Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Oprema

Oprema Sve što nam treba (i ne treba, ali želimo :hekla:)

Pogledaj rezultate ankete: Koristite li autosjedalicu za dijete?
Da, uvijek 35 100.00%
Ne 0 0%
Glasovatelji: 35. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2007., 19:38   #61
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Ukoliko postoji zračni jastuk za suvozača, dijete se ni u kojem slučaju ne smije staviti na prednje sjedalo. Silina kojom se zračni jastuk otvara jednostavno može zdrobiti i sjedalicu i dijete.
Kod nekih modela se taj zračni jastuk može isključiti, upravo zbog prijevoza djece na prednjem sjedalu.
eto...
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 10:48   #62
obavezno autosjedalica i tu nema rasprave.
prije kupnje sam prošvrljala cijeli net u potrazi za raznoraznim testovima i ocjenama pojedinih autosjedalica da ne bi slučajno fulali u kupnji. tu mi nisu bitni novci ni koliko košta. da je od suhog zlata moram je kupit.
i tako smo uzeli dvije: jednu u naše auto, drugu za rezervu kad idemo nečijim tuđim autom (najčešće autom moje mame). tako mi je zgodnije, a ne svaki put skidat ovu koja je nama montirana u auto.
a svaki put se zgrozim kad vidim mamu sa malom bebom (ili onom malo većom) kako sjedne u auto bijesne marke i još bijesnijeg iznosa, na prednje sjedalo.
pa pobogu mogu izdvojit hrpu novaca za svog limenog ljubimca a ne mogu platit autosjedalicu. ili je ona preskupa za njih? ili sigurnost njihovog djeteta ima cijenu koju oni ne žele/ne mogu platiti?
meni osobno je to neshvatljivo.
pa ako se ne bojiš za svoj život (jer svaki izlaza na cestu je kockanje) boj se makar za život svog djeteta i nastoj ga maksimalno osigurat kad se već moramo vozit u autu i bit sudionici u prometu.
Loryblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 21:23   #63
Ja sam svoju stariju prvih par mjeseci(bilo me frka) vozila u sjedalici na prednjem sjedalu do mene okrenutu prema natrag, iskljucen zracni jastuk. E onda sam saznala da sam mogla u zatvoru zavrsit jer se djeca do odredjene dobi ni u kom slucaja(pa ni u sjedalici) ne mogu vozit na prednjem sjedalu.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 14:10   #64
Mi smo prije nekoliko mjeseci presli na booster, no od tada su poceli problemi, zivahna curka od 4 godine brzo je savladala vjestinu otkapcanja auto pojasa i skakutanja po kabini. Autosjedalica ima svoj pojas, i prilicno tvrdu kopcu, koju nikada nije uspjela otovriti -- no nazalost ju je prerasla.

Prvi puta kada se izvukla iz bustera, prestravio sam se , ugledao sam je u retrovizoru kako ponosno lezi na polici iza stražnjeg sica. U nekoliko navrata smo morali primjenjivati pedagosku metodu: da bi situaciju vratili pod kontrolu.
Dilbert_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 21:15   #65
ja sam jučer gledala klinca od možda godinu dana kako se vozi stojećki na stražnjem sicu, a ponosna ga majka pridržava. stolac je prazan stajao pored, a otac vozio trke. htjela sam izać na semaforu i reć debilima da mislim da su žešći debili al me dragi spriječio.
btw, mene ova anketa šokira: ko drek sam na cesti i vidim 3put više nevezane nego vezane djece.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 10:13   #66
ja uopće ne vidim vezanu djecu na žalost..
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 10:32   #67
Apsolutno. Djeca sjede u svojim sjedalicama, vezana. Mi također uvijek koristimo pojas. Dapače...jednom zgodom smo se spremali na duži put i ukrcavali gomilu stvari u automobil i starije dijete (koje je samo sjelo u svoju sjedalicu) zaboravili vezati. Čim je suprug pokrenuo automobil, malac je sam rekao da kakvi smo mi to roditelji kad ga nismo vezali!!! :-)

Inače...to da ima nesavjesnih roditelja me ne čudi. Ali sam ostala u šoku kad sam saznala da moji prijatelji...po svemu ostalom savjesni i vrlo osvješteni roditelji...vežu dijete u sjedalici samo kad su na autoputu! Užas! I uopće ne doživljavaju moje i suprugove kritike, objašnjenja pa čak i molbe. Njihovo opravdanje je (pazite sad) da oni ne žele sjedati u automobil živeći u strahu i misleći na najgore.

