Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2010., 14:53   #1
Hrvat i Srpkinja

Imam curu sa kojom se slažem i to sve super.uvjek je ono nešto pa tako i sad...ona zeli da nasa djeca budu krštena u pravoslavnoj crkvi..šta vi mislite o tome..dajte mi neki savejat...nije da sam previše za crkvu ali nisam ni za pravoslavnu....hvala
tino24 is offline  
Old 04.04.2010., 15:01   #2
koji božić mislite slaviti, oba?
ako se mislite vjenčati u crkvi, onda naša crkva priznaje pravoslavno krštenje i to je moguće bez problema. problem nastaje ako si ti katolik i želiš da djeca budu katolici, a ona da budu pravoslavci. ako ti nije to toliko bitno, nemaš problem. e sad, dal mogu biti krštena u obje crkve, ne znam, raspitaj se malo. kasnije kad odrastu mogu birat vjeru koju žele sami, dajte im izbor.
zlocka is offline  
Old 04.04.2010., 15:07   #3
Ovo je za ŽuD ne za Vjenčanja gdje se ipak više priča o organizaciji vjenčanja.

Zadnje uređivanje Cordelia : 04.04.2010. at 15:13.
Cordelia is offline  
Old 04.04.2010., 15:08   #4
da sam neki velik katolik nisam..a da mi djeca budu pravoslavi nisam baš ni za to...zivit cemo u hrvatskoj...ali slavit cemo sve obicaje koji se tu slave a valda budemo i pravoslavne....stalo mi do te cura i bilo bi glupo da to bude prepreka za dalje
tino24 is offline  
Old 04.04.2010., 17:32   #5
Quote:
tino24 kaže: Pogledaj post
Imam curu sa kojom se slažem i to sve super.uvjek je ono nešto pa tako i sad...ona zeli da nasa djeca budu krštena u pravoslavnoj crkvi..šta vi mislite o tome..dajte mi neki savejat...nije da sam previše za crkvu ali nisam ni za pravoslavnu....hvala
a šta je to još nešto što je uvijek? drži se svoga ona to očito jako dobro radi čim si ti ovdje sa tim pitanjem. znam masu ovakvih slučajeva, i uvijek je hrvat taj koji popuši, bio muškarac ili žena pod 'popuši' mislim na vjenčanje u određenoj ckvi, odgoju djece, narodnost djeteta, imena djece i to. nigdje kompromisa, ništa po hrvatski. ako ti do tog ničeg nije stalo, e onda samo naprijed i sretno
studentica 25 is offline  
Old 04.04.2010., 17:44   #6
A da se vas dvoje lijepo pustite tih sranja (crkve, katolici - prvoslavci i sl) i zivite normalno u ljubavi i slozi kao dvoje zrelih, inteligentnih ljudi koji se iskreno vole?
metropolitan is offline  
Old 04.04.2010., 18:12   #7
Ako ona na tim svojim željama inzistira...bježi što dalje.....
Jedina mogućnost da vaš brak uspije je da se ostavite crkava i jedne i druge, a djeci prepustite na izbor što će i kako će...sve ostalo je nametanje jednome želja drugoga...i nije dobro, tj. pokazatelj je da to neće ići--
anin1 is offline  
Old 04.04.2010., 18:24   #8
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
Ovo je za ŽuD ne za Vjenčanja gdje se ipak više priča o organizaciji vjenčanja.
Znam da nema veze sa temom pa se unaprijed ispricavam, slobodno me Cordelia pobrisi, ali moram pitati... Zasto se na vjencanjima govori iskljucivo o organizaciji vjencanja? Mene bi jaaaaaako zanimalo sta cure sa vjencanja imaju reci o nekim drugim stvarima. Ocito je da su se spustile na svoj mali oblak i skroz su u cvijecu i masnicama, ljubav do beskraja i natrag prevladava a ja bih rado pitala di ce one zivjeti poslije te ceremonije. Cime se inace bave i dal im i nakon vjencanja veliki dio zivota prolazi u gledanju cd i albuma ili se bave i drugim stvarima...? O Boze, vec vidim kako ce se neke smrtno uvrijedit, ali i ja sam pred udajom, pa mi neke stvari nisu bas najjasnije...
__________________
...my dream is to fly, over the rainbow..so high...
Ria26 is offline  
Old 04.04.2010., 18:27   #9
Quote:
tino24 kaže: Pogledaj post
Imam curu sa kojom se slažem i to sve super.uvjek je ono nešto pa tako i sad...ona zeli da nasa djeca budu krštena u pravoslavnoj crkvi..šta vi mislite o tome..dajte mi neki savejat...nije da sam previše za crkvu ali nisam ni za pravoslavnu....hvala
Stari, ja bi bježao glavom bez obzira...

