Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2003., 22:04   #41
Quote:
Gospon Pes kaže:


Vjestac, Van Gogha ne volim. Ocito sam ipak jos premalo luda, pa u njegovim slikama ne nalazim nista, osim sto je jako zgodno vidjeti tehniku. Slikao je packajuci bojama direktno iz tube i svaka slika mu je valjda cm debela.
Hahhh... Van Gogh? Zvjezdana noć Osjeti ova čarobna strujanja...

Vjesticja, zar ne?


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 18:50   #42
Gospon Pes, nisam napisao da sam "bedak" za slikarstvo, nego antitalenat. Jednostavno ne samo da nemam ruku za to, nego nemam niti oko. Moj način zapažanja nije slikarski. Moj način slikanja je slikanje riječima.
No, dobro, mogu to i fotoaparatom. Nekoć davno proveo sam podosta noći u kupaonici razvijajući fotografije. No, riječi mi ipak bolje leže.
Nikad neću moći shvatiti što neki vide u slici Mona Lise. Sumnjam da je to samo zbog toga što ju nisam uživo vidio. Više bi, po meni, razlog bio u organskoj alergiji na razvikane stvari. Kad čujem ili pročitam neka zapažanja o bilo čemu što je "in" želudac mi se okreće.
Kad sam već spomenuo Orwella - čitajući njegovu "1984." šest godina ranije, stvorio sam si neke zaključke. Kad je nastupila 1983.g., netko je od nekuda iskopao Orwella, plasirao ga u javnost…
Film je snimljen, tiskane su mu i ostale knjige. Svi su smatrali da nešto moraju i znati i reći o toj famoznoj godini. Užas. Mislim, nastupio je užas za moj želudac. Stvorena je inflacija Orwella. Hvala Bogu, brzo su ga zaboravili. Ostao je samo istinskim ljubiteljima satire.
Puno mi je draže da je "in" nešto što me ne privlači, ili nešto o čemu ne znam ništa, poput frizura, krpica ili cipelica.
Mona Lisa je toliko puta reproducirana da je upravo gadljivo to za što je sve zlorabljena. Otuda moja odbojnost prema njoj. Da sam bio prisutan dok ju je Leonardo da Vinci slikao, možda bih imao drugačiji odnos prema njoj. A, možda bih postao luđi od Vinceka van Gloga. Čak mi se čini da bi mi to bila normalnija reakcija na maltretiranje Mona Lise kroz stoljeća.
A, o njenoj ljepoti ili "ljepoti", pa Dragonfly, Vještac i ja se složismo u načelu oko mjesta ljepote.
O umjetnosti, kao takvoj, ne može se suditi po izvješenoj slici u nekom muzeju. Umjetnost vežem uz umijeće autora. Suditi o nekom slikaru mogu ako sam ga vidio na djelu, nikako samo po njegovom djelu. Po tome mi je slikarstvo, za razliku od npr. književnosti, velika nepoznanica.
Samo onaj koji gledajući djelo može zaključiti što je autor činio i kako je to činio, po meni, ima pravo suditi da li to djelo spada u umjetnost ili ne.
Među takve, sasvim sigurno ne spadam.
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 18:53   #43
Vještac, moram ti nešto priznati.
A to je da volim igrati šah.
Što će reći - volim predviđati poteze protivnika.
Oni koji moraju igrati šah, moraju predviditi puno više poteza unaprijed nego ja.
Rekoh, volim igrati. Nisam rekao da to moram činiti.
Zašto ti to priznajem?
Zato što me zabavlja povući potez koji malo tko očekuje.
U diskusijama volim ubaciti mamac, kao i u partiji šaha.
Moram se opet složiti s tobom, a to činim stoga što si potcrtao poantu moje pričice. Možda jesi, a možda i nisi primijetio da sam te na takav čin, između ostaloga, i jednom podlom smicalicom navukao?
O, da! Ljepotu onoj slici davalo mi je upravo lagano, a izražajno škiljenje.
Stoga sam morao reći da je djevojka imala deformaciju.
Ulični slikari obično slikaju da bi prodali sliku čim je gotova. Gledao sam puno puta kako to rade, no jedino onaj istinoljubivi slikar nije imao na umu prodaju slike. Barem ne dok ju je radio. Inače nikad ne bi naslikao asimetrične oči. Još bi, poput svih ostalih, malo i uljepšao izgled svog modela.
Zašto je to učinio?
Puno mogućih razloga postoji, no meni je vidljiv bio samo jedan. Dok je slikao. Kad je bilo gotovo ukazali su mi se i neki drugi razlozi.
Da bi čitatelji mogli pratiti zbivanja što bolje, pokušao sam navući ih na tanak led, tj. natjerati ih da vide mojim očima. Stoga sam morao istaknuti da je slikar bio ružan.
Dakle djevojka škilji, slikar je ružan...
Pa, što bi čitatelji pomislili o meni da sam tako postavio konstrukciju?
Da li bi i ti Vještac nastavio čitati dalje ili bi me poslao u neku kombinaciju spolnih organa i prepotentne umišljenosti, pa otišao na neki drugi tekst?
Dakle žrtvovao sam pješaka da bih dobio inicijativu u središnjici. Šahovskim rječnikom rečeno.
Koliko vidim, žrtva se višestruko isplatila.
Za one koji ne vole ili ne znaju šahovski rječnik, reći ću da sam se narugao sebi kako bi čitatelji lakše prihvatili isticanje tjelesnih nedostataka slikara i njegovog modela. S obzirom da se nikad nisam ni smatrao oličenjem tjelesne ljepote nije mi to bilo niti tako teško učiniti.
Sad kad ste kupili moju priču, mogu vam priznati da slikar i nije bio baš tako ružan kako se nekima moglo učiniti. No, kako se više ne sjećam detalja njegovog lica, a naslikao je ono što je naslikao, te zbog toga što i dan danas mislim da je to učinio baš zato što ga je kao pravog umjetnika privlačilo upravo ono što daje izražaj licu, a to je mogao znati samo ako je bio svjestan svojih tjelesnih nedostataka, morao sam napisati da je bio ružan. Mogao sam napisati i da nije bio baš lijep. No to nikako ne bi zaparalo oko čitatelja moje priče. Nitko tada ne bi povukao paralelu između autora i njegovog djela.

