Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2017., 15:10   #21
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Bila sam neki dan u trgovini, čula jecanje djeteta i spazila jako ružan prizor. Curicu od kojih 3-4 godine i njenog oca koji su je ružno čupao za kosu.
Bili su malo udaljeni od prolaza kojim cirkulira dosta ljudi, rekla bih čak zaklonjeni... ali opet ne toliko daleko da ih nitko nije vidio.
Prišla sam im i spriječila tog kretena da je dalje maltretira. Bila sam dovoljno glasna da se lik zacrvenio i zvjerkao okolo, ostali su skužili što se dešava. Bilo mi je drago što se odmakao od djeteta i što ga je bilo sram i strah.

I onda sam skužila da je to zapravo to i da ne mog napraviti ništa više, osjećala sam se (osjećam se i sad) totalno beskorisno i pitam se što ta djevojčica proživljava danas.
U prvom momentu sam htjela nazvati muriju i gruntala je li 92, 911 ili 192 broj od CSS ne znam. I da sam nazvala nekog, mogla sam tipa samo opisati, on bi već odavno napustio trgovinu.

Definitivno neću ignorirati fizičko kažnjavanje djeteta koje vidim, ali što konkretno mogu napraviti? Radi se o kršenju zakona, fizičko kažnjavanje je kazneno djelo, međutim, u slučaju da sam vidjela nekoga da krade mogla sam ga prijaviti prodavačima, zaštitarima, ovu zvijer u datom momentu nisam mogla prijaviti nikome.

Možemo li opće išta napraviti u takvoj situaciji?
U svakoj riječi si u pravu i postupila si kako treba. Što dalje protiv takve nesreće - i ja sam u točno u istoj nedoumici.
Možda zvati 112 - oni su centralna služba koja te preusmjeruje na vatrogasce, hitnu, policiju. Ali uz ovakav pravosudni sustav...božesačuvaj.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 15:13   #22
Quote:
Decio kaže: Pogledaj post
Neznam, jel' se sjećaš kako je to biti dijete? Misliš li da bi puno shvatila da ti se samo reklo nešto? Djeca u toj dobi nemaju glavu i dok ne razviju osnovni razum. Njih i dalje moraš odgajati sistemom kazne i nagrade. Ako ti imaš neku ideju kako djetetu od 5 godina objasniti da ne mlati mlađu sestru kad god ima priliku slobodno se javi.
Sjećam se djetinjstva vrlo dobro i to je jedan od razloga zašto uopće više nisam u kontaktu sa svojim roditeljima već godinama, nažalost će tako i ostati.

Djeca nemaju glavu i razum... Kul.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 15:15   #23
nasilje se ne riješava nasiljem i nije "po guzici" jedina kazna. govoriti djetetu da ne smije tući druge dok ga istovremeno mlatiš i onda očekivati da te posluša i shvati ozbiljno.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 15:18   #24
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
nasilje se ne riješava nasiljem i nije "po guzici" jedina kazna. govoriti djetetu da ne smije tući druge dok ga istovremeno mlatiš i onda očekivati da te posluša i shvati ozbiljno.
I još potencijalno uz riječi "mi te tako nismo učili".

Ne mogu si pomoći, grozno mi je to.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 15:21   #25
Decio, navuci kondom!!!

Uciti dijete batinama da se druga djeca ne tuku
...jer je u tebi otac ubio boga (vjeru, sto li..) pa ti "nis ne fali"...
Je, ne fali ti...


Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk

Zadnje uređivanje Nykas : 21.02.2017. at 15:41.
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 15:32   #26
Quote:
Decio kaže: Pogledaj post
Istini za volju, nije to ništa loše. Tu se to gleda ne normalno jer je to ipak mala curica od par godina, ali istina je da se to mora i treba proći.
Ako sam nešto nepopravljivo učinio,što ostavlja posljedice, otac bi mi bez imalo oklijevanja ubio vjeru u boga.
Ako sam učinio nešto što se može popraviti bez da ostane posljedica, otac bi mi samo objasnio zašto nemogu/nesmijem i pokazao kako da popravim situaciju.
Ako sam učinio nešto vrijedno nagrade, bio bih nagrađen.
2017. je i neki još dan danas ne shvaćaju ovaj princip.
Hm... pljesnut po dupetu jednom ili čupat kosu? Ovo fakat ne zvuči dobro da se ubija vjera u boga (nisam vjernik no zločudno zvuči). Što malo dijete može učiniti "nepopravljivo"? Ali mi se čini da je tvoj tata neki najracionalniji lik što postoji, ever.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 15:53   #27
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
I još potencijalno uz riječi "mi te tako nismo učili".