Ali ozbiljno, ona ti djecu bez da ih se išta pita želi zamazat tim nazadnim vračkama a ti si koliko vidim jedan od onih koji bi "sve za ljubav".
Meni osobno je pravoslavlje manje mrsko od katoličanstva ili islama ali još uvijek mi je jezivo...

Ali ak' je ti toliko voliš samo naprijed, najvjerojatnije vam i djeca neće ništa zamjerat jer će ih ona već odgojit u kršćanskom/hrišćanskom duhu (a i tebe će kroz neko dogledno vrijeme b.t.w.).
Nanashi is offline  
Old 04.04.2010., 18:37   #10
Dobro je da se prije nego što radiš dijecu pitaš takve stvari.Za one koji neznaju, kad se dijete krsti u pravoslavnoj crkvi obavi sve sakramente krštenjem i dalje ništa više ne mora obavljati, al u katoličkoj se svaki sakrament obavlja posebno i ne vrijede ništa iz druge crkve.Iskreno, za brak i dijecu najbolje je da tražiš sebi nekog sličnog!
monika_wxw is offline  
Old 04.04.2010., 18:40   #11
Quote:
monika_wxw kaže: Pogledaj post
Iskreno, za brak i dijecu najbolje je da tražiš sebi nekog sličnog!
A koliko točno slični ljudi moraju biti za brak i djecu?
Kvaternik is offline  
Old 04.04.2010., 18:44   #12
Quote:
Kvaternik kaže: Pogledaj post
A koliko točno slični ljudi moraju biti za brak i djecu?
Pa najsličniji su ako su oboje katolici!
monika_wxw is offline  
Old 04.04.2010., 18:45   #13
Quote:
monika_wxw kaže: Pogledaj post
Pa najsličniji su ako su oboje katolici!
Još sličniji su ak su oboje muškarci.
Kvaternik is offline  
Old 04.04.2010., 18:45   #14
Quote:
Ria26 kaže: Pogledaj post
Zasto se na vjencanjima govori iskljucivo o organizaciji vjencanja? Mene bi jaaaaaako zanimalo sta cure sa vjencanja imaju reci o nekim drugim stvarima. Ocito je da su se spustile na svoj mali oblak i skroz su u cvijecu i masnicama, ljubav do beskraja i natrag prevladava a ja bih rado pitala di ce one zivjeti poslije te ceremonije. Cime se inace bave i dal im i nakon vjencanja veliki dio zivota prolazi u gledanju cd i albuma ili se bave i drugim stvarima...? O Boze, vec vidim kako ce se neke smrtno uvrijedit, ali i ja sam pred udajom, pa mi neke stvari nisu bas najjasnije...
imaju one tamo i drugih tema, pogledaj

a inače, nitko udavačama ne brani da odu i na druge topice


što se različitih vjera tiče, mislim da je bitno biti spreman na kompromis, a sad ako ti nisi neki vjernik, a ona je, vjerojatno je da će biti malo više na njenu stranu, ali ako te to ne smeta, ok.
a ako ste oboje samo formalni vjernici, vjerujem da se djeca mogu dati krstiti u obje crkve, ako mora biti.
imenka is offline  
Old 04.04.2010., 18:48   #15
Quote:
imenka kaže: Pogledaj post
a ako ste oboje samo formalni vjernici, vjerujem da se djeca mogu dati krstiti u obje crkve, ako mora biti.
Ak su oboje samo formalni vjernici specijalno glupo je krstiti djecu u obje crkve, čak i ak se to može.
Tad se gleda kaj je bolje za djecu a ak žive u HR, bolje je da se krste u katoličkoj.
Kvaternik is offline  
Old 04.04.2010., 18:56   #16
Nemam ništa protiv mješanih brakova, no oboje partnera trebaju staviti interese i sreću svoje djece ispred sebe. Djeca bi svakako trebala biti krštena, ako već želite krštenje, u crkvi države u kojoj živite. Ako kanite živjeti u HR onda u katoličkoj, ako kanite živjeti u Srbiji u Pravoslavnoj. Osobno NIKAD ne bi djete izdvajala od okoline u kojoj će odrastati i živjeti.
Ako se baš ne možete dogovoriti, mislim da bi bilo korektno da djete ni ne krstite, pa kad odraste neka samo odluči kojim će putem krenuti.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Old 04.04.2010., 18:59   #17
neki me komentari uopće ne čude obzirom na to gdje živimo i da je rat donio neke anomalije u razmišljanju i ponašanju ljudi....
ovako, moja je žena srpkinja (oboje smo rođeni i odrasli u Zagrebu) i sama je, još na početku, rekla da joj nije bitno gdje se djeca krste (bitno joj je bilo samo da se krste). Ona sama je krštena u pravoslavnoj crkvi. Tako se moje dijete krstilo u katoličkoj crkvi. Tom prilikom sam se i ja krstio jer je otac kao domsko dijete prebijen od strane odgajatelja jer je zateknut u crkvi (odgojila ga majka dalmatinka u vjeri). Pa je imao strahove.

