Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2011., 14:15   #1
Hitnooooo! Širina guma za Fabiju

Trebam hitnu pomoć -
zna li itko idu li na Fabiju Mk1 gume 205/50 15? Znam da idu 195/50 15 bez beda, znam da idu i 16'' 205 ili još šire s nekim nižim presjekom, od RS-ice, al za ove nisam baš siguran bi li strugalo po blatobranima.

Thanks unaprijed
MacBook is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 14:17   #2
nece nista strugati
Joško is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 16:00   #3
Doznao,
thanks anyway. Uvlas iste kao osnovne 165/70 14. -0,1% dijametar i opseg.

Može lock ili nešto, stvar riješena.
MacBook is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 18:34   #4
pogledaj je li homologiran tvoj motor s tom dimenzijom, da ne bi bilo nismo znali
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 18:41   #5
Super će ići s tim gumama, ali bitan je izgled zar ne.
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 20:28   #6
@frenchkey

Nije mi do prepucavanja, pitao sam što sam pitao i odlučio kako sam odlučio, ali dobro - možda netko bude u sličnoj situaciji pa nek pročita.

Iako nisam baš neki ekspert za gume, znao sam unaprijed da će Fabia ići nešto lošije i trošiti više s tim col većim i podosta širim gumama. U osnovi prevelikima i nepotrebnima za 68 KS Fabije.
Bojao sam se samo zapinjanja za blatobrane... pa pitao ovdje jer sam se morao brzo odlučiti kupiti ili ne a nisam se odmah sjetio da mogu provjeriti dijametar i opseg gume na netu.

Kako napisah - manje je odstupanje dijametra i opsega ove dimenzije od početnih serijskih 165/70 14 (samo -0,1%) nego kod svih drugih većih guma s kojima se Fabia Mk I serijski prodavala - 185/65 14, 195/50 15, 205/45 16 (mislim da je ta zadnja dimenzija ili neka slična bila kod RS-ice)

Sad kad su gume već gore - ništa ne struže, gume ne vire van iz blatobrana, ubrzava nešto sporije, ali ne dramatično sporije, brzinu pokazuje istu na istim okretajima (145 km/h u 5. brzini na 4000 o/min) i troši otprilike pola litre-litru više grad-prigrad, litru-litru i pol više blizu maksimuma, na autocesti 140-150.
Koliko uopće mogu suditi na osnovu 2x150 km koje sam danas prevalio s te dvije dimenzije.

Stvar je samo u tome da nisam mogao kupiti rabljene BBS felge koje sam našao po meni dobroj cijeni bez guma koje su već bile na njima - a gume neistrošene, 5-6 mm ripne, M+S, za po ZGB vozat i zimi sasvim dovoljne. Nisu čudo od guma (ko i sve cjelogodišnje) ali šteta se bace...
Da ih prodam za siću kad sam ih već dobio u cijeni felgi?
Mislim da ipak ne.
Želio sam nešto manju dimenziju, 195/50 15, koja je i češća i jeftinija guma, ljetne kupiti na proljeće za te felge - al hebiga... šta je, tu je, kad su gume već tu.

@rocket86
Premda se Fabia nije prodavala s točno tom dimenzijom, nego s nešto manjom i nešto većom, nije valjda vrag da ću morati i na homologaciju premda je odstupanje dijametra i opsega gume od originala 165/70 14 takvo minimalno, minimalnije nego kod ostalih dimenzija s kojima se prodavala?
U prometnoj je samo 165/70 14...
Mam odoh još po prave zimulje 165/70 14 za odlazak na tehnički ako je tako...
MacBook is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 23:55   #7
Quote:
MacBook kaže: Pogledaj post
@frenchkey

Nije mi do prepucavanja, pitao sam što sam pitao i odlučio kako sam odlučio, ali dobro - možda netko bude u sličnoj situaciji pa nek pročita.
i to tak ispadne kad ne poznaš materiju a hoćeš na silu provest svoj naum.

opseg kotača je samo jedna od stavki koje se gledaju kod ovakvih zahvata.
sa 205/50/15 bliži si amortizeru iznutra i blatobranu s vanjske strane za po 2 cm na svakoj strani. i da li struže ili ne, to ćeš znati kad natovariš 5 ljudi u auto i sa 100 kmh na magistralnoj cesti naiđeš na uleknuće. i ako TADA guma zastruže po blatobranu, bog ti pomogo.
ista stvar se može dogoditi na prednjem kraju kad sa smotanim volanom i većom brzinom naletiš na ulegnuće u asfaltu.

