Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2007., 14:02   #201
Quote:
rabarbara2 kaže: Pogledaj post
odlične vijesti

iako sumnjam da će skoro donijeti zakon o ukidanju ograničenja za drugih 6 mj.

nego, u tih 6 zadnjih plaća ulazi sve što ti je poslodavac isplatio u tih 6 mj.?

što je npr. s regresom i sa božićnicom? znate li to možda?

meni to dosta podebljava prosjek
Naknada se izračunava prema prosječnoj vrijednosti radnog sata za 6 prethodnih primljenih plaća.
ixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 14:02   #202
Quote:
rabarbara2 kaže: Pogledaj post
a 13. plaća?


(sretnica sam, znam )
e da.. i to..
mozda radimo u istoj firmi..
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 14:06   #203
naravno da se topli obrok i prijevoz ne računaju u obračun za porodiljnu naknadu jer dok si na porodiljnom se ne voziš na posao i ne jedeš gablec na poslu - jer si doma
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 14:19   #204
Quote:
rabarbara2 kaže: Pogledaj post
odlične vijesti

iako sumnjam da će skoro donijeti zakon o ukidanju ograničenja za drugih 6 mj.

nego, u tih 6 zadnjih plaća ulazi sve što ti je poslodavac isplatio u tih 6 mj.?

što je npr. s regresom i sa božićnicom? znate li to možda?

meni to dosta podebljava prosjek
Curke,
nažalost ne ulazi u prosjek ni regres ni premije ni bonusi.
Ja sam im i poslala i mail s upitom i ovo su mi odgovorili:


Subject: RE: osnovica za obracun naknade za komplikacije u trudnovi i naknadno rodiljni dopust


Poštovana gospođo xxxxxxxx,

Osnovica za naknadu plaće zbog bolovanja utvrđuje se suglasno odredbama članka 45. stavka 1. i 2. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju ("Narodne novine" broj 85/06, 105/06, 118/06 i 77/07) i članka 100. stavka 1. i 6. Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja ("Narodne novine" broj 120/06, 136/06, 56/07 i 80/07.Dakle, u Vašem slučaju osnovica za naknadu ispravno je utvrđena, tj. na osnovi čiste plaće redovno isplaćene za odnosni kalendarski mjesec.

S poštovanjem




--------------------------------------------------------------------------------







Subject: FW: osnovica za obracun naknade za komplikacije u trudnovi i naknadno rodiljni dopust






--------------------------------------------------------------------------------
From: xxxxxxxxxx
Sent: Monday, September 10, 2007 12:25 PM
To: Glasnogovornica Zavoda
Subject: osnovica za obracun naknade za komplikacije u trudnovi i naknadno rodiljni dopust


Poštovani,
kako sam od 22.08.2006. na bolovanju tj. komplikacije u trudnoći poslodavac mi je ispunio obrazac sa isplaćenim plaćama u poslijednjih 6. mjeseci kako bi HZZO mogao obračunati prosjek plaće i to tako da nije prikazao sve isplate mjesečnih primanja nego samo čistu ugovorno reguliranu plaću tj. nisu navedene isplate premija kao i regres za godišnji odmor iako su za sva ta moja navedena primanja plaćeni svi doprinosi i porezi. Tom činjenicom mi je naravno osjetno srušen prosjek plaće na temelju kojeg mi HZZO isplaćuje mjesečnu naknadu.
Molim Vas da mi odgovorite dali postoji mogućnost da mi HZZO prihvati prosjek mjesečnih primanja koja sam stvarno primila i na koja su plaćeni svi porezi i doprinosi ili kojim je zakonom ili pravilnikom regulirano da u izračun naknade za komplikacije u trudnoći ne ulaze isplaćene premije i regres za godišnji odmor. Moj poslodavac tvrdi da su potvrdu ispisali uz konzultiranje sa pravnomj službom HZZO-a dok je moje mišljenje da se radi o velikom nesporazumu a na moju štetu.
Zahvaljujem na promptnom odgovoru.
S poštovanjem,
xxxxxxxxxxx

Zadnje uređivanje Klementina : 04.10.2007. at 15:11.
Klementina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 14:53   #205
kelmentina, izbisala si svoje ime tj. stavila x-iće u obaćanju tebi, a ostalo ti je u headeru maila (gdje su From, To i Subject polja), pa obriši to ako ne želiš s forumom podijeliti svoj identitet
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 15:57   #206
Klementina, vidim da je u tvom slučaju na tvojoj potvrdi od firme bio problem (nisu ti uračunali bonuse).
Mene zanima - ako dobijem 13. plaću i dobijem potvrdu za 7 plaća isplaćenih za 6 mj. - što onda?

