Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2006., 23:07   #21
Quote:
Brazda kaže:
Sadržajno bi takav predmet djecu/mlade trebao učiti osnovnim dogmatskim i moralnim karakteristikama svake religije, a njegova odgojna dimenzija trebala bi se očitovati u poticanju (i prihvaćanju od strane učenika) vjerske tolerancije. Sam predavač, da bi ispunio prije napisane uvjete, ne bi smio imati predrasude prema nekoj religiji i njezinom ispovjedanju, a ako bi ih ev. imao trebao bi biti dovoljno profesionalan da ih ne očituje.
S time da bi program tog predmeta trebao biti informativne naravi i da bi mu svrha trebala biti i razvijanje tolerancije se slažem.

Međutim, što bi se dogodilo u slučaju ukidanja vjeronauka i uvođenja religijske kulture... "Na cesti" bi se našle stotine ljudi dobi najčešće između 30 i 40 godina, diplomiranih teologa. Za očekivati je da bi se organizirali nekakvi razlikovni ispiti za njih koji bi ih osposobili za predavanje novog predmeta tj. da bi današnji predavači rimokatoličkog vjeronauka postali sutrašnji predavači religijske kulture; koliko bi se od njih (u slučaju da bi se ovaj scenarij realizirao) moglo očekivati da će uspijevati razvijati toleranciju...
chandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 23:35   #22
Pitanje

Quote:
chandra kaže:
S time da bi program tog predmeta trebao biti informativne naravi i da bi mu svrha trebala biti i razvijanje tolerancije se slažem.

Međutim, što bi se dogodilo u slučaju ukidanja vjeronauka i uvođenja religijske kulture... "Na cesti" bi se našle stotine ljudi dobi najčešće između 30 i 40 godina, diplomiranih teologa. Za očekivati je da bi se organizirali nekakvi razlikovni ispiti za njih koji bi ih osposobili za predavanje novog predmeta tj. da bi današnji predavači rimokatoličkog vjeronauka postali sutrašnji predavači religijske kulture; koliko bi se od njih (u slučaju da bi se ovaj scenarij realizirao) moglo očekivati da će uspijevati razvijati toleranciju...
Zašto misliš da nastavnici rimokatoličkog vjeronauka ne bi uspjeli razvijati toleranciju? Tolerancija pripada kršćanskoj vjeri, a to što neki (možda i većina, ne znam) to ne prakticiraju... Vjeroučitelji su ipak obrazovani glede toga kako bi se trebalo živjeti kršćanstvo, dakle znaju za toleranciju, pa bi je, vjerujem, primjenili i na taj predmet.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 23:50   #23
Quote:
Brazda kaže:
Zašto misliš da nastavnici rimokatoličkog vjeronauka ne bi uspjeli razvijati toleranciju? Tolerancija pripada kršćanskoj vjeri, a to što neki (možda i većina, ne znam) to ne prakticiraju... Vjeroučitelji su ipak obrazovani glede toga kako bi se trebalo živjeti kršćanstvo, dakle znaju za toleranciju, pa bi je, vjerujem, primjenili i na taj predmet.
Ako kažeš da znaju za toleranciju, zašto izražavaš skepsu u vezi toga prakticiraju li je već sad (neki, možda i većina)?
Ne mogu ne biti skeptična u vezi toga da bi promjena naziva i programa predmeta u školama ako bi ga predavali isti ljudi promijenila preko noći njihov mentalni sklop...
chandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 03:51   #24
Bilo bi bolje da se uvedu OBVEZNA predavanja o tome kako biti svoj i ignorirati svaki oblik organizirane religije
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 08:55   #25
Quote:
OneManArmy kaže:
Bilo bi bolje da se uvedu OBVEZNA predavanja o tome kako biti svoj i ignorirati svaki oblik organizirane religije

Bolje da se uvede etika za sve a konfesionalni vjerounauk prebaci na župni koji je izumro. U nastavi etike neka se djeci prikažu sve religije; njihov doprinos kulturi i civilizaciji kao i negativne strane ratovi-ideologije-idolatrija-fanatizam-konzervatizam

ali zemlja koja je potpisala ugovor sa Vatikanom nema muda to napraviti
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 11:31   #26
(ne)ispravno ?