Samo za tebe Vještac, jer si isprovocirao...

...Smatram nešto lijepim, ako me potakne na dobre osjećaje i razmišljanja, pa još ako u djelu spoznam autora...

...onda mi je to lijepo umjetničko djelo.
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2003., 23:16   #44
Sve je to divno i krasno , ali dragi moji gdje je tu Berber,naravno ne treba ga odveć, samo kap , da zasladi cijeli tekst ove diskusije koju razviste na suptilno neobičan način...??

Ljepota Berbera Kusch i Satiru....pronalaziš je u svom oku, u svojoj igri slikanjem riječ ili ne, je li ti strana, daleka, kakva ti je uopće?? Izrazi se ...u odnosu na Berbera
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2003., 01:08   #45
Quote:
kisha kaže:

Sve je to divno i krasno , ali dragi moji gdje je tu Berber,naravno ne treba ga odveć, samo kap , da zasladi cijeli tekst ove diskusije koju razviste na suptilno neobičan način...??
Pa, kad bi bila tako ljubazna da mi objasniš što je to suptilno neobičan način, možda bih mogao ja to i obratno – na neobično suptilan način. Samo, bojim se da ti ne bih zasladio diskusiju.
A što se kapi tiče, pa cijela diskusija vam je i bila samo kap po kap.
Nećeš se ljutiti što za dokaz izdvojih samo tvoje postove?
Morao sam, jer kap po kap…
…valjda je kisha.
A gdje je tu Berber, pitah se i sam.
Naravno, ne treba ga odveć.
I kap je previše.

Quote:
kisha kaže:

Ljepota Berbera Kusch i Satiru....pronalaziš je u svom oku, u svojoj igri slikanjem riječ ili ne, je li ti strana, daleka, kakva ti je uopće?? Izrazi se ...u odnosu na Berbera
Pa, sad, ovako…
Berber mi se ne čini lijepim…
Možda, da sam žensko…

Što se njegovih djela tiče, moram priznati da mi se nikada nisu sviđala. No, nemoj mene uzimati za ozbiljnog promatrača. Ja ti konje i žene više volim razigrane u prirodi. Nikako sputane u okvire.

Quote:
kisha kaže:

Upravo to.....Berber nosi u sebi taj odbljesak prošloga, kao što to Andrić radi u svojim romanima, ali meni je upravo to ono što i čini da su mi te slike tako dopadljive, i ostavljaju dojam čeznutljivosti, neke sanjarske, ali ne na način da mi u njima ne pulsira energija, život, kao što ti imaš dojam, baš naprotiv,...samo što to pulsiranje nije tako očito, više je uhvaćeno u trenutku- kao da je zasanjano, pa stoga ostavlja dojam možda preuranjene statičnosti....
U čeznutljivosti i sanjarstvu nema baš puno energije i života. Kad se tome pridoda odbljesak prošlosti, ostaje samo nostalgija. Ako se tebi to dopada, a prepoznaješ sebe u svemu tome…
…da te nije vrijeme pregazilo?
Ne bi li to bilo, ipak, preuranjeno?
A što se Andrića tiče, kakav odbljesak? Valjda bi odbljesak bio da je pisao suvremeni roman pa ubacio refleksiju prošlosti?
Odbljesak prošlosti u romanima čije radnje se odvijaju u prošlosti?
Bljesak kisha, bljesak!
Eventualno.

