Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2010., 18:33   #61
Skraćena verzija dopisa...

PREDMET: Pritužba na policajaca značke br. xxxxx zbog date potpuno pogrešne informacije o mogućnosti odstrjela kućnog ljubimca (na dan 12.08.2010, 14:30h)

Dana 17.07.2010. godine, djelujući humano i socijalno osviješteno, udomila sam psa izazila. Radi se o kujici malog rasta (svega 8 kg), mješanki, staroj dvije godine, dobrog zdravstvenog statusa.

Sukladno Pravilniku o držanju kućnihljubimaca, kujica je procijepljena odbjesnoće, zaraznih bolesti, očišćena od unutrašnjih parazita, zaštićena odvanjskih parazita, čipirana, zavedena u sustav, sterilizirana.

Sukladno Komunalnom redu, prilikom šetnji gradom vodim je na povodcu te pri svakom izvođenju na javnu površinu nosim pribor za čišćenje fekalija i čistim baš svaku površinu koju onečisti (bezobzira na „skrivenost" mjesta, dostupnost, sredinu travnjaka...).

U jutarnjim satima (od 06:00 do 07:00h) te u predvečernjim satima (od 19:00 do 20:00), kako bi se istrčala te bez ikakvog problema kako za mene tako i za ostale stanare naše male zgrade ostatak dana boravila u stanu, vodim je na duge šetnje/istrčavanje van naseljenog dijela Grada Zaprešića. Šetamo/trčimo bez povodca cestom koja vodi od željezničke postaje Zaprešić-Savska pa do skele (na Savi), kao i nasipom odteretnog kanala, odnosno podno nasipa po šodranoj cesti koja vodi oko jezera Zajarki (kolokvijalno Bager). Kujica se ne odvaja od mene nego trčkara u neposrednoj blizini iza ili ispred mene, uz rijetko povremeno skretanje (na razdaljinu od maximum 30-tak metara) na pokošene poljoprivredne površine uzcestu ili na šodrane puteljke koji se protežu duž ceste koja ide od/premaskeli.

Prilikom šetnji jedan gospodinupozorio me na mogućnost „da bi mi psa, obzirom da nije na povodcu, mogli ubitilovci"! Obzirom da se radi o šetnji nenaseljenim dijelom Zaprešića, gdje mnogi ljudi šetaju, trče, voze djecu u kolicima, šetaju (malene) pse bez povodca kaoi ja, upozorenje mi se činilo čudnim i neosnovanim, a sami možebitni čin lovaca izuzetno opasnim za sve nas koji boravimo na tim mjestima. Naime, kako u jutarnjim tako i u kasnim poslijepodnevnim satima, to su mjesta rekreacije mnogih Zaprešićana, a samim GUP-om predviđena su upravo za tu namjenu – sport i rekreaciju. No kako je upozorenje u sebi nosilo možebitnu kobnu posljedicu p omog psa (koji kao ljubimac član je familije-složit će se svi vlasnici pasa), proučila sam Zakon o lovstvu, Zakon o oružju, Pravilnik o uporabi oružja, Zakono zaštiti životinja, a isto tako informirala sam se u Odjelu za komunalnu djelatnost Grada Zaprešića te u svim tim pravno važećim dokumentima nisam pronašla osnove za navedeno upozorenje.

Navedeno odlučila sam provjeriti i kod policajaca, kada sam ih sasvim slučajno, dana 12.08.2010, oko 14:30h, prilikom posjeta Veterinarskoj ambulanti smještenoj u blizini Hitne pomoći (Zaprešić), primijetila da sjede na terasi obližnjeg kafića (patrolna kola xxx D xxx). Vrlo neformalno pitala sam ih za njihovo mišljenje o navedenom upozorenju, gdje mi je policajac sa značkom br. xxxxx izjavio da je i on sam lovac te da mi na navedenim područjima ima pravo ubiti psa ukoliko ga šetam bez povodca i brnjice!!

Na moje ponavljanje da se radi o malenom psu kojem zakonom nije propisana brnjica, a za kojeg mislim da niti ne postoji brnjica (izuzetno mala, uska njuška) te da su to područja van grada (izričito sam i pobrojala gore navedena područja), omiljena mjesta rekreacije i šetanja pasa mnogih sugrađana te da je izuzetno opasno po ljude i imovinu pucati, (a dao zakonskoj podlozi i ne govorim) – policajac je ponovio da ukoliko pas nema brnjicu, bez obzira na moje navode, on kao lovac ima pravo ubiti mog psa!

Upravo zato što se radi o službenoj osobi, policajcu, koji je zadužen čuvati ljude i njihovu imovinu, pišem ovaj dopis adresiran ne samo na Policijsku stanicu Zaprešić nego i na sve adrese koje mislim datrebaju biti informirane o ovoj problematici.

Ne tražim nikakvo sankcioniranje policajca koji nosi navedeni broj značke, niti mi je namje ratjerati „mak na konac", no itekako mi je stalo do razjašnjenja tom policajcu da NIJEu pravu te da niti on niti njegove kolege-lovci NEMAJU pravo pucati u kućne ljubimce, pa gdje god se oni nalazili, i bez obzira na to što cijeli Grad Zaprešić stavljen je pod Lovno područje Zaprešić (provjera na karti svih lovnih područja Zagrebačke županije). Ujednose ovim dopisom štitim i od možebitne „osvete" kao reakcije bilo spram mene ili mog psa, nakon otvorenog neslaganja sa izjavom dotičnog policajca.

(Vrlo je jednostavno u našem malom gradu pronaći moju adresu i „slučajno" susresti me tijekom šetnje te se u ime inata osvetiti upravo navedenim činom nad mojim psom. Po riječima vlasnika pasa– ne bi bilo prvi puta, pa je i to motiv mog javnog obraćanja te apeliranja svima nadležnima na pravovremenu reakciju koja bi prevenirala nezakonitu radnju sa možebitnim teškim posljedicama. Naravno da bih u slučaju bilo kakvog incidenta pozvala se kako na ovo upozorenje tako i na navedene zakone i pokrenula sve raspoložive pravne postupke prema svima odgovornima.)