Quote:
Zeev Zion kaže:
ALi prema tvom rezonu nema profesor pravo nazivati terorizam kuranski neutemeljenim. Jer nema pravo presuđivati o ""ispravnom" odnosno "neispravnom"".
Ne vidim u čemu je problem: Svatko može pročitati Kuran i sam se uvjeriti da on ne opravdava terorizam.
Sasvim je drugo pitanje slažem li se ja s onim što tamo piše ili ne.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 15:36   #27
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
ali zemlja koja je potpisala ugovor sa Vatikanom nema muda to napraviti
Mislim da nije svar u mudima već u interesima. Crkva je ipak medij s kojim se politika služi za kontrolu ovaca. Ovca koja razmišlja vlastitom glavom je vrlo opasna po manjinu koja drži stado u kontroliranom okružju.
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 16:10   #28
Quote:
chandra kaže:
Ako kažeš da znaju za toleranciju, zašto izražavaš skepsu u vezi toga prakticiraju li je već sad (neki, možda i većina)?
Ne mogu ne biti skeptična u vezi toga da bi promjena naziva i programa predmeta u školama ako bi ga predavali isti ljudi promijenila preko noći njihov mentalni sklop...
Nespretno sam se izrazila.
Pod onim "neki, možda i većina" mislila sam na kršćane ( u užem smislu katolike) bez obzira na to jesu li vjeroučitelji ili ne. Skepsu sam izrazila zato što postoje kršćani koji nisu tolerantni (mislim da je problem u tome što ne poznaju kršćanstvo pa furaju neki svoj film ili misle da tolerancije ne vrijedi za neke slučajeve, ili im je svejedno pa se uopće ne izgrađuju kao vjernici... ). Za vjeroučitelje mislim da na satovima i svuda gdje nastupaju u ime Crkve izražavaju toleranciju (prema drugim religijama, svjetonazorima). Vjerojatno postoje iznimke (nažalost), ali to ne znači ništa drugo nego da je riječ o krivim osobama na krivom mjestu, koje se prije svega ne ponašanju profesionalno i stručno.

Kad bi današnji vjeroučitelji predavali predmet religiozne kulture, kakva bi bila njihova tolerancija prema drugim religijama i svjetonazorima? Vjerujem da bi bili tolerantni, zašto? Jer tolerancija je bitna u kršćanskoj religiji pa tko imalo poštuje sebe kao kršćanina, a unutar ove teme i kao vjeroučitelja, onda će biti tolerantan (tolerancija je općeljudska vrednota, a ne samo religijska) jer to spada na njegov posao.

Nadam se da sam sada bila jasnija.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 20:27   #29
Quote:
Brazda kaže:
Kad bi današnji vjeroučitelji predavali predmet religiozne kulture, kakva bi bila njihova tolerancija prema drugim religijama i svjetonazorima? Vjerujem da bi bili tolerantni, zašto? Jer tolerancija je bitna u kršćanskoj religiji pa tko imalo poštuje sebe kao kršćanina, a unutar ove teme i kao vjeroučitelja, onda će biti tolerantan (tolerancija je općeljudska vrednota, a ne samo religijska) jer to spada na njegov posao.

Nadam se da sam sada bila jasnija.
Jesi, ma bilo je jasno i u prvom postu, ali sad razmišljam o toj toleranciji prema drugim religijama koju pripisuješ kršćanstvu i pitam se gdje je ona utemeljena na Novom Zavjetu... ja se ovoga trena doista ne mogu sjetiti...
chandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 21:04   #30
Quote:
chandra kaže:
Jesi, ma bilo je jasno i u prvom postu, ali sad razmišljam o toj toleranciji prema drugim religijama koju pripisuješ kršćanstvu i pitam se gdje je ona utemeljena na Novom Zavjetu... ja se ovoga trena doista ne mogu sjetiti...
Nigdje direktno (koliko ja znam).
ali:
Mk 12,30-31: "Ljubi Gospodina Boga svojega iz sveg srca svojega, i iz sve duše svoje, i iz sveg uma svoga, i iz sve snage svoje. Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga."

Kršćani vjeruju da je Bog stvorio sve ljude, i da ns sve voli, jer je Bog sama ljubav (preporučam Ivanovo evanđelje i Lukino, oni posebno govore o Božjoj ljubavi i milosrđu) koja se daruje svim ljudima. Imam li ja kao katolkinja koja u to vjeruje i koja ljubi svog Boga, pravo biti bezobrazna prema drugim vjerama? Imam li pravo nekome zagorčavati život jer je taj netko ateist? Nemam, i ne želim nikada ni imati to pravo. Kako se vidi ta moja ljubav prema Bogu ako ne preko ljubavi prema čovjeku (da molim krunicu, a s druge strane da pljujem po čovjeku ).

