Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 26.08.2003., 15:53   #1
-Andy Warhol- 75 godišnjica


Povodom njegovog 75. rođendana otvaram mali Topic u spomen velikog maga Poparta.
lznad svega uspješan i provokantan, krajnje nedokučiv i nedodirljiv.Bio je sam vrh Avangarde 20 stoljeća.
Rođen 06.08. navršio bi prije tri tjedna 75 godina.
On sam je uvijek tajio datum svog rođenja i nikada ga u javnosti nije potvrdio jer se je sa svojim identitetom igrao kao i sa mnogim drugim stvarima.
Međutim, njegov izvod iz matične knjige rođenih ne laže.
Najmlađi sin jedne useljeničke obitelji iz Slovačke. Kršten je kao
Andrew Warhola, ali sam sebe proziva Andy Warhol.
Već u ranoj mladosti ima izrazitu potrebu za slavom. Sanja o moći i glamuru. Nakon što je studirao grafiku, dizajn i slikarstvo seli se u New York.
Njegov Atelje "The Factory" je bilo sjedište mnogih New Yorkskih umjetnika.
Njegova dobitna parola je bila
Reklama kao umjetnost - Umjetnost kao masovna roba

Umjetnost i trgovina - ovu granicu je prlazio Warhol mnogo puta sa svojim djelima i dolazi u Americi 60-tih i 70-tih godina na vrhunac svoje slave.

Njegovi portreti su najčešće poznate osobe iz javnog života između ostalih Merlinka, Elvis, Bergmann & Co.
Njegove slike ukrašavaju Dolarske novčanice i Campellove konzerve supe.
Umjetnost je za Warhola bila roba kao i svaka druga. Zbog toga ju je radije vidio u supermarktu nego u muzeju.

Međutim Andy Warhol nije samo prikazivao svojim slikama "American Dream", on slika istom žestinom i rasne nemire, automobilske nesreće kao i užas smrtne kazne.
Na vrhuncu svoje karijere svestrani umjetnik nije bio samo slikar već i grafičar i režiser.
Kao jedan od suosnivača Pop-Art pokreta Warhol je bio moćan i slavan, ali što se je više prezentirao u javnosti moglo ga se je manje prozrijeti. Sam je govorio:
"Ako želite saznati istinu o Andy Warholu, onda gledajte pažljivo u površinu mojih slika, mojih filmova, mojih djela i mene samoga. Tamo ćete naći i mene. Nema ničega više iza toga."

22. 02. 1987 umire Andy Warhol u starosti od 58 godina u New Yorku pri složenoj operaciji kojoj se podvrgnio.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:48.