Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Kreativni nered

Kreativni nered Forumaški atelje...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2009., 13:23   #21
Leia, zašto se ispričavaš ? Nisi rekla ništa loše.

Slažem se za lekciju uživo, imam neke časopise sa shemama i crtežima ali sve to jako čudno izgleda. Mene je učila baka u podrumu. Bila nas je hrpa djevojčica koje je nečim trebalo okupirati pa su nam dali igle i male namote vune. Ispostavilo se da je to baš jednostavno i fora (a starci su znali gdje smo u svaki moment) i dobro mi je došlo kasnije kad sam nešto htjela napraviti. Novaca i novaca sam tijekom zadnjih cca 8 godina ostavila na vunu
Sad baš tražim neku ekstremno debelu vunu koja će mi poslužiti za izradu štucni.

Good evil, prosjek je petica koju ćeš najlakše držati u rukama za probu. Moje najdeblje su devetka ali to je za stvarno debelu vunu. Kod nas još nisam vidjela toliko debelu vunu koja bi išla na njih po pravilima, svaka je tanja. Nemamo neko tržište vune, većina je češka i makedonska po našim trgovinama.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:46   #22
Quote:
Jao... šta je "Bagat?", majko mila
Bagat ti je (bio ) zadarski gigant za vrijeme socijalizma, radili su šivaće mašine i svu prateću opremu. Njihovih dućana imaš u svakom gradu.
Opće me sram reći da mi mama ima krojački salon
Al nisam znala ipak.. raspitaĆu se di ga se moze nac u Zg.

Quote:
Za tanju vunu idu tanke igle, za deblju deblje. To je sva mudrost. Možeš i obrnuto, tanku vunu plesti debelim iglama ali ćeš dobijati vrlo velike očice, rupičaste. To esteCki nije baš onak... kuish? Sa druge strane, nisam jednom plela tanjim iglama deblju vunu. Dobijaš specifično debelo i gusto pletenje, ali kako ti tek počinješ, drž se standarda
Jel možes ikako s neta iskopat sliku, kako izgleda ovaj drugi primjer sto si navela? Ak ti se da
Good evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:48   #23
Ja sam naučila prije podrumarenja
Ali isto sam jako puno plela za vrijeme rata. To me je zabavljalo kada se nismo mogli igrati vani.
Tada sam isplela hrpu malih džemperčića barbikama. I jako su lijepi. Još uvijek ih imam negdje.
Princess Leia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 14:01   #24
Enivej, hvala puno na ovim korisnim postovima

Da, lakše bi mi islo usvajanje 'gradiva' kad bi sve to uživo sa nekim mogla proći, časopisi i slike su uredu za nekog tko razumije kako to izvesti,
eventualno da nauči jos neke nove ideje (kao što žena na blogu koji sam stavila u drugi post, radi tutoriale za razne sheme i načine.. to naravno kuže žene
koje imaju vec dobrog iskustva ... kaj meni znači njen tutorial za izradu nekog predivnog šala, kad ne kuzim o kakvim to redovima priča..)
za primjer ovaj njen divan ''Filigranski šal''


Čije upute glase:
Quote:
Prvih šest redova pletite svaki red sve očice pravo. Svaki sedmi red pletite ovako:
7. red
Namotajte nit triput na iglu, a sljedeću očicu pletite pravo. Ponavljajte to do kraja reda.
(Jedna očica pravo nakon namatanja
8. red
Sljedeći se red plete tako da se one niti koje smo namotali oprezno ispuste s igle, a očica se plete pravo. To se također ponavlja do kraja reda, dakle namotana nit se skine, očica se plete pravo.
(Skidanje namotane niti s igle

Vidjet ćete kako se pletivo spušta i kako dobivate lijepe okomite niti koje ovom bodu daju prozračnost.
Ovaj šal pleten je na 40 očica iglama br. 5.
preuzeto sa:
http://pletenje.blog.hr/2006/10/index.html
Good evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 15:04   #25
Quote:
nina williams kaže: Pogledaj post
'Aj' da se okoristim temom i priupitam zašto se ovaj smajlić zove hekla, kad smajlićka očito plete? Ha?
Joj da!! To sam i ja htjela odavno pitati!
Valjda je informatičarima heklanje i pletenje jedno te isto

Quote:
Good evil kaže: Pogledaj post

Upravo sam upratila ovaj blog,
svaka čast ženi.. stavila je masu svojih uputa za razlicite nacine i modele pletenja.. i puno svojih slika..
Ali sto mi to znaci kad ne znam osnove!
Ne kuzim te 'redove' pravo-krivo , očice..
Fakat bi trebala počet bas od samog početka....



