Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2009., 15:57   #81
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
odgovorit ću ti ono boldirano...
1)RE: I istina je, oni koji su ga razapeli, ubili su Boga u liku čovjeka. Jer Bog se i
Utjelovio po Duhu Svetome u krilu Blažene Djevice Marije i postao čovjekom,
u liku malog Djeteta:

Ne mogu da vjerujem da jedna tako razborita djevojka vjeruje u ovo...jesi li ti svjesna sestro kako ovo bezbožno zvuči...pokušaj svatiti, molim te...šta izlazi iz riječi tvojih...ili Allah (Bog)
Selam Tamija.

Slušaj, to je moja Rimokatolička vjera i Istina u kojoj živim, Nauk u kojem sam
odgojena i kojeg sam prihvatila. Pitao si me što i kako vjerujem, odgovorila sam.
Isto ti ne namećem, ni tebi ni nikome, ali te molim da mene ne preobraćaš na tvoju
vjeru koju poštujem. Iz mojih usta izlazi Istina i Istinu svjedočim za Boga onome tko
me pita što vjerujem i u koga vjerujem.
Ne možeš niti ti, a niti itko drugi pozivati me na nešto i nametati mi s objašnjenjem
da je to pravo. Pravo za tebe jest, ti živiš u svojoj vjeri, a od kuda bi meni bilo dato
pravo tebe pobijati u tvojoj vjeri? Kao što ti činiš sada prema meni i još ističeš tamnu
tamnu stranu. To je žalosno Tamija, a nije se za čuditi, tako su i Isusu govorili.
Nije učenik iznad Učitelja. Stoga, veća mi je plaća na Nebesima.

Quote:
..zar Taj Bog da se spusti u matericu žene kao beba...NE... čuj ubili boga u ljutskom obliku...molim te - pokaj se zar ne vidiš da ti želim dobro...Molim Allaha da ti srce otvori...zar ne vidiš da samo sotona može smisliti tako nešto o Bogu koji je Silni i Gordi, Vladar svih vladara...
Pa Tamija, po čijem se Duhu "spuštaju" bebe u maternicu žene? Od Čijeg Duha dolaze djeca?
Tko stvara čovjeka? Tko mu Duh Svoj udahnjuje?
Da li možda ti, ja, ili bilo koja majka ili otac ovdje na Zemlji? Čiji je Duh? Božji ili ljudski? Za što da se pokajem? Za vjerovanje u Isusa Krista koje tumači moja vjera u RKC i čije tumačenje prihvaćam sa svim srcem? Pa Tamija, onda bi se cijela RKC na čelu sa Papom morala pokajati.
Želiš li ti to reći onda da je sotona tumači vjeru u RKC? Tamija, Tamija, Isus je rekao Nikodemu: Zaista, zaista ti kažem, tko se ne rodi Odozgor taj ne može vidjeti Kraljevstva Božjega. Nikodem mu odgovori:
"Kako se može čovjek, kad je već star, roditi? Zar može po drugi put ući u utrobu majke i roditi se?" Isus odgovara: "Zaista, zaista, kažem ti, tko se ne rodi od vode i Duha Svetoga taj ne može ući u Kraljevstvo Nebesko.
Što je rođeno od tijela, tijelo je, što je rođeno od Duha, duh je. Ne čudi se što ti rekoh:
treba da se Odozgor rodite". Ivan 3:3-7.

Tako Tamija, ja znam od kuda sam nanovo rođena, Odozgor i od Koga.
Duh Sveti je na meni jer me pomaza.

Quote:
kad uzmeš qur'an - prvo što ćeš pročitati je prvo poglavlje "PRISTUP"

El-Fatiha (1) - Pristup
Mekka - 7 ajet
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog
1. Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo,
2. Milostivog, Samilosnog,
3. Vladara sudnjeg Dana ,
4. Samo Tebi robujemo (obožavamo) i samo od Tebe pomoć tražimo!
5. Uputi nas na pravi put,
6. na put onih kojima si milost Svoju darovao (muslimani),
7. a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali (Jevreji), niti onih koji su zalutali! (kršćani) Amin


gledaj Jednoće Božje...prvo što pročitaš su ove veličanstvene riječi zvane - MAJKA QUR'ANA...zar nisu ove riječi bolje od ovog...

RE: I istina je, oni koji su ga razapeli, ubili su Boga u liku čovjeka. Jer Bog se i
Utjelovio po Duhu Svetome u krilu Blažene Djevice Marije i postao čovjekom,
u liku malog Djeteta: ma daj...pametna si ti...svatit ćeš InšAllah


2) Isus je Božji Sin u smislu da je On Bog koji se očitovao
u ljudskom obličju
(Iv. 1.1-14). Biti Sin Božji znači imati istu narav kao i Bog,
Sin Božji je od Boga.
ma daj...božji sin u smislu da je bog koji se očituje kao čovjek...ima li ovo ikakvog smisla i veze s mozgom molim te...

1. Neka je uzvišen Onaj koji robu Svome objavljuje Kur'an da bi svjetovima bio opomena,

2. Onaj kome pripada vlast na nebesima i na Zemlji, koji nema djeteta, koji u vlasti nema ortaka i koji je sve stvorio i kako treba uredio! (qur'an 25.o poglavlje El-Furqan)


Selam...Istina je jedna...Bog je Jedan
Nadam se da ćeš jednom shvatiti što sam napisala, da se drugi puta treba roditi.
Kad se to dogodi, onda se i shvaća ono što me pitaš "ima li ovo ikakvog
smisla i veze s mozgom molim te...."
. Inače sve što bih ti sad objašnjavala ili tebi ili nekom drugome da me ovako pita, bilo bi provociranje prijevremenog duhovnog rađanja. Ne dajem dripove.
I ne brini za mene Tamija, za mene brine Bog jer mi je Otac. Kajem se samo onda kada počinim grijeh prema
Bogu i čovjeku, a ne zbog vjere u svog Oca. A tko god želi neka mi se ruga i ismijava ovo što pišem, Bog
sve vidi, a tko ima Istinu, saznati ćemo svi na kraju vremena.

Selamim te.