Zakono lovstvu, Zakon o oružju kao i Pravilnik o uporabi oružja i naboja vrlojasno daju smjernice kako i na koji način ponašati se u lovištu, odnosno kako ina koji način ponašati se s oružjem:
- Kretanje lovištem s oružjem dopušteno je tijekom prijavljenog skupnog lova, gdje svaki lovac treba uz sebe imati i potrebnu, zakonom propisanu dokumentaciju.
- Individualno kretanje lovištem s oružjem dopušteno je samo i isključivo uz Oružani list i individualno (upravo za tu osobu) pismeno Odobrenje lovnika za lov udruge kojoj osoba pripada kao član, a koja gospodari lovištem kojim se osoba želi kretati.
- Odobrenje za lov mora biti u potpunosti ispunjeno sljedećim podacima; ime i prezime osobe kojoj je izdano, nadnevaki zdavanja, nadnevak do kada odobrenje važi, broj lovačke iskaznice osobe kojoj je odobrenje izdano, vrsta divljači za koju je odobrenje za lov izdano. Za svako izdano Dopuštenje za lov mora se napraviti Zapisnik o izvršenom lovu. Svaki ispaljeni hitac (metak) iz oružja mora se pismeno kroz Zapisnik opravdati lovniku, uz potpis iskaza.

Jednako tako navedeni zakoni izričito kažu da je kretanje državnim, županijskim, lokalnim i nerazvrstanim cestama u lovištu dopušteno samo s praznim oružjem u navlaci ili zaštitnoj kutiji (područja šetnje s psom koje sam policajcu navela spadaju u lokalne ili nerazvrstane ceste!). Prolazak kroz lovište prometnicom je kretanje van lovišta, jer prometnice nisu dio na kojem je dozvoljen lov. Tada puška mora biti u futroli i bez municije u spremniku.

Lovačko oružje i naboji mogu se upotrebljavati isključivo u lovištu, za vrijeme skupnog lova ili individualnog lova, sukladno navedenim propisima i zakonima, samo i ako njihova uporaba ne ugrožava sigurnost ljudi ili imovine (Pravilnik o uporabi oružja, članak 5, Zakon o oružju, članak 39). Što znači da niti u jednomtrenutku ne smije biti ugrožena moja sigurnost, sigurnost prolaznika, kao niti sigurnost mog psa-moje imovine (da, u zakonu pas je imovina). U istom članku istog pravilnika vrlo jasno stoji i da lovačko oružje ne smije se upotrebljavati izvan lovišta, strelišta ili drugih mjesta koja su određena zavježbe gađanja. Kratko i dugo lovačko i dugo športsko oružje mora se izvan lovišta, odnosno strelišta prenositi u odgovarajućim navlakama ili kovčezima nenapunjeno, a kratko športsko oružje zaključano u navlakama ili kovčezima.

Istina je da Lovni zakon poznaje izraz „sanitarnog odstrjela", kojim se po članku 55 daje iznimna mogućnost (uz potrebno, već navedeno individualno pismeno Odobrenje) odstrjela pasa bez nadzora-pasa lutalica, mačaka lutalica kao i odstrjela ranjene i bolesne divljači. No pas-kućniljubimac (vidljivo obilježen ogrlicom-opasnicom i markicom, čipiran, cijepljen protiv bjesnoće i zaraznih bolesti, školovan, steriliziran) ne može biti i zakonski nije izjednačensa psom lutalicom. Izrijeka u navedenom članku-pas bez nadzora ne može biti i zakonski nije izjednačena sa psom bez povodca koji je pod nadzorom svog vlasnika koji šeće pored njega! A da pucanje u metu za koju nisi siguran što je (da li je divljač, ili pas lutalica, ili pas sa svim urednim papirima i obilježjima) – i ne navodim kao potpuno suludi čin, van zakona, pameti, pozitivnih lovnih običaja, kodeksa....

Upravo zbog svega gore navedenog, a što itekako utječe na percipiranje nivoa sigurnost u našem lijepom gradu i nije zanemarivo (dapače!), molim nadležne kako u Policijskoj stanici Zaprešić tako i u Gradu Zaprešiću da obrate pažnju na navedenu problematiku.

....
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 18:34   #62
.....nastavak...

Naime težimo li modernom gradu, europskom gradu (a težimo, što se vidi i iz niz izvrsnih projekata koje je Grad Zaprešić sa svojim gradskim ocima pokrenuo a neke i dovršio), potrebno je pronaći modalitet suživota svih stanovnika koji svojim aktivnostima djeluju za dobrobit našeg Grada; i lovaca koji izvrsno brinu o Lovnom području Zaprešić, i sportaša i rekreativaca koji uživaju u rekreaciji kroz prirodu u neposrednojblizini grada, i vlasnika kućnih ljubimaca koji dijele ista ta područja i sami se rekreiraju šetajući svoje ljubimce...

Potencijalni novi stanovnici našeg grada donose odluku izbora doseljavanja u naš grad ne samo zbog niže cijene kvadrata stana nego i zbog svega što nudi naš grad, a što lijepo je navedeno ina službenim internetskim stranicama našeg grada, kao i u mnogim pozitivnim naslovima i člancima kako novina tako i kratkih reportaža o našem gradu. Mnogi od njih ili već jesu ili će upravo doseljavanjem u ovakvu sredinu koja okružena je prirodom, postati vlasnici pasa. Vjerujem da bi ih itekako preplašila, zabrinula ovakva netočna informacija, odnosno sama spoznaja o mogućnosti da im se prilikom šetnje, rekreacije, vožnje biciklom ili neke druge aktivnosti u vrlo atraktivnim za rekreaciju dijelovima nadomak kvarta u kojem žive – može desiti da netko iz čiste vlastite frustracije krivo tumači zakon i nepravedno i nečasno koristeći se Lovačkom iskaznicom, puca u njihovog psa, ili zalutalim metkom i u same njih, njihovu djecu, njihovu imovinu...

