Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2013., 10:46   #1
Poslovanje s državama članicama EU

Vaša želja, moja je zapovijed

Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
lili
možeš otvoriti novu temu, gdje bi se postalo o stvarima koje će se promijeniti u obračunu poreza na dodanu vrijednost / stjecanje nakon 01.07.? voljela bih kad bi forumaši komentirali seminare i ostalo što znaju o tome...
Dakle, šta nas sve čeka nakon 01.07. i šta ste do sad naučili.

Priznajem da nisam ovoj tematici posvetila mnogo pažnje, ali idem na seminar drugi tjedan i onda ću biti pametnija
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 11:13   #2
Ja sam jedan seminar već odradila, slijedeći tjedan idem na drugi.
Ima promjena dosta, al i sami predavači na seminarima su oprezni u nekim tumačenjima jer zakon još uvijek nije donesen
A mislim da ćemo se i pravilnika načekati.

S obzirom da mi dosta radimo sa zemljama EU, ja sam si već u bookmarkse stavila stranice koje će mi trebati:

stranica za provjeru statusa poreznog obveznika:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/

propisi EU i sudska praksa:
http://eur-lex.europa.eu/

http://curia.europa.eu/jcms/jcms/j_6/

direktiva 2006/112/ez
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...01:0118:en:PDF

našla sam i prijevod
http://www.prevodi.gov.me/09.30.10/32006L0112.pdf
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 11:34   #3
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ja sam jedan seminar već odradila, slijedeći tjedan idem na drugi.
...
super, onda ćeš nama prepričati što su rekli
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 19:30   #4
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
super, onda ćeš nama prepričati što su rekli
I ja sam zainteresirana pošto se nema para za seminare, pa se za sve, pa tako i ovo, snalazi se sam, kako znaš i umiješ.
Hvala svima unaprijed za savjetima
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 19:47   #5
dal će se štogod mjenajti onima koji nisu u sustavu pdva?
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 07:38   #6
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
dal će se štogod mjenajti onima koji nisu u sustavu pdva?
Neće se ništa promijeniti, ukoliko se cijela djelatnost obavlja na području tuzemstva (po novoj podjeli: tuzemstvo, druge zemlje članice, treće zemlje (ukljujčujući i treća područja).

Promijenit će se samo izgled poreznih evidencija i rokovi predaje obrazaca. Predaja do 20. u mjesecu, nakon isteka mjeseca za koji se PDV obračunava, a plaćanje kao i sada (u roku 30 dana), PDV-K u roku dva mjeseca od isteka godine.

Međutim, ako djelatnost uključuje i komunikaciju sa zemljama izvan Hrvatske, bit će promjena i tvrtka može postati povremeni porezni obveznik, odnosno, ukoliko pređe prag stjecanja i stalni porezni obveznik.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 18:46   #7
Super ideja da se otvori ova tema!

Zašto? U kratkim crtama:
Prisustvovala sam seminaru RRIF-a o PDV-u nakon ulaska u EU na kojem je bila i gošća-predavačica, porezna savjetnica iz Slovenije, pričala o njihovim iskustvima, vrlo intersantno i poučno (u drugom postu o tome).

U jednom trenutku je Vlado Brkanić izgovorio otprilike slijedeću misao:
ovdje nama će govoriti uopćeno, načelno, a savjete vezane za konkretne situacije i dublju razradu moguće je dobiti, ali će zatraženi odgovor i rješenje trebati posebno honorirati, naravno ne na seminaru.

Blago sam se osvrnula po sali na nekoliko stotina ljudi koji su došli na taj seminar i dali svaki po 100 eura (u kunama, naravno) da bi bili tako izravno "počašćeni" prigodnim govorom, sjedeći na svojoj korektno plaćenoj stolici i očekujući da će moći dobiti i više od uopćenog temelja.

Jasno mi je da nam je svima EU PDV novost, uključujući i njih, ali.... što je previše, je previše.

Veseli me tema i evo prvog priloga, svima kojima baratanje jezicima nije jača strana stavljam prijevode na hrvatskom jeziku:

http://eur-lex.europa.eu/hr/enlargem...ment_2013.html

Znajte da se to i više od toga nalazi na stranici Sabora, ako ćete htjeti još dodatno pretraživati.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 22:20   #8
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Prisustvovala sam seminaru RRIF-a o PDV-u nakon ulaska u EU na kojem je bila i gošća-predavačica, porezna savjetnica iz Slovenije, pričala o njihovim iskustvima, vrlo intersantno i poučno (u drugom postu o tome).
Bile smo na istom seminaru
Gošća iz Slovenije mi je bila vrlo simpatična i korisne je stvari rekla.
Osobito me tješi da su i oni pri ulasku u EU imali i strku, i razna tumačenja u početku i tako svašta nešto.
Tak da sad znamo da je to valjda normalno i da se ne sekiramo previše.

