Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2006., 19:56   #1
Jiftah

Sudac Jiftah se ovako zavjetova ako pobijedi Amonce:

"Ako mi predaš u ruke Amonce, tko prvi iziđe na vrata moje kuće u susret meni kada se budem vraćao kao pobjednik iz boja s Amoncima, bit će Jahvin, i njega ću prinijeti kao paljenicu Suci 11,31

Dalje čitamo: "Kada se Jiftah vratio kući u Mispu, gle, iziđe mu u susret kći plešući uza zvuke bubnjeva. Bijaše mu ona jedinica, osim nje nije imao ni sina ni kćeri. Ugledavši je, razdrije svoje haljine i zakuka: Jao, kćeri moja, u veliku me tugu bacaš! Zar mi baš ti moraš donijeti nesreću! Zavjetovah se Jahvi, i ne mogu zavjeta poreći" Suci 11,34.35

Idemo dalje: "Kada su prošla dva mjeseca, ona se vrati ocu, i on izvrši na njoj zavjet što ga bijaše učinio" Suci 11,39

Da li mislite da je Jiftah žrtvovao svoju kćer Jahvi, a znamo da je to Njemu mrsko, ili je u pitanju nešto drugo?
vladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 20:02   #2
Quote:
vladi kaže:
Sudac Jiftah se ovako zavjetova ako pobijedi Amonce:

"Ako mi predaš u ruke Amonce, tko prvi iziđe na vrata moje kuće u susret meni kada se budem vraćao kao pobjednik iz boja s Amoncima, bit će Jahvin, i njega ću prinijeti kao paljenicu Suci 11,31

Dalje čitamo: "Kada se Jiftah vratio kući u Mispu, gle, iziđe mu u susret kći plešući uza zvuke bubnjeva. Bijaše mu ona jedinica, osim nje nije imao ni sina ni kćeri. Ugledavši je, razdrije svoje haljine i zakuka: Jao, kćeri moja, u veliku me tugu bacaš! Zar mi baš ti moraš donijeti nesreću! Zavjetovah se Jahvi, i ne mogu zavjeta poreći" Suci 11,34.35

Idemo dalje: "Kada su prošla dva mjeseca, ona se vrati ocu, i on izvrši na njoj zavjet što ga bijaše učinio" Suci 11,39

Da li mislite da je Jiftah žrtvovao svoju kćer Jahvi, a znamo da je to Njemu mrsko, ili je u pitanju nešto drugo?
Jahvi je mrsko da mu se žrtvuju ljudi? On to naređuje na mnogo mjesta u bibliji. A i sam kolje, pali i zahtijeva vješanja nevinih.

Zašto ne čitaš topik "Monstrum Jahve", pa se malo informiraš?
Kakva li ćemo izmotavanja sad čuti?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 21:46   #3
To je tvoj problem što ne poznaješ Boga i ne razumiješ Njegovu riječ!!!
vladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 23:29   #4
[quote]
Vladi pita: Jiftah, sudci 11 glava 31-39 stiha
dali mislite da je Jiftah zrtvovao svoju kcer Jahvi, a znamo da je to njemu mrsko, ili je u pitanju nesto drugo?..
[quote]
odgovor: Jiftah je izvrsio svoj zavjet a drugo je pitanje dali se Bogu svidjem taj zavjet ili ne ? zidovi su radili sve takve gadarije znajuci da to Bog ne trazi- jer su bili tvrdovrati narod i svojevoljan, neposlusan svome Bogu. Zato Bog govori i protiv njihovih zrtava kroz proroka Jeremiju u 7 glavi od 22 stiha :"Jer ne govorih ocima vasim niti im zapovijedih, kad ihizvedoh iz zemlje Egipatske ni za zrtve paljenice ni za prinose..."
Jiftah je to ucinio po svojoj volji- ali da mu je svinja izasla u susret, sigurno je nebi zrtvovao, jer oni ne jedu svinjetinu....
kabadel7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 23:38   #5
Angry

