored kuce, onda treba znati sto odabrati i sto zelis postici. sve ostalo je nakaradno... to se tak kaze, jel? 'o'
ja sam imo smreku ispred kuce pa je otisla jer je zadrzavala lisce breze. govoreci o tome imam i 4 breze koje su uzasna gnjavaza za cistit, al nije mi toliko bed da cu ih ispilit jer su velike i lijepo formirane tako da daju onaj 'retreat' štih mojem domu Alergije nemam...
inace, mjesto smreke sad je tu Juniperus communis, grmic fini lijepi i eto...

ako je prokletstvo imati hlad drveta dok sjedis na svojem balkonu i cugas, onda i'll be damned...
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:05.