Nadam se da ćete izloženu problematiku naći dovoljno važnom te da ćete u svom djelokrugu poslovanja uvažiti navedeno i djelovati, bilo izradom pravilnika, usmenim ili pismenim očitovanjem, dobrom praksom, a bila bih zahvalna i na pismenom odgovoru.

S poštovanjem,
XYZ



Pa eto, ako ikome zatreba...a nadam se da neće
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 03:02   #63
Quote:
spyro kaže: Pogledaj post
A ono što Crime kaže da su trebali biti u ograđenom ili na uzici na tvom zemljištu je totalno bez veze.
Moj pas može biti pušten na mom zemljištu i ima pravo pojest svakog ko uđe nepozvan. Kako onda lovci idu u lov ako ih ne puštaju! Po ovoj dubiozi ispada da lovac s lovačkim puštenim psom može biti na mom zemljištu, dok moj mora biti na lancu. Vlasništvo je vlasništvo i gotovo. Drugo, čisto sumnjam da je ta njiva označena kao lovno područje, iz čega proizlazi da su lovci smetali posjed.
Griješite Crime je u pravu.Pogledajte definiciju lovišta.
__________________
ciljevi su snovi sa rokom ispunjenja
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 03:04   #64
Iako je tema stara uključiću se za buduće slučajeve jer ima stvari koje treba razjasniti.Prvo iako je događaj tragičan ne treba generalno osuđivati lovce (ja nisam lovac) jer je to glupost koja ne vodi ničemu.Ime, prezime i konkretno.Oružje nije nikad nikog ubilo,već oni koji ga koriste.A krivolovci su u stvari lopovi i sasvim druga priča.Stvarno opasna.Lovci su donekle i postali neophodni-na žalost.
Zajedničko lovište je lovište ustrojeno na zemljištu više vlasnika i prostor na kojem se odvija lovačka aktivnost.Lovačka društva ostvaruju pravo na lov na temelju natječaja za koncesiju koji raspisuje država.U praksi nečija oranica može biti dio lovišta i vjerojatno i je.Vlasnik ima pravo na naknadu za korištenje ali ga ne može zabraniti.Ali zakon je vrlo jasan kod lova , lovac ne smije koristiti oružje ako nekoga ugrožava,niti bliže od 300m od najbližeg objekta.Lovac smije nositi i upotrijebiti oružje samo u lovištu ili strelištu i prenositi ga na odgovarajući način(zakon o lovu,zakon o oružju).Psi se smiju kretati u lovištu pod nadzorom vlasnika u protivnom ga lovac smije odstrijeliti.To je pravno.
U praksi mislim da se ovdje moglo poduzeti sljedeće:
-prijaviti lovca u MUP za upotrebu oružja na nedozvoljenom mjestu(bliže od 300m),tražiti njihovo mišljenje-radi se u ugrožavanju i općeopasnoj radnji
-tražiti očitovanje od lovačkog saveza Hrvatske
1. zbog čega su lovci boravili sa punim oružjem pokraj kuće,
2.zašto je ubio psa koji nije bio lutalica i zna da boravi u toj kući ,sa naznakom da ga je poslje zakopao bez znanja vlasnika
-prijaviti lovaca lovačkom savezu zbog pucanja u blizini kuće.
-tražiti objašnjenje od zakupnika lovišta i lovnog inspektora zašto se pucalo u blizini kuće
Zainteresirati novinara koji će pomoći oko dobivanja odgovora,zatim ih objaviti.
Posljedice ovoga bi vjerojatno biti samo opomene,ali ako bi ponovilo bilo što od navedenog lovci i njihova društva bi bili u problemima.
__________________
ciljevi su snovi sa rokom ispunjenja
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 03:07   #65
Quote:
deatwin kaže: Pogledaj post
.....nastavak...

Naime težimo li modernom gradu, europskom gradu (a težimo, što se vidi i iz niz izvrsnih projekata koje je Grad Zaprešić sa svojim gradskim ocima pokrenuo a neke i dovršio), potrebno je pronaći modalitet suživota svih stanovnika koji svojim aktivnostima djeluju za dobrobit našeg Grada; i lovaca koji izvrsno brinu o Lovnom području Zaprešić, i sportaša i rekreativaca koji uživaju u rekreaciji kroz prirodu u neposrednojblizini grada, i vlasnika kućnih ljubimaca koji dijele ista ta područja i sami se rekreiraju šetajući svoje ljubimce...

Potencijalni novi stanovnici našeg grada donose odluku izbora doseljavanja u naš grad ne samo zbog niže cijene kvadrata stana nego i zbog svega što nudi naš grad, a što lijepo je navedeno ina službenim internetskim stranicama našeg grada, kao i u mnogim pozitivnim naslovima i člancima kako novina tako i kratkih reportaža o našem gradu. Mnogi od njih ili već jesu ili će upravo doseljavanjem u ovakvu sredinu koja okružena je prirodom, postati vlasnici pasa. Vjerujem da bi ih itekako preplašila, zabrinula ovakva netočna informacija, odnosno sama spoznaja o mogućnosti da im se prilikom šetnje, rekreacije, vožnje biciklom ili neke druge aktivnosti u vrlo atraktivnim za rekreaciju dijelovima nadomak kvarta u kojem žive – može desiti da netko iz čiste vlastite frustracije krivo tumači zakon i nepravedno i nečasno koristeći se Lovačkom iskaznicom, puca u njihovog psa, ili zalutalim metkom i u same njih, njihovu djecu, njihovu imovinu...

Nadam se da ćete izloženu problematiku naći dovoljno važnom te da ćete u svom djelokrugu poslovanja uvažiti navedeno i djelovati, bilo izradom pravilnika, usmenim ili pismenim očitovanjem, dobrom praksom, a bila bih zahvalna i na pismenom odgovoru.

