Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2005., 22:00   #1
Povrat poreza kod stambenog kredita

Da li je moguće ostvariti povrat poreza kod stambenog kredita kada je kamatna stopa manja od 5 %. Nije mi to prva nekretnina. Hvala na odgovoru.
BUBO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 22:31   #2
Nije moguce, mora biti prva nekretnina. Uz dokumentaciju koju prilazes uz prijavu poreza na dohodak morala bi ici i, citiram "pisana izjava poreznog obveznika i njegova bracnog druga da u trenutku i do trenutka gradnje prvog stambenog prostora nemaju u vlasnistvu i/ili suvlasnistvu odnosno nisu imali u vlasnistvu i/ili suvlasnistvu stambeni prostor u tuzemstvu i u inozemstvu i da se radi o kupnji prve nekretnine ( ne mora biti ovjerena kod javnog biljeznika )", a ti to nemas
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 23:08   #3
Hvala na odgovoru!:s
BUBO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 02:42   #4
Re: Povrat Poreza Kod Stambenog Kredita

Quote:
BUBO kaže:
Da li je moguće ostvariti povrat poreza kod stambenog kredita kada je kamatna stopa manja od 5 %. Nije mi to prva nekretnina. Hvala na odgovoru.
raspitaj s e ti lijepo u poreznoj jer to ti je prva nekretnina adekvatnija za 4-ero.... (onu od 40 ne racunaju)..mislim do 12 soma kn mozes traziti povrat ... MISLIM nisam sigurna.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 08:29   #5
Re: Re: Povrat Poreza Kod Stambenog Kredita

Quote:
pistacija kaže:
raspitaj s e ti lijepo u poreznoj jer to ti je prva nekretnina adekvatnija za 4-ero.... (onu od 40 ne racunaju)..mislim do 12 soma kn mozes traziti povrat ... MISLIM nisam sigurna.
Ne može.
Moj muž ima otprije stan od 35 kvadrata.
Ja ne mogu ostvariti pravo na poreznu olakšicu po osnovi kamata za moj veći stan. 4-vero nas je. Ne može se obračunavati razlika kvadrata (do one određene za 4-tvero članu obitelj) pa na nju kamata pa pripadajuća olakšica.
Ne daju.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 08:45   #6
Re: Povrat Poreza Kod Stambenog Kredita

Quote:
BUBO kaže:
Da li je moguće ostvariti povrat poreza kod stambenog kredita kada je kamatna stopa manja od 5 %.
Ne, kamata mora biti najmanje 6%
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 15:26   #7
Re: Re: Povrat Poreza Kod Stambenog Kredita

Quote:
brzi kaže:
Ne, kamata mora biti najmanje 6%
Netocno!

http://propisi.pu.mfin.hr/index_open...20na%20dohodak

(19) Uvećanje osobnog odbitka za kupnju ili gradnju prvoga stambenog prostora po osnovi plaćenih kamata namjenskoga stambenog kredita iz stavka 18. točke 2. ovoga članka, priznaje se neovisno o nadnevku zaključenog ugovora o kupnji ili gradnji stambenog prostora i ugovora o namjenskom stambenom kreditu za kupnju ili gradnju tog stambenog prostora.

(20) Iznimno od stavka 19. ovoga članka, za kupnju ili gradnju prvog stambenog prostora sredstvima namjenskoga stambenog kredita prije 1. siječnja 2003. godine, uvećanje osobnog odbitka po osnovi plaćenih kamata po tom kreditu priznaje se uz uvjet da je u poreznom razdoblju plaćena kamata iznosila 6% i više.


Nigdje se u zakonu ne spominje visina kamate osim za kredite realizirane prije 01.01.2003.
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 20:31   #8
ovo za kamatu zanima i mene
moja je ispod 6%, kredit sam digla iza 1.1.2003
poreznu upravu sam zvala n puta - prijava za 2004 mi je jos u obradi

cak i ako mi ne priznaju poreznu olaksicu za kamatu zanima me da li mi mogu naplatiti porez na dar u naravi (ili nesto slicno - razlika do komercijalne kamate ide na teret firme)?
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 16:50   #9
Dal mogu ostvariti pravo na povrat poreza na temelju stambenog kredita ali za adaptaciju stana? Znači, samo na osnovu toga, bez prilaganja računa ?

Ak netko zna, fala.

E, da, kredit sam dobila po posebnim uvjetima preko firme u kojoj radim, pola kamata plaćam ja a pola firma. Mislim da nije moguće, al ko pita.....
__________________
Nemoj život shvaćati preozbiljno, ionako se nečeš živ izvući iz njega.
HiP is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 19:13   #10
Quote:
HiP kaže: Pogledaj post
Dal mogu ostvariti pravo na povrat poreza na temelju stambenog kredita ali za adaptaciju stana? Znači, samo na osnovu toga, bez prilaganja računa ?
Ne mozes. Racuni se moraju obavezno priloziti.

