Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2010., 01:12   #1
Naknadna ugradnja dizala u stambenoj zgradi

Imam stan na trećem katu bez lifta i razmišljam o tome da se angažiram oko ugradnje lifta.

Da li netko ima iskustva sa time? Koje su firme za prepopručiti i sa kolikim troškovima bi trebalo računati - čisto okvirno za grubu analizu provedivosti?

Postoji mogućnost ugradnje lifta s vanjske, dvorišne strane fasade. Da li to znatno diže troškove?

Thx,
N
__________________
uhhh ... this was a fun day
life4joy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 01:39   #2
tema je već postojala negdje.. ukratko, građevinska dozvola, stopostotna suglasnost suvlasnika, brdo dozvola, elaborata i puno tisuća eura..

c/p sa GSKG

"...Izvan užeg dijela prosječna starost dizala je oko 20 godina ali radi se o većoj katnosti objekta te se ta dizala brže troše i učestalije kvare.

Cijena usklađenja sigurnosnih elemenata dizala kreće se od 25.000,00 do 50.000,00 kn a remonti rekonstrukcije ili ugradnja novog dizala (ovisno o visini stambene zgrade i stanju dizala) je od cca 120.000,00 do 260.000,00 kn s rokovima ugradnje od 5 do 60 radnih dana.


Sa starijim dizalima koja se nalaze u užem centru tj. objektima koje su upisani u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske za sve zahvate u unutrašnjosti kulturnog dobra sukladno odredbama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara (NN. 60/99 i 151/03), potrebno je odobrenje od Zavoda.

Zahvatom na dizalu treba se omogućiti očuvanje izvornih arhitektonskih i tipoloških karakteristika. Kod sanacije takvih dizala zamjena elemenata a u svrhu povećanja sigurnosti moraju se maksimalno čuvati vrijednosti graditeljskih i oblikovnih obilježja bez zadiranja u postojeću strukturu. Kod projektiranja potrebno je točno definirati materijale koji se uklapaju u oblikovanje samog stubišta tj. kroz projekt dizala treba obuhvatiti obnovu i uređenje stubišnog prostora u cijelosti.

Cijene takvih sanacija su znatno više.
"

kod tebe ne postoji okno ni prostor strojarnice.. novo vanjsko okno i hidraulično dizalo ti još poskupljuje stvar...


još malo sa stranica GSKS:

"Sve je više i onih koji bi željeli ugraditi dizalo, jer ga nemaju. Za ugradnju dizala potrebna je, po Zakonu o vlasništvu, suglasnost svih suvlasnika stambene zgrade. Postigne li se suglasnost, potrebno je naručiti projektnu dokumentaciju i ishoditi građevnu dozvolu. Ugradnja podrazumijeva pripremu okna, odnosno građevinske zahvate, a često i prilagođavanje električnih instalacija na koje će se moći priključiti dizalo kao novo trošilo."
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)

Zadnje uređivanje solar : 30.03.2010. at 01:44.
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 02:37   #3
Thx Solar.

Ovu stvar sa GSKG sam pročitao. Poučen iskustvom koje sam dosada imao sa GSKG, sklon sam njihove procjene vrijednosti i cijene uzimati sa malo rezerve. Nekako se do sada ispostavilo da je uvijek bilo stvari moguće realizirati bitno jeftinije nego što su oni to predlagali.
__________________
uhhh ... this was a fun day
life4joy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 03:33   #4
mislim da sa naknadnom ugradnjom dizala nema jeftine varijante..
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 11:15   #5
Quote:
solar kaže: Pogledaj post
mislim da sa naknadnom ugradnjom dizala nema jeftine varijante..
Ok, sigurno da novci nisu mali, ali što je skupo, a što ne je relativna stvar. Evo o čemu govorim / razmišljam.

Zgrada ima prizemlje + 3 kata, sa relativno visokim stropovima (3,20) tako da se ima za penjati. Neka onima na 3 katu lift vrijedi 3x više nego onima na 1., a onima na 2. vrijedi 2x više nego na 1. katu. Po svakom katu su dva stana od ca. 120 m2.

Neka oni na 3. katu svaki kešnu po 90.000 kn, oni na 2. katu po 60.000, a oni na prvom katu po 30.000. Pretpostavljam da ovi u prizemlju baš i nemaju neki interes za liftom.
Ukupno je to 360.000 što bi okvirno trebalo biti dosta, prema onome što piše na GSKG.

E, sad pravo je pitanje da li na 3. katu podigneš vrijednost stana za 90.000 / 120m2 = 750 kn po m2?

Napomena, radi se o jako dobroj gradskoj lokaciji.