Zadnje uređivanje good angel : 26.09.2009. at 16:08.
good angel is offline  
Old 26.09.2009., 16:26   #82
ok, poruka svaćena
ja sam svoje rekao...nisam želio ništa nametati u vjeri...želio sam da sagledaš - koja to religija sadrži APSOLUTNO BOŽIJE JEDINSTVO...
ja ti od srca želim da ti se desi u životu ono što želim i sebi mir neka je nad tobom sestro...
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Old 26.09.2009., 16:50   #83
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
ja se izvinjavam ako sam te i u čemu povrijedio...nisam imao namjeru...nego sam vidio da si razborita pa sa mislio da ćeš svatiti...ništa više ja ti poslije ovog neću više ništa pisati ako ti to ne želiš...vjeruj kako hoćeš...niko te ne smije vrijeđati...ali znaj da ćemo svi stati pred Njega sestro...čak i saam Isus...ja ti više neću pisati o Islamu ako ne želiš...
Selam sestro...
Selam brate.
Tamija, ovaj moj tekst koji si quotao je bio odgovor na Shady-ev upis
meni.
Mi smo na temi pričali sasvim ok i ne vidim razloga da i dalje tako ne bude.
Ti si meni postavio pitanje o Isusu, odgovorila sam, mada uopće nisam niti imala
namjeru pisati o Njemu da ne ispadne kako good angel provocira vjernike Islama.
Kad se pročita cijela tema do sada, vidjeti će se da li sam igdje ikoga provocirala
ili bila nepristojna prema ikome. Primili ste me zaista lijepo i svima od srca hvala.
Želim razgovarati o Islamu na način da mi nitko ne govori kako griješim u svojoj
vjeri i kako neispravno vjerujem. Isto tako ni ja vama. Nigdje nikada nisam rekla niti jednom
vjerniku Islama da neispravno vjeruje. Niti mi to pada na pamet, dao Bog da
tako bude uvijek. Držim se svoga dvorišta i vrta, a tuđa dvorišta i vrtove
poštivam, ne gazim nasilno po ničijem cvijeću. To nije fino i mene tako u
mome životu nisu niti odgajali. Dapače, slušala sam priče svoga oca (blizu je
devedeset godina) koji je itekako lijepo i s velikim poštovanjem bio dočekivan i
ugošćivan od strane viđenijih muslimana i danju i noću.
I ne samo vjernika Islama, nego i vjernika Pravoslavne vjere. Te su priče toliko
lijepe, a nisu bajke nego istina. Slušam ih odmalena, tako da je u meni potaknuta i ljubav prema
svim vjerama. Vjerojatno je tako i zahvalna sam zbog toga. I nemam problema oko toga gdje god da sam živjela i ovdje i vani.
Boravila sam i radila u okruženju vani sa nacijama od Pakistanaca, Indijaca, Marokanaca, Židova,
Nijemaca, Talijana, Poljaka, Amerikanaca, i ni sama više ne znam koliko nacija. Zlatno pravilo mi je: Svoje
čuvaj druge ne diraj. Ne čini drugome što ne bi željela da tebi čine. I bilo mi je uvijek dobro.
Ovdje, na žalost, mnogi si daju za pravo dirati u drugoga, baviti se tuđim
vjerama i poslovima. Zato nam i je ovako kako je. To je u konačnici i slika
ovog što si mi ovdje pišemo. Na prste se mogu izbrojiti osobe tolerancije i
pozitivne komunikacije. Ostalo je drž' ne daj, zgazi, potamani, podmetni, na kraju se cerekaj i
uživaj u podlosti. No, nadam se i vjerujem da ćemo bolje nego do sada

Nisi me uvrijedio Tamija, dapače, volim s tobom diskutirati.
Eto, nadam se da mi nećete zamjeriti ovo što izrekoh od srca.

Selamim vas sve.
__________________
Trebaš se resetirati na početne postavke .....
nick ništa

Zadnje uređivanje good angel : 26.09.2009. at 17:03.
good angel is offline  
Old 26.09.2009., 17:28   #84
Quote:
Aries kaže: Pogledaj post
Ma mi smo vise slicni " Cijeli kosmos ne moze obuhvatit Sveopceg ali srce iskrenog vjernika moze"
Ma samo naprijed Ti si ponos mene i radujem se imati te za sugovornicu , da nas ima vise .
A nekada ako pozelis vise argumentirane rasprave made je steta tvoje duhovno stanje logicnim stvarima kvarit, javi se mi se... Ali si ti kao kljuc pred vratima i vrata treba da otvoris a ono zubac nije ispravan a kljuc i previse zlatan kao dozrela jabuka primamljiva svakom beracu.

Musliman je pokoranik Bozje volje i kao takav kako kaze Goete veliki pjesnik "svi smo u islamu" Sve biljke sve planete zvijezde moraju biti pod nadzorom hemijskih bioloskih fizikalnih zakona. Tako da niko od gravitacije ne moze pobjeci svi/svo su muslimani, a ocitovanje Jednoce je toliko utkano u imanenciju realiteta da je nalik suncu koji svoje zrake rasplamsava na sve strane. Pitanje je pravo kako neko moze ostat nedotaknut
Mudrost Uzvisenog i ogleda se u kuranskom nadasve poznatom stavu "Bozija uputa je prava uputa" Jos ako se doda jos citiraniji stavak "U vjeri nema prisile pravi put se jasno razlikuje od zablude" i povezemo sa onim da je sebi propisao Milost eto tu sme gdje jesmo dobijemo kombinaciju tebe

Pocastila si nas sa svojim bitisanjem sa nama kao ruzin pupoljak u iscekivanju njenog cvijetanja. Ne zelimo da se latice rasprsnu na sve strane i odu i nepovrat, mi bismo jos uzivali u ljepoti njenog cvijeta
Selam

Hvala ti Aries, lijepo je i poticajno pročitati ovakve riječi. Neka su na slavu Bogu,
a tebi na blagoslov.

P.S. Možda sam nekima dosadna što nazivam selam i na početku i na kraju
teksta, ali od svih pisanja o selamu ovaj me se malo više dojmio. Ako u ičemu
griješim, a vi me ispravite, bolje znate nego ja.

