Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2006., 15:03   #1
Trešnja

Bok!
Imam stariju trešnju kojoj su neke grane počele sušiti pa sam ih odrezao i sad bih na to mjesto cijepio druge mlade grančice . Tražim savjet.
Frenk
frenk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 13:09   #2
Trešnja

Imam u dvorištu dvije velike divlje trešnje (cca 8m visine) pa me zanima mogu li što napraviti s njima osim da ih gledam jer im plod naravno nije jestiv. Može li se na tako veliko drvo kalemiti pitoma trešnja ili nešto slično?

I još jedno pitanje: do koje veličine/starosti se drvo može presađivati. tj premještati?
zara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 14:05   #3
Quote:
zara kaže:
Imam u dvorištu dvije velike divlje trešnje (cca 8m visine) pa me zanima mogu li što napraviti s njima osim da ih gledam jer im plod naravno nije jestiv. Može li se na tako veliko drvo kalemiti pitoma trešnja ili nešto slično?

I još jedno pitanje: do koje veličine/starosti se drvo može presađivati. tj premještati?
Teško, ali sada je vrijeme. Probaj naći granu na nižem dijelu stabla (tako da dalje možeš odrezat - nakon druge godine), debljina grane barem kao olovka i da bude drvenasta i na vrhu pupovi. Odrežeš ju kod prvog oka koso pod 45-60% na to staviš plemku od željene sorte da se srčika lijepo poklopi. Cijeli spoj obilato premažeš voćarskim voskom i zamotaš sa izolirbandom.

Ako imaš više zgodnih grana možeš i više cijepova napravit, i čekaj do iduće godine, ako cijepovi puste i razlistaju se onda ćeš za dvije godine u zimu otkinut grane divljaka (ali ovo je veliki eksperiment i ne obećava previše).

Bolje je ako imaš divljake okolo stabla njih cijepit (ovdje na kontinentu imaš još 10-tak dana vremena) ili čekat 8 mj. pa probat cijepit na oko. Izdanke onda ne treba premiještat nego samo posiječeš višak.

Moguće je od jednog divljaka napravit cijepove na dvije - do tri grane različitih sorti (meni je uspjelo na jabuci i kruški).
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2006., 17:17   #4
Bok!
I ja imam staru trešnju. 30 godina. Isto se neke grane suše i plodovi su mi previsoko na rubovima. Ima neko ko se kuži u obrezivanje pa da pomogne?
Ili je rješenje možda u cijepljenju? Kako se to radi?
šegrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 19:03   #5
Quote:
šegrt kaže:
Bok!
I ja imam staru trešnju. 30 godina. Isto se neke grane suše i plodovi su mi previsoko na rubovima. Ima neko ko se kuži u obrezivanje pa da pomogne?
Ili je rješenje možda u cijepljenju? Kako se to radi?
Hy!
Ja sam pokušao sve one suhe grane i bolesne otpiliti do recimo zdravoga i onda sam tamo kalemio pod koru.Ionako je bolesna pa ako mi se ulovi dobro ako ne pokušat ću nešto ponovo.Good Luck
frenk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 09:55   #6
evo ja vam javim kasnije, imam dobru knjigu kod kuce, znam da nesto pise i o cijepljenju tresnje, pa cu vam javiti.
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 19:56   #7
Tigrica, oće li to...
šegrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 12:17   #8
Cool Kada presaditi trešnju?

Mlada tresnja, visoka 2m, cetvrta godina, pol metra od medje,

a moja kuca ce bit na 3 metra od medje.

Ne bi ovo pitao, ali jednu jabuku koja je bila nasred parcele, kad smo kupili

zemlju, presadili je i uvenula , pa se ne bi zamjerio susjedi jer je ova tresnja ipak na njezinom

Kada ju (jesen-proljece), i ako uopce, presaditi na neku drugu lokaciju?
::barcode is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 15:51   #9
Svakako u doba mirovanja,znači najprije u kasnu jesen,kad opadne lišće.
jagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 16:08   #10
Quote:
jagor kaže: Pogledaj post
kad opadne lišće.
Hahaha, tak da neznam do proljeca jel se osusila il?
::barcode is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 13:00   #11
teško da bu se primila....pre stara je
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 14:42   #12
Quote:
Ruda kaže: Pogledaj post
teško da bu se primila....pre stara je
A do kolko se one mogu selit?
::barcode is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 08:47   #13
Quote:
::barcode kaže: Pogledaj post
A do kolko se one mogu selit?
Dobro, ne mora značiti da se ne bude primila
Što je biljka starija, to se teže primi
Kad ju presađuješ, bilo bi dobro da na korjenju ostane što više zemlje.
Rupa u koju ju sadiš bi trebala biti velika, barem metar na metar, na dno staviš gnojiva, na to sloj zemlje pa onda trešnju kojoj lijepo raširiš i rasporediš korjenje. Moraš paziti na dubinu na koju ju sadiš, ne preduboko, ne preplitko, najbolje na dubinu na kojoj je bila.
Na kraju zatrpaš sa zemljom, a najvažnije je to sve dobro zalijati. Bilo bi dobro zalijati sa hamperom, puno vode odjednom da se zemlja dobro slegne oko korjenja i da se istjera što više zraka.
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 10:03   #14
Tnx Ruda
::barcode is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 18:10   #15
Trešnje