Any comments?
__________________
uhhh ... this was a fun day
life4joy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 13:16   #6
osobno nikad ne bi dao 60.000 kn za lift da stanujem na 2. katu, pogotovo ne 90.000.

pitanje je mogu li si svi tvoji susjedi priuštiti takvu investiciju
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 14:04   #7
Fair enough...
__________________
uhhh ... this was a fun day
life4joy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 14:25   #8
Živio sam u zgradi s a8 katova i trebalo je mjenjati lift, cjena je bila oko 220-250 000kn s tim da bi se neke stvari od starog lifta iskoristile (mislim vodilice). kasnije je navodno došla i druga, osjetno jeftinija ponuda. s obzirom da sam podstanar nisam se previše interesirao oko toga.
A obzirom da u toj zgradi nemaš već postojeći lift, trebaš uračunati i dodatne troškove pripreme okna, ali mislim da bi 350 000 trebalo biti dovoljno za sve.
fizikalaccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 15:45   #9
Probaj ali sumnjam...dobiti 100% suglasnosti u zgradi na temu bilo čega je jako teško.

Ako bi se išlo u investiciju gdje ne bi plaćali svi po istom ključu (m2 umjesto tko je na kojem katu), sijevali bi noževi.

I na kraju, održavanje lifta sa 4 stanice je mjesečno cca. 200kn + PDV, plus jednom godišnje neovisni pregled (500kn), plus potrošnja struje koja će biti nemala.

Dobra ideja, ali prečesto i puno manje stvari ne prolaze zbog otpora suvlasnika.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 21:48   #10
istina, kod mene su se u stanju zakrviti zbog oglasne ploče ili pregorene žarulje..
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 22:30   #11
Ugradnja je moguča ukoliko se stanari slože a cjena se nemre samo tako bubnuti. Ovisi o nosivosti, broju stanica, vrsti pogona, vrsti vratiju, kako se izvodi vozno okno (beton ili metalna konstrukcija)...
Sama cjena lifta od recimo 6 stanica u betonskom šahtu je nekih 30 000 eura.
Ako te nešto podrobnije zanima pitaj, radim na liftovima več 20 godina...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 22:33   #12
Quote:
solar kaže: Pogledaj post
tema je već postojala negdje.. ukratko, građevinska dozvola, stopostotna suglasnost suvlasnika, brdo dozvola, elaborata i puno tisuća eura..

c/p sa GSKG

"...Izvan užeg dijela prosječna starost dizala je oko 20 godina ali radi se o većoj katnosti objekta te se ta dizala brže troše i učestalije kvare.

Cijena usklađenja sigurnosnih elemenata dizala kreće se od 25.000,00 do 50.000,00 kn a remonti rekonstrukcije ili ugradnja novog dizala (ovisno o visini stambene zgrade i stanju dizala) je od cca 120.000,00 do 260.000,00 kn s rokovima ugradnje od 5 do 60 radnih dana.


Sa starijim dizalima koja se nalaze u užem centru tj. objektima koje su upisani u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske za sve zahvate u unutrašnjosti kulturnog dobra sukladno odredbama Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara (NN. 60/99 i 151/03), potrebno je odobrenje od Zavoda.

Zahvatom na dizalu treba se omogućiti očuvanje izvornih arhitektonskih i tipoloških karakteristika. Kod sanacije takvih dizala zamjena elemenata a u svrhu povećanja sigurnosti moraju se maksimalno čuvati vrijednosti graditeljskih i oblikovnih obilježja bez zadiranja u postojeću strukturu. Kod projektiranja potrebno je točno definirati materijale koji se uklapaju u oblikovanje samog stubišta tj. kroz projekt dizala treba obuhvatiti obnovu i uređenje stubišnog prostora u cijelosti.

Cijene takvih sanacija su znatno više.
"

kod tebe ne postoji okno ni prostor strojarnice.. novo vanjsko okno i hidraulično dizalo ti još poskupljuje stvar...


još malo sa stranica GSKS:

"Sve je više i onih koji bi željeli ugraditi dizalo, jer ga nemaju. Za ugradnju dizala potrebna je, po Zakonu o vlasništvu, suglasnost svih suvlasnika stambene zgrade. Postigne li se suglasnost, potrebno je naručiti projektnu dokumentaciju i ishoditi građevnu dozvolu. Ugradnja podrazumijeva pripremu okna, odnosno građevinske zahvate, a često i prilagođavanje električnih instalacija na koje će se moći priključiti dizalo kao novo trošilo."
Netočno hidraulično dizalo je jeftinije od klasičnog s motorom i strojarnicom. A danas se ugrađuju dizala bez strojarnice (sve je u voznom oknu), a vozno okno u konstrukciji i nije tako skupo....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 23:02   #13
ja sam mislio da vanjsko vozno okno poskupljuje stvar u odnosu na recimo postojeće, nikad iskorišteno unutar zgrade - takva sam npr. viđao u starim zgradama na vrbiku..
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 23:05   #14
Quote:
solar kaže: Pogledaj post
ja sam mislio da vanjsko vozno okno poskupljuje stvar u odnosu na recimo postojeće, nikad iskorišteno unutar zgrade - takva sam npr. viđao u starim zgradama na vrbiku..
Okno je najmanji problem, oprema košta
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 15:00   #15
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ugradnja je moguča ukoliko se stanari slože a cjena se nemre samo tako bubnuti. Ovisi o nosivosti, broju stanica, vrsti pogona, vrsti vratiju, kako se izvodi vozno okno (beton ili metalna konstrukcija)...
Sama cjena lifta od recimo 6 stanica u betonskom šahtu je nekih 30 000 eura.
Ako te nešto podrobnije zanima pitaj, radim na liftovima več 20 godina...
Evo o čemu se radi. Mjesto gdje bi se mogao ugraditi lift je sa "stražnje" strane stepeništa. Stepenište nema otvor u sredini, nego ide samo "tamo i natrag". Na odmorištima postoji veliki prozor koji bi se teoretski dao pretvoriti u vrata tj. vrata od lifta.
Što se broja stanica tiče, trebalo bi biti prizemlje +3 stanice, za svaki od katova.
Bilo bi idealno da je dizalo panoramsko, kako bi na stubištu ostalo svjetla. Vjerojatno to onda dosta diže cijenu pa bi ta opcija propala.
__________________
uhhh ... this was a fun day
life4joy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 15:33   #16
Kod nas je zgrada sa 4 kata.