http://eglenbosnjacki.blogger.ba/arh...7/05/11/907556

Selamim te.
__________________
Trebaš se resetirati na početne postavke .....
nick ništa
good angel is offline  
Old 27.09.2009., 10:57   #85
Quote:
good angel kaže: Pogledaj post
Selam brate.
Tamija, ovaj moj tekst koji si quotao je bio odgovor na Shady-ev upis
meni.
Mi smo na temi pričali sasvim ok i ne vidim razloga da i dalje tako ne bude.
Ti si meni postavio pitanje o Isusu, odgovorila sam, mada uopće nisam niti imala
namjeru pisati o Njemu da ne ispadne kako good angel provocira vjernike Islama.
Kad se pročita cijela tema do sada, vidjeti će se da li sam igdje ikoga provocirala
ili bila nepristojna prema ikome
. Primili ste me zaista lijepo i svima od srca hvala.
Želim razgovarati o Islamu na način da mi nitko ne govori kako griješim u svojoj
vjeri i kako neispravno vjerujem. Isto tako ni ja vama. Nigdje nikada nisam rekla niti jednom
vjerniku Islama da neispravno vjeruje. Niti mi to pada na pamet, dao Bog da
tako bude uvijek. Držim se svoga dvorišta i vrta, a tuđa dvorišta i vrtove
poštivam, ne gazim nasilno po ničijem cvijeću. To nije fino i mene tako u
mome životu nisu niti odgajali. Dapače, slušala sam priče svoga oca (blizu je
devedeset godina) koji je itekako lijepo i s velikim poštovanjem bio dočekivan i
ugošćivan od strane viđenijih muslimana i danju i noću.
I ne samo vjernika Islama, nego i vjernika Pravoslavne vjere. Te su priče toliko
lijepe, a nisu bajke nego istina. Slušam ih odmalena, tako da je u meni potaknuta i ljubav prema
svim vjerama. Vjerojatno je tako i zahvalna sam zbog toga. I nemam problema oko toga gdje god da sam živjela i ovdje i vani.
Boravila sam i radila u okruženju vani sa nacijama od Pakistanaca, Indijaca, Marokanaca, Židova,
Nijemaca, Talijana, Poljaka, Amerikanaca, i ni sama više ne znam koliko nacija. Zlatno pravilo mi je: Svoje
čuvaj druge ne diraj. Ne čini drugome što ne bi željela da tebi čine. I bilo mi je uvijek dobro.
Ovdje, na žalost, mnogi si daju za pravo dirati u drugoga, baviti se tuđim
vjerama i poslovima. Zato nam i je ovako kako je. To je u konačnici i slika
ovog što si mi ovdje pišemo. Na prste se mogu izbrojiti osobe tolerancije i
pozitivne komunikacije. Ostalo je drž' ne daj, zgazi, potamani, podmetni, na kraju se cerekaj i
uživaj u podlosti. No, nadam se i vjerujem da ćemo bolje nego do sada

Nisi me uvrijedio Tamija, dapače, volim s tobom diskutirati.
Eto, nadam se da mi nećete zamjeriti ovo što izrekoh od srca.

Selamim vas sve.
lijep edeb (ponašanje) nema šta...poštujem te sestro puno...drugačija si od ostalih rimokatolika somehow...ok...onda ćemo nastaviti diskutovati poštujući se međusobno...
Jesi li, kao rimokatolkinja, pročitala bibliju od A do Ž...?

Quote:
good angel kaže: Pogledaj post
Selam

Hvala ti Aries, lijepo je i poticajno pročitati ovakve riječi. Neka su na slavu Bogu,
a tebi na blagoslov.

P.S. Možda sam nekima dosadna što nazivam selam i na početku i na kraju
teksta, ali od svih pisanja o selamu ovaj me se malo više dojmio. Ako u ičemu
griješim, a vi me ispravite, bolje znate nego ja.

http://eglenbosnjacki.blogger.ba/arh...7/05/11/907556

Selamim te.
Selam je Božji pozdrav koji je Bog propisao čovjeku još od pamtivijeka...u Džennetu (raju)
Muhammed s.a.v.s kaže:
"nazivajte selam (mir Božji nad ljudima) - širite Islam (predanost Jednom Bogu)
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Old 28.09.2009., 02:00   #86
Tamija kao da gledam da zudis da sanjas Poslanika pa cu ti sad navesti zastore koji sprijecavaju to sanjanje iz knjige Hatta la tuhrimu min ru´jeti-n-Nebijji fi-l-menam.

Slijedeci zastori zastiru od sanjanja Poslanika:

1. Zastori neispravne akide: vjerovanje da Allah ima kutnjake i resicu, da Allah ima koljeno, vjerovati da je Allah prije stvaranje nebesa i Zemlje bio na kitu od svijetlosti koji je boravio u svijetlost, da stanuje u Dzennetu, da Allah ponekad ne upravlja stvorenjima, da je Allah napisao Musau Tevrat sa Svojom rukom, da Allah sjedi na Arsu naslonjen i ispruzenih nogu tako da mu je desna noga preko lijeve. Ove sve hadise prenosi Ibn Ferra el-Ja´la u Ibtalu-t-te´vilat i u knjizi Es-Sunne koja je lazno pripisana Abdullahu ibn Ahmedu ibn Hanbelu. Svi ovi hadisi su odbaceni zbog prenosilaca kod muhaddisa.

2. Zastor zbog ne velicanja Poslanika i umanjivanja njegove casti. To umanjivanje njegove casti i polozaja se ogleda u slijedecem: da se ne pretjeruje u ljubavi prema njemu, da je on obicni covjek kao i mi, da je on mrtav i da ne moze ciniti istigfar za sebe, da on ne moze koristiti svom ummetu, zabrana da se ispred njegovog imena koristi izraz sejjid, zelja da se uniste kubbe vise njegovog kabura, zabrana da se njegovo ime pise pored Allahovog na levhama, zabrana razlicitih izraza salavata na njega pa cak i selama koji se uci u namazu nakon ettehijjatu, zabrana tevessula njime, zabrana mevluda. Sto se tice Poslanikove zabrane o velicanju njega da se ne bi desilo da ga uzdignu poput Isa ona se odnosi na to da se on ne smije uzdici toliko da se kaze da je on Allaha ili njegov sin.

3. Zastor zbog pretjerivanja u proglasavanju stvari novotarijom. Tako Ibn Tejmije u Medzmeu-l-fetava (21/522-523) kaze da je novotarija pranje zaklanog mesa i pranje noza kojim se klalo vec da se treba samo potrati. Takodje ima nova novotarija a to je da u toku nove godine po Isau klanjaju zajednicku nafilu u dzematu poput teravije kao odgovor na slavlje povodom nove godine. Ova novotarija pada u oci jer njeni propagatori zabranjuju mevlud a obavljaju ovu novotariju s kojom obiljezavaju mevlud Isa a.s.

4. Zastor zbog pretjeranog oharamljivanja stvari poput zabrane da se uci geografija, engleski jezik, da se igra nogomet, da se jede sa kasikom.

5. Zastor zbog suprostavljanja ibadetima poput zikra tespihom, u dzematu, odredjenim brojem, samim Allahovim imenima.

Pitao si koji je pravac ispravan i evo ti odgovora a to je svaki onaj koji nema ovih neispravnosti u svom vjerovanju.
asad is offline  
Old 28.09.2009., 02:54   #87
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Tako Ibn Tejmije u Medzmeu-l-fetava (21/522-523) kaze da je novotarija pranje zaklanog mesa i pranje noza kojim se klalo vec da se treba samo potrati.
Čuj "novotarija je..." ?!
U stvari, ne znam je li komedija ili užas. Pa higijenski je oprati nož od krvi životinje.
Kako smo se samo nisko spustili sa ovom i sličnim stvarima, da Bog dragi pomogne.
Shady is offline  
Old 28.09.2009., 14:27   #88
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Tamija kao da gledam da zudis da sanjas Poslanika pa cu ti sad navesti zastore koji sprijecavaju to sanjanje iz knjige Hatta la tuhrimu min ru´jeti-n-Nebijji fi-l-menam.

