Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2007., 12:19   #1
Kuća nije u skladu sa GUP-om

Pozdrav,

Naslijedio sam kuću na području Donje Dubrave bez ijednog papira (građevinske, lokacijske, idejnog itd.)

Želim pokrenuti postupak legalizacije. Ugrubo sam stavio na papir računicu i dolazim do toga da mi kuća ne zadovoljava

generalni plan uređenja. Naime, po GUP-u za područje na kojem se nalazim dozvoljeno je podrum+2 kata+potkrovlje. U

mome slučaju je 3kata+potkrovlje.
Zanima me da li postoji bilo kakav pravni lijek (npr. kazne) kojima bih ipak uspio legalizirati postojeće stanje. Znam da je

jedno od rješenja doslovce rušenje jednog kata ali stvarno bih to želio izbjeći (financijski bi me dotuklo dozvole+građeviski

radovi).

Vezano uz moju kuću:
- prije 1968 godine na tom području postojala kuća (manjih dimenzija)
- u gruntovnici je 2005 godine nacrtano "stvarno stanje kuće" i zabilježeno da nema građevinske

Zahtjev, naravno bih podnosio u skladu sa novo važećim zakonom o gradnji koji je stupio na snagu 01.10.2007.

Molim Vas, bilo kakvi savjeti... preporuke agancija... bilo što.
Objekat stvarno želim legalizirati i platiti amam baš svaku kaznicu da mirno spavam.
Hvala
 
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 12:37   #2
Quote:
MIS kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Naslijedio sam kuću na području Donje Dubrave bez ijednog papira (građevinske, lokacijske, idejnog itd.)

Želim pokrenuti postupak legalizacije. Ugrubo sam stavio na papir računicu i dolazim do toga da mi kuća ne zadovoljava generalni plan uređenja. Naime, po GUP-u za područje na kojem se nalazim dozvoljeno je podrum+2 kata+potkrovlje. U mome slučaju je 3kata+potkrovlje.
Zanima me da li postoji bilo kakav pravni lijek (npr. kazne) kojima bih ipak uspio legalizirati postojeće stanje. Znam da je jedno od rješenja doslovce rušenje jednog kata ali stvarno bih to želio izbjeći (financijski bi me dotuklo dozvole+građeviski radovi).

Vezano uz moju kuću:
- prije 1968 godine na tom području postojala kuća (manjih dimenzija)
- u gruntovnici je 2005 godine nacrtano "stvarno stanje kuće" i zabilježeno da nema građevinske

Zahtjev, naravno bih podnosio u skladu sa novo važećim zakonom o gradnji koji je stupio na snagu 01.10.2007.

Molim Vas, bilo kakvi savjeti... preporuke agancija... bilo što.
Objekat stvarno želim legalizirati i platiti amam baš svaku kaznicu da mirno spavam.
Hvala
mislim da ne bi smjelo biti problema sa legalizacijom zato jer je kuća sagrađevna davno prije nego je GUP koji ju sada zabranjuje, donešen. tako sam barem ja shvatila tvoju priču. možda legalizacija neće biti provedena na isti način, ali ne smije se rušiti ako je nekad davno tako bilo moguće graditi. što ti znači "stvarno stanje kuće". ne kužim dal misliš na stvarnu kvadraturu koju sad imaš, ili je slagano o kvadraturi
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 12:40   #3
na parceli je prije bila kuća (sagrađena prije 1968) tlocrtne površine 60m2 i 2 kata, a 2001 je stara kuća sagrađena i nanovo napravljena nova kuća tlocrtne površine 84m2 i 3kata+potkrovlje.

Može li se progurati pod nadogradnju?

može li se uopće legalizirati i kako?
 
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 13:42   #4
znači da je ilegalno sagrađen dodatak. mogao bi legalizirati do one 2. etaže koja ti je dozvoljena po GUP-u. dalje od toga nikako. ne možeš legalizorati ono što si bespravno sagradio nakon donošenja GUP-a a istovremeno se protivi propisima GUP-a. da barem nemaš tu 3. etažu!
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 14:50   #5
Quote:
MIS kaže: Pogledaj post
na parceli je prije bila kuća (sagrađena prije 1968) tlocrtne površine 60m2 i 2 kata, a 2001 je stara kuća sagrađena i nanovo napravljena nova kuća tlocrtne površine 84m2 i 3kata+potkrovlje.

