Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Koja je od navedenih tvrsnja, po vašem mišljenju, istinita?
Zemlja se vrti oko Sunca. 110 65.87%
Sunce se vrti oko Zemlje. 15 8.98%
Obje tvrdnje mogu biti istinite. 42 25.15%
Glasovatelji: 167. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2008., 11:04   #21
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Zapravo jedini razlog što fizičari odabiru Sunce kao ishodište (pa onda kažu da se Zemlja vrti oko Sunca), a ne obrnuto leži u činjenici da bi u obrnutom slučaju (kada se Sunce vrti oko Zemlje) jednadžbe gibanja postale bespotrebno komplicirane i užasno teške za riješiti. Međutim, one se i u tom sustavu mogu riješiti i dati savršeno valjan i istinit opis Sunčeva sustava.
Nope no way man ,
ne postoji matematički valjan razlog koji bi postavio Zemlju u ishodište to je i dovelo do znanstvene revolucije u astronomiji.
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 14:15   #22
Quote:
kuroishijin kaže: Pogledaj post
Nope no way man ,
ne postoji matematički valjan razlog koji bi postavio Zemlju u ishodište to je i dovelo do znanstvene revolucije u astronomiji.
Hehe... znam, teško se otarasit starih predodžbi.

Svaka točka u svemiru može poslužiti kao ishodište. Ako hoćeš, svaka točka je jednako valjana. Ono što mi odlučimo stavit u ishodište, stvar je našeg izbora.

Ako gledamo Sunčev sustav, stavit ćemo Sunce u ishodište jer će tako dobijene jednadžbe biti najlakše riješiti. Ali matematički je potpuno valjano bilo koju drugu točku U SVEMIRU odabrati za ishodište. Tako možemo odabrati i središte planeta Zemlje. I onda reći da se Sunce vrti oko Zemlje i još uvijek biti u pravu.

Ne znam što si po struci. Ja sam inače po struci fizičar - ovo nije nikakva new-age teorija. To je jednostavno tako. Samo me zanimalo s kolikom teškoćom ljudi odbaciju predrasude.

Pozdrav
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.

Zadnje uređivanje Rob-Roy : 17.12.2008. at 15:11.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 14:45   #23
Joj što ga ti voliš naglašavati da si teorijski fizičar pa to nema nigdje.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 15:10   #24
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
Joj što ga ti voliš naglašavati da si teorijski fizičar pa to nema nigdje.
Ma da? Nisam primjerio - hvala na primjedbi, pripazit ću na to ubuduće....

Ma samo sam htio reći da nisam neki new age freak koji sada želi otrkiti toplu vodu i ima teoriju da se Sunce vrti oko Zemlje, a ne obrnuto. Da, sad kad ponovo pročitam post zvuči malo tašto - ono, ja sam teorijski fizičar i moja uvijek mora biti zadnja. Nisam to mislio reći..
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 15:25   #25
ako izaberemo mene kao ishodište nekog koordinatnog sustava,onda dolazimo do zaključka da se sunce,a i sve druge zvijezde,planete,galaksije itd zapravo vrte oko mene...ergo,ja sam centar svemira po toj logici naravno
Myrza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 15:29   #26
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Evo mala vježba za razumijevanje fizike..

U školama nas uče da se Sunce ne vrti oko Zemlje, već da se Zemlja vrti oko Sunca. I svi to prihvaćamo. Ali onda dođe mali Ivica i načini jednostavan eksperiment.

Ujutro se probudi u zoru i pogleda gdje je sunce. Na papiru nacrta 2D sliku pri čemu je lijevo istok, desno zapad. Od prilike na toj slici označi gdje se Sunce nalazilo kada je izašlo (skroz lijevo) i onda svakih pola sata do zalaska pogleda Sunce i ucrta točkicu na papir gdje se Sunce pomaklo. Na kraju te točkice spoji, i što dobije:

Da se Sunce vrti oko Zemlje!

Kako to? A u školi mu odvajkada govore suprotno. Dakle, jedno govori profesor u školi, drugo mu govore njegova osjetila i jednostavni eksperiment koji je napravio.

Kome vjerovati?

Što mislite o tome?

Ljudi prije 200 godina su imali vise saznanja po tom pitanju nego ti
__________________
Ko nema u glavi ima u nogama
wanakamun is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 16:12   #27
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Hehe... znam, teško se otarasit starih predodžbi.

Svaka točka u svemiru može poslužiti kao ishodište. Ako hoćeš, svaka točka je jednako valjana. Ono što mi odlučimo stavit u ishodište, stvar je našeg izbora.

Ako gledamo Sunčev sustav, stavit ćemo Sunce u ishodište jer će tako dobijene jednadžbe biti najlakše riješiti. Ali matematički je potpuno valjano bilo koju drugu točku U SVEMIRU odabrati za ishodište. Tako možemo odabrati i središte planeta Zemlje. I onda reći da se Sunce vrti oko Zemlje i još uvijek biti u pravu.

Ne znam što si po struci. Ja sam inače po struci fizičar - ovo nije nikakva new-age teorija. To je jednostavno tako. Samo me zanimalo s kolikom teškoćom ljudi odbaciju predrasude.

