Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2006., 17:13   #1
Spirometrija

Jel tko bio nedavno na spirometriji? Kolke su vam bile vrijednosti FVC i FEV1 (u postocima)?
__________________
Elves seldom give unguarded advice, for advice is a dangerous gift, even from the wise to the wise, and all courses may run ill.
Erhard is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 11:41   #2
ja idem svaka 3 mjeseca na kontrolu jer sam astmatičar.. a reci ti nama kaj te točno zanima oko toga? nećeš valjda sad uspoređivati naše FEV-ove
lola rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 12:00   #3
Oko 70%. Bila prije godinu ipo.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 12:05   #4
bio deda prekjucer

da odem po njegove nalaze?
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 12:09   #5
daj trkni
pa bumo napravili natjecanje
a vjerojatno bi ti se i faca vrlo dobro plasirao

meni rekli, 1/3 od normalnog
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 17:45   #6
Meni FVC = 90% a FEV1 =97% !! Zabrinut sam zasto nemam 100-postotne vrijednosti. Doktorica veli da je sve ok ali ja sam i dalje zabrinut!
Imam li razloga biti zabrinut??
__________________
Elves seldom give unguarded advice, for advice is a dangerous gift, even from the wise to the wise, and all courses may run ill.
Erhard is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 17:46   #7
Quote:
Piggy kaže:
Oko 70%. Bila prije godinu ipo.
Kak tak malo? Jel imas kakvih problema s disanjem (astma, bronhitis..) ili je sve OK?
__________________
Elves seldom give unguarded advice, for advice is a dangerous gift, even from the wise to the wise, and all courses may run ill.
Erhard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2006., 19:32   #8
Quote:
Erhard kaže:
Meni FVC = 90% a FEV1 =97% !! Zabrinut sam zasto nemam 100-postotne vrijednosti. Doktorica veli da je sve ok ali ja sam i dalje zabrinut!
Imam li razloga biti zabrinut??
oooo micek, pa jel ti i dr rekla: NE!!! kak si krenuo ja sam očekivala 25%, a ti bubneš 90%! sve je ok micek!
lola rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2006., 23:27   #9
Quote:
lola rose kaže:
oooo micek, pa jel ti i dr rekla: NE!!! kak si krenuo ja sam očekivala 25%, a ti bubneš 90%! sve je ok micek!
Hvala! Nadam se da cu si sad utuvit u glavu da se netrebam brinuti.
__________________
Elves seldom give unguarded advice, for advice is a dangerous gift, even from the wise to the wise, and all courses may run ill.
Erhard is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 17:57   #10
Quote:
Erhard kaže:
Kak tak malo? Jel imas kakvih problema s disanjem (astma, bronhitis..) ili je sve OK?
Bavim se operom i nemam nikakvih problema. Na mom faksu sam radila spirometriju i rečeno mi je da je to sasvim ok.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2006., 20:47   #11
Ok, thx!
__________________
Elves seldom give unguarded advice, for advice is a dangerous gift, even from the wise to the wise, and all courses may run ill.
Erhard is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 22:16   #12
Quote:
lola rose kaže:
oooo micek, pa jel ti i dr rekla: NE!!! kak si krenuo ja sam očekivala 25%, a ti bubneš 90%! sve je ok micek!
Lola u pravu si ali lijepo je ljude osloboditi briga , pa evo odgovora koji će detaljno pomoći i Erhard-u:
Doista nemaš razloga za zabrinutost, iako mišaš neke stvari.
Nikada FEV1 a i drugi parametri praćenja plućne opstrukcije i oboljenja ASTME ne mogu biti baš 100%. Pa to je i zdravima teško postići.
Ja imam ozbiljne opstrukcije disanja i doturi često lutaju od alergijske do kronične astme ili kroničnog opstrukcijskog stanja disanja itd.
Trebaš znati da je od nedavno usvojen kriterija za astmu, koji se skraćeno zove GINA
(Globalna Inicijativa za Astmu-Global Initiative for Asthma) koja određuje stupnjeve astmatskog oboljenja.Na osnovi PEFA JE:
1.Stupanj teški povremena (PEF > ili = 80%) predviđene
2.Stupanj Blaga trajna (PEF > ili = 80%)-noćni simptomi 2X mjesečno
3. Stupanj Umjerena trajna >60% <80%- noćni simptomi jednom tjedno
4.Stupanj Teška trajna < ili=60% predviđene vrijednosti- noćni simptomi česti

E , ti nemaš razloga za zabrinutost ako ti pletizmograf u mjerenju plućnih parametara (spirometrija),
pokaže vrijednosti FEV1 u postotku kako slijedi:
FEV1- je inače Forsirani Exspiratorni Volumen u prvoj sekundi a izražava se u (%).