Može li se progurati pod nadogradnju?

može li se uopće legalizirati i kako?
ako ti sadašnje stanje ne prođe, zazidaj prozore u prizemlju i zatrpaj tu etažu i biti će podrum! Kad se bura stiša otkopaš i staviš novu stolariju
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 18:54   #6
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
ako ti sadašnje stanje ne prođe, zazidaj prozore u prizemlju i zatrpaj tu etažu i biti će podrum! Kad se bura stiša otkopaš i staviš novu stolariju
ovakva briljantna ideja može izaći samo iz hrvatskog mozga.
__________________
Liberté, Égalité, Fraternité, ou la mort!
Amater is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 19:29   #7
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
ako ti sadašnje stanje ne prođe, zazidaj prozore u prizemlju i zatrpaj tu etažu i biti će podrum! Kad se bura stiša otkopaš i staviš novu stolariju
s obzirom da mislim da si inače dosta pametan i inteligentan koliko te znam sa foruma, ovo je ili zaj....cija ili ćeš me razočarati ako to doista misliš...
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 09:19   #8
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
s obzirom da mislim da si inače dosta pametan i inteligentan koliko te znam sa foruma, ovo je ili zaj....cija ili ćeš me razočarati ako to doista misliš...
baš zato što i sam mislim da sam pametan i inteligentan tvrdim da je to bolja solucija nego rušiti zadnju etažu ili više ili ostaviti sve kako je. Ja bih u nedostatku boljeg riešenja to tako sebi napravio i relativno bezbolno i ne previše skupo riješio problem.
Da bi nešto postalo podrum dovoljno je ukopati samo pola volumena.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 09:51   #9
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
ako ti sadašnje stanje ne prođe, zazidaj prozore u prizemlju i zatrpaj tu etažu i biti će podrum! Kad se bura stiša otkopaš i staviš novu stolariju
ajme...
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 09:52   #10
Quote:
MIS kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
....
bojim se da si pofafao...preostaje ti jedino da nekog podmažeš, s upitnim ishodom...
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 09:53   #11
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
ajme...
možeš zvati i bogove što se mene tiče, moja ideja je ovdje najeftinija i najučinkovitija!
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 09:59   #12
danke

Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
možeš zvati i bogove što se mene tiče, moja ideja je ovdje najeftinija i najučinkovitija!
pa baci procjenu troškova...recimo za kuću 10x10: koliko kubika zemlje, cijena dovoza i posla, cijena otkopavanja i odvoza, cijena čišćenja vanjskih zidova nakon toga...
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 10:04   #13
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
pa baci procjenu troškova...recimo za kuću 10x10: koliko kubika zemlje, cijena dovoza i posla, cijena otkopavanja i odvoza, cijena čišćenja vanjskih zidova nakon toga...
čovjek je pitao za savjet i ja sam mu rekao što mislim da je dobra ideja. Pitanje je naravno da li je to u njegovom slučaju provedivo, no ako je, i dalje tvrdim da je to vjerojatno najeftinije. Ne znam koliko to može koštati i o kakvim detaljima se radi, zemlja može biti skupa a može biti jeftina i to je u mom slučaju najskuplji dio. A kaj mu drugo preostaje? Rušiti kat ili dva? Misliš da bi to bilo jeftinije?
Možda uopće nije potrebno puno zakopavanja, on bi samo trebao vidjeti kako postojeće prizemlje u građevinskom smislu pretvoriti u podrum. Možda nije potreno ni ukopavanje, možda na osnovu nečega već sada može reći da je to podrum?!
Glupo je pričati hipotetski i prepucavati se oko toga, no i dalje mislim da je pretvaranje prizemlja u podrum dobra ideja.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 10:07   #14
zatrpavanje se može dosta elegantno riješiti. Na zidove stavi najlon ili običan stiropor i poslije ih neće morati čistiti, čak i prozori mogu ostati ako ih mehanički osigura od pritiska zemlje. Iznutra prozore zatvori s knaufom da izgleda kao da ih nema, pogleta i pofarba. Treba samo zakamuflirati situaciju.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 10:10   #15
tvoja ideja je definitivno provediva. ono kaj je upitno je kaj čovjek hoće. da bi bio podrum 50% mora biti ukopano, nakon toga bi mogao legalizirati. ako bi nakon toga otkopao na papirima bi možda bio legalan, ali u stvarnosti bi bio nelegalan. no recimo da bi mogao nakon toga prodati nekom jelenu kuću. trebalo bi napraviti računicu pa procijeniti
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 10:12   #16
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
zatrpavanje se može dosta elegantno riješiti. Na zidove stavi najlon ili običan stiropor i poslije ih neće morati čistiti, čak i prozori mogu ostati ako ih mehanički osigura od pritiska zemlje. Iznutra prozore zatvori s knaufom da izgleda kao da ih nema, pogleta i pofarba. Treba samo zakamuflirati situaciju.
bilo bi šteta uništenog stiropora od zemlje i vlage, al PE folija je ok ideja
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 10:13   #17
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
Glupo je pričati hipotetski i prepucavati se oko toga, no i dalje mislim da je pretvaranje prizemlja u podrum dobra ideja.
najbolja ideja je naći veću budalu, malo spustiti cijenu, i ne zajebavati se...
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 10:20   #18
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
najbolja ideja je naći veću budalu, malo spustiti cijenu, i ne zajebavati se...
i to je dobra ideja, no mislim da je teže nači budalu nego pretvoriti ovo u podrum. Ne zaboravi da on nema ništa uknjiženo, dakle ta neka budala treba kupiti nešto što zapravo ni ne postoji i teško da može postojati u ovom obliku.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 10:28   #19
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
i to je dobra ideja, no mislim da je teže nači budalu nego pretvoriti ovo u podrum. Ne zaboravi da on nema ništa uknjiženo, dakle ta neka budala treba kupiti nešto što zapravo ni ne postoji i teško da može postojati u ovom obliku.
naravno. to se regulira cijenom. ne možeš tražit više nego što možeš dobit. al takvih kuća koliko hoćeš u zagrebu. potencijalno bi se legalizacijom moglo nešto dobit. možda i ne puno. proračuni. ak čovjek izračuna da mu se isplati zatrpat (pazi, tu ima i detalja tipa koliko terena ima okolo, koliko je blizu ceste i na koji način to može riješiti, što se događa sa ulazima i na koji način njih riješiti) i ima dobre žifčeke, Bože moj...
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 11:43   #20
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
zatrpavanje se može dosta elegantno riješiti. Na zidove stavi najlon ili običan stiropor i poslije ih neće morati čistiti, čak i prozori mogu ostati ako ih mehanički osigura od pritiska zemlje. Iznutra prozore zatvori s knaufom da izgleda kao da ih nema, pogleta i pofarba. Treba samo zakamuflirati situaciju.
ideja je u načelu dobra, pogotovo ako je kod njega izvediva, ali mislim da će jako čudno izgledati jedna zatrpana kuća u visini 2 metra a ostale normalne. hoću reći da ako oni koji će to ići gledat za legalizaciju popuše, onda su stvarno budale.

no, ima stvar koja će ga sigurno zeznuti. ako postoji određena visina građevine (što sigurno postoji), onda se ta visina odnosi s obzirom na najnižu razinu zemljišta. npr. ako je dozvoljena visina gradnje 7 metara, onda se uzima najniži dio zemljišta + 7 metara. tako da bi on svoj problem mogao riješiti jedino ako povisi razinu CIJELOG zemljišta a ne samo dijela oko kuće.
znam o čemu pričam što se tiče toga jer je moja kuća dosta visoka i dosta sam saznala o tome kad sam za sebe rješavala dozvole.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:43.