Ne mogu si pomoći, grozno mi je to.
Žao mi je. Većina se ne bi trebala razmnožavati.
Ja sam voljela i volim svoju mamu, preminula je prije tjedan dana. Ona se stalno kajala što me tukla, ali ja se toga ne sjećam. Imala sam 2-3 godine. I sama je dobila još gori tretman od svojih.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 17:10   #28
Ovako, prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, u članku 4 se pod nasilje u obitelji između ostalog ubraja tjelesno kažnjavanje:

Članak 4.

Nasilje u obitelji je svaki oblik tjelesnog, psihičkog, spolnog ili ekonomskog nasilja, a osobito:

– tjelesno nasilje, odnosno primjena fizičke sile bez obzira je li nastupila tjelesna ozljeda ili nije,

– tjelesno kažnjavanje i drugi načini ponižavajućeg postupanja prema djeci u odgojne svrhe,

...
U nastavku:

Članak 5.

(1) Sva nadležna tijela koja poduzimaju radnje vezane za nasilje u obitelji postupat će hitno.

(2) Svi postupci pokrenuti po ovom Zakonu su hitni.


Nadam se uskoro dobiti info pregledavaju li se kamere koje su postavljene po trgovačkim centrima i javnim mjestima temeljem prijave. A ako se ne pregledavaju, onda ću dobiti odgovor kako se točno postupa, pa ću napisati.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 17:13   #29
Quote:
Decio kaže: Pogledaj post
Istini za volju, nije to ništa loše. Tu se to gleda ne normalno jer je to ipak mala curica od par godina, ali istina je da se to mora i treba proći.
Ako sam nešto nepopravljivo učinio,što ostavlja posljedice, otac bi mi bez imalo oklijevanja ubio vjeru u boga.
Ako sam učinio nešto što se može popraviti bez da ostane posljedica, otac bi mi samo objasnio zašto nemogu/nesmijem i pokazao kako da popravim situaciju.
Ako sam učinio nešto vrijedno nagrade, bio bih nagrađen.
2017. je i neki još dan danas ne shvaćaju ovaj princip.
Fizičko kažnjavanje djece je kazneno djelo.
Ovo što si napisao gore je isto kao da si napisao da nije loše krasti ili prodavati drogu, jer je istina da se to mora i treba proći.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 17:29   #30
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Ovako, prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, u članku 4 se pod nasilje u obitelji između ostalog ubraja tjelesno kažnjavanje:

Članak 4.

Nasilje u obitelji je svaki oblik tjelesnog, psihičkog, spolnog ili ekonomskog nasilja, a osobito:

– tjelesno nasilje, odnosno primjena fizičke sile bez obzira je li nastupila tjelesna ozljeda ili nije,

– tjelesno kažnjavanje i drugi načini ponižavajućeg postupanja prema djeci u odgojne svrhe,

...
U nastavku:

Članak 5.

(1) Sva nadležna tijela koja poduzimaju radnje vezane za nasilje u obitelji postupat će hitno.

(2) Svi postupci pokrenuti po ovom Zakonu su hitni.


Nadam se uskoro dobiti info pregledavaju li se kamere koje su postavljene po trgovačkim centrima i javnim mjestima temeljem prijave. A ako se ne pregledavaju, onda ću dobiti odgovor kako se točno postupa, pa ću napisati.
I na plotu svašta piše. Vjeruj, jer sam provela život pokušavajući s ovim sudstvom. Užas, ne možeš ni djecu zaštititi. Dno dna.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 20:12   #31
Quote:
Decio kaže: Pogledaj post
Neznam, jel' se sjećaš kako je to biti dijete? Misliš li da bi puno shvatila da ti se samo reklo nešto? Djeca u toj dobi nemaju glavu i dok ne razviju osnovni razum. Njih i dalje moraš odgajati sistemom kazne i nagrade. Ako ti imaš neku ideju kako djetetu od 5 godina objasniti da ne mlati mlađu sestru kad god ima priliku slobodno se javi.
ne znam trolaš li ili stvarno misliš da djetetu treba pokazati kako ne smije mlatiti druge tako da njega namlatiš.

to dijete koje mlati mlađu sestru kad stigne, sigurno to nije izmislilo samo. vjerujem kako je u toj obitelji mlaćenje način komunikacije, samo roditelji vjerojatno vjeruju kako bi oni nad mlaćenjem trebali imati monopol pa se čudom čude kako se to djeca povode za njihovim primjerom.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 00:49   #32
Quote:
Decio kaže: Pogledaj post
Neznam, jel' se sjećaš kako je to biti dijete? Misliš li da bi puno shvatila da ti se samo reklo nešto? Djeca u toj dobi nemaju glavu i dok ne razviju osnovni razum. Njih i dalje moraš odgajati sistemom kazne i nagrade. Ako ti imaš neku ideju kako djetetu od 5 godina objasniti da ne mlati mlađu sestru kad god ima priliku slobodno se javi.
Pa tako da ga namlatiš i pokažeš na primjeru kako se stvari rješavaju, logično!

