Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2008., 13:48   #41

Kad pucaju kapilari


U bolnici u Prijedoru samo u toku jednog dana, 18. septembra, pomoc je zatrazilo 180 ljudi. Iz Bosanskog Novog koji je dva dana bio pod neprekidnom artiljerijskom vatrom iz Hrvatske dovezeno je 44 civila i 15 vojnika. U sok sobi lezi ranjena zena i zuri u plafon. Na izbeglicku kolonu pala je granata i raznela njenu desetogodisnju devojcicu.

Ispred hotel u Prijedoru vezani konji. Tu svakog trena pristizu izbeglice iz Bosanskog Novog. Tridesetogodisnja Stana Licina gleda svoja dva sina, srecna sto su ona i muz bili dovoljno pribrani da iskoriste pet minuta zatisja u bombardovanju i pobegnu. A izbeglistvo im je sudbina. Prvo su izbegli na pocetku rata iz Zagreba. Sada Stana uopste ne zna kuda da podje. Srbija je daleko i tamo ima samo dalje rodjake. A muz mora nazad na front. I gleda ukoceno ispred sebe, u prazno.

Ako je rat do sada u Bosni znacio organsko raspadanje rodbinskih i komsijskih odnosa, onda je ovo sto se sad desava pucanje kapilara. U mrtvacnici u Dubici lezi osam masakriranih leseva, mahom starih ljudi. Dva napola izgorela lesa. Povadjene oci, prosut mozak, odsecena glava. To je delo specijalne grupe "Crna mamba" iz Hrvatske koja se prebacila preko Save, pritajila se u kucama uz samu obalu na periferiji i na opak i osvetnicki nacin ucutkala stanovnike. Grupa je uhvacena, ubijena i sahranjena. Dvojica su pobegla, tvrde u vojnoj komandi. Kasnije saznajemo da su zapravo zarobljeni i da ih ispituju.

Do kuca, gde se odigrao zlocin, moze se samo puzeci, na kolenima, uz otkucaje srca u grlu. Na drugoj strani reke snajperisti vrebaju. U opustelom dvoristu nalazimo lokvu krvi, iza kuce, kod drvljanika. U susednoj kuci, osamdesetogodisnja Desa Pralica samo se krsti i zapomaze: "Preko mene je, deco, pregazila smrt." I pokazuje kako je grupa upala u kucu, gde su zadavili zicom trgovca Djoku Zavisica, a gde su na ocigled dece i supruge ubili komsiju. Posle je citav dan i noc lezala na podu cekajuci smrt. To sto i nju nisu ubili, kaze, ne moze da objasni. I gleda u pod. Kasnije saznajemo, cerka joj je udata za Hrvata, sada su u Nemackoj, a dvojica terorista iz grupe "Mamba" nekad su ziveli u ovom gradicu.

Do pre nekoliko godina sve tri nacije zivele su ovde mirno, islo se u istu skolu, i iste restorane. Sada su ovde samo Srbi, a nesto preostalih Muslimana sada je na prisilnom radu, rasciscavaju rusevine i njihov zivot u ovom trenutku ne vredi bas mnogo.

O tome kuda su nestale njihove komsije, Srbi iz Dubice ce nerado govoriti. Do detalja, zivo, opisace drugi svetski rat i strasno stradanje Srba u logoru Jasenovac, od pre pedeset godina. Ali dogadjaje od pre tri godine, kao da su potisnuli.

Stana Nikoletic, pedijatar, saginje glavu, guta suze, dok pokusava da objasni uzroke i posledice straha i mrznje na ovim prostorima. Kaze: "Nikada necu razumeti kako se to moglo dogoditi. Ali, oni su prvi poceli, pa smo ih morali oterati".

Direktor bolnice u Prijedoru, dr Milan Kovacevic, lakonski objasnjava da jeste bilo Muslimana ranije u Prijedoru, ali da su na pocetku rata - dobrovoljno otisli.

Nagovestaj da bi se takvi "dobrovoljci" i osvetnici mogli vratiti u Banja Luku i Prijedor sprecava da se iole ozbiljno shvate predlozi o mirnim pregovorima koji stizu iz Sarajeva. Kredit je uzet na pocetku rata. Treba ga sada vratiti. To je tesko zamisliti bez krvi. Naravno - neduznih.

Gordana Igric
__________________
Ćiro Blažević: "Moram ti, sine, reći da me dirnulo ponašanje publike. Svi govore: U Zenici su mudžahedini, ovakvi su, onakvi su, a Bilinim poljem se ori: Nemanja, Nemanja... Ma, mi smo Evropa, pa nek priča ko šta hoće. Ova mladost nema predrasuda ni prema kome",
Warren is offline  
Old 20.11.2008., 13:49   #42
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Ne u tom kraju, vrtio sam se oko Doboja.
Zar nisi nedavno pisao da si u to vrijeme bio kod Grahova i Drvara?

