Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.12.2005., 16:57   #41
Ja sam prilično"osjetljiva" i mislila sam da nikad neću moći ni staviti ni skinuti leće .. A ono, prvi put kad sam ih dobila (polutvrde), u optici mi sestra stavi leću na prst i kaže, ajd stavi ih sama, i ja uspjela : ), ali zato kad sam došla kući trebalo je malo... ali mislim da je stavljanje i skidanje odmah skužiš.. a navikavaš se koliko treba, kako ono, svaki dan pola sata duže.. i nakon nekog vremena ih možeš nositi od 7 ujutro do 1 navečer .. samo , predložila bi ti da ne kupuješ pumpicu, jer nekad će ti nasred ulice upasti prašina u oči i morat ćeš vaditi leću, pa mislim da je jednostavnije "ručno" - samo moraš gledati ravno, povući kapak i ispast će... vježbaj : )
touch_of_pink is offline  
Old 25.12.2005., 17:18   #42
Quote:
grifone kaže:
Evo pitanja za sve koji koriste kontaktne leće: Koliko dugo vam je trebalo dok niste došli u stanje da vam leće ni najmanje ne smetaju i da ih nosite cijeli dan? Ja imam polutvrde, doduše tek 2 dana, pa se privikavam pomalo.
Odustao od njih. Kad mi ih je medicinska sestra stavljala prvi put, izgledalo je lako. Doma mi je trebalo po pola sata da ih stavim, a onda ih nisam trpio i samo sam čekao da ih skinem. Možda da opet probam.
Ima tko kakav savjet kako ih najlakše i najbrže staviti?
Ken is offline  
Old 25.12.2005., 20:03   #43
Quote:
Ken kaže:
Odustao od njih. Kad mi ih je medicinska sestra stavljala prvi put, izgledalo je lako. Doma mi je trebalo po pola sata da ih stavim, a onda ih nisam trpio i samo sam čekao da ih skinem. Možda da opet probam.
Ima tko kakav savjet kako ih najlakše i najbrže staviti?
Ae potpuno te kužim. Mislim da je stavljanje dosta lako naučiti, bitno je suzdržati se da ne trepneš prebrzo kad staviš leću jer onda može pobjeći u kut. Vjerojatno si to iskusio. Nemoj odustati prebrzo, ako već jesi onda barem održavaj te leće ako jednom ipak odlučiš probati opet.

Jučer sam prvi put prošetao s lećama van, uđem u voćarnu, neka fuuul zgodna prodavačica a ja moram gledati u pod jer me žulja u očima. "Pola kila kupusa, molim."

Još me nešto dodatno zeza lijevo oko, jednom davno mi je špricnuo neki prašak za suđe u njega i od tada vidim malo slabije na njega a sad kad stavim leću mi se stalno kao malo magli u tom oku i moram (pre)često trepnuti da se stanje "normalizira". A i ide mi na živce što se svjetlost nekako rasipa preko ruba leće pa ako hoću gledati lijevo-desno onda moram baš glavu pomaknuti umjesto samo očima.

Ukratko, nije baš sasvim onako kako sam očekivao. A možda sam ja prekompliciran.
grifone is offline  
Old 25.12.2005., 20:16   #44
[QUOTE=grifone] Nemoj odustati prebrzo, ako već jesi onda barem održavaj te leće ako jednom ipak odlučiš probati opet.[QUOTE]

To radim.

[QUOTE=grifone]Još me nešto dodatno zeza lijevo oko, jednom davno mi je špricnuo neki prašak za suđe u njega i od tada vidim malo slabije na njega a sad kad stavim leću mi se stalno kao malo magli u tom oku i moram (pre)često trepnuti da se stanje "normalizira". A i ide mi na živce što se svjetlost nekako rasipa preko ruba leće pa ako hoću gledati lijevo-desno onda moram baš glavu pomaknuti umjesto samo očima.[QUOTE]

i meni se to dešavalo, ali meni nije ništa špricnulo u oko
Možda je potrebno samo da se oči priviknu na njih...
Ken is offline  
Old 25.12.2005., 20:28   #45
Quote:
Ken kaže:
i meni se to dešavalo, ali meni nije ništa špricnulo u oko
Možda je potrebno samo da se oči priviknu na njih...
Ma ja uvijek brzo odustajem kad mi nešto ne odgovara od prve. Ajd dobro, idem ih sad stavit ponovo.
grifone is offline  
Old 26.12.2005., 10:20   #46
Quote:
Alopex kaže:
ortho-keratology i guglaj
Hvala ti!
kachunchica is offline  
Old 27.12.2005., 22:36   #47
pokusavala sam se priviknuti na polutvrde oko pola godine. svaki dan sam ih nosila po malo, produzavala po uputama oftalmologa. koje su to muke bile .
onda sam pocela nosit mekane (acuvue i surevue), prakticki se nisam uopce trebala privikavati. uopce ih ne osjecam u ocima.
Dustflower is offline  
Old 27.12.2005., 23:00   #48
Quote:
Alopex kaže:
a ja se opet navikavam da mogu trljati oči, da se mogu umivati bez beda i da mogu trčati po prašini bez straha da će mi leća ili ispasti ili me nažuljati.
a ja to sve radim sa lećama
čak sam i u moru bio sa njima i ronio otvorenih očiju
doduše nakon par dana su bile za niš
Joe Tortura is offline  
Old 27.12.2005., 23:03   #49
Quote:
Dustflower kaže:
pokusavala sam se priviknuti na polutvrde oko pola godine. svaki dan sam ih nosila po malo, produzavala po uputama oftalmologa. koje su to muke bile .
onda sam pocela nosit mekane (acuvue i surevue), prakticki se nisam uopce trebala privikavati. uopce ih ne osjecam u ocima.
tak otprilike i ja
s tim da sam leće počela nosit pod kraj '70-tih kad se nisu kod nas mogle niti kupiti kod optičara
prvo pokušaji sa tvrdima, pa polutvrdima
kad se sjetim koje su to muke bile mam mi suze krenu
nakon mjesec dana privikavanja uspjela sam izać iz kuće
od kad su se pojavile mekane nosim njih (ima bar 15 god. ako ne više)
i sve super

