Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2023., 03:21   #1
Kako pomoći osobi koja sve više gubi kontrolu?

Kako pomoći osobi koja sve više gubi kontrolu, koja svako malo i na najmanju sitnicu ima ispade bijesa? Što i kako učiniti nešto?
Ta osoba nije loša, koliko znam život je nije mazio i sad se valjda sve nakupilo pa polako izlazi kroz bijes i negativne stvari. Pokušavam ono što mislim da je ispravno, hrabrim je, tu sam za nju, nastojim je iščupati iz tog začaranog kruga u kojem je sad, ali vidim da mi ništa ne uspijeva.
Slavonsko Srce is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2023., 07:27   #2
Vjerojatno bi toj osobi dobro došla stručna pomoć.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2023., 07:39   #3
Ništa bez stručne pomoći. Nije rijetkost da se ljudi koje, kako kažeš, život nije mazio ponašaju kako si opisala ali je rijetkost da su učinili nešto po tom pitanju i uhvatili se u koštac sa problemom.

Predloži stručnu pomoć, psihoterapeuta. Razumijem da želiš pomoć ali ne možeš više od toga. Bit nekakva potpora, snaga ili toplina je ne samo uzaludno, iscrpljujuće nego i kontraproduktivno. Jer dok mu "prolazi" čemu mijenjati
Uzumaki. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2023., 08:25   #4
Predlagala sam stručnu pomoć, ali od toga zasad ništa.
Da, jasno mi je da ovaj moj način ne pomaže, ali još uvijek je tu ona nekakva ideja da se ljudima ne okreću leđa onda kad im je najteže.
Slavonsko Srce is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2023., 08:51   #5
Quote:
Slavonsko Srce kaže: Pogledaj post
Predlagala sam stručnu pomoć, ali od toga zasad ništa.
Da, jasno mi je da ovaj moj način ne pomaže, ali još uvijek je tu ona nekakva ideja da se ljudima ne okreću leđa onda kad im je najteže.
Nije ti njemu "najteže", takvog si ga našla takvog ćeš i ostavit. Nema ti tu kruha, taj će zlostavljat sve oko sebe (djecu najviše ako ih imaju) a uvijek sebe predstavljat kao žrtvu.
U pravilu su dobri jedino prema tim svojim zlostavljačima

Nije to tvoja borba,ne možeš tu pomoći
Uzumaki. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2023., 09:53   #6
Ne mislim da je baš tako jednostavno jer sam i sama bila u životu u takvoj situaciji. Ali stoji to da ti nitko ne može pomoći ako većinu posla ne odradiš sam.
Slavonsko Srce is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2023., 10:13   #7
Quote:
Slavonsko Srce kaže: Pogledaj post
Ne mislim da je baš tako jednostavno jer sam i sama bila u životu u takvoj situaciji. Ali stoji to da ti nitko ne može pomoći ako većinu posla ne odradiš sam.
Naravno da si bila u takvoj situaciji, postoji razlog zašto te on takav privukao a to ti treba biti uzbuna. Ne trebaš.raditi na njemu i stajat iza njega nego radit na sebi i stati iza sebe.

Kakva je bila tvoja situacija?
Uzumaki. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2023., 12:33   #8
Otkud ideja da sam s tom osobom u vezi i da je nasilna? Projiciranje?
Po ovim pisanjima ovdje ispada da svi trebaju biti staložene osobe i da ostalo ne postoji ili da ne bi trebalo postojati, i to uz sve ovo što postoji u svijetu i društvu u kojem trenutno živimo. Bilo bi sjajno da je to moguće, ali se bojim da svatko ima nekakvih problema.

