Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2009., 13:24   #81
Moja kornjača obožava latice cvijeta voćke. A tamani i mix RAFFI 1 marke "SERA", suhe ribice i crvići. Odlično se oporavila nakon sna. Imam osjećaj da naočigled raste.
A nekad jako puno jede. Sve se pitam gdje stane!!
erosa_salvahe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 13:25   #82
A Lilith eto tebe. Baš mi je drago. Koliko kornjačica imaš? I male?
erosa_salvahe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 18:46   #83
Imam muzjaka, zenku i tri jednogodisnje bebe . Muzjaka sam dobila prije 10 godina od jedne zene koja se morala odselit a imala je puno cancara pa ih je dijelila onima koji su se htjeli brinuti za njih i osigurati im uvjete. Nisam bas puno znala o cancarama pa sam se prikljucila kornjacoljupcima na kornjace.hr
Bilo mi je zao ovog mog jadnicka kako svako proljece poludi i trazi curu, pa sam napokon prije dvije godine udomila jednu zenku iz Ruscice. Ni pet ni sest, cim su se sreli, bacili su se na posao Prosle godine smo se ponovili za tri bebice Drzim fige da ih bude i ove godine Cilj mi je pustat ih u prirodu kad idemo na more, da pomognem obnovi divlje populacije u Dalmaciji.
Mislim da im prelazak u prirodu nece biti neki problem, jer ovdje kod mene zive na 600 kvadrata dvorista tj. vrta. Nekad ih tjednima ne vidim, a kad vrt zaraste u dzunglu, to im dodje kao da su u prirodi Ne volim ih puno dirat, jer zelim da imaju sto manje kontakta s ljudima i da se osjecaju slobodno. Velike hiberniraju u kompostu, a male sam ovu zimu drzala u kuci, jer su premale da bi prezivjele Slavonske zime.
Inace, hrane se onim sto nadju, a vrt se sadi samo radi njih tako da im je na repertoaru salata, rajcica, jagode... iako je zenka prve godine neko vrijeme jela samo djetelinu i maslacak (valjda navika iz Ruscice) preko ljeta vole lubenice i dinje pa se skupa castimo
L i l i t h is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 13:29   #84
...Evo jučer sam našla kraj kontejnera skoro u centru grada malu kornjačicu(mislim da je čančara) i sad sam je donijela kući,dala joj jesti i vode i sad ne znam šta s njom pošto znam da se ne smiju držati jer su zaštićene...ali ustvari sam je spasila jer bi je sigurno bio pogazio automobil ili nešto slično....a baš mi je fora,stvarno ne znam šta ću s njom...?
vanilla sky is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 12:43   #85
Quote:
cuki1 kaže: Pogledaj post
Da, vodu možemo staviti u neku staru zdjelu i malo ukopat u zemlju ili kakav lavor. Kornjača će sama izabrati trenutak kada će piti koliko joj organizam bude tražio. A meso nije hrana za čančaru. Ona jedino što od mesa jede - su crvi, gujavice ili kakvi kukci koji se nalaze na povrću ili u korijenju bilja ako kopa po zemlji, pa slučajno pojede. Mi možemo kornjače možda naviknuti na meso, ali to nije pravilno. Kopnene kornjače su biljojedi, dok vodene kornjače u 90% slučajeva jedu meso tj. crve, ličinke, gujavice, odnosno ribu u jezerima i potocima gdje žive. Mi smo ih držeći jedinke iz uzgoja u akva-terarijima navikli na voće i povrće,meso /piletina, teletina/ mada im je prirodnija vodena leća i vodeno bilje,ribe,kukci, jer tako jedu u barama.
Tko je vidio da barska kornjača jede piletinu u svom prirodnom okruženju?

Vodene kornjače se hrane mesom dok su male i rastu. Što su starije sve više jedu bilje dok im kao odraslima omjer prehrane bude 90% biljnog porijekla, a 10% životinjskog.
Doktor Štef is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 15:36   #86
Ma možeš ti nju priviknuti da ti jede sve i svašta, ali vodena kornjača (mislim na one iz uzgoja, ja imam crvenouhe) je kao odrasla jedinka u akvaterariju u 90% slučajeva mesojed, a tek onda biljojed. Naime, ako ti uzgajaš vodeno bilje onda ju možeš od početka naučiti na tu hranu + meso, no ako ju ti držiš kao što ju drži 75% vlasnika u plastici, malim terarijima ili sl. onda ju uglavnom krivo hrane račićima, a kad pročitaju nešto o prehrani - mesom + povrćem i to jabulama, salatom, mrkvom....
Šta kornjača jede u bari? Ribu, kukce, crve, mušice, vodeno bilje.
Kako onda može biti biljojed?
Čančara je biljojed + ono nešto što pokupi. Nisam to ja izmislila.

I što znači odrasla kornjača? Moj mužjak 5 god.za razliku od ženke, uz sav moj trud neće biljnu prehranu.