Quote:
kisha kaže:

Da, ma uvijek mi je to bilo čudno...zašto to rade... recimo Masle i Romana, isto tako...uvijek isti motivi i isti stil.....
Rijetko koji slikar ide u eksperimentiranje...u razradu vlastitih mogućnosti, i vlastite kreativnosti.. zar sami sebi ne dosade....???
Svaka sličnost sa Berberom slučajna?
Ah, sorry, pa tu ga uopće nema.

Quote:
kisha kaže:

Ja ne volim kič...al kod Berbera ga recimo niti ne primjećujem...Takav kakav je taman je...sanjiv i maglen A ponavljanje motiva je česta pojava u slikarstvu,tako da mi tu nema ništa čudno...

primjerice....kod Bengeza, koji mi je živošću boja predivan,ali uvijek crta isto....Ma meni to ne smeta ....
Zar ti ne reče nešto o dosadi?
Zašto bi takvi sami sebi dosadili kad čak niti tebi to ne smeta.

Quote:
kisha kaže:

Vidis meni je Murtić daleko dosadniji od Berbera, iako se Berber motivski vrti u istom krugu,ali opet to rade svi -manje više!!!

Motivski mi u sebi nosi tu neku Andrićevsku nostalgiju za prošlosti,bar se to tako odražava na moju percepciju njegova slikarstva.....U svakom slučaju sviđa mi se..
Sviđa mi se kako percepiraš svaki slučaj.
A da je Murtić dosadniji od Berbera, svaka ti čast! Nisam mogao niti pretpostavljati da bi to moglo biti.
Zar Murtić još uvijek slovi kao slikar?

Veliš, Berber motivski nosi Andrićevsku nostalgiju za prošlosti? Pa, sad, ne bih baš tako. Rekao bih prije obratno. Andrić je taj koji nosi Berbera.
Samo, ne bih još nešto rekao, a to je da se kod obadvojice radi o nostalgiji za prošlosti. Mislim da bi točniji izraz bio – bijeg u prošlost. Iz sigurnosno komercijalnih razloga. O političkima da i ne govorim.
Stoga i za jednoga i drugoga:



P(itanje).S(atirovo).:
Je l’ bilo dosta kapljica?
Trebam li možda upotrijebiti tuš?
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2003., 12:56   #46
Ulicna slika

...
Ja sam jednom sjela pred ulicnog slikara... setala evropskom metropolom i na trgu naisla na nekoliko njih... Cesi. I morala sam sjest i promotrit trg i ljude iz sredine, centra... Nije mi bila vazna slika, nisam ni neki cjenitelj svakojakih kompozicija koje 'strucnjaci' klasificiraju pod vrhunsku umjetnost, niti mi je do autoportreta stalo... Al btw, Mona Lisu recimo volim... bas zato jer nije ni zena ni muskarac, nekako je opustena, samouvjerena i sigurna. Ziva je. I to zna... Takva mi je slika lijepa... ko i covjek, ako ima duha. Ako nesto zivi iza nje i kroz nju... (zato bas i ne volim ~ mrtvu prirodu i ne~zivo cvijece u vazi)...
... I mozda se i osjetilo da mi nije stalo, a mozda i nisam imala srecu, ili mozda moj slikar i nije bio ziv ili se mozda nismo nasli stojaznam... Pa je i slika ispala takva. Sve je na njoj na svom mjestu, samo to nisam ja...
Ali eto... vrijedi barem jer se sjetim jednog lijepog dana, setnje, trga i nepoznatih ljudi... a kad se sad si mislim, do toga mi i jest bilo stalo...
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2003., 17:50   #47
Quote:
Satir I Kusch kaže:

P(itanje).S(atirovo).:
Je l’ bilo dosta kapljica?
Trebam li možda upotrijebiti tuš?

Kapljica? Ima ih toliko da si me dobro otuširao ... A tuš upotrijebi kad god uzmogneš opet ....
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2003., 22:53   #48
Quote:
kisha kaže:
Sve je to divno i krasno , ali dragi moji gdje je tu Berber,naravno ne treba ga odveć, samo kap , da zasladi cijeli tekst ove diskusije koju razviste na suptilno neobičan način...??