Počela sam iskreno sumnjati u njihovu inteligenciju.
__________________
neću žvake, oću kusur
proVINCI'jalka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 21:04   #68
Totalno sam pobornik autosjedalice jer je stvarno korisna ali moram priznat da me nesto i muci: u svakom autu koji ima airbag pise da ako se airbag nemoze zakljucat tada dijete mora bit okrenuto licem prema armaturi, a ako se moze zakljucat onda obratno od armature ( licem prema naslonjacu) i ovo drugo mi je i logicno jer ga tada majka ima na oku.. a po nasem zakonu dijete se mora obavezno vozit straga...pa kako pobogu? i tada uopce nije na dohvat majke koja je vozac , a da bi stvar bila jos bolja tako je radila i moja rodjakinja i zaustavila ju je policija i policajac je inzistirao da stavi djete na prednje sjedalo i koga sad poslust?
Ajde vi iskusnjace pomozite
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 22:16   #69
Pa već sam napisala u Hrvatskoj dijete ne može biti na prvom sicu dok nema 12 godina, a onda se vozi isto kao i svaki suvozač.

Neke zemlje imaju zakone po kojima je dozvoljeno voziti dijete do 2 godine na prednjem sicu u posebnim (drugi tip) auto
sjedalicam koje se montiraju tako da je dijete okrenuto obrnuto od smjera vožnje. Nakon što napuni 2 godine mora se kupiti drugi model autosjedalice i dijete se seli na zadnji sic.

Postoje studije sigurnosti prometa koje zastupaju ovu varijantu (uglavnom s druge strane oceana) koje zastupaju ovakav prijevoz vrlo male djece, ali njihove prometnice su uglavnom drugačijeg tipa od naših više kao autoceste ili široke brze ceste, kod nas je taj prijedlog odbijen kod usvajanja prvog Nacionalnog programa sigurnosti na cestama 2001. Koliko ja znam kasnije nije ni predlagan.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 21:38   #70
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Totalno sam pobornik autosjedalice jer je stvarno korisna ali moram priznat da me nesto i muci: u svakom autu koji ima airbag pise da ako se airbag nemoze zakljucat tada dijete mora bit okrenuto licem prema armaturi, a ako se moze zakljucat onda obratno od armature ( licem prema naslonjacu) i ovo drugo mi je i logicno jer ga tada majka ima na oku.. a po nasem zakonu dijete se mora obavezno vozit straga...pa kako pobogu? i tada uopce nije na dohvat majke koja je vozac:confused: , a da bi stvar bila jos bolja tako je radila i moja rodjakinja i zaustavila ju je policija i policajac je inzistirao da stavi djete na prednje sjedalo i koga sad poslust?
Ajde vi iskusnjace pomozite
postoje dodatni retrovizori koji se stave na prednje i zadnje staklo i vidi se beba u AS na zadnjem sicu...
a sad mi pojasni ovo drugo poboldano - ako si u vožnji i dijete plače... kako ćeš mu priskočiti??? mislim, tako i tako ćeš stati u kraj, a onda je svejedno na kojem je sicu dijete...
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 22:20   #71
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
.. a po nasem zakonu dijete se mora obavezno vozit straga...pa kako pobogu? i tada uopce nije na dohvat majke koja je vozac
bebo i ja odlazimo autom u šetnju od njegovog drugog tjedna (jer jedino se autom možemo maknuti iz kuće grrr) on sjedi otraga, ja sprijeda (jedino tako mogu voziti ). Ne vidim ga, ali ga čujem. Gotovo uvijek mirno gleda oko sebe ili nakon šetnje zaspe u sjedalici. Onih dva ili tri puta kad je kenjkao stala bih sa strane dodala dudu i nastavila vožnju. Kad se bebači naviknu na vožnju na taj način nemaju razloga bunit se, zapravo većina beba koje znam vole vožnju u autu.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 09:13   #72
Quote:
magriz kaže: Pogledaj post
postoje dodatni retrovizori koji se stave na prednje i zadnje staklo i vidi se beba u AS na zadnjem sicu...
a sad mi pojasni ovo drugo poboldano - ako si u vožnji i dijete plače... kako ćeš mu priskočiti??? mislim, tako i tako ćeš stati u kraj, a onda je svejedno na kojem je sicu dijete...
nemom boldat bezveze ako ne vidis smisao posta......... naglasila sam da ne kuzim taj nas zakon jer je debilan, a moju sestricnu je policajac opomenuo zbog voznje djeteta otraga i morala ga je stavit na prednje sjedalo...to ne kuzim??? Kako na kraju provodit zakon ....... a ujedno jos uviejk stojim do toga da je bolje imat djete na prednjem sicu ako je majka vozac i ako je sam u autu
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 15:13   #73
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
naglasila sam da ne kuzim taj nas zakon jer je debilan, a moju sestricnu je policajac opomenuo zbog voznje djeteta otraga i morala ga je stavit na prednje sjedalo...to ne kuzim??? Kako na kraju provodit zakon
Taj policajac ne radi dobro svoj posao. U zakonu jasno piše da se djeca ispod 12 godina ni u kom slučaju ne smiju voziti na prednjem sjedalu.