pitam, nisam još trudna ali...

ovako piše na rodinoj stranici:
"Rodiljne naknade za zaposlene roditelje izračunavaju se prema prosjeku njihovih primanja u periodu od šest mjeseci prije početka korištenja dopusta..."
Rabarbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 16:08   #207
Quote:
rabarbara2 kaže: Pogledaj post
Klementina, vidim da je u tvom slučaju na tvojoj potvrdi od firme bio problem (nisu ti uračunali bonuse).
Mene zanima - ako dobijem 13. plaću i dobijem potvrdu za 7 plaća isplaćenih za 6 mj. - što onda?

pitam, nisam još trudna ali...
Mislim da ak ti u firmi napišu u plaću sve kaj si dobila da HZZO nema načina da provjeri da je i regres i 13. plaća u tome jer je na sve plaćen i porez i doprinosi. Moja ti je firma poprilično glupa po tom pitanju i sve rade ko po špagi iako su me s time zaj.....
Kad ti napišu potvrdu u slučaju da ti nisu uračunali sve na kaj su platili poreze i doprinose traži da ti sve uračunaju i držim fige da ti budu tak i napisali
U onom mjesecu kad si dobila dvije plaće neka samo napišu zbrojene iznose obje plaće i to je to.
Klementina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 16:09   #208
Quote:
rabarbara2 kaže: Pogledaj post
Klementina, vidim da je u tvom slučaju na tvojoj potvrdi od firme bio problem (nisu ti uračunali bonuse).
Mene zanima - ako dobijem 13. plaću i dobijem potvrdu za 7 plaća isplaćenih za 6 mj. - što onda?

pitam, nisam još trudna ali...

ovako piše na rodinoj stranici:
"Rodiljne naknade za zaposlene roditelje izračunavaju se prema prosjeku njihovih primanja u periodu od šest mjeseci prije početka korištenja dopusta..."
dopusta? opet ta nejasnoća.. ...a šta ako sam zadnjih 6 mjeseci prije dopusta na komplikacijama?? da li se uzima prosjek koji bi imala na komplikacijama od 4.250 ? to znači prosjek prije korištenja dopusta kako piše na kraju citiranog..
hany is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 16:24   #209
cure, nažalost sam zajebala.
imala sam stare informacije.
negdje od kraja 2006. su se promijenili propisi, te više regres, ni dodaci ne ulaze u izračun.samo čista plaća.
a za topli obrok sam bila u pravu, on ulazi ako je dio bruto plaće.
i to je to.
nažalost.
__________________
Oronulost mi se dobro drži.
kukuriku is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 16:36   #210
Klementina

mislim da bi mi u firmi to mogli tako napisati (ako ne napišu, podmićujem čokoladom )
pa makar ne uspjelo

za komplikacije koliko sam ja shvatila - ne ulazi u prosjek, gleda se 6 mjeseci prije mjeseca u kojem si otvarila bolovanje
ali zato sigurno nije dobro ići na komplikacije pa se vratiti na posao jer vjerojatno bi to uzeli u obzir
Rabarbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 16:48   #211
Quote:
rabarbara2 kaže: Pogledaj post
Klementina

mislim da bi mi u firmi to mogli tako napisati (ako ne napišu, podmićujem čokoladom )
pa makar ne uspjelo

za komplikacije koliko sam ja shvatila - ne ulazi u prosjek, gleda se 6 mjeseci prije mjeseca u kojem si otvarila bolovanje
ali zato sigurno nije dobro ići na komplikacije pa se vratiti na posao jer vjerojatno bi to uzeli u obzir
U projsek plaće ulazi ono kaj ti isplaćuje firma. Komplikacije isplaćuje HZZO i to na temelju potvrde o plaći poslodavca i to u istom iznosu i po istim pravilima kao i porodiljni. Neznam kak se gleda na prekid komplikacija
Klementina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 16:57   #212
da kužim, ne ulazi u prosjek kaj ti isplačuje HZZO, odnosno gleda se prosjek prije kompl.

ajme baš ga kompliciraju...kaj fakat ak se prekinu komplikacije...večina nas sigurno misli da ih je ok prekinut, pa ako ne za vratit se u radni odnos , onda barem za iskoristit godišnji.. .. na kraju ispada da je možda i bolje ne prekidati ih...joj kak bi ja nekog tko toliko komplicira sa tim pravilima i zakonima i škrtari sa informacijama ...zločestoće jedne..