Možda bi vaše rješenje bilo da pustite djeci na volju hoće li se i gdje krstiti. obzirom da se nemrete dogovoriti. A mislim da nije OK da netko nameće svoje mišljenje drugome.

Osobno mi se gadi što dio crkve (kao i neki ljudi uostalom) pripadnost vjeri koriste za neke politikantske stvari. Jedan je Bog. I sve gleda .

Tako mene jedan župnik nije htio krstiti sa djetetom jer mi je žena pravoslavka dok je drugi to napravio bez problema. Kasnije sam bio kod njega nekoliko puta i čovjek je pravi Božji sluga. Voli ljude i pomaže drugima i ne dijeli ih ni po čemu. Baš kako je Isus i učio.

Znam poznanicu čiji su roditelji branili njezinu vezu sa jednim muslimanom. Bila je to velika ljubav. Bila je jako nesretna i plakala tjednima. Sada je udana za Hrvata, mog frenda. Ali mislim da je ožiljak ostao zauvijek u njenom srcu. Smrt mržnji, primitivizmu, zlu i nacionalšovinizmu pod maskom tradicije.
gnu is offline  
Old 04.04.2010., 19:04   #18
Quote:
Kvaternik kaže: Pogledaj post
Ak su oboje samo formalni vjernici specijalno glupo je krstiti djecu u obje crkve, čak i ak se to može.
Tad se gleda kaj je bolje za djecu a ak žive u HR, bolje je da se krste u katoličkoj.
zato sam i napisala ono: 'ako mora biti'
jer nekome je važno samo krstiti dijete. štogod to značilo.
imenka is offline  
Old 04.04.2010., 19:06   #19
Quote:
gnu kaže: Pogledaj post
Možda bi vaše rješenje bilo da pustite djeci na volju hoće li se i gdje krstiti.
potpisujem
imenka is offline  
Old 04.04.2010., 19:11   #20
Quote:
tino24 kaže: Pogledaj post
Imam curu sa kojom se slažem i to sve super.uvjek je ono nešto pa tako i sad...ona zeli da nasa djeca budu krštena u pravoslavnoj crkvi..šta vi mislite o tome..dajte mi neki savejat...nije da sam previše za crkvu ali nisam ni za pravoslavnu....hvala
ti imaš curu, to će biti vaša djeca, ona ih želi krstiti u pravoslavnoj crkvi, šta mi mislimo o tome?
hm, šta ti misliš o tome?
nisi previše za crkvu, nisi vjernik, nisi katolik, ali nisi za pravoslavnu crkvu. pa, valjda onda ne bi trebao biti ni za katoličku, zar ne?

čuj, to su ti osjetljiva pitanja. iz mog vlastitog iskustva, ako to predstavlja problem bilo kojem od vas na samom početku, to nije dobro. parovi različitih vjera (što po rođenju, što po izboru) koje ja poznajem (a poznajem ih sasvim dovoljan broj) nisu svoju djecu krstili nigdje. niti su obavljali druge vjerske rituale.

svi na kraju budemo ono što želimo, vjernici ili ateisti, ma kako naši roditelji to zamislili.
ako je tebi svejedno (ali iskreno svejedno, bez inata), a ona je za razliku od tebe vjernik, onda joj trebaš popustiti.
ako si ti sa druge strane ateist, onda se to krši sa tvojim uvjerenjima.
i ovako i onako mi ništa nije jasno - ili si vjernik, ili nisi. danas se ljudi čudno ponašaju pri svojim izborima.
MelodyNine is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:29.