Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2009., 11:13   #61
Molim pomoć - problematika netom kupljene trešnje

Znalci, najljepše molim malo vaše pažnje i pomoći, jerbo najiskrenije, pojma nemam koga bih drugog pitala

Jučer sam si kupila mladicu trešnje, s namjerom da ju posadim u svom vrtu (o kojem se već pričalo u ovom podforumu ). Međutim, problem je što je trenutno 2 stupnja kod mene, noćas je padao (i lovio se ) snijeg i puše sulud sjeverni vjetar, stoga ne dolazi u obzir da ju sad idem saditi. Ona je izvađena iz zemlje i sad stoji s korjenom u vrećici u mojoj šupi.

Koliko dugo može tako stajati? Da li da ju na neki drugi način "zbrinem" dok uvjeti ne postanu takvi da ju mogu ići zasaditi? Kada su točno ti uvjeti? Jel mogu čim prestane ovo vjetrovito-snjegovito divljanje, ili treba čekati još malo? Do kad?



E, i drugo pitanje (da, ovo do sad je bilo jedno pitanje, nemojte dat da vas broj upitnika zavara ): kad ju konačno krenem saditi, kupila sam štihaču za taj posel, imam zemlje, kupila sam i stajsko gnojivo Vrlo neljubazna prodavačica mi je objasnila da ne smijem stavljat gnojivo ravno na korijen, ali mi NIJE objasnila gdje da ga stavim. Stoga molim nekoga kome se da, da mi to sve lijepo objasni: kolku rupu moram iskopati, gdje gnojivo, gdje zemlju, sve, ponašajte se kao da sam potpuni idiot i da ne znam NIŠTA (to je i istina ).


Hvala unaprijed svima na pomoći
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 18:33   #62
Pojednostavljeno:

Rupa se kopa 1x1x1 m.
Plodna zemlja ( dakle ona koja se nalazi do dubine štihače) prilikom sadnje mora doći ispod, oko i na korijen.
Prije sadnje, korijen obrežeš vrtlarskim škarama tako da odrežeš oštećene korjenčiće.
Na dno rupe staviš plodnu zemlju, a na nju stajski gnoj.Na njega nasipaš zemlju ( opet plodnu!) tako da prekriješ gnoj.Možeš i malo ugaziti.
Tek na to stavljaš korjenje voćke.
Da, prije nego ideš saditi voćku, zabiješ kolac koji služi za pridržavanje voćke.Bolje ga je zabiti prije sadnje, jer naknadnim zabijanjem ( a mora biti blizu voćke!) može se oštetiti korjenje.
Korjenje voćke zasipavaš plodnom zemljom.Voćka se mora pridržavati da stoji koliko- toliko ravno.
Da, još nešto važno: voćku sadiš na dubinu kod koje je cijepljeno mjesto ( dakle, ono zadebljalo mjesto iznad korjena) oko dva prsta izvan zemlje - kad je voćka posađena.
Lagano nagaziš zemlju oko korjena, sve dok ne ukopaš voćku.
Oko posađene voćke ostatkom gnojiva napraviš krug ( promjera malo više od pola metra) tzv. vijenac i lagano ga zasipaš zemljom - da se gnojivo ne vidi.
Lagano vežeš voćku uz kolac.
Dobro zaliješ sa nekoliko kanti vode, sve dok zemlja upija vodu.
Slijedećih nekoliko dana ponoviš zalijevanje.

Što se tiče temperature, mogla si je i saditi na 2 stupnja.Ovako, može stajati par dana u vreći.
Ako je nemaš namjeru posaditi slijedećih nekoliko dana ( recimo dva, tri ) možeš je sačuvati duže vremena tako da je lagano ukopaš u zemlju ( tako kako su voćke ukopane tamo gdje ih prodaju)

SRETNO!
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 17:07   #63
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Znalci, najljepše molim malo vaše pažnje i pomoći, jerbo najiskrenije, pojma nemam koga bih drugog pitala

Jučer sam si kupila mladicu trešnje, s namjerom da ju posadim u svom vrtu (o kojem se već pričalo u ovom podforumu ). Međutim, problem je što je trenutno 2 stupnja kod mene, noćas je padao (i lovio se ) snijeg i puše sulud sjeverni vjetar, stoga ne dolazi u obzir da ju sad idem saditi. Ona je izvađena iz zemlje i sad stoji s korjenom u vrećici u mojoj šupi.