Na osnovu informacija s tog seminara i onog što čitamo mi se u firmi laganini pripremamo.
S obzirom da dosta radimo sa zemljama EU, neke stvari smo već prije pomalo uvodili (prije svega prilagodili smo izgled računa), a neke stvari tek moramo uvesti.
Što se pak naših poslovnih partnera iz EU tiče, oni znaju da smo 01.07. tamo i oni su sa svoje strane spremni.

Evo čitam da će famozni Zakon o pdv-u biti izglasan krajem svibnja, to onda vjerovatno znači da će pravilnik doći negdje krajem lipnja.
I zapravo, ćemo tek tada znati kako, što, tko, gdje, i ostalo, a do tada se neke stvari mogu i promjeniti, doraditi, pojasniti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 23:28   #9
Stvarno je bila simpatična. Urezao mi se u pamćenje opis načina kako se dokazuje da je dobro stvarno prešlo u drugu državu članicu i trenutak provjere partnera u VIES bazi. Detalji, a koliko važni!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 09:44   #10
Meni se jako sviđa činjenica da ćemo si pretporez moći odbiti i prema onim dokumentima koji nemaju naziv "račun" ako taj dokument sadrži sve potrebne elemente.
Mi imamo jednog bisera koji nam izdaje "izračun" jer ne želi imati obavezu za porez u jednom mjesecu, a mi mu platimo u drugom (dao nam valutu 60 dana)
Tek kad mu platimo prema tom njegovom "izračunu" taj biser nam izda račun.
E pa sad po novom i taj njegov "izračun" je u smislu pdv-a ista stvar ko i račun

Jesam li ja dobro shvatila da oznaka R1 i R2 na računima više nema?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 00:23   #11
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Meni se jako sviđa činjenica da ćemo si pretporez moći odbiti i prema onim dokumentima koji nemaju naziv "račun" ako taj dokument sadrži sve potrebne elemente.
Mi imamo jednog bisera koji nam izdaje "izračun" jer ne želi imati obavezu za porez u jednom mjesecu, a mi mu platimo u drugom (dao nam valutu 60 dana)
Tek kad mu platimo prema tom njegovom "izračunu" taj biser nam izda račun.
E pa sad po novom i taj njegov "izračun" je u smislu pdv-a ista stvar ko i račun

Jesam li ja dobro shvatila da oznaka R1 i R2 na računima više nema?
Ovo boldano me malo buni.... kako nece biti oznaka?
Sada cu mozda pitati "glupo" pitanje jer se jos ne bavim racunovodstvom profesionalno, ali jel ovo znaci da cu moci pravdati preko firme bilo koji racun bez obzira na oznaku i necu vise morati naglasavati moze r1 hm...
__________________
Dimmi cos'è cos'è che batte forte forte forte in fondo al cuore..
Ricarda Gasquet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 07:59   #12
Quote:
Ricarda Gasquet kaže: Pogledaj post
Ovo boldano me malo buni.... kako nece biti oznaka?
Sada cu mozda pitati "glupo" pitanje jer se jos ne bavim racunovodstvom profesionalno, ali jel ovo znaci da cu moci pravdati preko firme bilo koji racun bez obzira na oznaku i necu vise morati naglasavati moze r1 hm...
I ja sam skužila da više nema R1 i R2.
Al to ne znači da možeš priznati bilo koji račun, već samo one koji glase na tvoju firmu, a pretporez možeš priznati samo po onim računima koji sadrže sve propisane elemente.

Ja sam si novi zakon isprintala pa ću ga pomalo proučavat, čisto da mogu na papir pripremiti pitanja za seminar.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 12:56   #13
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
I ja sam skužila da više nema R1 i R2.
Al to ne znači da možeš priznati bilo koji račun, već samo one koji glase na tvoju firmu, a pretporez možeš priznati samo po onim računima koji sadrže sve propisane elemente.

Ja sam si novi zakon isprintala pa ću ga pomalo proučavat, čisto da mogu na papir pripremiti pitanja za seminar.
E ma krivo sam procitala, pa se moram editirati, da, da! jer sam krivo shvatila na prvu kad nema r1 i r2 oznake...jer je to meni bilo kao svi racuni su sada isti, ali svejedno treba naravno imati bitne elemente zato sam se iscudavala, ah kad ja nikada ne citam do kraja ispricavam se
Jos samo nesto da napisem, znaci oni ce sad mene kada kupujem za firmu za cash i preko blagajne pitati jel za firmu ili nije vise mi je dosadilo naglasavati R1...kolko puta sam zaboravila da bar, iako sumnjam...
e i oprosti, jos samo jedan mali edit: di mogu naci taj zakon? mene to bas jako zanima, da proucim...valjda je na stranici od porezne uprave..idem traziti
__________________
Dimmi cos'è cos'è che batte forte forte forte in fondo al cuore..