Zadnje uređivanje cuki1 : 14.05.2009. at 15:48.
cuki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 13:33   #87
Može mi netko od vas tko ima doma čančaru reći da li je normalno da baš ne jede previše i da je sva nekako usporena?dal je moguće da se još do kraja nije probudila,tj.da još hibernira?Naime našla sam ju prije nekoliko dana u gradu kraj kontejnera pa sam se sažalila nad njom i uzela je doma....imala sam prije kornjaču ali vodenu i bila je skroz različita od ove,bila je brza i otvarala je usta i jela iz ruke a ovu još nisam vidjela s otvorenim ustima....dala sam joj i salate i mrkvice i djeteline i mesa i neće ništa....jedino šta radi je to da sjedi u vodi koju ima za piti a po noći se zakopa u zemlju i sijeno jer sam joj i to stavila u kutiju...ne znam,bila bi zahvalna na nekom savjetu...
vanilla sky is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 18:08   #88
vanilla, mislim da su se sve kopnene vec razbudile koliko treba. ako si navikla na vodene, onda ce ti se kopnene uvijek ciniti usporeno a opet, kazes da je mala i da uopce ne jede... to mi se ne cini ok... moje male jedu jedanput dnevno (iako im konstantno drzim da imaju hrane), a kad jedu, vidis da su pojele... velike isto jedu jedanput dnevno
mozda je bolesna mozda je nekom pobjegla a tamo je navikla na neku odredjenu hranu
ajd uzmi centimetar i izmjeri joj oklop od glave do repa, da otprilike znam kolika je, mozda i nije tako "mala"
L i l i t h is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 21:55   #89
Čančare ne jedu jedanput dnevno nego one jedu cijeli dan, tijekom hodanja vrtom kada naiđu na maslačak ili djetelinu ili neko drugo bilje onda to pojedu.

@vanilla sky pišeš da si joj sijeno stavila u kutiju znači da je kornjača još mala ili je možda kutija velika.
Stavi je vani u vrt i ona će si naći što hoće jesti.



Nemojte kornjačama( čančarama ) nuditi meso jer su čančare iskljčivo biljojedi.
__________________
Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 14:57   #90
Dužina oklopa od glave do repa je 8 cm,meni se baš ne čini da je još beba nego mi je čudno da ne jede....kad je vani na suncu nije toliko usporena i hoda okolo i proučava tako da....neznam,čudno mi je da ne jede...
vanilla sky is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 19:55   #91
Kornjača je vjerojatno istraumatizirana. Sve joj je ovo novo i trebat će vremena da se privikne. Postoji mogućnost da je i malo dehidrirala, probaj joj narezati na sitnije komadiće zelja i jabuke. Govorim zato jer su to biljke koje imaju i tekućine u sebi i stavi joj hranu na jedno mjesto. Sada joj možeš ponuditi i jagodu.
Javi kako se ponaša.
cuki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 22:05   #92
Da to je još maleno.

Nađi maslačka (par listova ) i onda ih skupi u hrpu i stišči tako da iz njih izađu oni sokovi i ponudi kornjači, pa će tako najvjerojatnije pojesti.

Da li je ta kornjača u kutiji ili gdje je?

I nemoj joj zaboraviti dati vode!
__________________
Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 18:15   #93
Vanilla ako kažeš da je u kutiji u kući, pretpostavljam da joj treba više svjetlosti. I moja kornjača se počne zakapati čim se svjetlo ugasi ili je niža temperatura. Također, jede po cijeli dan, stalno nešto žvače. Savjet: Ne diraj ju previše i nemoj maziti jer one nisu za diranje. Probaj dati malo rajčice ili one suhe crviće koje sam navela gore. Nije skupo, platila sam 13-tak kuna. Pije vodu, to je dobro. Hajde javi kako je. Pozdrav od mene.
erosa_salvahe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 10:17   #94
Quote:
erosa_salvahe kaže: Pogledaj post
Vanilla ako kažeš da je u kutiji u kući, pretpostavljam da joj treba više svjetlosti. I moja kornjača se počne zakapati čim se svjetlo ugasi ili je niža temperatura. Također, jede po cijeli dan, stalno nešto žvače. Savjet: Ne diraj ju previše i nemoj maziti jer one nisu za diranje. Probaj dati malo rajčice ili one suhe crviće koje sam navela gore. Nije skupo, platila sam 13-tak kuna. Pije vodu, to je dobro. Hajde javi kako je. Pozdrav od mene.
Šta ti još svoju držiš u terariju?
__________________
Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 22:24   #95
Thumbs up

...evo samo da javim da je moja korny počela i to salatu,jabuke,jagode,papriku,zelje,ma svašta....i izgleda da se skroz privikla i sad je vani na balkonu i odgovara joj izgleda jer je puno aktvnija a i vjerojatno se navikla i nije više šokirana toliko...eto,sve je...svima veliki pozdrav i thanx na pomoći...
vanilla sky is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 09:30   #96
Po danu bude u rundeli, a spava u terariju jer trebamo ograditi taj dio. Ima dosta mačaka pa da joj se nešto ne dogodi.
erosa_salvahe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 10:01   #97
Lilith jesi li ograđivala dio dvorišta gdje se nalaze kornjače? I zanima me koliko je stara kornjača kada počne tražiti društvo? Muško naravno. Pozdrav!!
erosa_salvahe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 16:08   #98
Ja mislim oko nekih 10 godina ili manje nisam siguran.
Pročitao sam to bio negdje.
__________________
Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 17:45   #99
kornjača traži društvo samo radi parenja, a može se već sa 2 god.pariti, mada je spolno zrela oko 4.god.
cuki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 19:11   #100
Znam da traži društvo radi parenja, inače su samotnjaci. Ovih dana je vrlo aktivna, lunja po dvorištu. ne bi čovjek vjerovao koliko je brza. Pa, ima tri godine.
erosa_salvahe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:17.