Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2015., 09:31   #1201
Thumbs up

Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
moze samo potvrda jesam ja dobro shvatio trostrani posao koji imam.
A - Poljska, B - Mađarska i C - Hrvatska

poduzece A dostavlja robu C i šalje račun B
B salje racun za robu C

ja kao zadnji u nizu navedeno stavljam u PDV obrazac pod II.13 PRIMLJENE ISPORUKE DOBARA I USLUGA OD POREZNIH OBVEZNIKA BEZ SJEDIŠTA U RH po stopi 25%, III. 13 PRETPOREZ OD PRIMLJENIH ISPORUKA DOBARA I USLUGA OD POREZNIH OBVEZNIKA BEZ SJEDIŠTA U RH po stopi 25% i pod VIII. 6 PRIMLJENA DOBRA IZ EU U OKVIRU TROSTRANOG POSLA

U PDV-S obrascu to ne prikazujem. interstat pretpostavljam da radim jer imam ulaz robe u Hrvatsku.

hvala!
To sam imala prošli mjesec i bilo je OK. Tako kako si napisao.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 10:01   #1202
[QUOTE=rossonero_Zg;55417799]moze samo potvrda jesam ja dobro shvatio trostrani posao koji imam.
A - Poljska, B - Mađarska i C - Hrvatska

poduzece A dostavlja robu C i šalje račun B
B salje racun za robu C

ja kao zadnji u nizu navedeno stavljam u PDV obrazac pod II.13 PRIMLJENE ISPORUKE DOBARA I USLUGA OD POREZNIH OBVEZNIKA BEZ SJEDIŠTA U RH po stopi 25%, III. 13 PRETPOREZ OD PRIMLJENIH ISPORUKA DOBARA I USLUGA OD POREZNIH OBVEZNIKA BEZ SJEDIŠTA U RH po stopi 25% i pod VIII. 6 PRIMLJENA DOBRA IZ EU U OKVIRU TROSTRANOG POSLA

U PDV-S obrascu to ne prikazujem. interstat pretpostavljam da radim jer imam ulaz robe u Hrvatsku.


ako su svi porezni obveznici u svojim zemljama onda se na ulazni račun od B obračunava PDV a prikazuje se u PDV obrascu pod II.7. stjecanje dobara unutar EU po stopi od 25% i pod III.7 pretporez od stjecanja dobara unutar EU po stopi od 25% te pod VIII.6. Primljena dobra iz EU u okviru trostranog posla.

Isto tako taj posao iskazuje se na PDV-S obrascu jer PDV-S obrazac mora sadržavati podatke iskazane pod III.7. Također se iskazuje i u izvještaju za Intrastat.
Tako ja radim od prvog dana ulaska u EU
SunSine is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 12:34   #1203
da, tako sam i ja procitao u RRIF-u iz 2013.g. cak su mi oni danas rekli da se tako radi, ali ima misljenje PU od 11.02.2015.
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=19210
kada sam im procitao misljenje PU onda su rekli da, da to je novo radite tako

gdje kazu da ide drugacije odnosno ovako kako sam napisao..
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 13:20   #1204
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
da, tako sam i ja procitao u RRIF-u iz 2013.g. cak su mi oni danas rekli da se tako radi, ali ima misljenje PU od 11.02.2015.
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=19210
kada sam im procitao misljenje PU onda su rekli da, da to je novo radite tako

gdje kazu da ide drugacije odnosno ovako kako sam napisao..

Sad sam nekaj novog naučila....sad moram mijenjati sve obrasce...kme kme
SunSine is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 13:25   #1205

sorry
ja sam isto mislio da ide kao sto si ti radila i dobro da sam isao istrazivati dalje..
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 22:53   #1206
Ja bih provjerila još u nekoj drugoj savjetničkoj kući jer je možda nešto u pitanju bilo specifično, nešto "skriveno" na što se odnosi odgovor porezne.
Zbunio me je!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 06:04   #1207
jesam RIF i TEB kazu isto kao PU
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 08:04   #1208
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ja bih provjerila još u nekoj drugoj savjetničkoj kući jer je možda nešto u pitanju bilo specifično, nešto "skriveno" na što se odnosi odgovor porezne.
Zbunio me je!
Jučer sam nakon ove informacije išla istraživati i stvarno je tak jer i u Pravilniku o pdv-u tak stoji.
Mada, meni to nema nikakve logike jer kao prvo roba u Hrvatsku dolazi iz druge članice EU i logično mi je da se u PDV obrascu iskazuje pod stjecanje dobara iz EU kaj i fakat je to pa samim time je logično da se iskazuje i na PDV-S obrascu.