da li tvrde i polutvrde leće zaustavljaju dioptriju ne bi znala
meni je za vrijeme nošenja njih ipak porasla (poćela sam negdje sa 14 god)
ali dioptrija raste i sa naočalama a kako se meni bolje korigira vid sa lećama one su mi prvi izbor
zadnjih 10 (možda i više) god dioptrija mi se ne mijenja
ali ja sam teta od 42 god., razvoj je davno završio

moja kći nosi mekane leće negdje od 10-te godine, sad ima 17 i za to vrijeme joj je dioptija narasla za 0,5
polly is offline  
Old 27.12.2005., 23:03   #50
meni u moru doduše ipak ispadnu pa se ne isplati rizik ali je povećavanje dioptrije znatno usporeno a da ne govorim o praktičnosti
sa naočalama je dioptrije znala porastati za cijelu u nepunu godinu...
sad se zaustavila na nekoj relativno normalnoj brojci..
ali kad se sjetim muke s polutvrdima..
skoro sam dobila upale oka..
Kruska is offline  
Old 27.12.2005., 23:06   #51
Quote:
RuzanPrljavGlup kaže:
čak sam i u moru bio sa njima i ronio otvorenih očiju
to i ova moja radi
i to na malo veće dubine (s opremom)
polly is offline  
Old 04.01.2006., 00:07   #52
ja sam imala polutvrde, privikavala sam se na njih 2 mjeseca, ali su me grozno smetale i nisam mogla izdržati više od 2 sata. prebacila sam se na mekane, koje sam morala naručivati od nekud izvana i čekala sam ih 2 do 3 mjeseca. uh hvala boga danas nema više tih problema, bila sam na skidanju dioptrije
zlatokosa.princeza is offline  
Old 05.01.2006., 07:21   #53
Quote:
zlatokosa.princeza kaže:
ja sam imala polutvrde, privikavala sam se na njih 2 mjeseca, ali su me grozno smetale i nisam mogla izdržati više od 2 sata. prebacila sam se na mekane, koje sam morala naručivati od nekud izvana i čekala sam ih 2 do 3 mjeseca. uh hvala boga danas nema više tih problema, bila sam na skidanju dioptrije
Možeš li malo napisati gdje si to bila na skidanju dioptrije, kolika je bila, koliko te to koštalo?
grifone is offline  
Old 05.01.2006., 10:41   #54
Ja sam se na leće priviknuo odmah.

Nosim polutvrde već... koliko... od petog osnovne, dakle jedno 13 godina...

U uputama je pisalo, a i liječnik mi je rekao, da prvih tjedan dana treba leće nositi po par sati dnevno, pa dizati na 4, 6, 8, 12...
Trebalo mi je po pola sata i više da ih uopće stavim ili skinem; bježalo mi je oko i to su bile jezive muke. Stavio bih leću na krivo mjesto, pa bi se zalijepila za bjeloočnicu i ni makac.
Uglavnom, od prvog dana sam smatrao da nema smisla nakon dvosatnog davljenja sa stavljanjem leća odmah ih skidati nakon dva sata, pa sam ih prvi dan nosio nekih 8 sati, a odmah zatim sam počeo po cijeli dan (12+ sati).
Pa sam jedno vrijeme nosio hrpu pribora sa sobom, pa sam u šestom razredu strgao nogu i naučio stavljati leće bez ogledala (jer kad imaš štake, malo je teže u ruci nositi i ogledalo do stola)
i tako... sad mi je super.

Ne mogu baš spavati s njima; ako ih predugo nosim, počne mi se neko sranje taložiti po njima, pa ih nakon duljeg dana znam skinuti, oprati, isprati oči i vratiti... ako zaspim s njima, oči mi se slijepe i davež je to isprati s leća ili čekati da se oči same očiste...