Koliko dugo može tako stajati? Da li da ju na neki drugi način "zbrinem" dok uvjeti ne postanu takvi da ju mogu ići zasaditi? Kada su točno ti uvjeti? Jel mogu čim prestane ovo vjetrovito-snjegovito divljanje, ili treba čekati još malo? Do kad?



E, i drugo pitanje (da, ovo do sad je bilo jedno pitanje, nemojte dat da vas broj upitnika zavara ): kad ju konačno krenem saditi, kupila sam štihaču za taj posel, imam zemlje, kupila sam i stajsko gnojivo Vrlo neljubazna prodavačica mi je objasnila da ne smijem stavljat gnojivo ravno na korijen, ali mi NIJE objasnila gdje da ga stavim. Stoga molim nekoga kome se da, da mi to sve lijepo objasni: kolku rupu moram iskopati, gdje gnojivo, gdje zemlju, sve, ponašajte se kao da sam potpuni idiot i da ne znam NIŠTA (to je i istina ).


Hvala unaprijed svima na pomoći

tresnjicu si mogla posaditi i po vjetru, nista joj nece biti. kupila si stihacu? ok. pogledaj kolika joj je sirina korijena. tresnja zna imati jako razgranat korijen. uzmi vinogradarske skare i obavezno " posisaj" korjen, narocito onaj dugacki veliki izdanak. zasto sisamo korijen? iz jednostavnog razloga-da mu omogucimo lakse ukorijenjivanje i postizemo brzi rast korijenovih dlacica. zato, malo posisaj korijen, iskopaj rupu, nemoj ici u dubinu. ponavljam, ne znam kakav je korjenov sklop pa pisem na pamet. kad iskopas rupu, ja sam svoje sadila obicno u dubinu dva stiha stihace lijepo uzmi sadnicu i pronadji mjesto na kojem je nacijepljena. to ti je obicno 20-30 cm od korijena prema gore. taj dio se nazima kalemljeno mjesto. to mjesto okreni prema jugu. zasto? zbog direktnog udara suncane topline. polozi fino sadnocu u zemlju, zatrpaj ju tako da prekrijes korijen jedno 10 cm zemljom, prigazi dobro zemlju, zatim sa obje noge stanes tako da ti je svako stopalo nekih 10 cm od vocke i vocku lagano, sasvim lagano povuci par puta prema gore, s tim da ju ne smijes iscupati van. to radimo zato da istjeramo zrak koji se zadrzao oko korijena i u zemlji, ponovo nabacaj zemlju oko sadnice, dobro oplesi oko nje i to ti je sva mudrost.

kaj se stajnjaka tice-slobodno zaboravi. zakasnila si. stajnjak je trebao ici u tlo lane i moja topla preporuke-ne ga stavljati. posadjenu sadnicu zalij i oko nje pobacaj saku umjetnog gnojiva NPK 7-20-30 i to ti je to. za jedno 15-20 dana posipaj saku KAN-a i nista vise.

kad primjetis napad usiju, pospricaj ju sa zolone-om ako ga nadjes, a ako ne nadjes zolone stavi insekticid samo pazi da ti ne siknu neko preskupo sredstvo. za usi moze basudin, zolone i to je to.

tresnju nemoj nista rezuckati, daj joj malo hrane, ako krene susno razdoblje daj joj vode ( tresnja na podlozi gisela-5 ne podnosi susu), korov oko nje rijesi nekim herbicidom- NE KOPATI i bez veze otvarati zemlju, narocito ako je susni period i to ti je sva mudrost. opsirno sma napisala a sve u svemu sto sam nabrojila to ti je nekih 15 minuta posla. NE SADITI DUBOKO NITI JEDNU VOCKU, NE ZATRPAVATI KALEMLJENO MJESTO, kalemljeno mjesto mora obavezno gledati na JUG. i ne komplicirati oko vocke. nema potrebe.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 08:13   #64
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
..., kalemljeno mjesto mora obavezno gledati na JUG...

