Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2013., 10:45   #1
Vinarije

Izdvojeno s teme Gdje ste zadnji put vani jeli?.

Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Uh, kad se samo sjetim kolko sam morao nagovarati konobare i mladog vodica kroz podrum da nas puste navecer u restoranski prostor da popijemo koju butelju koju smo minutu prije toga kupili kod njih u podrumu. Uh...
Nekako sam uspio, jedva.
Inace simpa mali hotelcic s podrumom i vinogradima, bilo nam je lijepo. I bilo je vece drustvo, dosta smo love ostavili da napunimo aute bocama njihovih vina.
Koja btw nisu bila gotovo uopce jeftinija nego u ducanima (to sam vec spomenuo na forumu). Moram priznati da me to razocaralo.
Ostalo sve skroz okej.
Mene je to začudilo u Goriškim brdima. Slovenska su vrhunska vina skupa kao da ih dobivaju mužnjom vinskih mušica. I mislio sam da će direkt kod vinara biti drastično jeftinija. Koje razočaranje! Cijene su niže možda maksimum 20%. ne isplati se zbog toga penjati u tu vukojebinu. A stvarno je vukojebina, čardak ni na nebu ni na zemlji. Nije više Slovenija a bogme nije još ni Italija. Podjednako je udaljena, fizički i mentalno, od obje.

Zadnje uređivanje Pringles : 27.02.2013. at 17:13. Reason: izdvojeno s teme
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 10:49   #2
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Mene je to začudilo u Goriškim brdima. Slovenska su vrhunska vina skupa kao da ih dobivaju mužnjom vinskih mušica. I mislio sam da će direkt kod vinara biti drastično jeftinija. Koje razočaranje! Cijene su niže možda maksimum 20%. ne isplati se zbog toga penjati u tu vukojebinu. A stvarno je vukojebina, čardak ni na nebu ni na zemlji. Nije više Slovenija a bogme nije još ni Italija. Podjednako je udaljena, fizički i mentalno, od obje.
Al ajde 20% barem.
Neki naši vinari svoja ionako precijenjena vina u vinarijama prodaju po istoj cijeni koju nađem u Vrutku.
Čudo od neposlovnosti,umišljenosti i arogancije.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 11:28   #3
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Neki naši vinari svoja ionako precijenjena vina u vinarijama prodaju po istoj cijeni koju nađem u Vrutku.
Čudo od neposlovnosti,umišljenosti i arogancije.
Neobjašnjivo
I to u vrijeme kad u sekundi možeš provjeriti koliko to vino košta u Vrutku.
Valjda oni i dalje misle da su njihovi gosti pijani milijarderi koji uzimaju sve što im se svidi i ne pitaju za cijenu.

Zadnje uređivanje Krkimir : 27.02.2013. at 11:35.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 11:47   #4
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Al ajde 20% barem.
Neki naši vinari svoja ionako precijenjena vina u vinarijama prodaju po istoj cijeni koju nađem u Vrutku.
Čudo od neposlovnosti,umišljenosti i arogancije.
Nažalost, moraju ih prodavati u svojim podrumima po sličnoj cijeni nego što je na tržištu iz jednostavnog razloga jer to od njih traže distributeri.

Naime, većina ozbiljnih vinara ima svojeg distributera (ne želim ih sad imenovati, nema ih puno) koji za njih rade distribuciju i marketing kod restorana i trgovačkih lanaca. I jasno je da ne žele da vinari svoje vino prodaju puno jeftinije nego što ga oni plasiraju na tržište jer bi svaki restoran u tome slučaju jednostavno kupovao direktno u podrumu kod vinara.

A kao što sam rekao, distributeri snose trošak marketinga, trgovačkih putnika koji obilaze restorane i centre...o degustacijama da ne govorim.

To je čisti poslovni odnos koji kaže...ako želite prodavati svoje vino u podrumima jeftinije nego što je realna cijena na tržištu, onda i sami nastupajte na tom istom tržištu. A to nije jednostavno...niti jeftino.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 11:51   #5
Quote:
MLADJO kaže: Pogledaj post
Nažalost, moraju ih prodavati u svojim podrumima po sličnoj cijeni nego što je na tržištu iz jednostavnog razloga jer to od njih traže distributeri.