i kolko vidim po katalogu, nijedna fabia nije standardno dolazila sa 205/50/15, što znači da najvjerojatnije ta dimenzija nije homologirana za taj model. a to znači da ćeš pasti tehnički ili biti isključen iz prometa jer tu dimenziju ne možeš upisati u prometnu dozvolu pa te svaki policajac smije je...t na cesti.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 04:16   #8
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
i to tak ispadne kad ne poznaš materiju a hoćeš na silu provest svoj naum.

opseg kotača je samo jedna od stavki koje se gledaju kod ovakvih zahvata.
sa 205/50/15 bliži si amortizeru iznutra i blatobranu s vanjske strane za po 2 cm na svakoj strani. i da li struže ili ne, to ćeš znati kad natovariš 5 ljudi u auto i sa 100 kmh na magistralnoj cesti naiđeš na uleknuće. i ako TADA guma zastruže po blatobranu, bog ti pomogo.
ista stvar se može dogoditi na prednjem kraju kad sa smotanim volanom i većom brzinom naletiš na ulegnuće u asfaltu.

i kolko vidim po katalogu, nijedna fabia nije standardno dolazila sa 205/50/15, što znači da najvjerojatnije ta dimenzija nije homologirana za taj model. a to znači da ćeš pasti tehnički ili biti isključen iz prometa jer tu dimenziju ne možeš upisati u prometnu dozvolu pa te svaki policajac smije je...t na cesti.


Ok, znači generalno ipak nije pametno koristiti te gume (premda su uz mrvicu uži trag prednjih kotača uguravali jednako široke gume u te blatobrane kod RS-a) a i neće mi ih htjeti upisati u prometnu jerbo ih sama Škoda nije koristila nego moram na proljeće ići nabavljat druge, "čak" centimetar uže ljetne - 195/50 15...

Ili sam mogao uzeti jednako široke i cijeli col veće gume kakve su bile na RS-ici pa ih bez beda upisati u prometnu - jerbo ih je Škoda koristila, za razliku od ovih koje sam dobio s felgama a koje se nisu sjetili upotrebljavati ni na jednom modelu Fabije...
Baš su zgodno preskočili na 16'' na toj širini gume: 165/70 14, 185/60 14, 195/50 15... ...205/45 16

To sam si mogao i mislit, i dalje nema teorije da prođem mukte za išta u životu

Thanks, pokušat ću još provjeriti s nekim tko je možda montirao veće gume na svoju Fabiju i s nekim iz kakve stanice za tehnički.
Šta ćeš, nada umire posljednja
MacBook is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 10:47   #9
Quote:
MacBook kaže: Pogledaj post


Ok, znači generalno ipak nije pametno koristiti te gume (premda su uz mrvicu uži trag prednjih kotača uguravali jednako široke gume u te blatobrane kod RS-a) a i neće mi ih htjeti upisati u prometnu jerbo ih sama Škoda nije koristila nego moram na proljeće ići nabavljat druge, "čak" centimetar uže ljetne - 195/50 15...

Ili sam mogao uzeti jednako široke i cijeli col veće gume kakve su bile na RS-ici pa ih bez beda upisati u prometnu - jerbo ih je Škoda koristila, za razliku od ovih koje sam dobio s felgama a koje se nisu sjetili upotrebljavati ni na jednom modelu Fabije...
Baš su zgodno preskočili na 16'' na toj širini gume: 165/70 14, 185/60 14, 195/50 15... ...205/45 16

To sam si mogao i mislit, i dalje nema teorije da prođem mukte za išta u životu

Thanks, pokušat ću još provjeriti s nekim tko je možda montirao veće gume na svoju Fabiju i s nekim iz kakve stanice za tehnički.
Šta ćeš, nada umire posljednja
gume 205/50/15 pasu bez ikakvih problema na fabiju MK1 68Ks,pitanje je dali ti te BBS felge pasu na taj auto.
koje su to felge,jel imas od njih podatke,mozda bi se mogao naci atest za te felge pa nebi bilo problema na tehnickom.
napisi godinu proizvodnje auta i ako imas podatke od felgi pa da vidimo dali postoji atest za tvoj auto.
to sto fabija nije isporucivana sa takvim gumama ne znaci da ih nesmije voziti vec samo da olaksava ljudima na tehnickom da pronadju atest posto imaju sve ateste za tvornicke dimenzije guma i felgi.
kunde is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 11:12   #10
zna on i sam da gume pašu, eno ih na njegovom autu.
pitanje je da li se gume mogu oštetiti kad je auto pod opterećenjem. sad, sa vozačem unutra, sa pola tanka goriva i na ravnoj cesti, normalno da nema problema.