S poštovanjem,
XYZ



Pa eto, ako ikome zatreba...a nadam se da neće




Svaka čast



Članak zakona o lovu je kristalno jasan“Pse i mačke njihovi vlasnici ,a pastiri pastirske pse ne smiju puštati da se kreću lovištem bez nadzora na udaljenosti 300m od nastambe vlasnika,odnosno stada“-Gdje piše povodnik?
Policajca se može samo podsjetiti na propise iz njegove struke kada se smije upotrijebiti oružje i u koje svrhe.Njegove izjave su glupe i može se očekivati reakcija MUP-a jer je to djelatna osoba.
__________________
ciljevi su snovi sa rokom ispunjenja
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 10:38   #66
Svaka čast Deatwin!

Eto, tako treba odreagirati i tako bi svatko tko se ikada susreo s tom problematikom trebao rješavati stvari.

Ovo još samo treba gurnuti pod nos medijima da se napravi javni škandal i da se tako osvijeste i senzibiliziraju široke mase koje možda niti ne slute što ih "vreba iz kuruze" jednog mirnog nedjeljnog poslijepodneva.

No, kako riba od glave smrdi tako niti sada ne očekujem odmah neke drastične promjene niti poteze, što naravno ne znači da se i dalje trebamo ponašati ko mutavi s logikom "ne bi se šteli nikome zameriti".

Treba galamiti na sva usta i pozivati se na sve relevantne zakone koji su u ovom slučaju ipak dosta jasni kako vidimo iz dopisa i inzistirati na njihovom provođenju i sankcioniranju onih koji ih krše.

Go Deatwin!
.
__________________
slobodni net za slobodni svijet!
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 10:50   #67
Hvala vam na čitanju i komentarima

Spremna sam obavijestiti i širu javnost, no mislim da trebam pričekati (zakonski) rok za odgovor, a to je mjesec dana. Očekujem odgovor iod svih nadležnih kojima sam se obratila.

Nakon isteka mjesec dana, ukoliko ne bude jasnog odgovora (s pečatom i štambiljem) koji će svima nama poslužiti kao poluga za daljnje djelovanje, potražit ću pero koje je to spremno podijeliti u javnost...

Mišljenja sam i da bi veterinarske stanice koje imaju praksu sa malim životinjama-kućnim ljubimcima, trebale biti informirane i pomoći u preventivnom djelovanju..
Što vi mislite, vrijedi li inzistirati na držanju (recimo) informativnih letaka u njihovim odrinacijama??
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 10:53   #68
Quote:
deatwin kaže: Pogledaj post

Mišljenja sam i da bi veterinarske stanice koje imaju praksu sa malim životinjama-kućnim ljubimcima, trebale biti informirane i pomoći u preventivnom djelovanju..
Što vi mislite, vrijedi li inzistirati na držanju (recimo) informativnih letaka u njihovim odrinacijama??
Apsolutno. Svaka edukacija je korisna a isto tako će poslužiti raskrinkavanju "tih i takvih" likova koji djeluju na svoju ruku i mimo zakona i opet - širenju informacija što širem dijelu pučanstva i osvještavanju problematike.

Naposljetku - budala će uvijek ostati budala i uvijek će budala biti na ovome svijetu. Radi se samo o tome da takva budala zna da neće proći nekažnjeno i da je svjesna da će se takvo ponašanje u 100% slučajeva sankcionirati (i to na prvu) a ne: "ma baš me briga, i onaj policajac radi istu stvar pa ako može on, mogu tek i ja."
.
__________________
slobodni net za slobodni svijet!
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 12:29   #69
ja sam se isto jednom susrela sa lovcima šetajući psa po tim livadama kod nasipa. ara je bila puštena i vidli smo lovce u blizini kako idu loviti.oni su me samo ljubazno zamolili da zavežem psa na lajnu,i otišli u svom smjeru,a ja u svom.za brnjicu nisu ništa rekli,a moj pas ima 25kg i mješanka je u tipu ovčara,tako da nisu svi lovci takvi da će odmah upucati psa.
ja mislim da sam ja "kriva" jer je to njihovo lovno područje,pa tamo više niti nejdem šetat,nego baš po nasipu,iako mislim da ni tamo nije dozvoljeno pušat psa bez lajne,al negdje mora trčat...
MalaAra1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 12:44   #70
Quote:
MalaAra1 kaže: Pogledaj post
(...) iako mislim da ni tamo nije dozvoljeno pušat psa bez lajne,al negdje mora trčat...
na ovakve stvari treba paziti. Pretpostavljam da i Zaprešić ima točno određena mjesta gdje je dozvoljeno puštati pse bez lajne. Ne bi imalo smisla da ovakav potez propadne zbog drugog propisa. Da, postoje propisi koji uređuju ponašanje lovaca, ali postoje i propisi kojima se uređuje ponašanje psećih vlasnika. Nigdje u dopisu nisam našla precizirano da se radi o području na kojem je dopušteno puštati pse bez lajne. Što je u pitanju "nenaseljeno područje i šodrana cesta", nije dovoljno.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 13:14   #71
Quote:
MalaAra1 kaže: Pogledaj post
ja sam se isto jednom susrela sa lovcima šetajući psa po tim livadama kod nasipa. ara je bila puštena i vidli smo lovce u blizini kako idu loviti.oni su me samo ljubazno zamolili da zavežem psa na lajnu,i otišli u svom smjeru,a ja u svom.za brnjicu nisu ništa rekli,a moj pas ima 25kg i mješanka je u tipu ovčara,tako da nisu svi lovci takvi da će odmah upucati psa.
ja mislim da sam ja "kriva" jer je to njihovo lovno područje,pa tamo više niti nejdem šetat,nego baš po nasipu,iako mislim da ni tamo nije dozvoljeno pušat psa bez lajne,al negdje mora trčat...
ne znam gdje zivis i na koji nasip mislis... ukoliko je rijec o zagrebu vrijedi sljedece