iza kuce imam jedno dvadesetak samoniklih tresanja koje su se valjda razmnozile od jedne jedine koja je takodjer samonikla i bude krcata jako slatkih i ukusnih plodova ali i vrlo sitnih.
u drugom dijelu vrta smo sami posadili vec cijepljene tresnje koje nikako da daju vise od nekoliko plodova koji nisu bas slatki ali su krupni.
e sad, ja bih nekako izmiksala te posadjene s krupnim plodom sa onim samoniklim mladim tresnjama ali nemam pojma kako se to radi.
u koje doba godine?
koliko tresnja koju kanim cijepiti mora biti stara?
kako se to radi?
help
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 19:06   #16
Quote:
MicaMaca kaže: Pogledaj post
iza kuce imam jedno dvadesetak samoniklih tresanja koje su se valjda razmnozile od jedne jedine koja je takodjer samonikla i bude krcata jako slatkih i ukusnih plodova ali i vrlo sitnih.
u drugom dijelu vrta smo sami posadili vec cijepljene tresnje koje nikako da daju vise od nekoliko plodova koji nisu bas slatki ali su krupni.
e sad, ja bih nekako izmiksala te posadjene s krupnim plodom sa onim samoniklim mladim tresnjama ali nemam pojma kako se to radi.
u koje doba godine?
koliko tresnja koju kanim cijepiti mora biti stara?
kako se to radi?
help
cijepljenje se obavlja u rano proljeće prije kretanja vegetacije, stvar nije teška al teško je to napravit ak to niste nikad radili.
predažem knjigu vočarstvo od dr. ive krpine.
gle one kaj su samonikle mogu se koristit samo kao podloga dakle koristi se njihov korijen a ak sam dobro shvatio vi bi na ove več cijepljene precijepili te samonikle, dakle koristili bi te več cijepljene kao podlogu a to ne preporučam!
uglavnom ak se odlučite na to stvar je ovakva:
podloga znači ova na koju češ cijepit se odreže 10-20cm od zemlje, zarezuje se vočarskikm nožem ispod kore, najbolje na dve strane i ispod tog zarezanog djela se ubacuju dve mladice koje želite imat, sve se veže gumicama i zamaže vočarskim voskom.
al kažem teško je to ovak pohvatat trebala bi to jednom vidjet u praksi!
__________________
sto koraka tu od Save
edge79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 20:41   #17
hvala puno, priznam nisam bas shvatila, ali ocito mi se nikud ne zuri kad se to radi u proljece....
ja bih htjela cijepiti bas te samonikle, one su oko godinu dana stare, a cijep bih uzela od ovih cijepljenih koje daju slabi plod.
kako mislis da se vocka odreze 10-20 cm od zemlje?? mislis samo zareze ili?
a kojeg oblika mora biti cijep koji stavljam onda u tu vocku?
i sa kojeg dijela stabla da odrezem taj cijep?
no, mozda najbolje da prosetam do knjiznice i potrazim tu knjigu koju savjetujes.
puno hvala
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 01:14   #18
Quote:
MicaMaca kaže: Pogledaj post
hvala puno, priznam nisam bas shvatila, ali ocito mi se nikud ne zuri kad se to radi u proljece....
ja bih htjela cijepiti bas te samonikle, one su oko godinu dana stare, a cijep bih uzela od ovih cijepljenih koje daju slabi plod.
kako mislis da se vocka odreze 10-20 cm od zemlje?? mislis samo zareze ili?
a kojeg oblika mora biti cijep koji stavljam onda u tu vocku?
i sa kojeg dijela stabla da odrezem taj cijep?
no, mozda najbolje da prosetam do knjiznice i potrazim tu knjigu koju savjetujes.
puno hvala
odreže skroz!
stvarno ti nema svrhe to ovak probat shvatit, odi do krpine na savki most - vvv krpina dat če ti savjet, a ima i emisiju na sljemenu svaki drugi petak oko 13h pa ak ga dobiješ, al najbolje ti je to vidjet jednom u praksi.
ni knjiga neće bit puno razumljivija od mene

da al nisi iz zg!
__________________
sto koraka tu od Save
edge79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 01:21   #19
Ajde nađi moj post o okuliranju, možeš probat još ovaj vikend - ako ne uspije ostaje ti cijepljenje u proljeće.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 00:30   #20
Preseljenje trešnje

Pozdrav svima,
Situacija je sljedeća. Imam na gruntu trešnju koja će mi smetat kod gradnje kuće. Žao mi ju je rušit jer su trešnje prefine pa me zanima je li ju moguće presadit? Deblo je promjera oko 10-15 cm ide u visinu nekih 4m, a krošnja je široka oko 3m.
Zanima me bi li se to dalo presadit, kako, i kolike bi bile šanse da se primi na novoj lokaciji? Selio bi ju nekih 50m dalje.
Hvala.
__________________
...al inace sam dobro...
vixana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:50.