atest felgi nema s njim nikakve veze. on treba atest za dimeziju GUMA, jer se dimenzija guma upisuje u prometnu i gleda kod tehničkog. da li ima felge ET 36 ili 40, to neće nitko gledat.

istina je da čak i sa tom dimenzijom guma može proći atest, ali ja neznam što će se za to tražiti. mogu mu reći da nabavi odobrenje od nekog stručnjaka koji će testirati auto pod opterećenjem, da tada guma ne struže. pa ispadne skuplje nego uzeti redovnu dimenziju guma.
kažem, neznam postupak. većinom samo poslikaju auto i izmjere ga, važno im je da guma ne viri van blatobrana ali se tu ipak radi o dimenziji koja iz nekog razloga nije homologirana.
što se tiče VRS-a, tko može potvrditi da VRS ima potpuno isti ovjes kao serijske škode? ja sigurno neću.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 15:34   #11
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
zna on i sam da gume pašu, eno ih na njegovom autu.
pitanje je da li se gume mogu oštetiti kad je auto pod opterećenjem. sad, sa vozačem unutra, sa pola tanka goriva i na ravnoj cesti, normalno da nema problema.

atest felgi nema s njim nikakve veze. on treba atest za dimeziju GUMA, jer se dimenzija guma upisuje u prometnu i gleda kod tehničkog. da li ima felge ET 36 ili 40, to neće nitko gledat.

istina je da čak i sa tom dimenzijom guma može proći atest, ali ja neznam što će se za to tražiti. mogu mu reći da nabavi odobrenje od nekog stručnjaka koji će testirati auto pod opterećenjem, da tada guma ne struže. pa ispadne skuplje nego uzeti redovnu dimenziju guma.
kažem, neznam postupak. većinom samo poslikaju auto i izmjere ga, važno im je da guma ne viri van blatobrana ali se tu ipak radi o dimenziji koja iz nekog razloga nije homologirana.
što se tiče VRS-a, tko može potvrditi da VRS ima potpuno isti ovjes kao serijske škode? ja sigurno neću.
vec sam se sa tobom navlacio u vezi felga i guma tako da mi se neda opet iz pocetka.
atest za gume ne postoji,postoji samo atest za felge i u tom atestu pise za koji auto koje gume pasu i postoji individualni atest kojeg ti naprave u stanici za tehnicki pregled ako su dovoljno strucni.individualni test se radi ako nemas pismenog ili ako u tehnickoj stanici smatraju da ti auto ne zadovoljava tehnicke propise koji stoje upisani u atestu.
kunde is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 17:03   #12
Za početak hvala svima što mi pomažete skontati što i kako.

Nisam od onih koji pod svaku cijenu žele "valjke" na autu - bilo mi je logično ako se na popisu guma Fabije 1 nalaze 195/50 15 i 205/45 16, da i 205/50 15 prolazi, kad već izračun dijametra i opsega pokazuje mikro odstupanje - 0,1% od početnih 165/70 14.

Doveo sam se u malo glupu situaciju jer sam neplanirano odmah uzeo felge koje sam htio kupiti tek na proljeće pa s njima dobio i gume jednu dimenziju šire no što sam planirao kasnije stavljati na auto - umjesto 195/50 15, 205/50 15.

Na autu sam kod kupnje dobio zimske gume koje su vožene tko zna koliko sezona i ljeti i zimi pa se već ljušte, raspadaju i tresu kao blesave na 100 km/h. Auto je i vukao u stranu jer nisu balansirane valjda nikad.
Zato sam na brzinu nakon izračuna dijametra i opsega odmah stavio neplanski kupljene felge s dobivenim 205/50 15 na auto. I drveni bi kotači sa diližanse bili bolji i manje opasni od onoga na čemu se dotad kotrljao...

@kunde
Za felge nema brige - BBS 6,5 x 15, 5x100, ET 43, originalna ugradnja sa Golfa III GTI, imaju i VW znak na sebi. Istina, kupljene su rabljene pa nemam nikavih papira uz njih.