Moja priča... Nedostatak samopouzdanja zbog nekih životnih okolnosti u jednom životnom razdoblju što je često dovodilo do neizmjernih frustracija i popriličnih bijesnih ispada. Trebalo je poraditi na sebi, zavrtiti neke kotačiće i onda je dosta toga počelo sjedati na svoje mjesto. Najbolja stvar je što uopće više ne gledam stvari na isti način i što sam puno zadovoljnija otkad je tako.
Slavonsko Srce is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2023., 23:58   #9
Quote:
Slavonsko Srce kaže: Pogledaj post
Predlagala sam stručnu pomoć, ali od toga zasad ništa.
Da, jasno mi je da ovaj moj način ne pomaže, ali još uvijek je tu ona nekakva ideja da se ljudima ne okreću leđa onda kad im je najteže.
Istina, teške su te dileme i vjerujem da ti nije lako. Nisam shvatila je li ta osoba muško ili žensko? U svakom slučaju, to doista nisu tvoje borbe. Namjere su ti plemenite i znam da je užasno teško pustit osobu do koje ti je stalo da propada, pogotovo kad si i sama imala takvo iskustvo. S druge strane, možda si ti dijelom ipak htjela pomoć, dok ova osoba to ne želi.

Ne može se nekog vući za rukav u smjeru za kojeg mi smatramo dobrim za njega. Uz to, na kraju krajeva, sami ipak donosimo svoje odluke. Ako ta osoba želi promijenit neke stvari i želi/smatra da zaslužuje bolji život, prihvatit će tvoju pruženu ruku. Ako ne, pusti je da dotakne dno. Zvuči okrutno, ali ujedno i nije. Ljudi se obično ne mijenjaju dok ne osjete da se valjaju u mulju i da stvarno više ne mogu tako. Tek tada znaju da ili će propast do kraja ili će nešto promijenit i popravit. A ništa od toga, koliko god bilo teško za prihvatit, i dalje nije naša odgovornost.
Betty Mo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2023., 00:29   #10
Imam isti problem, minus agresija, više depresija i da mi se ne da više ništa. Svaki dan je sve gore, i samo čekam termin, za koji su rekli da će me nazvati, ali još nisam ništa čuo. Tko zna kada ću ga dobiti, ovo je grozno.
Konoyo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2023., 13:36   #11
znam da će zvučati banalno ali zbilja zbilja nije
- vježbanje, intenzivna fizička aktivnost.

to je najbolji oblik proizvodnje dopamina ali i procesa u kojem osoba "na dnu" može sama sebi dokazati da može, sposobna je i može sve što si zacrta. to je taj prvi mali uspjeh koji dokazuje da su i drugi mogući.
a nakon vježbanja glava je puno čišća, emocije ustabiljene, osoba uravnoteženija.
femanon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2023., 14:50   #12
Quote:
femanon kaže: Pogledaj post
znam da će zvučati banalno ali zbilja zbilja nije
- vježbanje, intenzivna fizička aktivnost.

to je najbolji oblik proizvodnje dopamina ali i procesa u kojem osoba "na dnu" može sama sebi dokazati da može, sposobna je i može sve što si zacrta. to je taj prvi mali uspjeh koji dokazuje da su i drugi mogući.
a nakon vježbanja glava je puno čišća, emocije ustabiljene, osoba uravnoteženija.
Bravo, neka je netko ovo naglasio! Imam osjećaj da danas puno ljudi žele riješit te neke probleme sjedeći na kauču i kao da zaboravimo da nakon višesatnog skrolanja i neadekvatnog rješavanja stresa ni naše tijelo nije sposobno nosit se s emocijama, a kamoli mehanizam discipline i volje. Premalo se naglašava da redovita fizička aktivnost doslovno rastereti pola loših osjećaja koje imamo i ostavi nam više kapaciteta za nosit se s ostatkom.
Betty Mo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2023., 15:18   #13
1. jedan Normabel dnevno

2. tjelovježba, ovi prenose članak iz Science alter politika.rs/Vezbanje-je-kljucno-za-psihu-joga-smiruje-anksioznost-tegovi-depresiju)

"Najopsežniji pregled dosadašnjih istraživanja pokazuje da se blagi do umjereni simptomi depresije, tjeskobe i psihičkog stresa mogu ublažiti tjelesnom aktivnošću. Ono što su znanstvenici sada iznijeli je činjenica da je vježbanje 1,5 puta učinkovitije od savjetovanja i vrhunskih lijekova.