Slijedeci zastori zastiru od sanjanja Poslanika:

1. Zastori neispravne akide: vjerovanje da Allah ima kutnjake i resicu, da Allah ima koljeno, vjerovati da je Allah prije stvaranje nebesa i Zemlje bio na kitu od svijetlosti koji je boravio u svijetlost, da stanuje u Dzennetu, da Allah ponekad ne upravlja stvorenjima, da je Allah napisao Musau Tevrat sa Svojom rukom, da Allah sjedi na Arsu naslonjen i ispruzenih nogu tako da mu je desna noga preko lijeve. Ove sve hadise prenosi Ibn Ferra el-Ja´la u Ibtalu-t-te´vilat i u knjizi Es-Sunne koja je lazno pripisana Abdullahu ibn Ahmedu ibn Hanbelu. Svi ovi hadisi su odbaceni zbog prenosilaca kod muhaddisa.

2. Zastor zbog ne velicanja Poslanika i umanjivanja njegove casti. To umanjivanje njegove casti i polozaja se ogleda u slijedecem: da se ne pretjeruje u ljubavi prema njemu, da je on obicni covjek kao i mi, da je on mrtav i da ne moze ciniti istigfar za sebe, da on ne moze koristiti svom ummetu, zabrana da se ispred njegovog imena koristi izraz sejjid, zelja da se uniste kubbe vise njegovog kabura, 1) zabrana da se njegovo ime pise pored Allahovog na levhama, zabrana razlicitih izraza salavata na njega pa cak i selama koji se uci u namazu nakon ettehijjatu, zabrana tevessula njime, zabrana mevluda. Sto se tice Poslanikove zabrane o velicanju njega da se ne bi desilo da ga uzdignu poput Isa ona se odnosi na to da se on ne smije uzdici toliko da se kaze da je on Allaha ili njegov sin.

3. Zastor zbog pretjerivanja u proglasavanju stvari novotarijom. Tako Ibn Tejmije u Medzmeu-l-fetava (21/522-523) kaze da je novotarija 2) pranje zaklanog mesa i pranje noza kojim se klalo vec da se treba samo potrati. Takodje ima nova novotarija a to je da u toku nove godine po Isau klanjaju zajednicku nafilu u dzematu poput teravije kao odgovor na slavlje povodom nove godine. Ova novotarija pada u oci jer njeni propagatori zabranjuju mevlud a obavljaju ovu novotariju s kojom obiljezavaju mevlud Isa a.s.

4. Zastor zbog pretjeranog oharamljivanja stvari poput 3) zabrane da se uci geografija, engleski jezik, da se igra nogomet, da se jede sa kasikom.

5. Zastor zbog suprostavljanja ibadetima 4) poput zikra tespihom, u dzematu, odredjenim brojem, samim Allahovim imenima.

Pitao si koji je pravac ispravan i evo ti odgovora a to je svaki onaj koji nema ovih neispravnosti u svom vjerovanju.
ovo što sam numerisao i boldirao Ibn Tejmijje nije rekao...nego je izmišljotina...a ostalo je manje-više istina...
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Old 28.09.2009., 15:20   #89
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
ovo što sam numerisao i boldirao Ibn Tejmijje nije rekao...nego je izmišljotina...a ostalo je manje-više istina...
Pisac ove knjige u potpunosti odbaciva Ibn Tejmiju i pobija njegove stavove iz akide. Imam ja njegovu drugu knjigu u kojoj je u potpunosti pobijo Ibn Tejmiju a da mu pri tom ni jedan od vehabija nije mogao napisati odgovor na tu knjigu. Kaze da su njegovim sebebom muslimani izgubili ugled u svijetu osim Osmanlija koji su zabranili njegove knjige ali kada je ucenje Muhammeda ibn Abdulvehhaba, koji je sljedbenik Ibn Tejmije, dospijelo u Osmansku drzavu i ona je pala. Danas jedina zemlja koja odbaciva stavove Ibn Tejmije je Iran i vidimo koliko je napredna od svih ostalih islamskih zemalja. Prema ovome piscu Ibn Tejmije je kriv za sirenje ucenja antrpomorfiste Ebu Jala el-Ferra. Da me jedna osoba ne bi pocela opet optuzivati za laganje i potvaranje, ja sam se potrudi i nasao knjigu Ibtalu-t-te´vilat i prvi hadis koji sam otvorio u toj knjizi bio je da je Allah sjeo na Ars naslonjen i ispruzenih nogu tako da Mu je desna noga bila preko ljeve i da je zbog toga zabranjeno tako sjediti ljudima.
Inace, nisu svi gore spomenuti stavovi od Ibn Tejmije vec samo ono o pretjerivanju u novotarijama o pranju mesa i noza sto on biljezi u Medzmeu-l-fetava. Sam sebi postavi pitanje zasto vehabije ne prevode Ibn Tejmijne knjige, osim par poslanica, ako je bio obnovitelj akide kao sto masovno prevode knjige njegovog ucenika Ibn Kajjima.
Evo ti jednog primjera Ibn Tejminog pisanja:
Kaze u Minhadzu (8/459-460) po pitanju tuge Fatime i Ebu Bekra za Poslanikom kada je preselio: A njegova tuga za Poslanikom a.s. upucuje na potpunost njegove paznje i ljubavi za njim, njegovog cuvanja Poslanikove casti, zrtvovanja za njim i branjenja njega od svega, i ovo je od najveceg imana. 1. Da nije bilo ovog vec spomenutog, sa tugom bi postigao nesto sasvim malo. 2. Ovo upucuje na to da je ukrasavanje ovim svojstvima bez osjecaja tuge naredjeno. 3. Zaista od obicne tuge nema koristi i ovo ne upucuje na tugu vec da je (tuga za umrlim) grijeh za koji se kori. 4. Da je ta tuga za stvari koja je prosla i koja se nece vratiti. 5. Ebu Bekr se rastuzio samo jednom i to onda kada se bojao da ce ubiti Poslanika i ovo je tuga zbog paznje za Poslanikom (a ne sto je umro). Zato on nije ovako tugovao za Poslanikom jer od toga nema koristi. 6. Tuga Ebu Bekra je potpunija od tuge Fatime.
asad is offline  
Old 28.09.2009., 15:57   #90
Quote:
~TamijA~ kaže: Pogledaj post
ovo što sam numerisao i boldirao Ibn Tejmijje nije rekao...nego je izmišljotina...a ostalo je manje-više istina...
pošto ćeš inšAllah sada naći šejha, a ne tražiš ga u Bočinji, zaboravi ovu priču i neka ti šejh kaže kako ćeš od sada da misliš o tom pitanju.
Rufaija is offline  
Old 28.09.2009., 16:17   #91
da...u pravu si brate Rufaija...
asade...nemojmo napadati učenjake...
svi su se oni trudili na Allahovom putu više od nas...
tako da mi nismo kompetentni išta prigovoriti nikome od njih...
__________________
Allah je sušta Istina
~TamijA~ is offline  
Old 29.09.2009., 01:27   #92
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Pisac ove knjige u potpunosti odbaciva Ibn Tejmiju i pobija njegove stavove iz akide. Imam ja njegovu drugu knjigu u kojoj je u potpunosti pobijo Ibn Tejmiju a da mu pri tom ni jedan od vehabija nije mogao napisati odgovor na tu knjigu. Kaze da su njegovim sebebom muslimani izgubili ugled u svijetu osim Osmanlija koji su zabranili njegove knjige ali kada je ucenje Muhammeda ibn Abdulvehhaba, koji je sljedbenik Ibn Tejmije, dospijelo u Osmansku drzavu i ona je pala. Danas jedina zemlja koja odbaciva stavove Ibn Tejmije je Iran i vidimo koliko je napredna od svih ostalih islamskih zemalja. Prema ovome piscu Ibn Tejmije je kriv za sirenje ucenja antrpomorfiste Ebu Jala el-Ferra. Da me jedna osoba ne bi pocela opet optuzivati za laganje i potvaranje, ja sam se potrudi i nasao knjigu Ibtalu-t-te´vilat i prvi hadis koji sam otvorio u toj knjizi bio je da je Allah sjeo na Ars naslonjen i ispruzenih nogu tako da Mu je desna noga bila preko ljeve i da je zbog toga zabranjeno tako sjediti ljudima.
Inace, nisu svi gore spomenuti stavovi od Ibn Tejmije vec samo ono o pretjerivanju u novotarijama o pranju mesa i noza sto on biljezi u Medzmeu-l-fetava. Sam sebi postavi pitanje zasto vehabije ne prevode Ibn Tejmijne knjige, osim par poslanica, ako je bio obnovitelj akide kao sto masovno prevode knjige njegovog ucenika Ibn Kajjima.
Evo ti jednog primjera Ibn Tejminog pisanja:
Kaze u Minhadzu (8/459-460) po pitanju tuge Fatime i Ebu Bekra za Poslanikom kada je preselio: A njegova tuga za Poslanikom a.s. upucuje na potpunost njegove paznje i ljubavi za njim, njegovog cuvanja Poslanikove casti, zrtvovanja za njim i branjenja njega od svega, i ovo je od najveceg imana. 1. Da nije bilo ovog vec spomenutog, sa tugom bi postigao nesto sasvim malo. 2. Ovo upucuje na to da je ukrasavanje ovim svojstvima bez osjecaja tuge naredjeno. 3. Zaista od obicne tuge nema koristi i ovo ne upucuje na tugu vec da je (tuga za umrlim) grijeh za koji se kori. 4. Da je ta tuga za stvari koja je prosla i koja se nece vratiti. 5. Ebu Bekr se rastuzio samo jednom i to onda kada se bojao da ce ubiti Poslanika i ovo je tuga zbog paznje za Poslanikom (a ne sto je umro). Zato on nije ovako tugovao za Poslanikom jer od toga nema koristi. 6. Tuga Ebu Bekra je potpunija od tuge Fatime.
Pa naravno da je sve laz i potvora! Ciste spletke šiija da sruše sunnije!
Kao što si i do sada radio, gdje su odgovori na sva ostala pitanja, što samo postiraš svoje stavove, što ne daješ odgovore na pitanja za te stavove, asad-e pročitano je sve to, koliko si samo pitanja izbjegao, sumnji ubacio, a poslije se samo ušitio! Jedna od tvojih najvecih gluposti je to što tvrdiš da sunnije nemaju učenjaka od kada su ih prezijanci napustiti, ko si ti uopšte da govoriš sunnijama.

