Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2010., 09:30   #1
Beton - kvaliteta

Pozdrav,

Primjetio sam da meni i kod frendova su majstori napravili betonsku deku, nekima temelje itd...i onda gore beton popuca kao do 10-20mm....prvi sloj se makne valjda zbog sunca itd. Iako je beton lagano susen, poljevan vodom itd.

To se ne dogadja na betonskim elementima koje se kupe (razno razni oplocnici, betonske posude za cvijece, itd). Isto tako Ameri rade vani betonsku deku za vrt gdje se napravi salung, zalije se beton, sa metlom naprave da je hrapavo (kao samt hlace izgleda na kraju i te usjekline ne padaju dole dok se suse - nije vodenast cement) i zaglade rubove i to onda tako postane suho dosta brzo i doslovce nikad gornji sloj ne popuca.

Primjer:



U cemu je stvar? Da li nasi majstori doma na mjesalici ne znaju napraviti beton? Da li fali neka kemija jos extra unutra? Ja bih htio raditi sam beton za nesto ali me zanima napraviti taj kvalitetnji koji ne bi pucao - kako?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 10:53   #2
Pa moras napraviti dilataciju (sto se na ovoj tvojoj slici lijepo vidi) da nebi pucao. A na mjesalicu samo mozes dobiti priblizno istu klasu betona jer nemozes tak precizno dozirat, a i dodaju se razni dodaci (aditivi) da se postigne zeljena klasa.
Prob1em is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2010., 09:11   #3
kvaliteta betona

neznatne napukline u betonu nisu bitne upotrebom dodataka ili izvedbom dekorativnih betona u vakumskim tehnologijama pukotina nema. vaze za cvijeće ili izrada tlakavaca- stvar je drugih tehnologija u betonskim radovima. koliko vidim imaš svježu ploču javi se nakon ljeta
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2010., 09:28   #4
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Primjetio sam da meni i kod frendova su majstori napravili betonsku deku, nekima temelje itd...i onda gore beton popuca kao do 10-20mm....prvi sloj se makne valjda zbog sunca itd. Iako je beton lagano susen, poljevan vodom itd.

To se ne dogadja na betonskim elementima koje se kupe (razno razni oplocnici, betonske posude za cvijece, itd). Isto tako Ameri rade vani betonsku deku za vrt gdje se napravi salung, zalije se beton, sa metlom naprave da je hrapavo (kao samt hlace izgleda na kraju i te usjekline ne padaju dole dok se suse - nije vodenast cement) i zaglade rubove i to onda tako postane suho dosta brzo i doslovce nikad gornji sloj ne popuca.

Primjer:



U cemu je stvar? Da li nasi majstori doma na mjesalici ne znaju napraviti beton? Da li fali neka kemija jos extra unutra? Ja bih htio raditi sam beton za nesto ali me zanima napraviti taj kvalitetnji koji ne bi pucao - kako?
I meni se čini da je u tome stvar. Naši "majstori" izgleda ne znaju napraviti beton. Čini mi se da je taj vodenasti sloj najveća greška. To se kakti radi da beton bude glađi ali zapravo taj sloj je vrlo slab i poslije sušenja puca u svim pravcima neovisno od opterećenja a nakon koju godinu se počinje ljuštiti. Vidio sam to na sto mjesta kod nas. Lijevanje terase nije stvar tehnologije već je stvar materijala. Uzrok čini mi se mogu biti nečistoće (zemljana prašina i sl.) u šljunku i pijesku koje zatim "isplivaju" na površinu i stvore taj slabi sloj.
Šaraf is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2010., 10:34   #5
Stvar je u vodocementnom faktoru (omjer vode i cementa). Ljudi su skloni umiješati juhicu e da bi lakše ugradili (samo izlili i otišli na pivicu) ili umiješati beton, popit pivicu, tada shvatiti da se beton počeo stvrdnjavati i brzo dodati još vode. Time se izravno smanjuje marka (klasa?) betona i na površini ostaje skrama koja kasnije otpada.
Znači: ne pretjerivati s vodom!
Ja Osobno is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2010., 11:38   #6
Quote:
Ja Osobno kaže: Pogledaj post
Stvar je u vodocementnom faktoru (omjer vode i cementa). Ljudi su skloni umiješati juhicu e da bi lakše ugradili (samo izlili i otišli na pivicu) ili umiješati beton, popit pivicu, tada shvatiti da se beton počeo stvrdnjavati i brzo dodati još vode. Time se izravno smanjuje marka (klasa?) betona i na površini ostaje skrama koja kasnije otpada.
Znači: ne pretjerivati s vodom!
Upravo tako.
Što manje vode to je beton čvršći, ali ga je naravno teško ugraditi, pogotovo bez vibriranja što je najčešće slučaj u kućnoj radinosti.
Kad smo radili neke grede za most stavili smo minimalno vode, ali beton je ipak bio tekući jer smo dodali plastifikator. Iako je receptura bila za marku 35 ispitivanje kocaka je pokazalo marku preko 40.

Kad sam sebi radio betonsku ploču ( npr šahta ) onda sam napravio slijedeće: kad poravnam površinu betona uzmem cementa i lagano pospem po površini betona ( kao žene brašno kad valjaju tijesto ). Ostavim cca 1 minutu da povuče vlagu iz betona i tad poravnam metalnom gladilicom. Nakon 6 god površina je identična kao kad je i napraljena. Trebam li dodati da se radi o Lici. Razlika temperature zima/ljeto: -25°C / +38°C
Mislim nisam to ja izmislio , vidio od jednog majstora.
bioaktiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2010., 12:45   #7
radi to brdo majstora

Kao sto ste rekli v/c faktor ovisi o cvrstoci betona (tj utjece na klasu), ali tu su jos neki faktori poput razreda izlozenosti, kolicina vode u samom agregatu...

No stvar je u tome da treba znat koja klasa je pogodna za sto, netreba njemu klasa 35/40 za terasu vani
Prob1em is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 21:08   #8
Isperd kuće mi treba veća betonska površina, sviđa mi se ovo sa slike!
Ne znam što mi je povoljnije i dugoročnije, beton ili asfalt!
Kolika je debljina ovog betona i kolika je cijena kubika ovog betona?
zaba1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 23:18   #9
Quote:
zaba1111 kaže: Pogledaj post
Isperd kuće mi treba veća betonska površina, sviđa mi se ovo sa slike!
Ne znam što mi je povoljnije i dugoročnije, beton ili asfalt!
Kolika je debljina ovog betona i kolika je cijena kubika ovog betona?
asfalt prijatelju preporučam. Dugotrajniji, ljipši, čišći...
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:51.