viš, dobro si primjetila za ovaj hekla smajl
Blog mi se sviđa. Odličan je. Ali. tebi treba netko pojasniti osnove.
Sorry ali, ja sam tek sad bacila oko malo na taj blog. Prije neki dan sam ti nabrzinu napisala one postove.
Ali dobro sam ti rekla. Najbolje bi bilo da ti netko uživo pokaže osnove za početak. I da te nauči terminologiji pletenja šta znači red, očica, tekstura, niz, bod ovakav onakav itd ...
Onda možeš koristiti priročnike i blogove.

hekla

I da baš mi je drago da si otvorila ovu temu i postala link na blog. Baš ti hvala na tome.
Forum može služiti nekoj koristi osim spamanja začatavanjem.

Zadnje uređivanje Princess Leia : 22.10.2009. at 15:09. Reason: tipfeler ...ali, hekla :rofl:
Princess Leia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 16:57   #26
Hej :-)

Da, blog je fenomenalan.. jedva cekam ak cu jednog dana i sama skuzit te sve sheme, pa da mi bude i koristan


Uglavnom, što se tiče tog da mi netko uživo pokaže osnove...
Moram zahvalit gotterdamerung-ici koja mi ponudila da mi ih pokaže i objasni
Tako da - jedva cekam kad cemo izrealizirati dogovor
A još jedno veliko hvala i Peek-a-Boo , koja se ponudila poslati knjigu i svoj lot različite vune
i k tome ni ne želi da joj platim barem poštarinu

Nemam rijeci,
hvala cure
Jedva cekam
Good evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 12:27   #27
Ja sam naučila ovako - na netu našla jednostavnu mustru i naprosto krenula. Kad sam zapela, otvorila sam Youtube i tamo našla tutorial kako se to radi. Preporučam ravelry.com za mustre, al se čeka članstvo, a ima i raznih knjiga za nać na netu. Ako se snalazite s engleskim, preporučam.

Igli i vune vam ima u Nami, iako bi se možda moglo naći i na Hreliću/Britancu jer su poprilično skupe. Probajte i u Lidlu, oni znaju imati jeftinih a dobrih igala na rasprodaji.
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 18:45   #28
Bok, ja sam nova ovdje.

Super je što sam našla ovu temu. Baš me je uhvatila neka želja za pletenjem, pa bih htjela početi s nečim lakšim radom, za uhodavanje. Nisam pletivo uzela u ruke ima već godinama. Pa me zanima, ima li netko ideju kako napraviti dječju dekicu, ima li netko kakvu shemu ili kakvu ideju. Kako započeti? Koju vunu koristiti, s obzirom da bi dekica bila za bebu, jel neku koja ne pušta dlake ili nešto na pamučnoj bazi, tipa konac?!
irem78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2009., 11:27   #29
i, jesi napredovala?

tak je i meni danas palo na pamet da bi učila plesti, nisam ni znala da je to tako teško. mogu ja to pročitat deset puta, al mi svejedno nije jasno
addy.oreo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 03:35   #30
Question Pomoc

Zdravo svima!

Ja sam ne samo nova na forumu, vec nova i u svetu pletenja...ali sam prepuna zelje da pletenje savladam koliko je god moguce....
Ipak, imam jedan problem vec u samom pocetku...Kupila sam diiiiiiiivnu vunicu da bih svom momku isplela sal za ovu zimu. Dala sam mu knjigu sa nekim pattern-ima i rekla da izabere koji zeli za svoj sal. Izabrao je jedan krajnje jednostavan, ali, ja nikako ne mogu da ga savladam. Evo u cemu je stvar. Knjiga koju sam mu dala je neko davnasnje hrvatsko izdanje pod nazivom "Sve o rucnim radovima". Medjutim, jedan bod mi je potpuno nerazumljiv. Ne shvatam kako se radi..a glasi ovako: "JEDNU PETLJU I JEDAN NAVIJUTAK PREDIGNITE OBRNUTO". Rad je jednostavan. Prvi red je sasvim obicna petlja, tzv. PRAVA PETLJA iliti KLOT, ali drugi red je naizmenicno PRAVA PETLJA, pa onda ova komplikovana....i tako redom...
Da li bi neko mogao da mi pomogne i resi mi dilemu kako se ovaj bod radi...?
Zima prolazi, a moj momak polako ostaje bez sala...
Kad mu ga vec nisam isplela za Novogodisnji poklon, da barem uspem da mu ga poklonim za rodjendan koji je u januaru....
Hvala svima unapred....