Najveći problem s lećama je zapravo to što jezivo boli ako nešto uleti u oko... ipak, ne bih ih više mijenjao za naočale ni pod razno.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 06.01.2006., 09:49   #55
Quote:
cp.tar kaže:

Najveći problem s lećama je zapravo to što jezivo boli ako nešto uleti u oko... ipak, ne bih ih više mijenjao za naočale ni pod razno.

Slažem se ja sa cvikama nikad nisam imao sreća.Leće nosim otprilike godinu dana a relativno brzo sam se i priviknuo ,s dioptrijom -1.75 nosim mekane i nekoliko sam puta već zaspao s njima i nisam imao nikakvih problema poslije.Malo je jebada ak negdje ideš nositi onu tekućinu i kutijicu al na sve se čovjek privikne
gnom is offline  
Old 21.01.2006., 22:50   #56
otopine za polutvrde leće

naravno riješ je o otopinama za lece (polutvrde),

otkako nosim lece koristila sam total care, ali cula sam da i nisu bash nesto kvalitetne, da su puno bolje ove boston, odnosno da je to samo jedna otopina i za cuvanje i za ciscenje. Zanima me je li to istina jer ja trenutno koristim 2 otopine (za dezinfekciju i čuvanje te za ciscenje) i tablete za uklanjanje proteina?
 
Old 21.01.2006., 23:40   #57
ja isto koristim total, al počela sam redovito preskakati ovu za čišćenje- ne odgovara mi, ujutro su me znale peći oči, leće su bile mutne, i uopće ne primjećujem da ju ne koristim, radije stavim svakih 7 dana tableticu.
Tatsha is offline  
Old 21.02.2006., 02:03   #58
ja isto koristim uglavnom total care..prije neke dvije godine moj se doktor zgrozio kad je cuo da koristim total care i preporucio mi da odmah predjem na boston..
jedini je problem to sto ni dan danas, u vecini rijeckih ljekarna od bostona ni traga tako da ga ne mogu kontinuirano koristiti
meni je osobno bolji od total carea, al su ti isto dvije otopine, jedna za cuvanje i jedna za ciscenje..
iwchy is offline  
Old 21.02.2006., 07:57   #59
Radije ću koristiti dvije odvojene otopine nego jednu "univerzalnu". Razlog zašto to mislim je moje mišljenje da je bolje imati dvije zasebne stvari od kojih je svaka maksimalno prilagođena svojoj namjeni nego neki gemišt. Dakle, jedno je deterdžent, drugo je sterilna otopina za čuvanje. Pitam se kakva je to sterilna otopina puna deterdženta koji možeš direktno unjeti u oko, ili pak kakav je to sterilna otopina koja čisti kao deterdžent ?

ja sam 4 godine koristio Alcon, zadnjih 6 mjeseci sam prešao na TotalCare jer mi se leće nakon nje ćine nekako "lakše". Od Bostona nisam pronašao ni "B".

Jutros mi je moj doc javio da su mi došće nove krigle, pardon leće... idem u 10 sati po njih pa mi danas slijedi čišćenje novih leća.

Kako vi čistite nove leće. Ja ih svaku čistim otopinom za čišćenje bar 5 minuta i onda bar 12 sati s jima u otopinu za čuvanje/ovlaživanje. A vi ?

I jedno podpitanje... Ispirete li leće običnom vodom? Znam da se ne smije, no ja otopinu za čišćenje isperem vodom i stavim leće u onu za čuvanje. Isto tako, kad ih izvadim iz otopine za čuvanje isperem ih vodom i kapnem umjetnu suzu prije stavljanja na oko. Inače su mi nekako teške i slika mi je jako mutna.
Veky is offline  
Old 21.02.2006., 09:12   #60
Quote:
Veky kaže:
Kako vi čistite nove leće. Ja ih svaku čistim otopinom za čišćenje bar 5 minuta i onda bar 12 sati s jima u otopinu za čuvanje/ovlaživanje. A vi ?

I jedno podpitanje... Ispirete li leće običnom vodom? Znam da se ne smije, no ja otopinu za čišćenje isperem vodom i stavim leće u onu za čuvanje. Isto tako, kad ih izvadim iz otopine za čuvanje isperem ih vodom i kapnem umjetnu suzu prije stavljanja na oko. Inače su mi nekako teške i slika mi je jako mutna.
Ja svoje leće, nove ili ne, trenutno čistim običnim deterdžentom za suđe (Jar) i običnom vodom.

Ove, doduše, nisu nove; imam ih već 4-5 godina sigurno.

Najbolji deterdžent je inače bio Avizor, ne računajući dobri stari LC-65-N.
Ne znam kako se zove ono što mi sad draga koristi; Avizora više nema jer se distributer ponašao neodgovorno, ili mi tako barem kažu u OptoContactu.

Jednom godišnje inače odem tamo na poliranje; ljeti mi se svašta nataloži, pa se počnu mutiti.

Ne znam što mi draga koristi; veli da je otopina (univerzalna) jako dobra, bolja čak i od Avizora... budem ju pitao, možda i kupio... a možda odem u skorije vrijeme i na kontrolu, svi mi pričaju da bih već trebao uzeti nove leće, a meni i ove dobre...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:49.