Pozdrav
Ma znam da si fizicar i jasno mi je kako razmisljas.
Tvoja teza da stavljamo ishodiste tamo gdje je najlakse rijesiti jednadzbu jednostavno ne stoji. Zamisljeni sustav nece imati slozeno rjesenje, prije ce biti situacija da nece imati rjesenje uopce jer ce se pojaviti milion paradoksa koje nijedna matematicka metoda nece moci rijesiti na smislen nacin, drugim rijecima morali bi prije ili poslije postaviti novu paradigmu (to se i desilo prakticno u srednjem vijeku).

PS. ja nisam znanstvenik, informaticar sam po struci.
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 16:24   #28
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ma da? Nisam primjerio - hvala na primjedbi, pripazit ću na to ubuduće....

Ma samo sam htio reći da nisam neki new age freak koji sada želi otrkiti toplu vodu i ima teoriju da se Sunce vrti oko Zemlje, a ne obrnuto. Da, sad kad ponovo pročitam post zvuči malo tašto - ono, ja sam teorijski fizičar i moja uvijek mora biti zadnja. Nisam to mislio reći..
Ma ne brini. Doduše, većina fizičara su tašti.

Srećom da pratim ono što pišeš i da znam da nisi new age freak jer bi već odavno bio sankcioniran.

Moram priznati da "točan" odgovor na ovo pitanje malo ljudi zna jer većina odgovor Zemlja se vrti oko Sunca prihvaća kao jedini ispravan, a da uopće ne znaju zašto je to tako.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 16:26   #29
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ma da? Nisam primjerio - hvala na primjedbi, pripazit ću na to ubuduće....

Ma samo sam htio reći da nisam neki new age freak koji sada želi otrkiti toplu vodu i ima teoriju da se Sunce vrti oko Zemlje, a ne obrnuto. Da, sad kad ponovo pročitam post zvuči malo tašto - ono, ja sam teorijski fizičar i moja uvijek mora biti zadnja. Nisam to mislio reći..
Zapravo, riječ eksperimentalnog fizičara je zadnja.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 16:28   #30
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Zapravo, riječ eksperimentalnog fizičara je zadnja.
Eksperimentalni fizičar >> Teorijski fizičar
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 16:41   #31
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
Eksperimentalni fizičar >> Teorijski fizičar
Još samo treba naći teorijskog fizičara kojem je to jasno.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 16:45   #32
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Još samo treba naći teorijskog fizičara kojem je to jasno.
Ah, kad oni misle da su najpametniji na svijetu. Postoji jedna serija, The Big Bang Theory, u kojoj se vidi da teorijski fizičari misle da su svu pamet svijeta popili. Svaki fizičar koji to nije gledao, ne zna što propušta.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 16:55   #33
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
Moram priznati da "točan" odgovor na ovo pitanje malo ljudi zna jer većina odgovor Zemlja se vrti oko Sunca prihvaća kao jedini ispravan, a da uopće ne znaju zašto je to tako.
A koji je to "točan odgovor"?
DagDugpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 16:56   #34
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
A koji je to "točan odgovor"?
Nisi li primjetio da je riječ točan pod navodnicima?
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 17:00   #35
A što se tiče relativnosti i proizvoljnog referentnog sustava, onda možemo jednako tako definirati i drugačiju metriku prostora. U takvom prostoru, Zemlja je ravna ploča. I to nas vraća na davno odbačene "istine".
Uz malo igranja, i natezanja jednadžbi kao da su žvakaća guma, mogu se vratiti i slonovi i kornjače koje nose Zemlju i eto nas...

Ako ja bacim kamen, onda nismo ja i Zemlja odjurili na drugu stranu nego je kamen odletio (a mi se tek neznatno pomaknuli unazad). To je praktična istina a sve drugo su mentalne masturbacije.
DagDugpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 17:00   #36
Quote:
Myrza kaže: Pogledaj post
ako izaberemo mene kao ishodište nekog koordinatnog sustava,onda dolazimo do zaključka da se sunce,a i sve druge zvijezde,planete,galaksije itd zapravo vrte oko mene...ergo,ja sam centar svemira
Ja sam to oduvijek znao

Inace, kad netko kaze da je teorijski fizicar to ne mora nuzno znaciti da ce nakon toga biti ozbiljnije shvacen, cak je vjerojatnija suprotna reakcija. Moderni teorijski fizicari cesto imaju totalno nedokazive ideje prikladnije ovom podforumu
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 17:01   #37
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
Nisi li primjetio da je riječ točan pod navodnicima?
Nebitno. Koji je to točan odgovor koji malo ljudi zna?
DagDugpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 17:05   #38
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
Nebitno. Koji je to točan odgovor koji malo ljudi zna?
Koliko sam ja shvatio Tiku, željela je reći da bi neki (većina) ljudi prihvatili i da je Mjesec centar svemira, ako bi im netko to rekao.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 17:25   #39
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatio Tiku, željela je reći da bi neki (većina) ljudi prihvatili i da je Mjesec centar svemira, ako bi im netko to rekao.
Pa, sudeći po ponašanju svih stanara u BB kućama i njihovoj inteligenciji (koja nije ni bitna za njih, bitno je da imaju ono u gaćama), uopće se ne čudim tome.
DagDugpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 17:31   #40
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
Pa, sudeći po ponašanju svih stanara u BB kućama i njihovoj inteligenciji (koja nije ni bitna za njih, bitno je da imaju ono u gaćama), uopće se ne čudim tome.
Nisam gledao niti znam stanare BB kuća, ali vjerujem ti na riječ. (izgleda da sam lakovjerniji od onih koji vjeruju da je Zemlja centar svijeta)
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:46.