Prvi put za to čujem...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 17:21   #65
Evega (odnosno, evo je )

Predstavljam vam moju trešnju:



Posađena danas ujutro, kopano do dvije dubine štihače, izvađena očajna, očajna zemlja prepuna kamenja, građevinskog otpada, zasipana sa relativno kvalitetnom zemljom, zagažena, polivena, ma sve sam napravila po peesu. Zbog ograde koja je tu i koja sprječava direktno sunce ujutro, kalemljeno mjesto gleda tamo otkud dolazi najviše sunca.

Nije to baš najveće dvorište i znam da je jako blizu thujama, ali ako uspije, uspije nadajmo se svi skupa :drži fige svojoj trešnji:

hvala svima
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 09:21   #66
Trešnja-Gisela 5

ovako,planiram saditi trešnje,ali malo veću količinu...

oko 100 sadnica za početak...

naletio sam na giselu 5, doima se ok vrsta, kaže da već nakon 2 godine rodi i to bujno...

u koje ju je vrijeme najbolje posaditi, kakvi su poticaju na trešnju, da li ih uopće ima?

planiram saditi na razmaku oko 2m jednu od druge, ili 2,5 kako će mi već preporučiti, motornu kosilicu i piči mile u trešnjarstvo...

edit: može obrisati temu,skuzio sam gdje sam trebao postaviti
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 10:08   #67
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
ovako,planiram saditi trešnje,ali malo veću količinu...

naletio sam na giselu 5, doima se ok vrsta, kaže da već nakon 2 godine rodi i to bujno...
koliko ja znam gisele je samo podloga,tj samo se cijepi odredjena vrsta tresnje na nju

o podlozi ti ovisi koliko i kakvo stablo ce biti,kada ce doci u rod,kolika je bujnost.....

konkretno gisele5 daje nisko stablo,omogucuje gusci nasad i dolazi brzo u rod
za veca stabla je podloga Maxsma 14 / Gisela 6
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 10:33   #68
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
koliko ja znam gisele je samo podloga,tj samo se cijepi odredjena vrsta tresnje na nju

o podlozi ti ovisi koliko i kakvo stablo ce biti,kada ce doci u rod,kolika je bujnost.....

konkretno gisele5 daje nisko stablo,omogucuje gusci nasad i dolazi brzo u rod
za veca stabla je podloga Maxsma 14 / Gisela 6
ma krivo sam se izrazio...znači kupio bih sadnice koje su cijepljenje na giseli 5..sve jasno

meni treba nisko stablo i da brzo rodi...

teren bi se ove godine pripremao, moramo prvo sa ICB-om sve poravnati, pa preorati,potanjurati, jedino moram riješiti pitanje gnojiva...

jel znas jel ide kakav poticaj na tresnju?
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 10:41   #69
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
ma krivo sam se izrazio...znači kupio bih sadnice koje su cijepljenje na giseli 5..sve jasno

meni treba nisko stablo i da brzo rodi...

teren bi se ove godine pripremao, moramo prvo sa ICB-om sve poravnati, pa preorati,potanjurati, jedino moram riješiti pitanje gnojiva...

jel znas jel ide kakav poticaj na tresnju?
voćne vrste II SKUPINE
(marelica, trešnja, višnja, šljiva, bajam, orah,
kesten, lješnjak, smokva, rogač, šipak)

- osnovno plaćanje 16.800,00 kn/ha
- područja s težim uvjetima 22.700,00 kn/ha
Minimalna poticajna površina 5000 m2
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 11:26   #70
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
voćne vrste II SKUPINE
(marelica, trešnja, višnja, šljiva, bajam, orah,
kesten, lješnjak, smokva, rogač, šipak)

- osnovno plaćanje 16.800,00 kn/ha
- područja s težim uvjetima 22.700,00 kn/ha
Minimalna poticajna površina 5000 m2
vidio sam to malo prije...ja sam mislio da po sadnici daju poticaj...

ovo mi malo ne igra ulogu...