Kakve veze s tim ima tolerancija? Mogu li biti netolerantna prema čovjeku, ako govorim da volim Boga? ljubav mora biti konkretna, ona se mora očitovati u onome što kršćani (katolici) misle, govore i čine. Tolerancija je posljedica ljubavi prema ljudima. Što je u ovoj priči ljubav? Mislim da je to kad nekome želimo dobro radi njega samoga. Netolerantnost nikada nije dobra. Imamo iza sebe 20. st. i možemo vidjeti što je napravila religijska nesnošljivost, politička nesnošljivost, rodna nesnošljivost...

Tolerancija traži uzajamnost: ako kršćanin poštuje pravo drugoga na (ne)ispovjedanje vjere, svjetonazora, političkih uvjerenja, onda taj kršćanin zaslužuje (samim tim što je čovjek) da se i njega tolerira. I na to se svodi sva trakavica vjeronauka, križeva, religijske kulture - koliko smo drugome u stanju dopustiti da javno izražava svoju vjeru.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 14:56   #31
Quote:
Brazda kaže:
Nigdje direktno (koliko ja znam).
ali:
Mk 12,30-31: "Ljubi Gospodina Boga svojega iz sveg srca svojega, i iz sve duše svoje, i iz sveg uma svoga, i iz sve snage svoje. Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga."

Kršćani vjeruju da je Bog stvorio sve ljude, i da ns sve voli
...
Srela sam vrlo malo kršćana tj. onih koji se takvima deklariraju a koji doista vjeruju u ovo što si napisala. Štoviše, sasvim jasno su izražavali svoje uvjerenje da su pripadnici drugih religija (ili nijedne od njih) izgubljeni sve dok ne prepoznaju Isusa kao svoj "put, istinu i život". Uostalom, slična je situacija i sa pripadnicima ostalih religija i čini mi se da nijedna religija ne bi mogla opstati da samu sebe ne prikazuje kao jedinu koja je "pravi put, prava istina i pravi život".

Pravo pitanje je što tolerancija u ovom kontekstu točno znači...?

Quote:
Imam li ja kao katolkinja koja u to vjeruje i koja ljubi svog Boga, pravo biti bezobrazna prema drugim vjerama? Imam li pravo nekome zagorčavati život jer je taj netko ateist? Nemam, i ne želim nikada ni imati to pravo. Kako se vidi ta moja ljubav prema Bogu ako ne preko ljubavi prema čovjeku (da molim krunicu, a s druge strane da pljujem po čovjeku ).
Ova razmišljanja dijelim s tobom... u potpunosti. I veseli me što sam ih pročitala...

Quote:
Tolerancija traži uzajamnost: ako kršćanin poštuje pravo drugoga na (ne)ispovjedanje vjere, svjetonazora, političkih uvjerenja, onda taj kršćanin zaslužuje (samim tim što je čovjek) da se i njega tolerira. I na to se svodi sva trakavica vjeronauka, križeva, religijske kulture - koliko smo drugome u stanju dopustiti da javno izražava svoju vjeru.
Jedna dimenzija je naš privatni odnos prema prakticiranju vjere drugog čovjeka, a druga dimenzija, prema kojoj je ova rasprava usmjerena nije područje privatnoga tj. njegovih osobnih prava i sloboda, nego njihova realizacija u području državnoga, javnoga, zajedničkog svim građanima ove države.
chandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 22:59   #32
Mislim da bi predavači trebali biti ekumenisti, ili ljudi koji toliko duboko poštuju svoju vjeru da odatle izvire poštovanje prema svakoj drugoj.
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 01:52   #33
Quote:
šuš kaže:
Mislim da bi predavači trebali biti ekumenisti, ili ljudi koji toliko duboko poštuju svoju vjeru da odatle izvire poštovanje prema svakoj drugoj.
Ako um nije oslobođen svih predrasuda uzalud trud.
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 12:47   #34
Quote:
adriatic kaže:
Ne vidim u čemu je problem: Svatko može pročitati Kuran i sam se uvjeriti da on ne opravdava terorizam.
Sasvim je drugo pitanje slažem li se ja s onim što tamo piše ili ne.
Znaš li ti koliko tumačenja Kurana ima? Jesi li ti svijestan da se svaki militantni musliman poziva na Kuran, a sukladno tefsiru kojim je eksplicirao tu vezu?
I da se razumijemo, ti ljudi nisu neki neuki kozoderci, već osobe koje provode po 10 sati na učenju Kurana... Odakle tebi "pravo" koji ne znaš ni što je tefsir pričati o tome što je u islamu osnovano a što ne?