Naime, većina ozbiljnih vinara ima svojeg distributera (ne želim ih sad imenovati, nema ih puno) koji za njih rade distribuciju i marketing kod restorana i trgovačkih lanaca. I jasno je da ne žele da vinari svoje vino prodaju puno jeftinije nego što ga oni plasiraju na tržište jer bi svaki restoran u tome slučaju jednostavno kupovao direktno u podrumu kod vinara.

A kao što sam rekao, distributeri snose trošak marketinga, trgovačkih putnika koji obilaze restorane i centre...o degustacijama da ne govorim.

To je čisti poslovni odnos koji kaže...ako želite prodavati svoje vino u podrumima jeftinije nego što je realna cijena na tržištu, onda i sami nastupajte na tom istom tržištu. A to nije jednostavno...niti jeftino.
Zanimljiv stav.
A također je zanimljivo da u Austriji,Italiji,Mađarskoj,Srbiji,Francuskoj,Španj olskoj u svim vinarijama koje sam posjećivala vina imaju niže cijene nego po dućanima.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 12:10   #6
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Zanimljiv stav.
A također je zanimljivo da u Austriji,Italiji,Mađarskoj,Srbiji,Francuskoj,Španj olskoj u svim vinarijama koje sam posjećivala vina imaju niže cijene nego po dućanima.
Ovo je primjer za ozbilnije vinare (opet, da ne imenujem).

Ali problem su oni vinari koji sami rade svoju distribuciju, a takvih je recimo ovdje u sjeverozapadnoj Hrvatskoj puno, zašto oni nemaju dosta jeftinije vino u svojim podrumima?

A nemaju!

Ili, zašto se više-manje svi vinari iz jedne regije drže slične cijene vina?

A nemaju svi istu kvalitetu vina, niti su svi dobri vinari. Neki su ipak malo bolji. Zar ne?

Eto...nije direktno tema ovdje, ali kad se pita da ipak razjasnim neke nedoumice i otvorim nove.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 12:28   #7
Ok, bar ce biti materijala za temu na Eno pdfu.

Smatram da, uz duzno postovanje distributerima itd, cijene u podrumu moraju biti nesto nize za posjetitelje i kupce na malo koji obolaze podrume i kupuju nekoliko boca na licu mjesta. To ne bi ugrozilo velike distributere- ici na kraj Slavonije za nekoliko boca zasigurno nece neko iz ostatka HR ko ne bi primarno dogovorio to kao izlet i posjet tom i slicnim gospodarstvima.
Za to snizenje od 15-30% ima lufta i tako bi trebalo biti.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 11:47   #8
to zadnje. ili s druge strane neuki putnici namjernici koji su prvi put u kakvoj boljoj birtiji, a kamoli vinskom podrumu.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 12:06   #9
I meni je to isto zanimljivo... čovjek bi rekao da je roba skuplja što se dalje pošalje, a da je kod proizvođača kada kupiš direktno od njega najjeftinije jer ne moraš plaćati troškove posrednika, prijevoz, čistačice i blagajnice u Vrutku...
navodno su kod Frane Miloša vina u podrumu dosta jeftinija, rekli su mi ljudi koji su tamo bili da je i do 40% niže nego u Zagrebu
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 14:06   #10
tak je, pa da je i 35% jeftinije, ograničiš privatnu kupnju na recimo 5 boca i voila, kaj je 5 boca... ne buju se restači onda hitali u trošak odlaska i nabave u udaljenoj vinarskoj lokaciji zbog 5 boca puta x sorti..
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 14:13   #11
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
tak je, pa da je i 35% jeftinije, ograničiš privatnu kupnju na recimo 5 boca i voila, kaj je 5 boca... ne buju se restači onda hitali u trošak odlaska i nabave u udaljenoj vinarskoj lokaciji zbog 5 boca puta x sorti..
Zašto bi ograničili na 5 boca?
U Italiji smo bez problema kupovali kartone vina koje bi nam se svidjelo.Neki nam čak i doma dopremali.
I na to dobiješ još popusta.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 15:06   #12
ma ne, naravno, kužim i slažem se, dapače, al eto, da stvorimo kao neki "kompromis" između realnog i opravdanog htijenja hr tržišta i tih an gro distributera...znaš da mi hrvati uvijek volimo bit najpametniji i drugima toplu vodu otkrivat.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 17:54   #13
evo prebačeno je pa valjda mogu pisati da ne dobijem karton
U Iloku u Iločkim podrumima su cijene otprilike 30% niže nego u Konzumu (isti vlasnik ) tako da ne stoji tvrdnja o nekakvim kartelskim muljanjima.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 20:48   #14
todora slobodno izuzmi iz svega, taj ima i vinariju i logistiku-distribuciju i marketing i maloprodaju i...kaj ti duša zaželi. tak da primjer nije relevantan. neg više ono "iznimka koja...".
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:21   #15
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
todora slobodno izuzmi iz svega, taj ima i vinariju i logistiku-distribuciju i marketing i maloprodaju i...kaj ti duša zaželi. tak da primjer nije relevantan. neg više ono "iznimka koja...".
Upravo tako.