Šta je radio Abdullah b. Sebe, znaš li ko je on???
Taj navod za Ebu Bekra ne dokazuje ništa!
Laži na Ibn Tejmiju su ogrome, šta je Ibn Hadžer za njega rekao?
Ah, da, tebi je svejedno šta kažu sunnitski učenjaci, zar ne?

Kako ti znaš da se ne prevodi Zbirka fetava od Ibn Tejmije?? Opet izmišljaš, koliko je puta Ibn Kajjim rekao: 'Kaže moj šejh Ibn Tejmije!' i tako te stvari. Kakvih par poslanica, postoji nekoliko knjiga prevedenih od Ibn Tejmije, ali šta ti znaš o tome, ti nikada nisi ništa ni čitao od njega, ni od Ibn Kajjima, šta si pročitao, ajd iskreno??? NIŠTA!

Podrivaš sunnizam, ma koji mi tebi argument donijeli, ti opet nećeš da mariš za to, ti samo po svom, kopiraš laži!
Pobija stavove iz akide, pa koje je akide pisac, ši'itske? Pa njega ši'iti ne mogu smisliti, bruku 'tukje' su na njega prosuli, samo da 'ubiju' jednog takvog alima ehli sunneta, alima koji je doprinjeo da se očuva Poslanikova, s.a.v.s, akida.
Ako ne potvaraš, ko je potvorio šejh Albanija? Šejh Butija? I još mnogo potvora, a poslije se samo ušutio i pobjegao, malo prođe, opet radiš istu stvar!
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Old 29.09.2009., 02:36   #93
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Pa naravno da je sve laz i potvora! Ciste spletke šiija da sruše sunnije!
Kao što si i do sada radio, gdje su odgovori na sva ostala pitanja, što samo postiraš svoje stavove, što ne daješ odgovore na pitanja za te stavove, asad-e pročitano je sve to, koliko si samo pitanja izbjegao, sumnji ubacio, a poslije se samo ušitio! Jedna od tvojih najvecih gluposti je to što tvrdiš da sunnije nemaju učenjaka od kada su ih prezijanci napustiti, ko si ti uopšte da govoriš sunnijama.

Šta je radio Abdullah b. Sebe, znaš li ko je on???
Taj navod za Ebu Bekra ne dokazuje ništa!
Laži na Ibn Tejmiju su ogrome, šta je Ibn Hadžer za njega rekao?
Ah, da, tebi je svejedno šta kažu sunnitski učenjaci, zar ne?

Kako ti znaš da se ne prevodi Zbirka fetava od Ibn Tejmije?? Opet izmišljaš, koliko je puta Ibn Kajjim rekao: 'Kaže moj šejh Ibn Tejmije!' i tako te stvari. Kakvih par poslanica, postoji nekoliko knjiga prevedenih od Ibn Tejmije, ali šta ti znaš o tome, ti nikada nisi ništa ni čitao od njega, ni od Ibn Kajjima, šta si pročitao, ajd iskreno??? NIŠTA!

