Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2015., 14:35   #61
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Koliko god to nekom ružno zvučalo, mislim da razlika postoji između:

a) klanja u kojem bakica na selu tupim nožem pili vrat kokoši dok joj stoji na krilima, pa nakon toga ova još nemilice trči odrubljene glave po dvorištu

b) profesionalnog klanja u kojem je životinja usmrćena brzo i bezbolno (uvjetno rečeno)
My point exactly. Ili hoćeš reći da bamica na selu kolje po halal principima?

Htjedoh reć da naše tradicionalno klanje ne ide (do nedavno nije išlo ni za praščiće) uz omamljivanje nego po principu uhvatim te-primim te tak da ne mašeš krilima-prislonim ti vrat na podlogu-sjekiricom glava ide dole. Tak je moja prabaka, pa baka radila, još je uz vrat prije zamaha sjekirom stavila motiku koja je držala vrat, rez (sjec?) je bio pravilan i uredan, a prsti sigurni. Jedino "humano" u cijeloj priči bilo je kaj je bila verzirana, pa je sve bilo strašno brzo.

Joj sad mi je zlo kad se sjetim...
__________________
-
"There is no love sincerer than the love of food."
o-killed is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 14:40   #62
Quote:
o-killed kaže: Pogledaj post
My point exactly. Ili hoćeš reći da bamica na selu kolje po halal principima?

Htjedoh reć da naše tradicionalno klanje ne ide (do nedavno nije išlo ni za praščiće) uz omamljivanje nego po principu uhvatim te-primim te tak da ne mašeš krilima-prislonim ti vrat na podlogu-sjekiricom glava ide dole. Tak je moja prabaka, pa baka radila, još je uz vrat prije zamaha sjekirom stavila motiku koja je držala vrat, rez (sjec?) je bio pravilan i uredan, a prsti sigurni. Jedino "humano" u cijeloj priči bilo je kaj je bila verzirana, pa je sve bilo strašno brzo.

Joj sad mi je zlo kad se sjetim...
htjedoh reći da postoje velike razlike u klanju pa mi se čini da govorim u prilogu tvom pointu

I takvo klanje na selu je moglo biti brzo i efikasno, ali i nije moralo biti. Obzirom da sam sa sela nagledao sam se teških scena klanja koje ne bih volio ponovo gledati.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 15:27   #63
Mali podsjetnik: naslov ove teme je "Halal namirnice".

Rasprava o narodnom običaju od milja zvanom kolinje, klanje i sl. je vrlo živopisna i zanimljiva, opservacije o obezglavljenim trčećim kokošima izazivaju mučne reminiscencije na događaje iz djetinjstva (upravo stoga što su realne) te im svakako nije mjesto na PDF Gastronomija.
Zainteresirani za tematiku će svakako pronaći primjerenije mjesto za ovakvu tematiku na bespućima povijesne zbiljnosti forum.hr-a.

Zatrolali ste i izofftopičarili do neba.

Ovogodišnje postove ću ostaviti kao primjer kako ne treba pisati na temi o halal namirnicama.

Za sada bez kartona, no, svaki idući offtopic&trolleraj upis će biti promptno i adekvatno "nagrađen", a počinitelja čeka i retrogradno "nagradno" bodovanje za minuli rad na temi te se izuzima iz abolicije.

Dakle, halal namirnice, izvolite...
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.