Takve su dimenzije i Fabijine serijske 15-ice bile na koje su montirali 195/50 15, koliko sam pročitao na netu. Čak i vijci kratki pašu na njih, ne trebaju dugačke.

Fabia je inače iz 2003., amortizeri i opruge su sasvim serijski, ništa nije spuštano ni dirano na bilo koji način. (Niti će biti dirano )

@I wonder
Prostora u blatobranu ima podosta - jednako koliko i uz 165/70 14 - ispred, iza i iznad gume. Uostalom opseg je gume isti kod 165/70 14 i 205/50 15, čak su ove druge malo manjeg opsega.
Izračuni na netu pokazuju sljedeće za 165/70 14 vs. 205/50 15:
Rolling circumferance: 1789 : 1787 mm
static rolling radius: 268 : 270 mm
dynamic rolling radius: 285 : 284 mm

S te strane ne bi smjelo biti problema ni kad je auto opterećen, izgleda kao da ne može sjesti na gumu ni da je 6 ljudi u autu.

Jedino je širina upitna, tih 4 cm razlike - bez beda uguram dlan između gume i amortizera naprijed, straga stane dlan i pol a prednje gume ni uz full zakrenute prednje kotače dijelom koji je zakrenut unutra ne dolaze do unutarnjeg dijela blatobrana.
E sad, koliko je takva odokativna procjena dovoljna da se čovjek ne boji voziti... i može li zakrenuti kotač gornjim dijelom u normalnoj vožnji napraviti toliki pomak u stranu da dodirne amortizer ili unutarnji dio blatobrana, to ne znam. Nastojat ću i ne doznati

Za RS si u pravu - imala je nešto manji trag kotača naprijed, samo mislim da je to bilo više radi okretnosti auta nego zbog dimenzije guma - razlika je bila nekoliko milimetara. Za konstrukciju ovjesa ne znam.

A niš - te gume koje sam dobio ionako nisam mislio voziti dugo, samo sam se nadao da možda mogu po gradu poslužiti do proljeća kad su već tu pa da onda bacim Uniroyalke RainSport 2 195/50 15 gore.

Budem otišao u Škodu, stanicu za tehnički pregled neku i negdje na špur ispitati koliko je pametno vozati se neko vrijeme na tome i je li uopće moguće upisati to u prometnu bez homologacije. Raspitat ću se malo i kod frendova automehaničara koji sređuju ekipi aute jel znaju nekog da je uopće stavljao tu dimenziju na Fabiju Mk1 i kako je prošao na tehničkom.

Dojavim ako doznam štogod korisno.
MacBook is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 17:32   #13
ma tebi bude najveći problem 'uvaliti' te gume dalje nekome

a ovaj kunde i s novim nickom ne prestaje o atestu za felge haha, ne kuži da ekipi na tehničkom ne znači ništ širina felgi i et, nego dimenzija guma
tomi0806 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 18:42   #14
Quote:
kunde kaže: Pogledaj post
vec sam se sa tobom navlacio u vezi felga i guma tako da mi se neda opet iz pocetka.
atest za gume ne postoji,postoji samo atest za felge i u tom atestu pise za koji auto koje gume pasu i postoji individualni atest kojeg ti naprave u stanici za tehnicki pregled ako su dovoljno strucni.individualni test se radi ako nemas pismenog ili ako u tehnickoj stanici smatraju da ti auto ne zadovoljava tehnicke propise koji stoje upisani u atestu.
nemoraš ispočetka.

samo mi pojasni:
dakle, ti tvrdiš da ako ja dođem na tehnički pregled sa mazdom 323 (felge 4 x 100 ET 35...42 rupa 54.0) i serijskim gumama 185/65/14 na felgama od volva (4 x 100 ET 32...38 rupa 52.0), da je takav auto tehnički neispravan?

naravno, centralna rupa sređena da paše, samo je razlika u ofsetu od par mm.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 18:44   #15
Quote:
MacBook kaže: Pogledaj post
Prostora u blatobranu ima podosta - jednako koliko i uz 165/70 14 - ispred, iza i iznad gume. Uostalom opseg je gume isti kod 165/70 14 i 205/50 15, čak su ove druge malo manjeg opsega.
da li ima mjesta za neku gumu, test se radi pod punim opterećenjem i sa maksimalnim hodom ovjesa. tvoja provjera oko x prst je tak, da se uvjeriš da nebude baš na svakom LP postrugal blatobran.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 19:44   #16
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
nemoraš ispočetka.