Dal' se ta promjena primjenjuje od 2014.?
SunSine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 14:33   #1209
Savladali smo kaj sve ino dobavljači pišu na račune kad poreznu obvezu prenose na nas, al kaj sve pišu kod posebnog postupka oporezivanja marže?
Imate li nešto takvo pa da mi samo prepišete otprilike kako klauzula izgleda.
Vjerovatno je to na engleskom, njemačkom, talijanskom, francuskom ( e sad sam naredala eurposkih jezika ) neka druga formulacija.

Zahvaljujem unaprijed.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 14:58   #1210
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Savladali smo kaj sve ino dobavljači pišu na račune kad poreznu obvezu prenose na nas, al kaj sve pišu kod posebnog postupka oporezivanja marže?
Imate li nešto takvo pa da mi samo prepišete otprilike kako klauzula izgleda.
Vjerovatno je to na engleskom, njemačkom, talijanskom, francuskom ( e sad sam naredala eurposkih jezika ) neka druga formulacija.

Zahvaljujem unaprijed.
dan,
za Talijane znam da art 36ili 38/41/95
0511 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 17:08   #1211
hvala
Može i ostalo ako netko zna, pliz!
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 13:21   #1212
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ne, jel nemaš stjecanje, roba ne ulazi u RH, znači nema PDV-S.

Intrastat isto ništa jer roba nije ušla tu...
hvala na pomoći

sad imam dvojbu kako to evidentirati u knjigama
koristim synessis i kad knjižim eu račune za dobra koristim opciju ura eu stjecanje dobara i to mi odmah povlači u pdv-s i pdv

pretopostavljam da u pdv ostaje na pozicijama II. 7 obveza i pretporez II. 7
a u pdv-s obrazcu nepopunjavam podatke za navedenu robu?
gtrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 11:28   #1213
Pozdrav svima,
vidim da svi imate iskustva u poslovanju s DČ Eu za razliku od mene.
Moje pitanje glasi:
građ. firma, po. obveznik iz Hrvatske, obavi usluge građ. uređenja u Sloveniji (postava krova s njihovim materijalom)
Kada izdam račun Slovencima ide reverse charge ukoliko su porezni obveznici?
Kaj ako je fizička osoba u pitanju?
Kako se na računu iskazuje ako mu se isporuči i građevinski materijal kupljen ovdje u ugrađen u Sloveniji?
Pozdrav
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 13:32   #1214
Quote:
mala dani kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
vidim da svi imate iskustva u poslovanju s DČ Eu za razliku od mene.
Moje pitanje glasi:
građ. firma, po. obveznik iz Hrvatske, obavi usluge građ. uređenja u Sloveniji (postava krova s njihovim materijalom)
Kada izdam račun Slovencima ide reverse charge ukoliko su porezni obveznici?
Kaj ako je fizička osoba u pitanju?
Kako se na računu iskazuje ako mu se isporuči i građevinski materijal kupljen ovdje u ugrađen u Sloveniji?
Pozdrav
Imam to negdje u bilješkama, javim ti
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 07:06   #1215
Quote:
mala dani kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
vidim da svi imate iskustva u poslovanju s DČ Eu za razliku od mene.
Moje pitanje glasi:
građ. firma, po. obveznik iz Hrvatske, obavi usluge građ. uređenja u Sloveniji (postava krova s njihovim materijalom)
Kada izdam račun Slovencima ide reverse charge ukoliko su porezni obveznici?
Kaj ako je fizička osoba u pitanju?
Kako se na računu iskazuje ako mu se isporuči i građevinski materijal kupljen ovdje u ugrađen u Sloveniji?
Pozdrav
Na seminaru je bilo pitanje "obrtnik izvodi radove na nekretnini u Italiji".
Odgovor: u RH samo prikazuje primitke u KPI, ništa u obrasce PDV i ZP.
U Italiji? Moraju se proučiti talijanski zakoni i po tome postupati!

A što se tiče građevinskog materijala? Ja bi to stavio na klasičnu isporuku dobara u EU. Znači ide u obrazac PDV, ZP.
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 14:37   #1216
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Na seminaru je bilo pitanje "obrtnik izvodi radove na nekretnini u Italiji".
Odgovor: u RH samo prikazuje primitke u KPI, ništa u obrasce PDV i ZP.
U Italiji? Moraju se proučiti talijanski zakoni i po tome postupati!