kak je meni onda moja na plačama rekla da je bolje iskoristiti go prije porodiljnog a ne sad zbog prosjeka na porodiljnom...ko lud ko zbunjen..a jadna nezna još ni ona valjda kak će to sve biti druge godine..
hany is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 17:04   #213
Quote:
hany kaže: Pogledaj post
da kužim, ne ulazi u prosjek kaj ti isplačuje HZZO, odnosno gleda se prosjek prije kompl.

ajme baš ga kompliciraju...kaj fakat ak se prekinu komplikacije...večina nas sigurno misli da ih je ok prekinut, pa ako ne za vratit se u radni odnos , onda barem za iskoristit godišnji.. .. na kraju ispada da je možda i bolje ne prekidati ih...joj kak bi ja nekog tko toliko komplicira sa tim pravilima i zakonima i škrtari sa informacijama ...zločestoće jedne..

kak je meni onda moja na plačama rekla da je bolje iskoristiti go prije porodiljnog a ne sad zbog prosjeka na porodiljnom...ko lud ko zbunjen..a jadna nezna još ni ona valjda kak će to sve biti druge godine..
A kad ti počinje porodiljni i koliko još imaš godišnjeg?
Klementina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 17:08   #214
Quote:
Klementina kaže: Pogledaj post
A kad ti počinje porodiljni i koliko još imaš godišnjeg?
imam 11 dana godišnjeg od ove godine (ne brojeći subote i nedjelje) , a druge godine bi mogla koristiti i mjesec i pol godišnjeg još od iduće godine (29 dana imam go za godinu)...to je sve skupa dva mjeseca go...a porodiljni 5 mj.2008..

mislim ja ću biti doma kako god , ali mislim da je bitno biti informiran..
hany is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 17:13   #215
fino uzmes godisnji pa cuvanje..
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 17:17   #216
Quote:
hany kaže: Pogledaj post
imam 11 dana godišnjeg od ove godine (ne brojeći subote i nedjelje) , a druge godine bi mogla koristiti i mjesec i pol godišnjeg još od iduće godine (29 dana imam go za godinu)...to je sve skupa dva mjeseca go...a porodiljni 5 mj.2008..

mislim ja ću biti doma kako god , ali mislim da je bitno biti informiran..
Ako donesu zakon i ako ti naknada neće biti manja od komplikacija ili porodiljnog onda nemoraš niš kemijat. Teta na plaćama te je savjetovala na temelju važečeg zakona, a plaća ti je veća od 4.250,00 Kn. Rađe si ostavi godišnji ako ga možeš prenijet na 2009. kad se vratiš s porodiljnog.
Klementina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 17:21   #217
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
fino uzmes godisnji pa cuvanje..
ove godine mogu još samo 11 dana...možda tak i napravim...

a kaj je sa godišnjim od druge godine? o tom ću odlučit spontano (kad se točno bude znao novi zakon, ak ga donesu)možda je najbolje..
hany is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 17:25   #218
Quote:
Klementina kaže: Pogledaj post
Ako donesu zakon i ako ti naknada neće biti manja od komplikacija ili porodiljnog onda nemoraš niš kemijat. Teta na plaćama te je savjetovala na temelju važečeg zakona, a plaća ti je veća od 4.250,00 Kn. Rađe si ostavi godišnji ako ga možeš prenijet na 2009. kad se vratiš s porodiljnog.
neznam kako kod vas u firmi, ali kod nas se go mora iskoristit do 6.mjeseca naredne godine...

ja se porađam dr.godine u petom i do 2009. tokom 5.mj. sam na porodiljnom (godinu dana ne) i brijem da ovaj go od druge godine, ne bum stigla iskoristiti poslije porodiljnog, jer kažem to je do 6. mjeseca, a meni porodiljni završava netom prije..kak je to glupo, ne vjerujem...tragikomično..
hany is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 17:33   #219
eeeeeeeeee da sad ste me podsjetile...

baš me zanima kako je kod vas u firmi, možda neke i neznate to pa se raspitajte, ali ja ću morati druge godine uzeti go (prije porodiljnog) ili barem jedan dan imati radni, da bi mi se na temelju nečeg imao obračunati regres i božićnica za drugu godinu...to je meni objašnjavala žena sa plaća, da da..
hany is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 18:20   #220
Evo upravo rekli na HTV1 da je Sabor prihvatio prijedlog o delimitiranju porodiljnih naknada u prvih 6mj!
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:00.