Upravo su ovo premise iz kojih će muslimani postavljati svoju ekspoziciju, a na koju sam ja referirao kada smo govorili o nerazriješenoj i još uvijek prisutnoj kontradikciji u tvome stavu.
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 21:27   #35
Quote:
OneManArmy kaže:
Ako um nije oslobođen svih predrasuda uzalud trud.

Zato se trebaju školovati. Ja imam predrasudu da nemam predrasuda.
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 22:57   #36
Zašto religijska kultura ne bi podučavala istinu, i ne podržavala praznovjerja, glumeći "nepristranost"?

Mojsije, David, Noa, Abraham i Solomon su izmišljeni mitologizirani likovi, i sve tri velike religije, bazirane na tim krvavim bajkama, utemeljene su na lažima.

Čemu varanje sebe i drugih?
Naravno da tolerancija mora postojati. Nek vjeruje ko što hoće, ali zašto dozvoljavati da naraštaji djece hrvata, židova, arapa, indijaca itd. budu izloženi ranom pranju mozga?

Današnja znanost vrlo lako može baciti u prah i pepeo sve te njihove svete knjižurine koje bi odavno pojela plijesan da se o laži nije stoljećima šutilo.

Nakon što odrasla osoba promisli o svemu i donese svoj stav, neka vjeruje u što hoće, dok god to ne ugrožava druge ljude. Ali indoktrinirati mladi mozak religijskim frazetinama i dogmama je duboko nehumano.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 10:08   #37
Nisam teolog i prepustio bih to dokazivanje muslimanima

Quote:
Zeev Zion kaže:
Znaš li ti koliko tumačenja Kurana ima? Jesi li ti svijestan da se svaki militantni musliman poziva na Kuran, a sukladno tefsiru kojim je eksplicirao tu vezu?
Baš kao što se militatni kršćani pozivaju na Bibliju, militantni Židovi na Toru, itd.
Uostalom A. Hitler se pozivao na Bibliju i kršćansko učenje općenito pa svejedno ima jako malo ljudi koji će ga smatrati ("dobirim") kršćaninom.
https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=72726
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 20:19   #38
Quote:
adriatic kaže:
Baš kao što se militatni kršćani pozivaju na Bibliju, militantni Židovi na Toru, itd.
Uostalom A. Hitler se pozivao na Bibliju i kršćansko učenje općenito pa svejedno ima jako malo ljudi koji će ga smatrati ("dobirim") kršćaninom.
https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=72726
I militantni komunisti na Marxa i Darwina...

Kao i obično, potpuno si promašio point. Živjela neosvještena kontradikcija!
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 20:53   #39
Quote:
Zeev Zion kaže:
I militantni komunisti na Marxa i Darwina...

Kao i obično, potpuno si promašio point. Živjela neosvještena kontradikcija!
Skrenuo si - s teme.Na to skretanje odvuklo te cjepidlačenje.Istina je da je Adriatic napisao kontadikciju,ali je jasno predočio suštinu.
Što se tiče samovoljnih vlasnika tefsira,oni su,usljed smjerno smišljenog plana moćnika da razjedine Islamski svijet,u toj moći prepoznali užitak.Užitak koji pruža moć i vlast.Time postaju jedna vrsta narkomana,a ko najviše od droge ima koristi?
Jedinstvo Islamskog svijeta dalo bi i jedinstvo u tefsiru.Ali to ne odgovara upravo onima koji upiru prstom u različite tefsire.Pametni su oni,nema šta.Ali zaboravljaju da Bog zaista postoji.

Kur an-"...a spletke ništim Ja"
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 17:44   #40
Quote:
adriatic kaže:
Baš kao što se militatni kršćani pozivaju na Bibliju, militantni Židovi na Toru, itd.
Uostalom A. Hitler se pozivao na Bibliju i kršćansko učenje općenito pa svejedno ima jako malo ljudi koji će ga smatrati ("dobirim") kršćaninom.
https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=72726
A ja sam negdje čitao da se Hitler htio prebacit ina Islam
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:39.