Podrivaš sunnizam, ma koji mi tebi argument donijeli, ti opet nećeš da mariš za to, ti samo po svom, kopiraš laži!
Pobija stavove iz akide, pa koje je akide pisac, ši'itske? Pa njega ši'iti ne mogu smisliti, bruku 'tukje' su na njega prosuli, samo da 'ubiju' jednog takvog alima ehli sunneta, alima koji je doprinjeo da se očuva Poslanikova, s.a.v.s, akida.
Ako ne potvaraš, ko je potvorio šejh Albanija? Šejh Butija? I još mnogo potvora, a poslije se samo ušutio i pobjegao, malo prođe, opet radiš istu stvar!
Usutim se zato sto me uhvati ljutnja na tvoje gluposti i sljepocu pored ociju. Ko si ti i tvoja sekta da vi govorite da ste predstavnici sunnija i ciste akide? Cesto spominjes kako je pobijena stranica pravi put ali ja nigdje ne vidjeh to pobijanje. Ona stranica je puna dokaza koji ne idu vama u prilog ali zbog nekih budalestina ja ih ne shvatam ozbiljno. Zamisljate Allaha kao nekog covjeka koji sjedi naslonjen na Arsu jer istelka znaci sjediti na zadnjici prekrizenih nogu (prvi put sam pogresno napisao znacenje istelka jer sam bio zaboravio da zahra znaci straznjica a ne ledja). Jedini hadis koji se prenosi o isteva u znacenju istelka je munker koji prenosi Ebu Jala el-Ferra u Ibtalu-t-te´vilat (1/187) a on ga prenosi od Sehrestanija u El-Milel ve-n-nihel (1/219). Jedini koji su ovaj hadis proglasili sahihom su Ibn Kajjim u El-Dzujusu-l-islamijje (1/54) i Albani u Muhtesaru-l-uluvvi lizzehebi na str. 97. Evo sta kaze ulema o ovom hadisu:
Rekao je Ibn Dzema u Idahu-d-delil (1/227): Ovaj hadis je munker batil (odbacen) jer nema osnove na koju bi se oslonio i to je poznato iz vise pravaca. Medju prenosiocima su Ibrahim ibnu-l-Munzir i Ubejd ibn Dzubejr ciji hadisi nisu pouzdani kod imama hadisa. Medju prenosiocima je Felih ibn Sulejman za koga kaze Jahja da se od njega ne prihvataju hadisi. Medju prenosiocima je i slijedece da je Ubejd ibn Dzubejr od Katade ibn Nu´mana dok Ubejd nije sreo Katadu posto se rodio sest godina nakon njegove smrti.
Rekao je Ibnu-l-Dzevzi u Def´u sibhi-t-tesbih bi ekeffi-t-tenzih (1/166-167)Rekao sam: Kaze Abdullah ibn Ahmed ibn Hanbel: Nisam vidio ovaj hadis u spisima od sipisa na koje se oslanja seriat, a Ahmed ibn Hanbel je preziro Ibrahima ibnu-l-Munzira i govorio je o njemu. A rekao je Zekerija es-Sadzi da su od njega sve predaje odbacene. Rekao je Jahja ibn Muin Felih da njegovi hadisi nisu dozvoljeni za prenosenje a jednom je rekao da je on slab prenosilac. Rekao je Nesai da on nista ne osnazuje hadis. Sto se tice Ubejd ibn Hunejna, rekao je Buharija: Njegovi hadisi nisu prihvatljivi kod Medinjana. Rekao je Ebu Bekr el-Bejheki kada su se razisli hafizi hadisa po pitanju Feliha da li se od njega prihvaca: Nije potvrdjeno da se od njega prenose ovakve predaje.
Kao sto se vidi hadis na koji se vehabije oslanjaju da dokazu da Allah sjedi na Arsu tj. da isteva znaci istelka je odbacen i time je oboren argument da isteva ima znacenje sjedenja. Isteva ima znacenje sjedinjenja, usmjerenja i istevla (gospodarenja).
Na istom mjestu u ovoj prethodnoj knjizi pise da je imam Ahmed ibn Hanbel rekao da je ashab Katade pogrijesio po pitanju ovog hadisa jer nije bio prisutan od pocetka kada je Poslanik izrekao ovaj hadis tj. nije prisustvovao tome da je Poslanik zanegirao izraz istelka ehlu-l-kitabijama.
Cijeli hadis o tom slucaju prenosi Dijauddin el-Makdisi u knjizi El-Muhtar (10/301-302:
Prenosi Ibn Abbas da su jednom dosli zidovi kod Poslanika pa su ga upitali: O Ebu-l-Kasim, obavijesti nas o nedjelji sta je to Allah stvorio u njoj? Tada je Allah objavio: Zar ne vjerujete u Onoga koji je stvorio nebesa i Zemlju u dva dana, do rijeci: To je Gospodar svijetova! (Fusilet, 9) Tada je Poslanik odgovorio: Stvorio je Allah nebesa i Zemlju u nedelju i ponedeljak. Zatim su ga upitali: Sta je nakon toga stvorio, pa je Allah objavio: I stvorio je po njoj nepomicna brda, do rijeci: za one koji pitaju. (Fusilet, 10) Rekao im je Poslanik: Potom je odredio proizvode Zemlje u utorak i srijedu. Onda su ga upitali: Sta je bilo poslije toga, pa je Allah objavio: Zatim se usmjerio ka nebesima a ona su bila dim, do rijeci: Pa ih je stvorio kao sedam nebesa i nadahnuo je u svako nebo sta ce biti. (Fusilet, 11-12) na sto je Poslanik dodao: To je bilo u cetvrtak i petak. Potom su ga upitali: Sta je potom uradio? Poslanik im je odgovorio: Allah najbolje zna. Oni su mu na to rekli: Mi znamo. Potom je Allah podigao jednu od Svojih nogu na drugu pa se odmorio, Poslanik je samo uzviknuo: Subhanallah! Pa je Allah objavio: Mi smo stvorili sedam nebesa i Zemlju i ono sto je u njima za sest dana i nije Nas od toga pogodio umor, (Kaf, 38) pa budi strpljiv, o Muhammede (a.s.), na onom sto govore.
Ovo je samo jedan mali dio od vehabiskih gluposti u koje vjeruju slijedeci Ibn Tejmiju. Sto npr. vehabije ne prenesu ljudima tumacenje novotarije od pravih imama hadisa poput Ibn Hadzer el-Askelanija i imama Nevevija gdje ovi imami objasnjavaju da nije svaka novotarija zabluda. Ne brini se Kobi ja imam argumentaciju pred sobom ali znaj da meni nije cilj ubjedjivati vas slijepe slkjedbenike tog pravca u njegovu neispravnost vec mi je cilj da momcima, kao sto Tamija, objasnim neke stvari iz akide koje su uzrok zastrtosti od Allaha i Njegova Poslanika.
asad is offline  
Old 29.09.2009., 11:30   #94
Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
Glede dosadašnjeg pokazanog

Idealan šejh za tebe je Rufaija, a rehber ti komotno može bit Šadi

A vidi što sam nam našao jednu super rečenicu kako da ispadnemo inteligent !