Pejst sa http://ccenterClient.porezna-uprava....?file=Viop.XML

Vjerodostojne isprave za održavanje postojećeg stambenog prostora sredstvima namjenskog stambenog kredita
...
4. IZVORNI RAČUNI REGISTRIRANIH IZVOĐAČA O IZVEDENIM RADOVIMA ODNOSNO USLUGAMA, ako su održavanja financirana sredstvima namjenskog stambenog kredita koji je odobren od 1. siječnja 2005. godine

(Isprave obvezno glase na ime i prezime poreznog obveznika koji koristi dio osobnog odbitka za održavanje postojećeg stambenog prostora sredstvima stambenog namjenskog kredita.)
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 17:22   #11
Kamata može biti i manja od 6 posto za kredite od nekog određenog datuma.
Nažalost, s obzirom na dokazanu "genijalnost" naših pisaca zakona, olakšicu teško može ostvariti netko, tko je podigao stambeni kredit i gradio kuću, a da taj novac nije u cijelosti potrošio na izvođače. Tko je dakle gradio kuću i od svote kredita u iznosu 500.000 kuna na primjer kupio i dio namještaja, pada mu cijela olakšica u vodu.
Ali ako je netko kupio kuću zajedno s namještajem, onda može iskoristiti olakšicu jer se gleda kupoprodajni ugovor i iznos u kojem opet može biti sadržan i trošak za namještaj.
Apsurdno.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 09:14   #12
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
Ali ako je netko kupio kuću zajedno s namještajem, onda može iskoristiti olakšicu jer se gleda kupoprodajni ugovor i iznos u kojem opet može biti sadržan i trošak za namještaj.
Apsurdno.
Nije bas tako. Banka (barem u mojem slucaju Zaba) je izricito inzistirala da se sav namjestaj brise iz ugovora o kupoprodaji (iako namjestaj nije ni bio predmet kupnje, vec je u ugovoru pisalo da prodavatelj ostavlja namjestaj).

Njima je to smetalo jer su rekli da stambeni kredit ne moze kreditirati namjestaj i da se to mora maknut iz ugovora da ne bi tako ispalo.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 04:33   #13
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Nije bas tako. Banka (barem u mojem slucaju Zaba) je izricito inzistirala da se sav namjestaj brise iz ugovora o kupoprodaji (iako namjestaj nije ni bio predmet kupnje, vec je u ugovoru pisalo da prodavatelj ostavlja namjestaj).

Njima je to smetalo jer su rekli da stambeni kredit ne moze kreditirati namjestaj i da se to mora maknut iz ugovora da ne bi tako ispalo.
Pa u tome i je fora. Ti kupiš na primjer s kućom i namještaj. A u ugovoru se napiše da samo kupuješ kuću i eto, imaš pravo na povrat poreza. Tko te pita. Bitno je da na papiru namještaj nije naveden. Istu foru možeš izvesti i sa stanom.
A ja kad gradim kuću, ne mogu zidaru reči da mi napiše veči račun od realnog, jer on na to (ili ja) mora platiti pdv, a ne isplati mu se plaćati pdv veći od realnog.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 15:07   #14
Je li istina da je maksimalni iznos povrata koji mozes ostvariti po kupnji stana i po kamatama 12 000 kn? Hvala.
__________________
Moje fotke
Shockwave is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 15:10   #15
maksimalna porezna olakšica iznosi 12.000 kn, a to nije ni blizu iznosa povrata. iznos povrata ovisi u kojem si poreznom razredu....
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 21:52   #16
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
maksimalna porezna olakšica iznosi 12.000 kn, a to nije ni blizu iznosa povrata. iznos povrata ovisi u kojem si poreznom razredu....
Krivo sam se izrazio na to sam mislio.
__________________
Moje fotke
Shockwave is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 22:18   #17
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
maksimalna porezna olakšica iznosi 12.000 kn, a to nije ni blizu iznosa povrata. iznos povrata ovisi u kojem si poreznom razredu....
????

kakve veze porezni razredi imaju...zar nije fora da ti ne mogu vratit više od onoga što si uplatio, a najviše 12 tisuća kuna.

dakle ako si uplatio 12 tisuća za porez, mogu ti ih cijele vratit ako je izračun kamata-plaćenog poreza po drugim osnovama toliki.

Doduše baš i ne kužim kako se izračunava povrat poreza na plaćene kamate.

__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 14:17   #18
Porezni razredi itekako imaju veze. Ako prijaviš olakšicu od 12.000 kn uplaćenih kamata, naravno da nećeš imati 12.000 kn povrata (ako si na to mislio), već ovisno o poreznom razredu. Neka prosječna cifra je oko 3.000 kn.

Povrat poreza na plaćene kamate se računa kao i bilo koja druga porezna olakšica. Nije to neka velika filozofija, ali treba sjesti i shvatiti o čemu se radi.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 07:57   #19
Kredit je dignut 27.05.2005. za namjenu adaptacije stambenog objekta, može li se olakšica priznati samo na temelju plaćenih kamata kreditora, bez računa registriranih izvođača radova. Unaprijed zahvalna!
StenCom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 15:24   #20
Ne moze! Poreznoj upravi trebaju cisti racuni s obracunatim 22% PDV da bi ti ostvario povrat poreza!
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.