[QUOTE=kabadel7][quote]
Vladi pita: Jiftah, sudci 11 glava 31-39 stiha
dali mislite da je Jiftah zrtvovao svoju kcer Jahvi, a znamo da je to njemu mrsko, ili je u pitanju nesto drugo?..
Quote:

odgovor: Jiftah je izvrsio svoj zavjet a drugo je pitanje dali se Bogu svidjem taj zavjet ili ne ?
Pa svidio mu se. On ostaje slavan sudac i doživi časnu smrt. U NOVOM ZAVJETU Jiftaha se stavlja uz bok najvećim biblijskim facama i hvali na sav glas:

Poslanica Hebrejima (11,32)

I što još da kažem? Ta ponestat će mi vremena, počnem li raspredati o Gideonu, Baraku, Samsonu, Jiftahu, Davidu, pa Samuelu i prorocima, koji su po vjeri osvojili kraljevstva, odjelotvorili pravednost, zadobili obećano, začepili ralje lavovima, pogasili žestinu ognja, umakli oštrici mača, oporavili se od slabosti, ojačali u boju, odbili navale tuđinaca.

I u Starom Zavjetu - bog ga je poslao:

Samuel hvali Jiftaha
I Jahve posla Jerubaala i Baraka, Jiftaha i Samuela te vas izbavi iz ruku vaših neprijatelja unaokolo, tako da ste mogli živjeti bez straha.

Quote:
kabadel7 kaže:
zidovi su radili sve takve gadarije znajuci da to Bog ne trazi- jer su bili tvrdovrati narod i svojevoljan, neposlusan svome Bogu. Zato Bog govori i protiv njihovih zrtava kroz proroka Jeremiju u 7 glavi od 22 stiha :"Jer ne govorih ocima vasim niti im zapovijedih, kad ihizvedoh iz zemlje Egipatske ni za zrtve paljenice ni za prinose..."
Jiftah je to ucinio po svojoj volji- ali da mu je svinja izasla u susret, sigurno je nebi zrtvovao, jer oni ne jedu svinjetinu....
Čuo sam za neke ljigave pokušaja izvlačenja iz ove gnjusobe. Apologeti su smislili (zamislite) da se Jiftah nadao da će mu ususret iz kuće doći KOKOŠ.
Pa bi nju spalio na žrtveniku kao zahvalu što mu je Jahve pobio neprijateljsku vojsku. Ili da je "žrtva paljenica Jahvi" ustvari odlazak djevojke u časne sestre, te je zato oplakivala svoje djevičanstvo po brdima, prije nego što je njezin otac napravio s njom ono za što se zavjetovao jahvi.

Bibliolatri polaze od toga, da ako je bog milostiv (a mora svakako biti), nikada mu ne bi na pamet došla misao ubiti kakvo nevino stvorenje. No to je priča za malu djecu. Vidjeli smo u temi BIBLIJSKI MONSTRUM da je bog upravo ZAHTIJEVAO npr. vješanje narodnih glavara, i već pobio 25.000 ljudi. Tek kada je netko probo kopljem dvoje ljubavnika, Jahvih bijes se smirio i prestao je ljubomorno ubijati. Primjera Jahvina razularenog bijesnog ubijanja nevine djece od nekog oca - počinitelja kakvog prekršaja ima mnogo u bibliji.

Npr. Mojsije je odvojio svaku 500-tu djevicu kao žrtvu podizanicu - ujam Jahvi.

Ljudskih je duša bilo 16.000, a njihov ujam za Jahvu 32 osobe. Ujam predade Mojsije svećeniku Eleazaru za podizanicu Jahvi, kako je Jahve naredio Mojsiju.

Bibliolatri pokušavaju to isprotumačiti pa kažu kako je bog prigovarao Jeremiji da Izraelci bacaju svoju djecu u vatru, a da im to on nikada nije naređivao, niti mu je to palo na um:

"Da, sinovi Judini čine što je zlo u očima mojim" - riječ je Jahvina. ... i spaljuju vatrom svoje sinove i kćeri - što im ja nikad ne zapovjedih niti mi to ikada na um pade.
(Jeremija 7,30)

Spaljivanje djece kao žrtava paljenica potvrđuje i Ezekijel.