recimo ja na 1H mogu posaditi 50 trešanja, a kolega može posaditi 100 trešanja...

i isto ćemo dobiti poticaja za 1H, samo što je njegovo bilo skuplje zbog duplo više sadnica, pa sam ja dobio više novaca..

mislim da je ovo poticaj samo za početak, a poslje da ide po sadnici
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 12:07   #71
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
vidio sam to malo prije...ja sam mislio da po sadnici daju poticaj...

ovo mi malo ne igra ulogu...

recimo ja na 1H mogu posaditi 50 trešanja, a kolega može posaditi 100 trešanja...

i isto ćemo dobiti poticaja za 1H, samo što je njegovo bilo skuplje zbog duplo više sadnica, pa sam ja dobio više novaca..

mislim da je ovo poticaj samo za početak, a poslje da ide po sadnici
mislim da je na giseli minimum 500sadnica/5000m2,na Coltu 250 a na ostalim stablasicama 50-60 sadnica na 5000m2
ali jos jednom provjeri
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 16:49   #72
Trešnja

imam trešnju staru 5 godina ali je malo više izrasla tako da se plodovi nemogu obrati ,treba mi savjet jel netko zna dali se trešnja može obrezati tj dali se to radi da je malo spustim na dohvat ruku za branje.
IVICA70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 12:17   #73
molim pomoć...

Pokojni otac je u vrtu posadio trešnju koja se djelila na trešnjevačkom placu. Da li netko na temelju ovog linka može prepoznati o kojoj vrsti trešnje se radi:
http://www.hns.hr/modules/news/artic...eywords=dijeli

Svaka pomoć bi mi dobro došla...

Unaprijed hvala...
igor35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 14:00   #74
caciceva rodna ......... nisam mogao izdrzati......
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 12:32   #75
Quote:
IVICA70 kaže: Pogledaj post
imam trešnju staru 5 godina ali je malo više izrasla tako da se plodovi nemogu obrati ,treba mi savjet jel netko zna dali se trešnja može obrezati tj dali se to radi da je malo spustim na dohvat ruku za branje.
Eh, ja imam sličan problem.. Ne znam točno kolko nam je stara trešnja, al otprilike isto tolko, 5,6 godina...
I izrasla je visoko, ali je mršava/tanka... Deblo se udebljalo samo na širinu od 10 cm i grane su otišle u zrak, a ful su tanke i onda se ne može po njima popeti gore... Kaj se tiče ploda, ima, ali većinu moram ostaviti pticama jer ga ne mogu pobrati gore...
Kaj se tu može napraviti?
Možda joj smeta kaj je posađena blizu živice?
__________________
No heroes, villains, one to blame, while wilted roses fill the stage... ♥
♫Books♪
miss-rebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 12:54   #76
mislim da ste je trebali orezati kao posadjenu sadnicu na 1m visine i onda bi se ona vise granala u sirinu a ne u visinu.....mislim da je sada malo prekasno za neke manevre orezivanja
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 21:47   #77
Thumbs up Cijepite si trešnju!

Trešnja se vrlo lako cijepi i skoro uvijek uspije svima koji probaju.
Treba je cijepiti rano u proljeće čim se temperatura po noći digne iznad nule.
Ponavljam: čim se temperatura zraka po noći digne iznad nule.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 22:04   #78
Thumbs up Sad je vrijeme za cijepljenje trešnje!

Ovih dana temperature su tokom noći iznad nule a vegetacija samo što nije krenula.
Skoro svako može uspjeti cijepiti na presjek.
Probajte.
Bočne grančice do fi=5mm, su naročito pogodne jer se lako usklade debljine podloge i plemke.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 23:06   #79
Mene zanima kad se koje vocke cijepe? Jel nakon par godina il odmah nakon sadnje? i...radi oprasivanja, jer moram kupiti dvije vrste vocke: npr. dvije tresnje, jabuke i kruske, isto radi oprasivanja ili kak to vec ide?
Fala
__________________
Got worms today?
lawoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 21:04   #80
Peruanska trešnja

Pozdrav,zanima me dal je ko ima,kakva su iskustva,kako se održava
vlad66 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:30.