Ne postoji dovoljno velik facepalm za ovo.

Ako te već vlastiti razum ne navodi na ispravne zaključke, onda pročitaj zakone koje je netko gore linkao pa se zapitaj.

Djeca nemaju glavu i osnovni razum... Eto ti imaš!
pink panthera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 07:43   #33
Neki je dan na fejsu osvanuo interesantan video.
Mislim, video nije bio interesantan sam po sebi, daleko od toga. ALi su me komentari pod njim ostavili zabezeknutu...

Dakle ide jedna korpulentna gospođa, kuca drugoj na vrata(koja je valjda petina težine dotične), izvlači ju van i ubija Boga u njoj. Šakama, nogama...ono, nanosi joj brutalne ozljede, ne gleda gdje i kako udara.
Ispod videa je opis kako dotična to radi jer je ova koju mlati pljusnula njezino dijete na nekom igralištu.

I sad, ovacije!!!
Bravo, tako treba, ja bih joj ruku iščupala, ja bih joj glavu stukla itd...

To je masa, dakle od petstotinjak komentara 3/4 je išlo u tom smjeru...

Ostala sam paf.

Znači kad ti netko pljusne dijete ti ćeš ga fino otić zgazit.
Jer si opaka frajerica. Jer možeš. Jer ćeš tako eksplicitno pokazati svom djetetu kako se rješavaju konflikti u životu. Oko za oko.

Nema veze što će sutra doći nad popom pop. Pa će ti možda muža(ili tebe, ili dijete) dočekat gorostasni (ili naprosto lud) muž ili brat od dotične...Ne, to nema veze. Posljedice nisu važne. Bitno da si ti ispuhala svoj bijes jednokratno. Ostalo je sporedna stvar.
Nevjerovatno.

Po tom postu/videu i komentarima koji su iz njega proizašli vrlo objektivno vidimo poimanje nasilja kod nas.
__________________
A bad day for your ego is a great day for your soul
Nunna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 08:50   #34
meni je najstrašnije kad djeca, školarci, izjave da su dobivali po guzi ili su ih roditelji malo "isprašili" i to im je u redu. ono, nije strašno, zaslužio sam.
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 09:09   #35
da, to je jedna od najstrasnijih posljedica, da dijete pomisli da se batine mogu zasluziti.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 09:27   #36
Dodat ću i osjećaj krivnje na to: mene ionako boli više nego tebe
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 13:39   #37
Quote:
Nunna kaže: Pogledaj post
Neki je dan na fejsu osvanuo interesantan video.
Mislim, video nije bio interesantan sam po sebi, daleko od toga. ALi su me komentari pod njim ostavili zabezeknutu...

Dakle ide jedna korpulentna gospođa, kuca drugoj na vrata(koja je valjda petina težine dotične), izvlači ju van i ubija Boga u njoj. Šakama, nogama...ono, nanosi joj brutalne ozljede, ne gleda gdje i kako udara.
Ispod videa je opis kako dotična to radi jer je ova koju mlati pljusnula njezino dijete na nekom igralištu.

I sad, ovacije!!!
Bravo, tako treba, ja bih joj ruku iščupala, ja bih joj glavu stukla itd...

To je masa, dakle od petstotinjak komentara 3/4 je išlo u tom smjeru...

Ostala sam paf.

Znači kad ti netko pljusne dijete ti ćeš ga fino otić zgazit.
Jer si opaka frajerica. Jer možeš. Jer ćeš tako eksplicitno pokazati svom djetetu kako se rješavaju konflikti u životu. Oko za oko.

Nema veze što će sutra doći nad popom pop. Pa će ti možda muža(ili tebe, ili dijete) dočekat gorostasni (ili naprosto lud) muž ili brat od dotične...Ne, to nema veze. Posljedice nisu važne. Bitno da si ti ispuhala svoj bijes jednokratno. Ostalo je sporedna stvar.
Nevjerovatno.

Po tom postu/videu i komentarima koji su iz njega proizašli vrlo objektivno vidimo poimanje nasilja kod nas.
A kako bi ti riješila tu situaciju? Znači dođe ti dijete i kaže mama mene je mama od Marka istukla na igralištu.

