Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2009., 13:06   #1
Ford Focus - kočnice

ovako stoji stvar: imam Focusa 2 i pol godine starog, 35.000 prešao, auto na sva 4 kotača ima diskove... kad ga upalim i krenem, na prvih nekolliko stiskanja kočnice čuje se u najmanju ruku čudan zvuk, iz smjera prednjih kotača, onako kao neko struganje po diskovima prilikom kočenja. Nakon par minuta vožnje taj zvuk se polako stišava i na kraju auto normalno koči bez ikakvih čudnih zvukova... nemam pojma u čemu je stvar, bio sam na redovnom servisu na 30.000, nije po pitanju kočnica ništa mijenjano ili popravljano... jel moguće da su otišle disk pločice već? ako itko zna išta nek javi

hvala unaprijed i sve najbolje u novoj svima
Bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 13:11   #2
Stvar je u hrđi.

Sol+voda+čelik s puno ugljika (onaj za diskove) = Fe2O3 + FeCl
hrđa i željezni klorid.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 13:49   #3
Ono što uvaženi kolega hoće reći je da se preko noći (pogotovo ako je puno vode u zraku) na tarne površine diskova zbog razloga koje je naveo, nataloži tanak sloj hrđe, koji zarošta pri prvih nekoliko kočenja dok se trenjem ne sastruže dolje...

Ništa opasno samo loše zvuči...



__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 02:56   #4
Vec su kolege rekle u cemu je problem.

----------
I nemoj nicime premazivat kocnice ili slicno. Samo na pocetku malo jace sticni kocnicu, da skines taj oksidirani sloj.
To je posebice izrazeno, ako imas alufelge (diskovi su vise izlozeni vodi).
klinsider is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 11:10   #5
Najbolje se vidi oksidacija nakon što se sa miniwashom operu kotači i felge, nakon kratkog vremena javi se tanki sloj koji se skine sa prvim kočenjem.
Micek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 11:47   #6
ma to sam i pretpostavio jer mi je bilo malo prerano za disk pločice mijenjat..evo upravo jutros se gotovo ništa nije čulo, izgleda da je bilo ovo šta ste rekli - kombinacija vlage u zraku, korozija itd.
hvala u svakom slučaju svima
Bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 11:55   #7
Isto je kod mene na Fiesti 3g staroj i sa 43k km.... Skinuo sam kotače da pogledam pločice i diskove i sve izgleda savršeno.... Ali struže ko ludo
Labinčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 12:16   #8
Quote:
Labinčica kaže: Pogledaj post
Isto je kod mene na Fiesti 3g staroj i sa 43k km.... Skinuo sam kotače da pogledam pločice i diskove i sve izgleda savršeno.... Ali struže ko ludo
Kod mene isto, prva 3,4 kočenja struže kasnije ok. Prešao sam tak dosad skoro 150 tkm i problema zbog tog naravno nema, tako da i autor može i dalje bezbrižno voziti.
johny5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 14:38   #9
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Stvar je u hrđi.

Sol+voda+čelik s puno ugljika (onaj za diskove) = Fe2O3 + FeCl
hrđa i željezni klorid.
znaći po toj nekoj logoci ak disk nehrđa baš i nije dobro napravljen?
Il to opet nema veze ak svaka firma ima neku svoju leguru?
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 15:23   #10
Quote:
werdas kaže: Pogledaj post
znaći po toj nekoj logoci ak disk nehrđa baš i nije dobro napravljen?Il to opet nema veze ak svaka firma ima neku svoju leguru?
Ma, ne! Da je od Inox-a, ili carbon, keramika, onda ne bi hrđao, a to bi bilo ludo dobro riješenje (ali preskupo) a ovako hrđa, i koči, što znači da je Ok!
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 15:40   #11
Meni na x9 niti traga hrđe, ne znam od kojeg je materijala....jedino sta znam je da su brembo diskovi
Tonii is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 11:31   #12
Quote:
werdas kaže: Pogledaj post
znaći po toj nekoj logoci ak disk nehrđa baš i nije dobro napravljen?
Il to opet nema veze ak svaka firma ima neku svoju leguru?
Pa ajde možda nije 100% istina ali u pravilu čelik sa puno ugljika (HiCarbon steel) je jedan od zahtjeva kvalitete.
Prva "stepenica" Brembo diskova (BremboMAX) je već takav čelik. Negdje na njihovim stranicama postoje i dijagrami prednosti.

Dakle osim ako ne koristiš karbo-keramiku ili sličnu egzotiku odgovor na tvoje pitanje je DA. Kvalitetni disk hrđa.

No postoji još jedan neželjeni trik - i šrot disk hrđa (jer je materijal već i ovako šrot). Kad se sjetim postat ću slikice "dobrog" hrđavog diska i "lošeg" hrđavog diska.
Već na prvi pogled se vidi koji je koji jer "dobri" se samo pokrije tankim slojem oksida (slično bakru ili aluminiju ili inoxu ako već hoćete) i korozija ne ide dalje. Šrot materijal oksidira dok se ne pretvori u hrpu čipsa. Pogledaj slikice koje je postao Gogo. Već se tamo vidi razlika.

I na kraju o Inoxu - i on oksidira. No sloj oksida pokrije površinu i zaštiti željezo od daljnje oksidacije Pa ako bi ga se koristilo za diskove (najbliže je bio jedan Elise sa alu diskovima nazad) gubi se ta prednost - jer sa svakim kočenjem skineš taj "zaštitni" sloj oksida.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 11:42   #13
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Već na prvi pogled se vidi koji je koji jer "dobri" se samo pokrije tankim slojem oksida (slično bakru ili aluminiju ili inoxu ako već hoćete) i korozija ne ide dalje. Šrot materijal oksidira dok se ne pretvori u hrpu čipsa. Pogledaj slikice koje je postao Gogo. Već se tamo vidi razlika.I na kraju o Inoxu - i on oksidira. No sloj oksida pokrije površinu i zaštiti željezo od daljnje oksidacije Pa ako bi ga se koristilo za diskove (najbliže je bio jedan Elise sa alu diskovima nazad) gubi se ta prednost - jer sa svakim kočenjem skineš taj "zaštitni" sloj oksida.
CDRW ne mora nužno taj disk biti od lošeg meterijala! Vidi se da dugo stoji, jer da se koristio ne bi se počeo ljuštiti!
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 20:15   #14
trebam pomoc, naime danas sam sjeo u auto, stavio kljuc u bravu volana i stisnuo kocnicu i cijela prednja tabla mi je zatreperila, isto tako i naprijed su svijetla zasjala. isao sam pregledavat sve zarulje i sve rade kada se da kontakt, gdje je došlo do greške ?
CroPunisher is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 23:34   #15
jesi digao temu, svaka čast...
ja sam na fokusu imao neke čudne manifestacije na tabli dan prije nego mi je riknuo akumulator
Hrvoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 23:48   #16
Meni je PUG to radio, isto je bio akumulator krivac iako je bio star manje od godinu dana.
vcc 90 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:48.