Malo ti bijaše tvoga bludničenja, (21) pa si čak i djecu moju davala da se njima na čast kroz oganj provedu! (22) U svim tim gnusobama i bludu svojemu ne spomenu se dana mladosti svoje, kad si se gola i naga u krvi svojoj koprcala.
(Ezek. 16,20-21)

Kako je onda Izraelcima uopće palo na pamet žrtvovati svoju djecu u vatri na oltaru svome bogu? Samoinicijativa? Ne. Jahve im je osobno NAREDIO žrtvovanje svoje djece na svome žrtveniku - kako bi svoj narod "zastrašio".

Podli bog Jahve priznaje:

No zakleh se u pustinji da ću ih raspršiti među narode i rasijati po zemljama, (24) jer nisu vršili mojih zakona i jer prezreše moje uredbe i jer subote moje oskvrnjivahu i oči upirahu u kumire svojih otaca. (25) I zato im dadoh uredbe koje ne bijahu dobre, zakone koji usmrćuju: (26) da se oskvrnjuju svojim prinosima, provodeći kroz oganj svoju prvorođenčad. Htjedoh tako da ih zastrašim, neka znaju da sam ja Jahve.
(Ezek. 20,25-26)

Bog je namjerno dao loše uredbe/zakone koji donose smrt i prema kojima se naređuje žrtvovanje prvorođene djece u vatri. To je zato, "jer ih je Bog htio zastrašiti jer nisu obdržavali njegove subote".

Jesu li takvi zakoni predani i Mojsiju? Pokušava li Ezekijel tim riječima objaviti narodu da se Bog predomislio, ogradio i da više ne traži žrtvovanje djece od izraelaca?

Ne samo da je bog biblije monstrum, nego je i najveći licemjer kojeg poznaje pisana riječ !
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 00:01   #6
Gledajte malo između redaka, žrtva je bila kćerino djevičanstvo...Jiftah je ostao bez nasljednika...
vladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 00:17   #7
Ali ništa od 'herema', od onog što je Jahvi izručeno, bio to čovjek ili živinče ili njegovo baštinjeno zemljište, ništa što je tko Jahvi zavjetom posvetio, ne može se niti prodati niti otkupiti. Svaka zavjetom posvećena stvar najveća je Jahvina svetinja. Nijedno ljudsko biće koje bude 'heremom' - prokletstvom - udareno ne smije se otkupljivati: mora se smaknuti.
Levitski Zakon 27, 29

Po tom je zakonu djevojka "zavjetom posvećena" i mora se smaknuti. Ljudi određeni za žrtveno klanje, moraju se smaknuti - Jahvi (Isusovom Ocu) na poklon!

Koja sramota. Djevojci ne znamo niti ime, a šutke i herojski je podnijela tragično očevo obećanje i suočila se sa preranim prekidom svog mladog života.

No u tim vremenima, žena je vrijedila ko kakvo magare. Jedina njezina vrijednost je bila roditi sina, i time je njezina svrha kao žene-rodilje-dojilje bila ispunjena. Jiftah je požalio što je dao žrtvovati svoju kćer jedinicu, ali kao sudac je mogao imati još mnogo žena i prilježnica i mnogo sinova.

Kada su prošla dva mjeseca, ona se vrati ocu i on izvrši na njoj zavjet što ga bijaše učinio. I nikada nije upoznala čovjeka. Otada je potekao običaj u Izraelu (40) da svake godine odlaze Izraelove kćeri i oplakuju kćer Jiftaha Gileađanina četiri dana na godinu.

Quote:
vladi kaže:
Gledajte malo između redaka, žrtva je bila kćerino djevičanstvo...Jiftah je ostao bez nasljednika...
Hoćeš reći da su joj svećenici/Jahve-Isus uzeli djevičanstvo na oltaru ??? Da je to njezina žrtva za te silne dobivene bitke?

I da "svake godine odlaze Izraelove kćeri i oplakuju kćer Jiftaha Gileađanina četiri dana na godinu" samo zato, jer je "žrtva bila kćerino djevičanstvo".

Reci da se šališ pa da se svi slatko nasmijemo.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:11.