Ljepota Berbera Kusch i Satiru....pronalaziš je u svom oku, u svojoj igri slikanjem riječ ili ne, je li ti strana, daleka, kakva ti je uopće?? Izrazi se ...u odnosu na Berbera
Imas, pravo Kisha, ovo je specijaliziran topic, imam jos na njemu sto pokusati kazati, a za opusten razgovor o umjetnosti u sirem smislu predlazem Umjetnost. Unplugged!


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2003., 06:07   #49
Quote:
kisha kaže:
Kapljica? Ima ih toliko da si me dobro otuširao ... A tuš upotrijebi kad god uzmogneš opet ....
Drago mi je da se ne ljutiš, jer sam bio zaista otišao previše u stranu od osnovne teme razgovora. Bio je to podsvjesni bijeg da ne bih morao reći što mislim o onoj dvojici.

A, što se tuša (slikarskog) tiče, nikad ga nisam odveć volio.
Uvijek su mi, naime, nakon toga ostajale prljave šape.
Hladni, vodeni tuš svakom od nas dobro dođe, s vremena na vrijeme.
No, ne treba ga odveć.
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2003., 19:58   #50
Quote:
Satir I Kusch kaže:
Drago mi je da se ne ljutiš, jer sam bio zaista otišao previše u stranu od osnovne teme razgovora. Bio je to podsvjesni bijeg da ne bih morao reći što mislim o onoj dvojici.

A, što se tuša (slikarskog) tiče, nikad ga nisam odveć volio.
Uvijek su mi, naime, nakon toga ostajale prljave šape.
Hladni, vodeni tuš svakom od nas dobro dođe, s vremena na vrijeme.
No, ne treba ga odveć.
Što je to ljutnja?

Ma milo meni kad se vi svi tu raspravljate, a pogotovo kad imate što za reć, samo što evo to nije bila valjda prikladan tema...nego pridruži se topicu koji je Vještac pokrenuo-

Svako sredstvo koje nas potakne da izrazimo neželjeno je dobrodošlo, jer potiskivanje nije najbolja stvar za naše duše stoga eto sad si se izrazio u pogledu one dvojice i sve za 5 ...

A za hladni tuš sam uvijek, jer previše se lako i često uljuljati u ustaljenost- berbersku (da bude u duhu topica)...

A Berber...i dalje svoje konje pase...
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 00:05   #51
Arrow Na Berberovoj izlozbi

u Avdaginoj galeriji malo konja a jos manje trave i samo na jednoj slici Aldisin portret .

Iznenadjujuca neustaljenost.
svastikuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 11:27   #52
Re: Ulicna slika

Quote:
ygraine kaže:
...
Ja sam jednom sjela pred ulicnog slikara... setala evropskom metropolom i na trgu naisla na nekoliko njih... Cesi. I morala sam sjest i promotrit trg i ljude iz sredine, centra... Nije mi bila vazna slika, nisam ni neki cjenitelj svakojakih kompozicija koje 'strucnjaci' klasificiraju pod vrhunsku umjetnost, niti mi je do autoportreta stalo... Al btw, Mona Lisu recimo volim... bas zato jer nije ni zena ni muskarac, nekako je opustena, samouvjerena i sigurna. Ziva je. I to zna... Takva mi je slika lijepa... ko i covjek, ako ima duha. Ako nesto zivi iza nje i kroz nju... (zato bas i ne volim ~ mrtvu prirodu i ne~zivo cvijece u vazi)...
... I mozda se i osjetilo da mi nije stalo, a mozda i nisam imala srecu, ili mozda moj slikar i nije bio ziv ili se mozda nismo nasli stojaznam... Pa je i slika ispala takva. Sve je na njoj na svom mjestu, samo to nisam ja...
Ali eto... vrijedi barem jer se sjetim jednog lijepog dana, setnje, trga i nepoznatih ljudi... a kad se sad si mislim, do toga mi i jest bilo stalo...

da... zato pravi portret i jeste onaj u kome se odaje duh covjeka, psihologija...crte mogu biti identicne, ali ono u ocima odaje dal je to ta osoba ili ne...karakter, duh...
dada79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 00:13   #53
vidim da godinama niko ništa ne piše... ali je tema aktivna..
kako je naslov Berber neću otvarati novu..
je li neko upoznat s radovima Berbera ali Omera...Omer je brat Mersadov, između ostalog je i slikar... znate li nešto o njegovom stvaralaštvu?? o njegovim slikama? meni su bolje nego Mersadove... bar ono što sam ja vidjela... nema ih on puno ali baš zato... što mislite o njemu kao slikaru?
BUBO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:17.