It’s so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don’t say it.

to ti je ono šutnja je zlato


ne znam, nisam čovjeka usnio. on tek kreće jednim ozbiljnim putem i trebamo ga pomoći. ima hendikep jer je ranije išao jednim oprečnim putem. moramo ove stvari ozbiljno prihvatati. ja sam mu rekao što sam znao. ako čovjek htjedne da pristupi, reći će. a već se opredijelio za halidije, kaže ima i još neka opcija. ima dakle izbora. ja nisam nikoga zvao.
Rufaija is offline  
Old 29.09.2009., 11:42   #95
Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post

Idealan šejh za tebe je Rufaija,
eto, ako nikog ne nađeš Tamija javi mi se, prihvatit ću te
Rufaija is offline  
Old 29.09.2009., 12:31   #96
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Pa naravno da je sve laz i potvora!
halali, ona je tema zatvorena. potraži na internetu djelo mekanskog muftije (zvanične Islamske vlasti Mekke)

http://www.sunnah.org/aqida/fitnatulWahhabiyyah.htm

imaš i na našem jeziku negdje. ako se dovoljno udubiš u temu, naći ćeš nevjerovatan broj djela islamskih alima o tom antropomorfističkom nakaradnom učenju koje naučava da je Allah dž.š. u suštini onakav kakvim ga naučavaju kršćani, tjelesan, sa rukama, nogama, mjestom, tijelom, kretanjem, ograničenjem, itd., dakle koje učenje direktno negira Allaha dž.š. kao Savršeni i Neograničeni Zaat, a svodi ga na "Oca" samo još Isus fali da Mu sjedne u krilo kako naučavaju kršćani. A sve se to naziva monoteizmom. Najstrašniji problem tog učenja je činjenica da je Allah dž.š. sveprisutan, dakle da Ima i Jeste i Nema mjesta, jer to direktno negira njihovo shvatanje da je Allah dž.š. negdje, da Ima doslovne ruke, noge, sjedi, kreće se, spušta se, itd. Hajmo ovako Kobi, ako se Allah dž.š. doslovno spušta u zadnjoj trećini noći, znači li to da se Uzvišeni (el-Azim) spustio (unizio, neuzubillah)? Negira li taj hadis jedno Allahovo dž.š. Ime? potraži na forumu, imaš spisak literature, imaš o tome koliko hoćeš. u vehabijskim knjigama bezbeli nemaš. ako ti je stav tako čvrsto monoteistički, kako predstavljaš, šta se ti bojiš iščitavanja tih knjiga i kritike? onaj koga se odrekne otac, brat, učitelji, Islamska vlast (ovo posebno zapamti! proglašen je zindikom zbog tekfirenja muslimana), koji pomogne uspostavu porodične dinastije namjesto halifata, koji raširi ovakvo učenje o Allahu dž.š., koji uzrokuje patnje i nazadak, koji pokret je minorna manjina u ummetu ("moj ummet se neće složiti na zabludi!"), koji napada civilne ciljeve neselektivno ne vodeći računa ima li tu nevinih žena, djece, starih i nemoćnih), koji muslimane šiite proglašava nevjernicima i ohalaljuje njihovu krv i nemilice je prosipa ulicama Bagdada, itd. , može li se od takvoga išta o vjeri Islamu primiti i ima li to ikakve veze sa hazreti Poslanikom a.s. koji, iako su ga mušrici mrzili - priznavali su da je najbolji i najpovjerljiviji, da je pouzdan, da nije slagao, da je mudar, da je blag, da pridobija srca, da ne čini nasilje, itd. , isti onaj Poslanik a.s. koji je obrijane dlake s ruku razdijelio ashabima da ih čuvaju, čija ruka kad je bacila, nije njegova ruka bacila već je Allah dž.š. bacio, kroz čija je usta izlazio Allahov dž.š. govor, itd.

ja mogu jedino predislamske mušrike prepoznati u tako nasilnom djelovanju, a tom idolu kojem se klanjaju samo još fali materijalni kip, a sve ostale karakteristike idolatrije ima, ima ruke, noge, mjesto, hoda po nebesima, sjedi, prekrštava noge, nije svugdje prisutan. i sl.

razmisli malo, što bi se reklo "za svoje potrebe" jer monoteizam je širi pojam od verbalnog monoteizma, i on je monoteizam po suštinskom monoteističkom poimanju Allaha dž.š. a ne po tome što ti za jednog idola sa rukama, nogama, mjestom,. ograničenjima, kretanjem, kažeš da je jedan. To je samo monoidolatrija, gdje ti kažeš "nejma idola (drugih) osim ovog što ga vjerujem (neuzubillah)", i po tome ti misliš da je to monoteizam, a ograničio si Allaha dž.š na stotinu načina.
Rufaija is offline  
Old 29.09.2009., 13:10   #97
jedan od kršćana sa foruma mi je rekao da je Otac stvarao svijet po Sinu, a zatim je Sin sjeo ocu u krilo pa kraljuje. eh šta je tu u pitanju? upravo ovo o čemu govorimo. antropomorfizam.

dvije stvari su rečene, Srce mu'mina je Kjaba, i da je srce vjernika jedina stvar koja može obuhvatiti (pojmiti, uzvjerovati) Allaha dž.š.

znači, srce mu'mina je duhovna Kjaba. ako je vjera ispravna, Kjaba je čista od idola (pogrešnih predstava), a ako je vjera korumpirana, ta duhovna Kjaba, srce, sadrži idole (pogrešne predstave o Allahu dž.š.) u sebi. onaj ko želi od vjernika da napravi nevjernika, on mora u srčanu Kjabu da smjesti idole (lažne predstave) kojima će se ta osoba klanjati.

sad se meni poslagalo.

"Otac je stvarao svijet po Sinu, a zatim je Sin sjeo ocu u krilo pa kraljuje."

Sin - Isus, je kršćanstvo, a da bi kršćanstvo zasjelo u srce čovjeka (Kjabu) mora Otac biti antropomorfičan, čovjekolik (kažu Bog je stvorio čovjeka po svojoj slici). Ovo što se radi preko vehabija je upravo to. Treba muslimane u suštini pretvoriti u kršćane, po osobinama vjerovanja, da bi u krilo tog antropomorfističkog poimanja Allaha dž.š. (nazovimo Oca) zasjeo Isus (kršćanstvo) i kraljevao. To je ovo kad mi pišemo "zašto su muslimani nazadovali a kršćani napredovali". Pa zasjeli u krilo tog idola koji se uselio u duhovnu Kjabu muslimana, i kraljuju kao "Božja djeca". Logična stvar. Znači, treba Bog imati krilo, neuzubillah, jer nema sjedenja u krilu i kraljevanja bez krila. Zato je bitno da Bog ima bukvalne noge, ruke, mjesto sjedenja, uzdignuće, spuštanje, i sl. Ko ga tako vjeruje, taj ima osnovu kršćanskog poimanja Boga, i njegovom božanstvu u krilo zasjedne Isus i kraljuje. To poimanje Boga kao nevidljivog, vantjelesnog, svemoćnog a ipak ograničenog, to savršeno opisuje kršćansko poimanje Oca.