Studija je pokazala da 12-tjedne ili kraće intervencije vježbanja najviše smanjuju simptome mentalnih problema
"Tjelesna aktivnost vrlo je korisna za poboljšanje simptoma depresije, tjeskobe i stresa u širokom rasponu odraslih populacija, uključujući opću populaciju, osobe s dijagnosticiranim mentalnim poremećajima i osobe s kroničnim bolestima." A ono što je posebno važno jest istraživanje koje pokazuje da tjelovježba ne treba puno da dovede do pozitivne promjene u vašem mentalnom zdravlju", kaže glavni autor Ben Singh iz UniSA-e, prenosi Science alert...."

3. psihoterapija
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2023., 19:19   #14
Joj koliko se gura to vjezbanje kao ultimativni lijek za sve zivo, sve je popularnije "vjezbanje" i sve je vise anksioznosti, depresije i psihickih poremecaja. Nije li vam to malo... cudno?

"Vjezbanje" u vidu u kojem se podrazumijeva danas (vrtjeti neku spravu u teretani ili doma, utezi i rekviziti, u zatvorenom prostoru - kao hrcak kotac u kavezu), je supstitut bukvalno kao taj hrckov kotac, supstitut za zdrav fizicki napor negdje u prirodi ili nekakav konkretan sport, ili i najobicniju setnju u sumi, planini, uz rijeku u prirodi... I kao takav je jezivo precijenjen, dok problem koji ostaje u pozadini samo buja.


Kad god sam "vjezbala" da bih smirila anksioznost ili se "ispucala", zavrsavalo je erupcijom anksioznosti i loseg raspolozenja.


Ljudima treba mir, tisina, ne zuriti igdje, bez mobitela, cist zrak, zdrav umor od fizickog napora kojim su postigli neki konkretan a ne apstraktan rezultat*, i puno, puno drveca oko njih. Ili bar neki sport. I to im je potrebnije nego sto iti slute. Na supstitutima i rekvizitima za iste ne okrece se zaludu tolika lova.


Ali to zapravo nije tema.


* Izgraditi, sloziti, stvoriti nesto a da to nisu misici.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2023., 20:49   #15
Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post
Joj koliko se gura to vjezbanje kao ultimativni lijek za sve zivo, sve je popularnije "vjezbanje" i sve je vise anksioznosti, depresije i psihickih poremecaja. Nije li vam to malo... cudno?

"Vjezbanje" u vidu u kojem se podrazumijeva danas (vrtjeti neku spravu u teretani ili doma, utezi i rekviziti, u zatvorenom prostoru - kao hrcak kotac u kavezu), je supstitut bukvalno kao taj hrckov kotac, supstitut za zdrav fizicki napor negdje u prirodi ili nekakav konkretan sport, ili i najobicniju setnju u sumi, planini, uz rijeku u prirodi... I kao takav je jezivo precijenjen, dok problem koji ostaje u pozadini samo buja.

Kad god sam "vjezbala" da bih smirila anksioznost ili se "ispucala", zavrsavalo je erupcijom anksioznosti i loseg raspolozenja.
To stoji, danas je sve postalo biznis pa uvijek treba računati na marketinške trikove da se nešto proda.

Evo za šetnju
politika.rs/Jedna-setnja-dnevno-smanjuje-rizik-od-prerane-smrti

Izričito navode da trčanje smanjuje tjeskobu
tstosterone.ru/kako trčanje utječe na mozak

Neurologija mozga je napredovala
tstosterone.ru/Sposobnost stajanja na jednoj nozi može vam spasiti mozak u budućnosti
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2023., 15:27   #16
Kakvi saveti
Mnogi nemaju sumu, reku, prirodu u blizni, kao ni cist vazduh.

Tvoje lose iskutvo sa vezbama je samo toje.

Kod nas nazalost im puno djubreta po sumama, parkovima i zato vise volim da vezbam kod kuce jer se i inace jako nerviram u setnji zbog onoga sto ljudi ostavljaju za sobom ( svakog dana setam psa, ukupno 4 sata ).