psi se mogu kretati uz nadzor i odgovornost vlasnika bez uzice i bez brnjice na prostorima koji će biti obilježeni okruglim znakom s likom psa:
1. na Dotrščini;
2. na Grmoščici;
3. na prostoru od Jadranskog mosta, uzvodno, desnom obalom Save do nasipa (inundacija);
4. na prostoru desne obale Save do nasipa (inundacija), nizvodno, počevši u visini ulaza u deponij smeća Jakuševac;
5. na prostoru lijeve obale Save, do nasipa (inundacija), uzvodno od Jankomirskog mosta;
6. na prostoru lijeve obale Save do nasipa (inundacija), nizvodno, počevši od tehnološkog kanala Toplane;
7. na travnatoj površini omeđenoj Ulicom Hrvatske bratske zajednice s istoka i zapada, Ulicom grada Vukovara sa sjevera i Slavonskom avenijom s juga;
8. u Sesvetama, od cjevovoda, zapadnom stranom Savske ceste prema jugu do Rimskog puta

psi se mogu kretati uz nadzor i odgovornost vlasnika bez uzice, a psi opisani i nabrojeni u članku 9. stavku 2. ove odluke s brnjicom na prostorima koji će biti obilježeni s likom psa s brnjicom:
1. na prostoru u parku Maksimir, sjeverno od staze koja vodi uz Mogilu, Treće jezero i skreće iza Vidikovca;
2. na zelenoj površini omeđenoj Maksimirskom cestom i Hondlovom;
3. na prostoru između Avenije V. Holjevca i Zagrebačkog velesajma (osim u vrijeme održavanja velesajamskih priredbi);
4. na prostoru u produžetku Kranjčevićeve ulice (neuređeni dio trase bivšeg Samoborčeka);
5. na prostoru između Ulice Florijana Andrašeca i željezničke pruge (nadvožnjaka);
6. na prostoru zapadno od Mandlove ulice;
7. na prostoru južno od Ljubljanske avenije u Prečkom;
8. na prostoru između Selske ceste, Ljubljanske avenije i Zadarske ulice;
9. u parku Ribnjak, na dijelu uz Zvonaričku i Degenovu ulicu;
10. na Ksaveru, prostoru omeđenom Ksaverom, Radićevim šetalištem i Mirogojskom cestom;
11. na prostoru kod skretanja iz Avenije V. Holjevca u Siget;
12. na prostoru sjeverno od ceste Bundek u Zapruđu (do uređenja planiranog kompleksa);
13. na lijevoj i desnoj obali Save (inundacija);
14. u Sesvetama, sjeverno od Zagrebačke ulice, uz potok Vuger (Kostanić).

edit: aha, sad sam skuzila da je zapresic u pitanju
kao sto rece didi, propis sigurno postoji, ako se ne varam morao je izaci u NN i u sluzbenim novinama grada zapresica

Zadnje uređivanje Zla patka : 22.08.2010. at 13:19.
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 21:25   #72
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
na ovakve stvari treba paziti. Pretpostavljam da i Zaprešić ima točno određena mjesta gdje je dozvoljeno puštati pse bez lajne. Ne bi imalo smisla da ovakav potez propadne zbog drugog propisa. Da, postoje propisi koji uređuju ponašanje lovaca, ali postoje i propisi kojima se uređuje ponašanje psećih vlasnika. Nigdje u dopisu nisam našla precizirano da se radi o području na kojem je dopušteno puštati pse bez lajne. Što je u pitanju "nenaseljeno područje i šodrana cesta", nije dovoljno.
Didi, dovoljno je "nenaseljeno područje i šodrana cesta".
Jer Odluka o komunalnom redu (u svakom gradu to se zove drugačije), regulira ponašanje vlasnika pasa u gabaritima grada, a ne i van naselja.
Van naselja (a što je van naselja vidiš u GUP-u grada), nije regulirano.
Tamo gdje nije regulirano, psa je dozvoljeno puštati bez lajne, ali pod nadzorom. Psa koji je, naravno, uredno cijepljen.

Dakle, gradovi imaju svoje "granice", unutar granica uređeno ponašanje vlasnika pasa i pasa (Odlukama, Propisima...kako koji grad). Van toga - ne.

U cijeloj RH, van naselja, unutar naselja, vrijede zakoni navedeni u dopisu:
- Zakon o lovstvu
- Zakon o oružju
- Pravilnik o uporabi oružja i naboja

Prema navedenim propisima/zakonima - LOVCI NEMAJU PRAVO VRŠITI ODSTREL CIJEPLJENIH, ČIPIRANIH PASA ZATO ŠTO NISU NA LAJNI!
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 22:22   #73
Quote:
deatwin kaže: Pogledaj post
Didi, dovoljno je "nenaseljeno područje i šodrana cesta".
Jer Odluka o komunalnom redu (u svakom gradu to se zove drugačije), regulira ponašanje vlasnika pasa u gabaritima grada, a ne i van naselja.
Van naselja (a što je van naselja vidiš u GUP-u grada), nije regulirano.
Tamo gdje nije regulirano, psa je dozvoljeno puštati bez lajne, ali pod nadzorom. Psa koji je, naravno, uredno cijepljen.

Dakle, gradovi imaju svoje "granice", unutar granica uređeno ponašanje vlasnika pasa i pasa (Odlukama, Propisima...kako koji grad). Van toga - ne.

U cijeloj RH, van naselja, unutar naselja, vrijede zakoni navedeni u dopisu:
- Zakon o lovstvu
- Zakon o oružju
- Pravilnik o uporabi oružja i naboja

Prema navedenim propisima/zakonima - LOVCI NEMAJU PRAVO VRŠITI ODSTREL CIJEPLJENIH, ČIPIRANIH PASA ZATO ŠTO NISU NA LAJNI!

Deatwin, daj...

Članak 51, stavak 8:

"8. smanjivanje broja divljači koja čini štetu usjevima, stoci, šumama, ribnjacima, drugim vodama i ostaloj imovini na podnošljivi broj te uklanjanje pasa i mačaka skitnica,"

Te Članak 55:
(1) Pastirski psi smiju biti u lovištu samo uz stado.
(2) Pse i mačke njihovi vlasnici, a pastiri pastirske pse, ne smiju puštati da se kreću lovištem bez nadzora na udaljenosti 300 m od nastambe vlasnika, odnosno od stada.
(3) Lovoovlaštenik ima pravo u lovištu ukloniti pse i mačke koji se kreću lovištem protivno odredbi stavka 2. ovoga članka, bez naknade vlasniku psa i mačke.
(4) Nije dopušteno ukloniti pse koji u organiziranom lovu, na ispitima ili utakmicama pasa u gonjenju divljači prijeđu u drugo lovište.