Na osnovu FEV-1 kriteriji su slijedeci(ovo se misli na plućnu funkciju):

>ili =80% od predv. – normalna funkcija

70-80% -ventilatorne smetnje

60-69%-laka ventilatorna insufcijencija

40-59%- srednje teška ventilatorna insuf.

< 40% teška ventilatorna insuficijencija


SAVJET:
Svi koji žele doma sami mjeriti svako jutro stanje svog PEF-a i bilježiti ga doma, što je dobro
mogu kupiti obični (peak flow meter) koji je jeftin do 70-ak kunića i sam doma svaki dan puhati u njega i bilježiti vrijednosti na papir.
Naravno ako dobijene vrijednosti pokazuju kontinuirani pad i dalju tendenciju pada, prije ulaska u klasični relaps i astmatski napad, dobro je odmah pouzeti mjere prevencije relapsa.
Isto tako u priodima kontinuiranog porasta PEF-a i tendencije njegovog daljeg rasta, dobro je malo odmoriti organizam od teških lijekova koji djeluju na srce (salbutamoli) i koštanu masu i neke druke stvari ka šta su kortikosteroidi ili pak dosta teški za želudac aminofilini itd.
Ako san pomoga drago mi je.
__________________
*Ima dana koji kratko traju*
Dobri is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 11:35   #13
Ispravak PEF-a