Svi stanari su za ugradnju lifta (osima kaj je ovima u prizemlju svejedno).

Ostali su se uspjeli dogovoriti da budu snosili troškove bez ova tri stana u prizemlju. Međutim ovi na prvom katu su se dosjetili da bi oni manje platili od ovih na drugom, trećem i četvrtom.
Dakle, ovi na četvrtom bi platili više od ovih s trećeg koji bi platili više od ovih s drugog i tak... Uglavnom, s tim se ne slažu četvrti i treći kat, a slažu drugi i prvi.

Ovima u prizemlju je, jel, svejedno.
MforMurder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 15:50   #17
Quote:
MforMurder kaže: Pogledaj post
Kod nas je zgrada sa 4 kata.

Svi stanari su za ugradnju lifta (osima kaj je ovima u prizemlju svejedno).

Ostali su se uspjeli dogovoriti da budu snosili troškove bez ova tri stana u prizemlju. Međutim ovi na prvom katu su se dosjetili da bi oni manje platili od ovih na drugom, trećem i četvrtom.
Dakle, ovi na četvrtom bi platili više od ovih s trećeg koji bi platili više od ovih s drugog i tak... Uglavnom, s tim se ne slažu četvrti i treći kat, a slažu drugi i prvi.

Ovima u prizemlju je, jel, svejedno.
Ak nije tajna - jeste dobili neku konkretnu ponudu za $$$ i koje firme ste uzeli u razmatranje...
__________________
uhhh ... this was a fun day
life4joy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 17:45   #18
Quote:
MforMurder kaže: Pogledaj post
Ovima u prizemlju je, jel, svejedno.
Jer se nisu sjetili da se neće moći izmaknuti troškovima struje i održavanja.
U mojoj zgradi (4 kata) lift mjesečno pocucla 500kn struje, i 300 kn servisa.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 21:59   #19
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Jer se nisu sjetili da se neće moći izmaknuti troškovima struje i održavanja.
U mojoj zgradi (4 kata) lift mjesečno pocucla 500kn struje, i 300 kn servisa.
cjena održavanja je 28 kn po stanici + pdv, što na lift od 4 stanice dođe nekih stotinjak kuna mjesečno a cjena stana bez lifta i s liftom je velika razlika.....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 22:11   #20
Quote:
life4joy kaže: Pogledaj post
Evo o čemu se radi. Mjesto gdje bi se mogao ugraditi lift je sa "stražnje" strane stepeništa. Stepenište nema otvor u sredini, nego ide samo "tamo i natrag". Na odmorištima postoji veliki prozor koji bi se teoretski dao pretvoriti u vrata tj. vrata od lifta.
Što se broja stanica tiče, trebalo bi biti prizemlje +3 stanice, za svaki od katova.
Bilo bi idealno da je dizalo panoramsko, kako bi na stubištu ostalo svjetla. Vjerojatno to onda dosta diže cijenu pa bi ta opcija propala.
Nije problem napravi se metalna konstrukcija i nasloni na fasadu. Panoramsko dizalo je skupo jer stakla moraju biti kaljena. A i bilo bi problema kasnije s pregrijavanjem zraka u voznom oknu. Kad sunce upeče u sva ta stakla koda si upalio pečnicu....
Prvo vidi s stanarima kolko su oni za tako što i onda se obratiš upravitelju. Oni ti več sigurno imaju firme s kojima surađuju u vezi liftova. Pošto je to veči zahvat onda ti ide natječaj, bar 3 ponude i tako to. Problem je uvjek što u svakoj zgradi ima neko ko je protiv. Plačanje može ići i preko pričuve jer pretežno svi upravitelji kreditiraju takve zahvate...
A cjena bi ti bila nekih 35 000 eura (ako nije panoramski), to je onako odoka jer je teško dati cjenu bez uvida u objekt i želja po pitanju opreme. Rosfrajna kabina je skuplja od farbane, tip vrata vanjskih, pogon.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:52.