U PRINCIPU si u pravu, psa možeš pustiti bez lajne "pod nadzorom", ali to "pod nadzorom" je u diskreciji KOGA točno da odluči? Lovca koji ima pušku. Nedavno je u Vrbovskom lovac sa čeke ubio njemačkog ovčara koji je hodao 5 m ispred vlasnika. sada se ljudi sude, je li pas "pod nadzorom" ako hoda 5 m od vlasnika ili nije, simo - tamo, ali - pas je bio ustrijeljen.

Vežite pse u lovištu, osobito ako vidite da je u toku neki lov, i nemojte si dozvoliti neugodnosti.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 23:37   #74
Zla patka -ne znam gdje zivis i na koji nasip mislis... ukoliko je rijec o zagrebu vrijedi sljedece
1. na prostoru u parku Maksimir, sjeverno od staze koja vodi uz Mogilu, Treće jezero i skreće iza Vidikovca;


Ispravak - u Maksimiru je službeno dopušteno šetanje pasa samo na velikoj livadi.Neslužbeno (tolerira se) sjeverno od staze koja vodi uz Mogilu ali do trećeg jezera(znači samo šuma) , te po prostoru sjeverno od navedene staze izvan glavnih staza radnim danom.Vikendom ne.Ne prave se problemi za šetanje pasa kod četvrtog i petog jezera ako nema problema (čitaj pritužbi).Propisala Javna ustanova Maksimir.
__________________
ciljevi su snovi sa rokom ispunjenja
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 23:41   #75
Quote:
deatwin kaže: Pogledaj post
Hvala vam na čitanju i komentarima

Spremna sam obavijestiti i širu javnost, no mislim da trebam pričekati (zakonski) rok za odgovor, a to je mjesec dana. Očekujem odgovor iod svih nadležnih kojima sam se obratila.

Nakon isteka mjesec dana, ukoliko ne bude jasnog odgovora (s pečatom i štambiljem) koji će svima nama poslužiti kao poluga za daljnje djelovanje, potražit ću pero koje je to spremno podijeliti u javnost...

Mišljenja sam i da bi veterinarske stanice koje imaju praksu sa malim životinjama-kućnim ljubimcima, trebale biti informirane i pomoći u preventivnom djelovanju..
Što vi mislite, vrijedi li inzistirati na držanju (recimo) informativnih letaka u njihovim odrinacijama??


Na svim prostorima gdje se kreću vlasnici kućnih ljubimaca (trgovine,veterinari,razna društava,izložbe).Mislim čak da bi i oni to podržali.
__________________
ciljevi su snovi sa rokom ispunjenja
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 08:36   #76
Quote:
MBSK kaže: Pogledaj post
Ispravak - u Maksimiru je službeno dopušteno šetanje pasa samo na velikoj livadi.Neslužbeno (tolerira se) sjeverno od staze koja vodi uz Mogilu ali do trećeg jezera(znači samo šuma) , te po prostoru sjeverno od navedene staze izvan glavnih staza radnim danom.Vikendom ne.Ne prave se problemi za šetanje pasa kod četvrtog i petog jezera ako nema problema (čitaj pritužbi).Propisala Javna ustanova Maksimir.
na koju livadu mislis pod veliku?
setanje na uzici ili mogu biti pusteni?
i sto ustanova maksimir ima vece ovlasti od grada zagreba?

Quote:
na prostoru u parku Maksimir, sjeverno od staze koja vodi uz Mogilu, Treće jezero i skreće iza Vidikovca
ovo pise u pravilniku grada (i to se misli na setanje bez lajne)
meni nikad nitko nije prigovarao na tom potezu dok su mi na 5. jezeru dotandrkali na onom motorcicu i rekli da moram zavezati pse iako nije bilo nikoga tamo sto bi znacilo i da se nije imao tko potuziti
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 10:13   #77
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Deatwin, daj...

Članak 51, stavak 8:

"8. smanjivanje broja divljači koja čini štetu usjevima, stoci, šumama, ribnjacima, drugim vodama i ostaloj imovini na podnošljivi broj te uklanjanje pasa i mačaka skitnica,"

Te Članak 55:
(1) Pastirski psi smiju biti u lovištu samo uz stado.
(2) Pse i mačke njihovi vlasnici, a pastiri pastirske pse, ne smiju puštati da se kreću lovištem bez nadzora na udaljenosti 300 m od nastambe vlasnika, odnosno od stada.
(3) Lovoovlaštenik ima pravo u lovištu ukloniti pse i mačke koji se kreću lovištem protivno odredbi stavka 2. ovoga članka, bez naknade vlasniku psa i mačke.
(4) Nije dopušteno ukloniti pse koji u organiziranom lovu, na ispitima ili utakmicama pasa u gonjenju divljači prijeđu u drugo lovište.

U PRINCIPU si u pravu, psa možeš pustiti bez lajne "pod nadzorom", ali to "pod nadzorom" je u diskreciji KOGA točno da odluči? Lovca koji ima pušku. Nedavno je u Vrbovskom lovac sa čeke ubio njemačkog ovčara koji je hodao 5 m ispred vlasnika. sada se ljudi sude, je li pas "pod nadzorom" ako hoda 5 m od vlasnika ili nije, simo - tamo, ali - pas je bio ustrijeljen.

Vežite pse u lovištu, osobito ako vidite da je u toku neki lov, i nemojte si dozvoliti neugodnosti.
TF, upravo u tome i jest stvar - kad već ustrijele psa, gotovo je.
Ja pričam, pišem, borim se za preventivno djelovanje.

A preventivno djelovanje je striktno razjašnjenje svih navedenih zakona koji kumulativno izriču navedeno: lovac ne smije niti u lovištu pucati na propisno označenog psa (ogrlica, opasnica, markica...) koji je pod nadzorom vlasnika.
Razjašnjenje i nama vlasnicima, i lovcima koji mašu sa tom lovačkom iskaznicom kao "dozvolom za ubojstvo", i polupismenim policajcima, i polupijanim komunalnim redarima.....i inima....dovelo bi do toga da shvate da im taj zakon daje limite, a ne dozvole!