Jedna ispravka:
Kod PEF-a, pod 1 riječ teški triba brsati.
Naime pod 1 je stupanj povremena astma:PEF je > ili = 80%, noćni simptomi su manji ili= 2x mjesečno a ukupno simptomi astme se javljaju jedanput tjedno.
__________________
*Ima dana koji kratko traju*
Dobri is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 18:15   #14
@ dobri: fino si to izložio. ovo je petica i iz znanja i iz zalaganja
lola rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 21:15   #15
Quote:
lola rose kaže:
@ dobri: fino si to izložio. ovo je petica i iz znanja i iz zalaganja
Fala lola rose, vratia sam se sa puta i vidia.Ima li još problema u kojima mogu pomoći?Jesi li astmatičar ili imaš opstrukcije u disanju ?
Kod mene stvari lutaju, sada sam u pogoršanju i max. izbjegavam nesteroidne antireumatike (dokazano pogoršavaju stanje astmatičarima).
Većinu stvari kod prehlade iako tendira vrimenu kada se javljaju viroze i prehlade.
__________________
*Ima dana koji kratko traju*
Dobri is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 13:40   #16
Quote:
Dobri kaže:
Fala lola rose, vratia sam se sa puta i vidia.Ima li još problema u kojima mogu pomoći?Jesi li astmatičar ili imaš opstrukcije u disanju ?
na žalost, astmatičar by the book
ali dobro, meni je ovaj seretide mrak, još krotistim i tafen nasal, i k'o bebica sam
idem na kontrolu idući tjedan, pa mislim da ćemo vidno smanjiti dozu, ili čak prijeći na nešto drugo, vidjet ćemo..
dr mi je htjela naraviti aspirinski test, pa me ostaviti u bolnici jedno par dana, ali ja nekako to vješto izbjegavam, jer niti imam vremena, a baš mi se i ne da
lola rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 18:32   #17
Quote:
lola rose kaže:
na žalost, astmatičar by the book
ali dobro, meni je ovaj seretide mrak, još krotistim i tafen nasal, i k'o bebica sam
idem na kontrolu idući tjedan, pa mislim da ćemo vidno smanjiti dozu, ili čak prijeći na nešto drugo, vidjet ćemo..
dr mi je htjela naraviti aspirinski test, pa me ostaviti u bolnici jedno par dana, ali ja nekako to vješto izbjegavam, jer niti imam vremena, a baš mi se i ne da
Ma razumim te, posebno je za astmatičare opasan aspirin (zna izazvati opak astmatski napad) ali i drugi lijekovi za bolove npr.voltareni, brufeni-ibuprofeni, analgetici svih vrsta itd.
Svejedno i sa seratide budi koliko možeš umjerena ima kortikosteroide.
Pozdrav,
__________________
*Ima dana koji kratko traju*
Dobri is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 13:18   #18
bok
mene zanima jedna stvar koju stvarno ne razumijem. inace sportom sam se bavio 13 godina i svake godine smo imali preglede u talasoterapijama, ono ergometrija, spirometrija...itd. i svake godine je sve bilo ok. Prije tri godine sam zbog posla isao na pregled i prosao. medutim evo u zadnje vrijeme me na pregledima koje imamo jednom godisnje pocela zezat spirometrija, rezultati su bili katastrofa, brijem da bi prema njima bio prikovan za krevet. svaki put me internist pita dali pusim, dali sam imao astmu itd., ali uredno prodem pregled, neznam kako, jer nisu bas previse pricljivi. inace bavim se, narocito preko ljeta ronjenjem na dah, pod morem mogu biti 2 i pol min,kondicija mi je savrsena(na ergometriji na najvisem opterecenju mi je puls bio 160 bpm-a.). a nemam nikakvih problema sa disanjem niti nemam alergijsku reakciju na nista. stvarno mi nije jasno. jer prema rezultatima sa spirometrije, trebao bi osjetiti poteskoce ili neznam sta vise.
Polakow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 23:30   #19
Quote:
Polakow kaže: Pogledaj post
bok
mene zanima jedna stvar koju stvarno ne razumijem. inace sportom sam se bavio 13 godina i svake godine smo imali preglede u talasoterapijama, ono ergometrija, spirometrija...itd. i svake godine je sve bilo ok. Prije tri godine sam zbog posla isao na pregled i prosao. medutim evo u zadnje vrijeme me na pregledima koje imamo jednom godisnje pocela zezat spirometrija, rezultati su bili katastrofa, brijem da bi prema njima bio prikovan za krevet. svaki put me internist pita dali pusim, dali sam imao astmu itd., ali uredno prodem pregled, neznam kako, jer nisu bas previse pricljivi. inace bavim se, narocito preko ljeta ronjenjem na dah, pod morem mogu biti 2 i pol min,kondicija mi je savrsena(na ergometriji na najvisem opterecenju mi je puls bio 160 bpm-a.). a nemam nikakvih problema sa disanjem niti nemam alergijsku reakciju na nista. stvarno mi nije jasno. jer prema rezultatima sa spirometrije, trebao bi osjetiti poteskoce ili neznam sta vise.
Usvojeni su novi GINA kriteriji za astmu i oćenito plućnu opstrukciju.
Sad postoje samo 3 kategorije ali kod tebe je moguće da postoji neki spcifičan oblik plućne opstrukcije koju bi bilo poželjno ispitati, inače sve skupa nema logike i stvari djeluju nekorelacijski.
__________________
*Ima dana koji kratko traju*
Dobri is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 17:15   #20
Zaduha; Spirometrija

Poštovani često imam zaduhe ali nevezano uz napor..tj trenutno imam zaduhu u stanju mirovanja( tj osjećak kao da dovoljno nemogu udahnuti) al jučer sam recimo trčao 15 minuta (sa par predaha) i nisam osjetio zaduhu...tako da mi nije jasno...trenutno čitam o tome i imam napad panike( zaduha lagana, trne mi nos i ruke i nekakav osjećaj užasa ...al znam šta je pa me toliko ne pere) ...bio sam kod raznoraznih doktora nisu mi niš našli , raznorazni su mi slušali pluća i ništa..spirometruju nisam pravio al recite mi vi kojii imate iskustva da li to što ja mogu zadržati dah 2 minute nešto znači tj da li to znači da mi je kapacitet pluća dobar jer evo moja supruga nema zaduhe al zrak ne može duže od minute zadržati..Unaprjed zahvaljujem, svaka pomoć je dobro došla!
Mario17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:28.