Asad mi je ovo napisao:

prema knjizi Ibtalu-t-te´vilat i knjizi Es-Sunne pise da ce Allah posaditi Poslanika na Ars isto kao sto krscani kazu za Isaa a.s.

Eto upravo to, to je to Asade. Treba fino reći ko god ograniči Allaha dž.š. u njegovim sifatima, taj je idolopoklonik. Pa makar vjerovao da ima samo jedan idol, taj njegov, i da je najjači, i pridavao mu imena koja mu ne pristaju.

evo, je li Allah dž.š. sveprisutan?

EI-Haliku - Stvaralac, EI-Bari'u - Koji divno stvara
; gdje je to stvoreno mjesto koje nije stvorio Allah dž.š.? zar nije Allah dž.š. sa svakim djelićem stvaranja?

EI-Vekilu - Sveopci Staratelj ; je li ovaj svijet stvoren pa ostavljen? je li ovaj svijet sa Allahom dž.š. ili sam sa sobom? itd.

ruke i noge shvaćene na drugi način, a ne kao simboličko pozivanje na Allahovu dž.š. svemoć, zasniva rad, jer su to sredstva, pa ispada da je ovaj svijet stvoren radom i da ga Allah dž.š. uzdržava radom, a to nije tačno. Allah dž.š. kaže "Budi!" i ono bude. gdje je tu rad? Allah dž.š. kaže "ništa Ga ne košta uzdržavanje njihovo", gdje je tu rad? Allah dž.š. djeluje svojom svemoći. Ima li neki dio stvaranja da Allah dž.š. nije sa njim prisutan? ispada da svemoć nije svemoć, već je moć, pa se ona premješta. sifati se ne premještaju nigdje, oni su univerzalni i sveprisutni, jer se sve dešava u okvirima suverene i neograničene Allahove dž.š. svemoći. nema niti jednog djelića gdje je ta svemoć ograničena, dakle nema se šta premještati sa jednog na drugo mjesto. ta ruka može biti shvaćena jedino i isključivo kao univerzalna Allahova dž.š. svemoć a ne kao partikularni dio Allaha dž.š. jer je to antropomorfizam, a kada antropomorfnom tijelu dodaš nadnaravna svojstva, poput moći stvaranja, onda si ti kreirao idola i to je akaidski evidentna idolatrija.


Er-Rezzaku - Koji obilnu opskrbu daje ; gdje je ta opskrba da je nije Allah dž.š. dao? kad dobijem opskrbu, je li Allah dž.š. sa njom?

Zadnje uređivanje Rufaija : 29.09.2009. at 13:27.
Rufaija is offline  
Old 29.09.2009., 14:17   #98
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
eto, ako nikog ne nađeš Tamija javi mi se, prihvatit ću te
Je li se ti to salis , ti si stvarno sejh ma daj

Mislim nemam nista protiv Allah zna ali mi je cudno a zasto , ja sam mislio da je duhovitost od insaninside na djelu a ono zbilja...
__________________
Nastoj koliko god možeš da ne vrijeđaš ničije srce,
jer na životnom putu ima mnogo, mnogo trnja.
Aries is offline  
Old 29.09.2009., 15:13   #99
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
jedan od kršćana sa foruma mi je rekao da je Otac stvarao svijet po Sinu, a zatim je Sin sjeo ocu u krilo pa kraljuje. eh šta je tu u pitanju? upravo ovo o čemu govorimo. antropomorfizam.
Selam.

A šta napriča taj kršćanin sa foruma, a ti zaključi.

Quote:
sad se meni poslagalo.

"Otac je stvarao svijet po Sinu, a zatim je Sin sjeo ocu u krilo pa kraljuje."

Sin - Isus, je kršćanstvo, a da bi kršćanstvo zasjelo u srce čovjeka (Kjabu) mora Otac biti antropomorfičan, čovjekolik (kažu Bog je stvorio čovjeka po svojoj slici). Ovo što se radi preko vehabija je upravo to. Treba muslimane u suštini pretvoriti u kršćane, po osobinama vjerovanja, da bi u krilo tog antropomorfističkog poimanja Allaha dž.š. (nazovimo Oca) zasjeo Isus (kršćanstvo) i kraljevao. To je ovo kad mi pišemo "zašto su muslimani nazadovali a kršćani napredovali". Pa zasjeli u krilo tog idola koji se uselio u duhovnu Kjabu muslimana, i kraljuju kao "Božja djeca". Logična stvar. Znači, treba Bog imati krilo, neuzubillah, jer nema sjedenja u krilu i kraljevanja bez krila. Zato je bitno da Bog ima bukvalne noge, ruke, mjesto sjedenja, uzdignuće, spuštanje, i sl. Ko ga tako vjeruje, taj ima osnovu kršćanskog poimanja Boga, i njegovom božanstvu u krilo zasjedne Isus i kraljuje. To poimanje Boga kao nevidljivog, vantjelesnog, svemoćnog a ipak ograničenog, to savršeno opisuje kršćansko poimanje Oca.
A je ti se "poslagalo" Rufaija, k'o cjepanica na cjepanicu. Majko draga,
što ti napriča i napisa. Ne zna čovjek jel' bi se smijao il' plakao.
Sjedi, 1.

Selamim vas sve.
__________________
Trebaš se resetirati na početne postavke .....
nick ništa
good angel is offline  
Old 29.09.2009., 15:25   #100
Je, sjećam se ja kad je navratio musafir iz Albanije, pa se ja i prijatelj smo s njim ugodno prijateljski razgovarali. Prvi sam se puta onda susreo s tim, iako sam imao vehabijsku prošlost. Naravno prijatelj, jako dobro upoznan o problemima u Albaniji i islamu ispituje o tamošnjoj situaciji te biva iritiran kada ovaj veli da dolaze ljudi izvana i propovijedaju pravi islam. Dalje mi se malo riječkali... Kaže on, neuzubilla, kako će vjernici vidjeti taj išaret, potkoljenicu, na sudnjem danu i da će se pokloniti itd, i veli da je to Allahova potkoljenica. Ja se prenerazio... Stali mi diskutirati i on nakon tih veho unaprijed zamišljenih rasprava koje se nauče kroz predavanja, mi prikaže tu kršćansku akidu o Allahovom izgledu itd... A kako nam je bilo drago, te iz Albanije, koja je bila ateizirana agresivno tolke godine, te ima finu obitelj... I onda se upoznaš sa ovim problemom, blago rečeno... Bili smo jako razočarani..
Deniz is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:25.