Problem i je u tome što se najčešće quota samo i isključivo taj članak 55, no on nije jedini članak tog Zakona Što dalje kaže taj Zakon (kao i ostali meritorni), navela sam kroz gornja tri posta. Znam da su dugačka ali iscrpno objašnjavaju. Dakle sanitarni odstrijel je taj koji daje mogućnost lovcu da u svom lovačkom području vrši odstrijel pasa i mačaka skitnica (to je onaj prvi red koji si navela). Dakle SKITNICA, a ne pasa (mačaka) koji su cijepljeni i uredno pod nadzorom.
Dakle ne smije pucati dok nema Dozvolu za sanitarni odstrijel, dok nema u Dozvoli navedeno oružje kojim će to izvršiti i baš za to namjenjeno zrno (kalibar), ukoliko upravo TO nije naveo u Dozvoli, kao i područje gdje će vršiti sanitarni odstrjel. Dakle ne može hodajući lovnim područjem (u lovu ili u šenji) ispucati niti jedan jedini metak ukoliko sve gore nije navedeno. NIkada, nikako i u sukobu je sa tri zakona učini li to tako.

Inače, CIJELI GRAD ZAPREŠIĆ je lovno područje. Cijeli grad. Uguglaš pa vidiš. I Zaprešić i granični "ničiji pojas" do Samobora (dijeli ih rijeka Sava).

Treba se preventivno boriti protiv primjene loše isčitanih zakona. Treba alarmirati javnost. Treba ih naučiti!

Inače, niti jedan lovac, pravi lovac, lovac koji časno obavlja svoju lovačku ulogu, dobro je obaviješten, poznaje zakon, sprovodi ga i (najčešće i sam vlasnik psa) nikada neće pucati na psa.

I nisam ja ta koja si ne bi trebala priuštiti neugodnost. Ne, ja sam ta koja savjesno pruža svom psu ugodnost. I radim sve štreberski, po slovu važećih zakona i propisa. A oni koji djeluju mimo zakona ili žele tako djelovati, moraju biti svjesti da će se njima desiti neugodnost. I dok se to tako ne postavi (a tako je ispravno i u skladu sa zakonom), mnogi će slegnuti ramenima i neće ništa aktivno raditi po tome pitanju. Reći će: a što se boriš s rogatima, što te briga Ne mogu vjerovati da su u stanju orkenuti glavu na drugu stranu...ili zabiti glavu u pijesak...ne mogu vjerovati! Tim više što takvih slučajeva ima, baš zato što ih ima, mislim da treba djelovati. Tim više što je njihovo djelovanje van zakona.
Hebemu, zato nam i je ovako kako nam je
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 00:28   #78
Quote:
Zla patka kaže: Pogledaj post
na koju livadu mislis pod veliku?
setanje na uzici ili mogu biti pusteni?
i sto ustanova maksimir ima vece ovlasti od grada zagreba?





Javna ustanova Maksimir je tvrtka koja upravlja parkom koji je zaštićeni spomenik parkovne kulture(nešto najsličnije bi bio nacionalni park+propisi o spomeničkoj kulturi).Samim time je obavezna raditi po propisima koja ovdje propisuju nadležna ministarstva (oni su im šefovi).Grad Zagreb financira i djelomično upravlja(kao član upravnog odbora)Javnom ustanovom.Znači da možeš zamisliti kako izgleda kada nešto zapne između želje grada i ministarstva.
U osnovi se moraju dogovoriti između potreba i želja grada kao financijera i odluka i uputa ministarstava.


ovo pise u pravilniku grada (i to se misli na setanje bez lajne)
meni nikad nitko nije prigovarao na tom potezu dok su mi na 5. jezeru dotandrkali na onom motorcicu i rekli da moram zavezati pse iako nije bilo nikoga tamo sto bi znacilo i da se nije imao tko potuziti


Sigurno se netko potužio ne mora biti da je na tebe,inače te ne bi dirali niti dolazili.Velika livada ti je tamo gdje su prepreke za konje.Znači od istočnog ulaza do staze koja dijeli gornja jezera(bez same staze uz četvrto jezero).U osnovi bi psi morali biti na uzici na cijelom području parka osim na v.livadi (i to samo kada ne ugrožavaju ljude).U praksi ti je najlakše da pitaš zaštitare jer oni su u toku i znaju što smiju dopustiti i što je bitno kada.I nije motor već el.bicikl.
__________________
ciljevi su snovi sa rokom ispunjenja

Zadnje uređivanje MBSK : 24.08.2010. at 00:30. Reason: ispravak
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 09:04   #79
Deatwin,

tvoja inicijativa je hvale vrijedna, ali sumnjam da tu "ima kruha". Sad, koliko sam ja šetala samoborskim krajem (i visjela s onog ludog Okića ), to je pitom kraj i tamo možda lovci i mogu tako razmišljati... tu u većim šumama imaju izbor "pucat ću / neću ga više nikad vidjeti", tako da iskaznice vade i imaju stalno. Uza sve to, ne sjećam se kad je poslijednji put netko u mojoj okolivi ubio psa, izuzev ovog pijanca u Vrbovskom, i suca Radoševića koji uopće nije lovac (a blati mi prezime ). Kod nas lovci nekako "izgnjave" šintere da dođu i odvedu pse ukoliko ih pronađu, a ako ne, prepuste "prljavi posao" vukovima koji ga vrlo rado obavljaju...

Druga stvar, ne znam ako si kada gledala kroz okular snajpera u sumrak; vidiš psa, povremeno vidiš i ogrlicu, a nekad se čak sjaji i markica, no sve je to varljivo - ne možeš vidjeti je li markica od 2010. ili starija, a nije mi se jednom dogodilo da pronađem pse s markicama starim po nekoliko godina. Pa lovac može reći "nisam vidio gazdu, pas nije bio pod kontrolom, mislio sam da je onda to na njemu ostavljeno" - i pras!