Evo ja priznajem da imam dijete i da mi ga netko išamara da ne znam baš da bi ostala hladne glave i da ne bi ošla našamarati tu osobu. Ono ako nekoga želi tući onda neka tuće nekoga ko joj može vratiti nazad.

(o policiji, socijalnoj službi, sudstvu ne bih, svatko ko je imao posla sa ikime od njih zna na koji način to sve funkcionira i uopće me ne čudi što ljudi to riješe na svoj način)
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 13:53   #38
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
A kako bi ti riješila tu situaciju? Znači dođe ti dijete i kaže mama mene je mama od Marka istukla na igralištu.

Evo ja priznajem da imam dijete i da mi ga netko išamara da ne znam baš da bi ostala hladne glave i da ne bi ošla našamarati tu osobu. Ono ako nekoga želi tući onda neka tuće nekoga ko joj može vratiti nazad.
Postoji 6128394 rekacija primjerenijih od ove najprimitivnije.

Ja nisam rekla da itko može ostati "hladne glave" u takvoj situaciji, ali bi nam svima trebao prednji mozak nalagati što ćemo konkretno poduzeti u vezi toga, a ne reptilski, nagonski...

Znači kad mi netko nešto ukrade, ja trebam krasti njemu. Kad me netko udari autom ja trebam ić njega gazit. Kad me muž prevari ja trebam u aferu ne bi li bili kvit?
Naravno da svi imamo poriv za "osvetom", ali da li je nasilje ovdje nešto što u ovoj situaciji ikome može pomoći?Pa ja mislim da tvom djetetu može jedino odmoći. Prva stvar, dijete je već dobilo šamar. Ništa to neće poništiti što će i ta žena dobit po sebi. Apsolutno ništa.

Druga je stvar to da će tvoje dijete tvoj postupak urezat duboko u svoj mozak i ugravirati u obrasce ponašanja koje će ispoljavati u ubuduće. Jer, ako je mama vratila šamar šamarom, onda je u redu da i ja vraćam sve i uvijek istom mjerom.

Mislim da bih najprije prošetala do policijske postaje i podnjela detaljnu prijavu. ta i ta žena, tu i tu, uradila djetetu to i to...Ako mogu naći svjedoke, svakako bih to učinila. Potom bih po povratku svakako svratila kod dotične i ne vjerujem da bih joj donjela pitu na vrata. Vjerovatno bih ju "luđački"pogledala, unijela joj se u osobni prostor i tiho , maks skulirano ju obavijestila da sam podnjela prijavu protiv nje te da se dobro čuva ubuduće jer je sad njezin postupak evidentiran u policiji.

Vjerujem da joj ne bi bio ugodan obavjesni razgovor u postaji, te da bi idući put dooobro razmislila kog zajebava.

Mislim da je to daleko inteligentnije rješenje od onog nagonskog u kojem ti ispoljavaš svoj bijes, djetetu shebeš percepciju rješavanja konflikata vjerovatno za cijeli život, i još si za vrat vrlo vjerovatno navučeš daljnje sukobe jer dotična može vrlo lako i nastaviti s fizičkim obračunima ubuduće, u koje može uključiti i tvoje dijete, muža itd...
__________________
A bad day for your ego is a great day for your soul
Nunna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 14:01   #39
Quote:
Nunna kaže: Pogledaj post

Druga je stvar to da će tvoje dijete tvoj postupak urezat duboko u svoj mozak i ugravirati u obrasce ponašanja koje će ispoljavati u ubuduće. Jer, ako je mama vratila šamar šamarom, onda je u redu da i ja vraćam sve i uvijek istom mjerom.

..
erm, pa i uredu je da vrati samar samarom
jedini razlog iz kojeg bi se zaustavila u tome je da ne zavrsim u zatvoru (a imam dijete koje me treba)
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 14:21   #40
Nunna a kad je tebi opravdano upotrebiti nazad nasilje? I šta misliš da bi dobila s tom prijavom policiji i zašto misliš da ti to ne bi zamjerili više nego šamar?
I ne zaboravi da živimo u RH, zemlji di se silovanje naziva ličkim rukovanjem, di nekoga zgaziš gliserom i ubiješ po ne znam koji puta nekoga i opet se izvučeš, di zlostavljača se pusti nazad kući pa si ubije ženu i sl.

Da živimo u nekoj sređenoj državi di zapravo prijave imaju nekog efekta složila bi se s tobom. U ovako nakaradnom sustavu onako good luck. Gledaj samo kako se rješava bulling po školama, ne moraš dalje ići.

I da, ja bi bome svoje dijete učila da na šamar odgovori šamarom.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:05.