Koja postrojba, mozes i na pm, bas me interesira. Ne volim ni ja na javnom pisati o tome previse.
Vanjushka is offline  
Old 20.11.2008., 13:50   #43
Quote:
strjela kaže: Pogledaj post
Ne citaju mi se copy/paste-ovi. Pricekaj dok dodju ovi stariji sto su bili u vojsci. Valjda oni bolje znaju.
stavio sam tekstove jer se radi o vrlo objektivnom opisu generalnog stanja na terenu.

Ne moze se reci da su "balijski" ili "ustaski", u ovom slucaju su iz Beogradske
ureda AimPressa.
__________________
Ćiro Blažević: "Moram ti, sine, reći da me dirnulo ponašanje publike. Svi govore: U Zenici su mudžahedini, ovakvi su, onakvi su, a Bilinim poljem se ori: Nemanja, Nemanja... Ma, mi smo Evropa, pa nek priča ko šta hoće. Ova mladost nema predrasuda ni prema kome",
Warren is offline  
Old 20.11.2008., 13:51   #44
Quote:
Warren kaže: Pogledaj post

Direktor bolnice u Prijedoru, dr Milan Kovacevic, lakonski objasnjava da jeste bilo Muslimana ranije u Prijedoru, ali da su na pocetku rata - dobrovoljno otisli.
Kad vec boldas, mogao si i ovo boldati.

Smijesan si.
Vanjushka is offline  
Old 20.11.2008., 13:52   #45
Iz "ratnog dnevnika" Nikole Koljevića

...

Tolimir: Procena je da se 20 posto Srba bori protiv svih Hrvata i Muslimana. Odnos snaga je u njihovu korist. Možemo da se borimo samo ako dobijemo materijalnu pomoć i pomoć u ljudstvu. A za to nam je potrebna pomoć politike.

Perišić: Uslov je korelacija politike i vojske. Znamo da je u RSK bio razdor. Vidimo isti trend i u RS. Doživećemo istu situaciju. Vojska RS je uradila što je mogla, dalje ne može. Po 30 ljudi vam svaki dan nestaje sa ratišta.

Karadžić: Nije tačno.

Perišić: Materijalne mogućnosti su sve manje, a i ljudi neće da se bore. Biće i kod vas stampedo kao u RSK. Postaćemo Kurdi. Neće opstati ništa. Odluku moramo prepustiti politici.

...

Gvero: Dobro bi bilo da mi za 20 dana održimo i ovo što sada držimo. Zato treba odmah da idemo u mirovni proces.

Karadžić: To je vrlo krupno pitanje. Odustajanje od Krajine i od mora.

Milošević: Vojnički je nemoguće išta uraditi. A vidite kakva je bruka Knin.

Lilić: Krajini smo sve omogućili, ali oni se jednostavno nisu branili.

...

Milošević: Ma kakav Muratović... Pogrešili ste sa granatiranjem Dubrovnika. Sad će oni napasti Trebinje.

Karadžić: Neće. „Ne treba slušati neprijatelja šta govori nego gledati šta može.“ (citira Šarona)

Milošević: Kakve su linije u Hercegovini?

Karadžić: Dvadeset hiljada boraca. Ali hrvatska tehnika je superiorna. Videli smo to u Drvaru.
__________________
"Zablude ćemo plaćati siromaštvom, trovanjem duha i položajem daleke periferije Evrope".
Prijatno is offline  
Old 20.11.2008., 13:54   #46
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Kad vec boldas, mogao si i ovo boldati.