Ipak, nastavi s tim! Dodatno, to da je cijeli grad lovište kosi se s propisom da lovište počinje min. 200 m od naseljene zone (dakle, ne zida kuće ili dvorišta nego pposljednje građevinske čestice), pa možeš zatražiti korekciju ove nebuloze u tvom gradu!
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 10:17   #80
Ja vam jako imam rada našu TF stvarno, bašbaš

Volim diskutirati, jer iz diskusije uvijek na znanje dobiješ nove informacije, tim više što su stavovi/činjenice/primjeri (što već...) više različiti.
Tako je i iz diskusije ovog topica izašlo puno dobroga

Apsolutno se slažem da lovno podučje Zaprešića i okolice nije i ne može biti isto sa recimo lovnim područjem Gorskog Kotara..... Niti je divljač ista, niti su lovci "isti" (ne mislim na osobe nego na potreban nivo znanja/vještina za lovu u upravo tim okruženjima), pa čak se i pasmine lovačkih pasa razlikuju....
A naš kraj je baš kako TF kaže - pitom. Od divljači tu su srne i srndaći, fazani,trčke, divlje patke, tu i tamo koja lisica (na žalost upravo ta "tu i tamo lisica" zna biti bijesna). U privitku stavljam link koji vodi na stranice Lovačkog saveza RH, Lovnog ureda Zaprešić. Kod podatka o lovnoj površini nalazi se i link na kartu lovišta (pdf) gdje vidi se da su cijeli Zap stavili pod Lovno područje (ali prošetate li raznim kartama Lovačkog saveza RH, vidjet ćete da tu sudbinu dijeli veliki broj gradova!).

http://www.lszz.hr/lovacki-savez-zag...-zapresic.html

Slažem se sa TF da je kako kroz okular bilo kojeg lovačkog oružja, a tako i prostim okom na nekoj udaljenosti, teško procijeniti da li je pas propisno označen ogrlicom/markicom. No svi mi koji eto živomo u "lovištu" svjesni smo toga da psa trebamo propisno označiti, ogrlicom koja reflektira (moja čak ima i cijelu opasnicu koja blešći i na suncu i u mraku, a od nemolog susreta, kako sam "u kampanji", nabavile su mi tete iz zaprešićkog pet-shopa blješćeću naljku POLICE Kažu one: "Hajde neka sada netko kaže da ju nije videl. I iz aviona se vidi."). No vidjeli oni markicu ili ne, vidjeli oni opasnicu (koju si bormeć pes nije ujutro ili navečer sam mogao obući i krenuti u šetnju ) ili ne, sukladno svim gore navedenim zakonima uopće ne smiju pucati ukoliko nemaju na svoje ime i prezime, upravo za taj datum, od lovnika danu Dozvolu za sanitarni odstrjel! Tako da mjerkao on psa ili ne mjerkao, što god mu bilo u glavi i što god mislio - ne smije pucati ukoliko taj "pucanj" u tu životinju nije naveden (jer može biti i mačka, ranjena divljač, bolesna divljač....i ne mora biti sezona lova....ali mora biti u Dozvoli navedeno u što i zašto puca).

A da je tome tako - dobili smo i potvrdu!!!!!!!!!!
Danas ujutro, nema sat vremena, dok vozila sam se na posao - zvoni telefon. Nakon što je dobio dopis (kao Predsjednik Skuštine grada), povratno telefonom javio mi se Predsjednik Izvršnog odbora Lovačkog saveza Zagrebačke županije, ujedno i Predsjednik Lovačkog društva Zaprešić (svni njegovi kontakti su navedeni na stranicama Saveza..). Potvrdio je sve navedeno u dopisu, osobno se angažirao da kod Načelnika Policijske postaje Zaprešić sazna koje se ime krije iza broja policijske značke policajca koji se prijetio da smije/može ako želi ubiti psa, a kako bi mogao djelovati ukoliko pripada njegovom lovačkom društvu, odnosno Lovačkom savezu Zagrebačke županije.
Želio se u ime Lovaca (ispred obje finkcije koje obnaša) izjasniti pozitivno spram svega navedenog u dopisu, voljan je i pismeno potvrditi da u navedenim slučajevima (čak i dok traje lov!) nitko od lovaca nema pravo/dozvolu pucati u psa koji je u pratnji čovjeka (na lajni li bez lajne!).
Naveo je i da su znali (pogotovo oko Nove godine) pronaći izgubljene peseke, koje su uredno stavili u auto i vraćali vlasnicima (posredstvom Veterinarske stanice...).

Što da vam kažem, čovjek je bio toliko ljubazan, otvoren spram svih pitanja, da smo dogovorili kavu u Lovačkom domu, kako bi me upoznao s lovcima našeg kraja Mislim da je red da ja donesem kolače

Eto, ova moja "kampanja" ima sretan razvoj. Možda je put koji vodi prema svim Lovačkim uredima/društvima....
Da nisam reagirala, nas dvije šetale bi u strahu, gledale bi sve lovce poprijeko, moja Daruška više bi bila na lajni nego u slobodnom, sigurnom trku, a bahati i van pameti i zakona policajac prijetio bi se tko zna kome još da će mu ubiti psa, krijući se iza Lovačke iskaznice i sramoteći ju. Zato dragi moji/drage moje - reagirajte. Zovite, pišite....

p.s.
Samo da dodam za TF... Draga, nisu iskaznice to što trebaju stalno imati sa sobom (dakle iskaznica na njihovo ime, uz dozvolu za nošenje oružja...), nego uz to i posebne Dozvole izdane ne njihovo ime od lovnika upravo njohovog lovačkog društva, upravo za to lovno područje, upravo za taj i taj datum, upravo za odstrjel te i te divljači (ili taj i taj sanitarni odstrjel)... Pliz pročitaj cijeli dopis, znam da je dugačak ali vrijedi pročitati i biti upznat sa svim njihovom obavezama, pravima ali i zabranama...

Zadnje uređivanje deatwin : 24.08.2010. at 10:20. Reason: dodataka za TF :)
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:06.