A što se tiče građevinskog materijala? Ja bi to stavio na klasičnu isporuku dobara u EU. Znači ide u obrazac PDV, ZP.
Da, hvala ti, ali sam sad još više zbunjena.
Usluga ili isporuka roba, ne znam jel isto porezni tretman.
U prijašnjim postovima sam pročitala da je bitno dal je to uluga obavljena na nekretnini - valjada zbog oporezivanja prema odredištu, jel porezni obveznik ili fiz. osoba
I buni me izraz oslobođeno pdv-a ili reverse charge.
Nadam se da ne ispadam glupa, već samo neznalica, nisam se susrela još s takvim stvarima, tek radim rač. privrede 1. god.
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 13:13   #1217
Pozdrav,
ima li to iskustva sa primjenom u praksi posebnog oporezivanja telekomunikacijskih usluga i elektronički obavljenih usluga građanima EU?
Konkretno me interesira čiji postotak PDV-a se iskazuje na računu, odnosno koliki se naplaćuje od građana EU ako je cijena za građane Hrvatske 30,00 kn te da li račun treba sadržavati neku posebnu napomenu.
Jer sve kaj nalazim su općenite stvari, na stranicama Porezne je obljavljena uputa o tome da se treba prijaviti u MOSS pdv te način na koji takva prijava i plaćanje PDV-a funkcionira ali nema primjera iz prakse.
Bila bi jako zahvalna kada bi netko podijelio svoje znanje i iskustvo oko toga
SunSine is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 14:39   #1218
Iskazuje se PDV koji vrijedi u zemlji članici iz koje je kupac, znači recimo Njemačka 19%, bruto cijena mora biti ista za sve, znači i za njih je 30 kn, samo nije osnovica 24 + 6 pdv, već je 25,21 + 4,79 pdv.

Nemam iskustva, ovo je iz teorije samo, hvala bogu

Ali kod tih stvari me recimo interesira što kad imaš plaćanja paypalom kako ćeš znati iz koje države ti je kupac ako prodaješ putem webshopa ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 15:14   #1219
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Iskazuje se PDV koji vrijedi u zemlji članici iz koje je kupac, znači recimo Njemačka 19%, bruto cijena mora biti ista za sve, znači i za njih je 30 kn, samo nije osnovica 24 + 6 pdv, već je 25,21 + 4,79 pdv.

Nemam iskustva, ovo je iz teorije samo, hvala bogu

Ali kod tih stvari me recimo interesira što kad imaš plaćanja paypalom kako ćeš znati iz koje države ti je kupac ako prodaješ putem webshopa ?
Pretpostavljala sam da je tak kaj se tiče postotka pdv-a samo ne znam kako će to ovi moji izvesti jer prilikom narudžbe na njihovoj stranici dobe podatke o plaćanju i iznos pa kad plate elektronička usluga se obavlja.
Zvala sam i RIPUP oni isto tak ne znaju kak to funkcionira u praksi nego samo ono kaj je porezna uprava napisala (teorija bez konkretnog primjera).
Po ne znam sad točno kojem zakonu bitno je iz koje zemlje (tj. u kojoj zemlji je kompjuter odnosno prek kojeg odašiljača se šalje narudžba je relevantna zemlja za obračun njihovog poreza a ne gdje stanuje kupac). I to je navodno čak i kažnjivo ako mi naručuje Hans koji je inače živi u Njemačkoj ali je trenutno na godišnjem u Španjolskoj i od tamo naručuje a ja mu na temelju njegovih podataka obračunam Njemački PDV a ne Španjolski Mi Hrvati iz malih firmi nemamo te resurse da nam se prikažu podaci o tome. Nažalost.
Mi jedino možemo znati iz koje zemlje je kupac po tome koju zemlju nam on navede prilikom kupnje.
Ovi moji će trebati mijenjati tok događaja pa prvo prikupiti podatke od kupca, pa mu onda na temelju njih poslati predračun.
SunSine is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 15:49   #1220
Quote:
SunSine kaže: Pogledaj post
Ovi moji će trebati mijenjati tok događaja pa prvo prikupiti podatke od kupca, pa mu onda na temelju njih poslati predračun.
Onda ide prijava firme u sustrav PDV-a sve zemlje?

Ajd napiši koji detalj ako to profunkcionira. Baš me zanima praksa.

Sretno
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:49.