Smijesan si.
sta se ime tu boldati?
__________________
Ćiro Blažević: "Moram ti, sine, reći da me dirnulo ponašanje publike. Svi govore: U Zenici su mudžahedini, ovakvi su, onakvi su, a Bilinim poljem se ori: Nemanja, Nemanja... Ma, mi smo Evropa, pa nek priča ko šta hoće. Ova mladost nema predrasuda ni prema kome",
Warren is offline  
Old 20.11.2008., 13:58   #47
Quote:
Warren kaže: Pogledaj post
na koju Kotu mislis?
Ne želim da lupam napamet, u glavi mi odzvanja nešto kao 522, ali znam da je iznad Svjetleče ukoliko poznaješ kraj.
Zgembo Admislic is offline  
Old 20.11.2008., 14:00   #48
Sta bi bilo -kad bi bilo?
Zapadnokrajiske opcine su padale u prosjeku svaka 2 dana po jedna, sto je bilo totalno nerealno da se to branilo,a nije se branilo.Jajce pade za 2 dana a osvajalo/oslobadjalo se barem mjesec dana zbog specificnog polozaja, pa da mi onda neko kaze da je tu bilo ozbiljnih borbi.
To je sve bio dogovor: dodje Karadzic u jedan grad,prica kako je sve u redu, kako vojska cvrsto drzi polozaje, kad za 2 dana- pojavi se sahovnica u tom gradu i tako redom. Bila je u to vrijeme jedna interna kletva " da bogda ti Karadzic dosao u grad ".
Svi spominju ABiH, HV; HVO; a nitko ne spominje NATO koji je prije toga sve fino pripremio, uslikao, porusio komunikacione sisteme VRS , pa su onda pomenute vojske samo prosetale do Bocca.
lawreno is offline  
Old 20.11.2008., 14:02   #49
Quote:
lawreno kaže: Pogledaj post
Sta bi bilo -kad bi bilo?
Zapadnokrajiske opcine su padale u prosjeku svaka 2 dana po jedna, sto je bilo totalno nerealno da se to branilo,a nije se branilo.Jajce pade za 2 dana a osvajalo/oslobadjalo se barem mjesec dana zbog specificnog polozaja, pa da mi onda neko kaze da je tu bilo ozbiljnih borbi.
To je sve bio dogovor: dodje Karadzic u jedan grad,prica kako je sve u redu, kako vojska cvrsto drzi polozaje, kad za 2 dana- pojavi se sahovnica u tom gradu i tako redom. Bila je u to vrijeme jedna interna kletva " da bogda ti Karadzic dosao u grad ".
Svi spominju ABiH, HV; HVO; a nitko ne spominje NATO koji je prije toga sve fino pripremio, uslikao, porusio komunikacione sisteme VRS , pa su onda pomenute vojske samo prosetale do Bocca.

Ako je bio dogovor, kakve veze onda ima NATO ?
pjosip is offline  
Old 20.11.2008., 14:02   #50
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Zar nisi nedavno pisao da si u to vrijeme bio kod Grahova i Drvara?

Koja postrojba, mozes i na pm, bas me interesira. Ne volim ni ja na javnom pisati o tome previse.
Pogrešno, mislim ovaj prvi dio. Pogledaj post ponovo.
Jedinica, hm., hajd bar približno da kažem, vuk na amblemu, tako da imaju tri mogućnosti. Ako ti kažem da sam relativno domaći na tim terenima, onda još sužavam opcije.
Zgembo Admislic is offline  
Old 20.11.2008., 14:04   #51
ovo sve znamo, dobro se sjećamo tog ljeta 95.-te i psihoze koja je vladala kod srba. samo ponekim likovima ništa ni danas nije jasno.
dudu is offline  
Old 20.11.2008., 14:07   #52
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Pogrešno, mislim ovaj prvi dio. Pogledaj post ponovo.
Jedinica, hm., hajd bar približno da kažem, vuk na amblemu, tako da imaju tri mogućnosti. Ako ti kažem da sam relativno domaći na tim terenima, onda još sužavam opcije.
Vucjak ?

Ti bi nam mogao pomoci razrijesiti misteriju oko Posavine.


Ja na primjer tvrdim da famozni koridor nikad nije bio efektivno pod kontrolom hrv. snaga nego da se iza Pelagiceva nalazio na "nicijoj zemlji", u prostoru gdje su sa jedne strane bili jedni sa druge drugi.

Pored toga, iza samih ledja hrv. snaga ostao je ogroman prostor pod srpskom kontrolom a to je gora (brdo) Vucjak sa istocnim dijelom sela Lijesca pa sve do Podnovlja.


Posavina uopce nije bila toliko "slobodna" kao sto se zeli sugerirati.
pjosip is offline  
Old 20.11.2008., 14:18   #53
Quote:
pjosip kaže: Pogledaj post
Vucjak ?

Ti bi nam mogao pomoci razrijesiti misteriju oko Posavine.


Ja na primjer tvrdim da famozni koridor nikad nije bio efektivno pod kontrolom hrv. snaga nego da se iz Pelagiceva nalazio na "nicijoj zemlji", u prostoru gdje su sa jedne strane bili jedni sa druge drugi.

Pored toga, iza samih ledja hrv. snaga ostao je ogroman prostor pod srpskom kontrolom a to je gora (brdo) Vucjak sa istocnim dijelom sela Lijesca pa sve do Podnovlja.