Da trcim ne volim i bas nista me ne bi nateralo na to.

Ko nece da resava problem, treba se udaljiti od njega da se ne bi psihicki obolelo od nerviranja i maltretiranja.

Ova projekcije da se radi o ljubavnom partneru su nepotrebne i bezobrazne.
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2023., 16:36   #17
Quote:
Betty Mo kaže: Pogledaj post
Bravo, neka je netko ovo naglasio! Imam osjećaj da danas puno ljudi žele riješit te neke probleme sjedeći na kauču i kao da zaboravimo da nakon višesatnog skrolanja i neadekvatnog rješavanja stresa ni naše tijelo nije sposobno nosit se s emocijama, a kamoli mehanizam discipline i volje. Premalo se naglašava da redovita fizička aktivnost doslovno rastereti pola loših osjećaja koje imamo i ostavi nam više kapaciteta za nosit se s ostatkom.
Kako redovita fizička aktivnost doslovno rastereti pola loših osjećaja koje imamo (i koje nemamo)? Koji je mehanizam rasterećenja, kako točno fizička aktivnost utječe na rasterećenje najmanje pola loših osjećaja koje imamo? Premalo se objašnjava ili pojašnjava točno kako, ako, što čini što, te informirano do vrlo informirano naglašavanje bilo čega jedino što čini je to da je oglušiti na razna naglašena oglašavanja?
__________________
No one gives up on something until it turns on them, whether or not that thingy is real or unreal.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2023., 16:40   #18
Quote:
Hazen kaže: Pogledaj post
Joj koliko se gura to vjezbanje kao ultimativni lijek za sve zivo, sve je popularnije "vjezbanje" i sve je vise anksioznosti, depresije i psihickih poremecaja. Nije li vam to malo... cudno?

"Vjezbanje" u vidu u kojem se podrazumijeva danas (vrtjeti neku spravu u teretani ili doma, utezi i rekviziti, u zatvorenom prostoru - kao hrcak kotac u kavezu), je supstitut bukvalno kao taj hrckov kotac, supstitut za zdrav fizicki napor negdje u prirodi ili nekakav konkretan sport, ili i najobicniju setnju u sumi, planini, uz rijeku u prirodi... I kao takav je jezivo precijenjen, dok problem koji ostaje u pozadini samo buja.


Kad god sam "vjezbala" da bih smirila anksioznost ili se "ispucala", zavrsavalo je erupcijom anksioznosti i loseg raspolozenja.


Ljudima treba mir, tisina, ne zuriti igdje, bez mobitela, cist zrak, zdrav umor od fizickog napora kojim su postigli neki konkretan a ne apstraktan rezultat*, i puno, puno drveca oko njih. Ili bar neki sport. I to im je potrebnije nego sto iti slute. Na supstitutima i rekvizitima za iste ne okrece se zaludu tolika lova.


Ali to zapravo nije tema.


* Izgraditi, sloziti, stvoriti nesto a da to nisu misici.
Kad sam dobila prvu tužbu od lude susjede, ja sam mahinalno otišla na traku (magnetnu, ne električnu, treba se malo pomučiti) da ne puknem. Nakon 20-tak minuta na traci, smirile su mi se emocije.
sanimarine is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2023., 17:01   #19
Quote:
sanimarine kaže: Pogledaj post
Kad sam dobila prvu tužbu od lude susjede, ja sam mahinalno otišla na traku (magnetnu, ne električnu, treba se malo pomučiti) da ne puknem. Nakon 20-tak minuta na traci, smirile su mi se emocije.
Da si sjela (ili gulila mrkvu, ili češljala trepavice, ili rezala nokte na nogama, ili...) i kresnula jednog mrzlo-ladnog birkana, na eks ili pomalo, moguće bi se također smirila, nakon dvadesetak minuta?
__________________
No one gives up on something until it turns on them, whether or not that thingy is real or unreal.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2023., 17:03   #20
Ako nemas djece s njim, bjezi di te noge nose.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mesojed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:36.