samo mi pojasni:
dakle, ti tvrdiš da ako ja dođem na tehnički pregled sa mazdom 323 (felge 4 x 100 ET 35...42 rupa 54.0) i serijskim gumama 185/65/14 na felgama od volva (4 x 100 ET 32...38 rupa 52.0), da je takav auto tehnički neispravan?

naravno, centralna rupa sređena da paše, samo je razlika u ofsetu od par mm.
u tehnickoj stanici nikog ne zanima dali su felge od mazde,volva ili ferrarija,bitno da tehnicke specifikacije odgovaraju.
naj jednostavnije je kad dodjes sa fabrickim felgama (bez obzira koje sirine) jer za njih imaju sve podatke,malo teze je kad dodjes sa felgama na kojima se taj auto nije isporucivao,u tom slucaju ti treba atest od tih felgi i onda isto nema problema,naravno uz postivanje tehnickih propisa koji su navedeni u atestu (npr. nije dozvoljeno spustati vise od 40mm ili rubovi moraju biti podvrnuti/ispeglani ili na fedrima mora biti granicnik ili x drugih tehnickih stvari).jebada je kad dodjes na tehnicki sa felgama koje nisu fabricke a nemas atesta,u tom slucaju ti mogu reci da treba praviti individualni atest za te felge ali isto tako ti mogu reci da su ist takav slucaj imali i da netreba atesta (do se dogadja vecinom kad im gurnes 100 kuna u dzep).
sto se tvog pitanja tice;ako dodjes sa mazdom i felgama od volva.
ako su te felge identicne sa mazdinim, nema nikakve zapreke da ti ih upise.ako nisu identicne, da je ET samo za mm razlicit od originala a atest nemas posto niti ne postoji nemora ti ih upisati ali opet postoji ali,ako on zna da postoje felge od bilo kojeg proizvodjaca sa identicnim mjerama i da imaju atest za taj auto opet ti ih moze upisati i naravno na svoju odgovornost ( i tvojih 100Kn) isto ih moze upisati.
za to ti je dobar primjer mercedes i audi,pasu felge bez ikakvog problema sa jednog auta na drugi i masa proizvodjaca prodaje iste felge za oba auta stim da dobijes plasticne prstenove za centralnu rupu.
kunde is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 11:06   #17
po kojem to pravilniku?

jer, pravilnik o tehničkim pregledima navodi samo:
Quote:
6.6. Naplatci

korozija
mehanička deformacija od udaraca
napuknutost
nedostajanje pojedinih vijaka za pričvrščenje na glavčinu
i
Quote:
6.7. Gume

dubina gaznog sloja
istovjetnost guma na istoj osovini
odgovarajuće karakteristike guma za promatrano vozilo
stanje bočnice gume
nigdje ni riječi o ofsetu zbog kojeg bi auto bio tehnički neispravan.


ni pravilnik o tehničkim uvjetima ne navodi ništa o dimenzijama i ofsetu felgi, nego se priča samo o gumama
Quote:
Članak 60.

(1) Gume na vozilima moraju odgovarati i dimenzijama što ih je prijavio proizvođač, ovisno o najvećoj dopuštenoj brzini kretanja vozila i najvećem dopuštenom opterećenju osovina na kojima su gume postavljene.

(2) Gume na istoj osovini vozila moraju biti jednake po dimenzijama, nosivosti, brzinskoj karakteristici, vrsti (zimske, ljetne), konstrukciji (radijalne, dijagonalne itd.) i marki/tipu (proizvođaču).

(3) Dubina utora guma po gaznoj površini mora biti viša od tvornički dopuštene dubine označene TWI oznakama, odnosno ako iste ne postoje najmanja dopuštena dubina je 1,6 mm.
-dakle, po kojem pravilniku se atestiraju felge?
-kad policajac zaustavi auto na cesti, vidi gume veće od onih upisanih u prometnu dozvolu, i pošalje takav auto na izvanredni tehnički pregled, po kojem propisu radnici na tehničkom određuju da li je auto ispravan ili nije kad im nijedan propis uopće ne navodi pregled felgi, nego samo gledaju gume?

kad lijepo piše pod kontrolom 6. ELEMENTI OVJESA, OSOVINE, KOTAČI samo ono gore što sam napisao i nijednim člankom se uopće ne spominje ofset felgi, niti se to kontrolira.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:53.