Svrcelle
svrcelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 11:34   #31
Pa na početku ili kraju knjige bi svi "zahvati" trebali biti objašnjeni.
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 23:31   #32
Cao! Svrcelle, odmah da ti kazem da nisam nikakav strucnjak za strikanje, cak stavise, pocetnik sam ali bih rekla da je to sto si ti napisala bod koji mi je baka skoro pokazala i koji sam savrseno savladala... i ostrikala dva sala! Pokusacu da ti objasnim kao pocetnik pocetniku!
Dakle, prvi red radis onako kako se vec pocinje. Drugi red pocinjes tako sto ces 1.petlju uraditi a onda samo provuces iglu kroz sledecu petlju, prebacis konac preko nje, ali je ne uradis!! Samo je prebaci na desnu iglu! Sada, fakticki dobijas 2 petlje od prethodne jedne. Nastavi tako da radis do kraja reda. Videces da idu naizmenicno, jedna, dve, jedna, dve, itd.
Kad krenes 3.red radis isto s'tim sto sada te 2 petlje koje si malopre dobila radis kao 1 a ono sto je u prethodnom redu bila 1 sada se duplira na isti nacin.
Jako je jednostavno a inace izgleda potpuno identicno sa obe strane kada se uradi! I da, konac je uvek na zadnjoj strani!
Nadam se da sam ti pomogla!
PS. na ovaj forum sam sasvim slucajno nabasala jer ne mogu nikako da nadjem objasnjenje za ono sto meni treba!
draxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 20:55   #33
Drage moje pogledajte ovu divnu stranicu http://www.garnstudio.com/lang/en/vi...ercategoryid=3
Nadam se da će vam pomoći u izrađivanju pletenih čarolija . Sretno!
fiva7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 16:11   #34
Da je netko u Rijeci mogla bih mu pokazati kako se počinje plesti i štošta drugoga ...
Frog&Cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 15:48   #35
Tečaj pletenja za početnike

Bok, društvo, evo me!

Obavještavam sve zainteresirane (ako ih još ima) da u organizaciji Stvaraonice planiram održati tečaj pletenja za početnike (da, da, i za apsolutne početnike) u subotu, 2. listopada, u poslijepodnevnim satima u Zagrebu. Zasad još nemam informaciju o točnoj lokaciji, ali svakako će biti negdje u centru.

Tečaj će trajati tri sata (od 17 do 20), a svaki polaznik dobit će vunu i igle te ćemo se počastiti kavicom (ili sokom ili čajem - po izboru). Polaznici će savladati osnove i na kraju tečaja bit će osposobljeni za samostalnu izradu jednostavnijih pletenih predmeta (primjerice šala).

Napredni tečaj održat će se vikend nakon toga bude li zainteresiranih.

Cijena trosatnog tečaja (u koji je uključeno klupko vune, par pletaćih igala te kava, čaj ili sok) je 200 kuna po polazniku, a prijaviti se možete na moj mail ili PP.
__________________
Pletenje je cool
Pletilja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 11:21   #36
....i ja namjeravam naučiti uz pomoć priručnika, uz kvalitetnu knjigu ne bi trebalo biti problem, zar ne? nisam nikad pokušavala, ali određenu spretnost ipak posjedujem, kroz cijelo školovanje sam izrađivala sama svoj nakit. isto me nekako trta....
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 18:39   #37
Smile

da li bi mi mogao netko preporučiti nekog tko se profesionalno bavi pletenjem?treba mi nešto isplesti, a već nekoliko puta sam dobila nešto slično,al ne ono što sam htjela! hvala svima unaprijed
ally21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 07:26   #38
Quote:
ally21 kaže: Pogledaj post
da li bi mi mogao netko preporučiti nekog tko se profesionalno bavi pletenjem?treba mi nešto isplesti, a već nekoliko puta sam dobila nešto slično,al ne ono što sam htjela! hvala svima unaprijed
pošalji na pp opis toga što bi htjela, dosta dobro se razumijem u pletenje pa ćemo vidjeti
GEISCHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 21:00   #39
Jel postoji negdje u Rijeci tečaj pletenja za početnike? plizzzzz
delfina 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 12:09   #40
evo ti video upute, skini ih i garantiram ti da ćeš u tjedan dana biti ekspert:

http://www.youtube.com/watch?v=3uw-nUvGrBY&feature=fvsr
http://www.youtube.com/watch?v=s48DC...eature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=xR2-2...eature=channel

lijepo se vidi kako uopće započeti, kako ide pravo, krivo, rižin bod,....
onda skini s neta ili kupi knjigu o pletenju i to je to
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:59.