Zadnje uređivanje Ricarda Gasquet : 21.06.2013. at 13:08.
Ricarda Gasquet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 15:13   #14
Isto sam tako shvatila da oznake R-1 i R-2 nisu više potrebne, barem kako sad izgleda prijedlog zakona.

Sviđa mi se što PDV postaje obračunska kategorija i što se ne mora plaćati unaprijed, kao sada u nekim slučajevima (plati pa koristi pretporez). Vjerujem da će tvrtke kojih se to tiče, osjetiti povoljnost promjene na vlastitom žiro-računu.

Jedino, razmišljam, da li treba posebno na klasi 2 razdvojiti pdv konta, jer će se inače i stjecanje i isporuka naći skupa, u istoj hrpi i onemogućiti kontrolu realizacije (kupac=prihod+obveza PDV-a). Kako to rade naši susjedi?
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 16:08   #15
Ja imam poprilično razrađenu analitiku pdv-a i do sada, jer tako mi je lakše usklađivati s pdv i pdv k obrascima.
Kad vidim novi pdv obrazac prema njemu ću si prilagoditi konta.
Vjerujem da će se sam obrazac promjeniti dosta , s obzirom da je žena spomenula da će se naš obrazac nekako preko tih aplikacija porezne, unositi u europsku bazu. Ili tako nekako...
Mislim da je najbolje da si sami razradimo onako kako nam je najlakše.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 19:08   #16
i ja sam bila na tom seminaru i vratila se s njega još zbunjenija.... na isto pitanje dali su dva suprotna odgovora ?!?! uglavnom, meni će biti veselo, mi smo obrtnici i na ni jedno pitanje konkretno nisam dobila odgovor jer zakon još nije izglasan, sve sam onako nešto uokolo hvatala i niš mi nije jasno....

e da,za dobit rješenje o pdv identifikacijskom broju se mora predati zahtjev poreznoj ili će porezna sama slati rješenja? jer na seminaru su rekli da su oni već dobili to od porezne a mi u Ri smo se svi blijedo gledali o čemu oni to pričaju, kod nas nitko nište nije dobio još....
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 19:10   #17
nije mi baš bio jasan onaj dio o uvrštavanju u pdv obrazac do 15.idućeg mjeseca i onih isporuka roba za koji još nije primljen račun ali je isporuka izvršena u prethodnom mjesecu, pa na osnovi čega ako još nemam račun?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 22:14   #18
Koliko sam ja shvatila pdv identifikacijski broj je oib uz dodatak oznake HR.
I u čl. 77. prijedloga zakona piše: (6) PDV identifikacijski broj je osobni identifikacijski broj (OIB) kojemu se dodaje predznak „HR“.

A što se računa tiče, dobavljači ti moraju ispostaviti račun do 15 u mjesecu za prethodni mjesec. Ako ne ispostave onda ih nazovi i upozori da krše zakon.
S vremenom će se naučiti.
Nikad mi nisu bile jasne firme kojima treba mjesec dana da izdaju jedan račun i pošalju ga kupcu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 09:26   #19
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja shvatila pdv identifikacijski broj je oib uz dodatak oznake HR.
I u čl. 77. prijedloga zakona piše: (6) PDV identifikacijski broj je osobni identifikacijski broj (OIB) kojemu se dodaje predznak „HR“.

A što se računa tiče, dobavljači ti moraju ispostaviti račun do 15 u mjesecu za prethodni mjesec. Ako ne ispostave onda ih nazovi i upozori da krše zakon.
S vremenom će se naučiti.
Nikad mi nisu bile jasne firme kojima treba mjesec dana da izdaju jedan račun i pošalju ga kupcu.
ali jedna predavačica na seminaru je rekla da moramo imati rješenje o pdv identifikacijskom broju (na što se onaj lik iz rrif-a nadovezao i rekao da su oni to već dobili, da im je porezna sama poslala?!)
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 14:23   #20
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
ali jedna predavačica na seminaru je rekla da moramo imati rješenje o pdv identifikacijskom broju (na što se onaj lik iz rrif-a nadovezao i rekao da su oni to već dobili, da im je porezna sama poslala?!)
Stići će, a ako ne stigne sami zatražite izdavanje.

Pa još nemamo ni Zakon, a ti bi već broj. E pa ne može

I onako još ti podaci nisu u VIES-u, pa su ti bezvrijedni. Strpljen spašen
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:20.