Posavina uopce nije bila toliko "slobodna" kao sto se zeli sugerirati.
Prilično poznajem teren, ali tu ni sam nisam siguran. Znam definitivno da Srbi nisu imali fizičku vezu ta neka dva mjeseca. Znam da je HVO kontrolisao veći dio Grada Modriče, most prema Odžaku i selo Garevac prema Šamcu. Dalje od Garevca nastaje Miloševac i sve do Šamca mjesta koja su Srbi od početka kontrolisali. Između Garevca i čini mi se Tramošnice je bio taj prekid, nisam siguran. Uglavnom Garevac je imao vezu sa Gradačcom ali nisam siguran koja su još mjesta bila u tom pojasu. Stvarni razmak između Srba iz zapadnog djela i onih iz istočnog je bio maksimum 10 km. Pri tom mislim na putnu komunikaciju, moguće da je vazdušne linije bio i manji.

Što se tiče same posavine, bio je do povelik dio teritorije, od ušća Bosne, preko Odžaka, Broda, Dervente do pred Doboj. Sam vučijak jeste bio malo neprirodno uklinjen, ali nikako nije bio iza leđa.
Zgembo Admislic is offline  
Old 20.11.2008., 14:25   #54
Veljkovi Vukovi?

A pa i njega smo na vjecna lovista poslali, tacnije zadrani u Kasicu
Vanjushka is offline  
Old 20.11.2008., 14:25   #55
Quote:
pjosip kaže: Pogledaj post
Ako je bio dogovor, kakve veze onda ima NATO ?
Kako nema, pa da potpomogne dogovor, tj. da jednu stranu nagovori.
Jel' to ima jos jedan Vucijak, kraj Dervente?
Posto ovaj nema veze sa posavinom.
lawreno is offline  
Old 20.11.2008., 14:28   #56
Quote:
lawreno kaže: Pogledaj post
Kako nema, pa da potpomogne dogovor, tj. da jednu stranu nagovori.

Dakle, Tudjman Milosevic i NATO djelovali zajedno da uvjere bosanske Srbe da prihvate "dogovor" iz Karadjordjeva (Graza, ili odakle vec)...


Sta da kazem... stvarno se velika sila obrusila na pleca nevinog i slobodarskog srpskog naroda u BiH.

Zvuci kao dobra ideja za neki guslarski ep.
pjosip is offline  
Old 20.11.2008., 14:36   #57
Mislim da HV i ARBIH nisu bili u stanju zauzeti Banja Luku. Zauzimanje velikog grada traži veliku ogranizaciju i koordinaciju dvaju vojski. Teško.

Što se tiče odnosa snaga u Hrvatskoj 1995., mislim da je HV bila solidno organizirana protiv dobro naoružanih, ali starih, pijanih i glupih vojnika-seljaka iz Krajine.
__________________
Ponosan na srpski rod i hrvatsku domovinu
mio standard is offline  
Old 20.11.2008., 14:38   #58
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Veljkovi Vukovi?

A pa i njega smo na vjecna lovista poslali, tacnije zadrani u Kasicu
Hajd malo da se spustim na tvoj nivo, Veljko je prilično skupo prodao svoju kožu za razliku od onog lika, što se slikavao na sve strane, došao odnekud izvana i predstavljan kao hrvatski rambo, ne znam sad ime al znam da je bio sav nabildan i neka comando frizura. Skinuo ga tandžarom neki čilac na seoskoj starži a rat još nije čestito ni krenuo.
Zgembo Admislic is offline  
Old 20.11.2008., 14:44   #59
Quote:
lawreno kaže: Pogledaj post
Kako nema, pa da potpomogne dogovor, tj. da jednu stranu nagovori.
Jel' to ima jos jedan Vucijak, kraj Dervente?
Posto ovaj nema veze sa posavinom.
Jel se ovo na mene odnosi, mislim, ako da evo sad ću da se ispričam. U stvari neću, boli me qratz šta misliš.
Zgembo Admislic is offline  
Old 20.11.2008., 14:56   #60
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Hajd malo da se spustim na tvoj nivo, Veljko je prilično skupo prodao svoju kožu za razliku od onog lika, što se slikavao na sve strane, došao odnekud izvana i predstavljan kao hrvatski rambo, ne znam sad ime al znam da je bio sav nabildan i neka comando frizura. Skinuo ga tandžarom neki čilac na seoskoj starži a rat još nije čestito ni krenuo.

Sinisa Stracabosko, nalazi se u zatvoru zbog ubojstva:

http://www.glasistre.hr/?0963cb680e3...TS,2419,,13733


Eh, sta su ti price kad se borci navece odmaraju uz vatru. Onda krenu i one kako je baba Manda zarobila posadu njemackog aviona jer je tako jako lupala u kante da su ovi mislili da se puca na njih.
pjosip is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:31.