Mada, nemojmo generalizirati. Ja ne znam za takve slučajeve "diskontne" rasprodaje kod ozbiljnijih samostalnih vinara kao što su recimo Adžić, Galić...pa i Josić...onda Kozlović, Coronica, Roxanich...itd.

Mada, većina vinara nije "cvijeće"...ne poznaju osnove marketinga, iako su svi odreda izuzetno vrijedni ljudi, ali štede na krivim mjestima.

U svakom slučaju, najveći iskorak po tom pitanju, bez ikakve sumnje su napravili Istarski vinari. Pri tome ne mislim isključivo na kvalitetu vina već prije svega na nešto što se zove "brend"...a na tome se ne smije štedjeti.

A to prije svega uključuje (osim dobroga vina) i bocu, čep i etiketu...o ulaganju u marketing da ne govorim.

Vinari iz sjeverozapadne Hrvatske (iz Štrigove, recimo...čast izuzecima) ne znaju za takav tip marketinga...za njih je svako ulaganje u etiketu, bocu ili čep jednostavno trošak koji umanjuje vrijednost njihovih vina, umjesto da je suprotno.
A vina su im vrhunska...ali način razmišljanja im je u prošlom stoljeću.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 01:49   #16
slučajevi "diskontne rasprodaje" kod vinara samih? pa ne baš totalni sales, al nešto na tragu onih 30-35% down doživih i kod kupljena u "taverni" i u jeruzalem zadruzi samoj (dakle, da, vina s jeruzalema-koja, btw., nisu generalno ni slika onog kaj su bila pred 10-ak godina, šteta -, ormoško-ljutomerski kraj, pandan našoj štrigovi, sam s druge, zapadne strane grane :mig.)

na ostalo - potpis. žalosno, da...
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 08:49   #17
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
slučajevi "diskontne rasprodaje" kod vinara samih? pa ne baš totalni sales, al nešto na tragu onih 30-35% down doživih i kod kupljena u "taverni" i u jeruzalem zadruzi samoj (dakle, da, vina s jeruzalema-koja, btw., nisu generalno ni slika onog kaj su bila pred 10-ak godina, šteta -, ormoško-ljutomerski kraj, pandan našoj štrigovi, sam s druge, zapadne strane grane :mig.)

na ostalo - potpis. žalosno, da...
Mi smo nekad pili jeruzalemska vina na kartone.
Što im se dogodilo - ne znam.
Ali kad im dođeš u vinariju to je pravi doživljaj.Ljubazni,susretljivi,enološki obrazovani...
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 09:13   #18
Da, i ja zapravo mislim na 30-tak % kada govorim o "diskontu" kod samih vinara...

Edit:

...obrisao sam ono što sam napisao, jer ulazimo u "sivu" zonu, a to ipak ne smijem napisati...

...reći ću samo da je PDV na vina 25%, a to uključuje i markice na svakoj butelji, flaši (hmm, da) itd, itd...
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 15:05   #19
Bili smo nedavno kod Bolfana u vinariji i dobili popust na 6 boca. Kartoni su za 6 boca do toliko bi mogli prodavati direktno. Kod nekoliko istarskih u vinarijama su cijene 10-20% nize, kako kod kojeg i kako kad, nisam shvatila njihovu logiku, ali taj popust je na karton od 6 boca, ne na bocu. U Goriskima nismo bili 2 godine, ali i tamo smo dobili neki popust, sad vise ne znam koliko. Nas dode 4 ili 5 parova, to je 30 boca, mislim da bi bili ludi da nam ne prodaju sa popustom. Uredno dobijemo i racune, fiskalizirane.

Ne kuzim bit degustacije ako potom ne kupim ono sto mi se dobalo i ne dobijem kolicinski popust
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 16:20   #20
Jel se može na ovoj temi pisati o precijenjenosti istarskih vina (posebno Malvazije) i agresivnom marketingu koji je to uspio progurati?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:52.