Quote:
Zakon o sigurnosti prometa na cestama, NN 105/04 kaže:

Članak 163.
(1) Vozač i putnici tijekom vožnje u motornom vozilu na sjedalima na kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi, dužni su koristiti pojas na način koji je odredio proizvođač sigurnosnog pojasa.
(2) Vozač osobnog automobila ne smije na prednjem sjedalu prevoziti osobu koja je pod utjecajem alkohola ili droga, dijete mlađe od 12 godina niti na stražnjem sjedalu dijete mlađe od pet godina, osim u slučaju kada na stražnjem sjedalu ima pričvršćenu dječju sjedalicu, u kojoj dijete mora biti vezano.
(3) Novčanom kaznom od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač i druga osoba koja postupi suprotno odredbama ovoga članka.


Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
a ujedno jos uviejk stojim do toga da je bolje imat djete na prednjem sicu ako je majka vozac i ako je sam u autu
Nisi shvatila što te magriz pitala - naime, u vožnji se dijete ne smije vaditi iz autosjedalice, niti je to izvedivo ako istodobno voziš. Prema tome, ako dijete urla k'o da ga kolju, ti lijepo zaustaviš autek sa strane i primiš ga na ruke, nahraniš, ili-što-već. Ako je situacija takva da je potrebna tvoja hitna intervencija (mogu zamisliti neko nedajbože gušenje žnirancem npr.), zaustavljaš se odmah na licu mjesta (osim ako nisi na autocesti, ali tad ionako imaš zaustavni trak) i upališ sva četiri žmigavca. Mislim, tu ti ne bi puno pomoglo da je dijete do tebe, svakako ga moraš izvaditi iz AS, zar ne.... A sad o razlozima zašto je po zakonu dijete otraga:

1. Jer je sigurnije u slučaju sudara - frontalni sudari su opasniji od onih otraga i tada je sigurnije biti na zadnjem sicu. Ako je automobil udaren otraga, on nakon udarca nastavi kretanje naprijed što donekle umanji silu udarca. Također, u slučaju udarca otraga, lagano dijete koje sjedi naprijed leti kroz šajbu, ili ako je propisno vezano u AS udara o konzolu. Koja je tvrđa od naslona prednjeg sica, ako je AS na zadnjem sicu. Capisci?

2. Jer većina automobila naprijed ima zračne jastuke, koji bi sami mogli ubiti bebu u slučaju da se aktiviraju. Bočni jastuci, s druge strane, nisu toliko opasni. Navodno da se i u slučaju da postoji mogućnost "gašenja" jastuka, oni ipak mogu aktivirati jakim udarcom.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 19:38   #74
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Taj policajac ne radi dobro svoj posao. U zakonu jasno piše da se djeca ispod 12 godina ni u kom slučaju ne smiju voziti na prednjem sjedalu. .
pa da ali nije ni prva ni zadnja od koje to cujem
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
2. Jer većina automobila naprijed ima zračne jastuke, koji bi sami mogli ubiti bebu u slučaju da se aktiviraju. Bočni jastuci, s druge strane, nisu toliko opasni. Navodno da se i u slučaju da postoji mogućnost "gašenja" jastuka, oni ipak mogu aktivirati jakim udarcom.
ma sve 5 ali zasto onda svi zakoni u EU dopustaju voznju naprijed u AS s time da mora biti okrenuto licem prema sajbi ako se airbag ne iskljucuje a obratno ako se moze iskljucit.. samo je nas zakon satro najpametniji
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 09:23   #75
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
pa da ali nije ni prva ni zadnja od koje to cujem
Da, već smo se složili oko toga da neki ljudi loše rade svoj posao.

Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
ma sve 5 ali zasto onda svi zakoni u EU dopustaju voznju naprijed u AS s time da mora biti okrenuto licem prema sajbi ako se airbag ne iskljucuje a obratno ako se moze iskljucit.. samo je nas zakon satro najpametniji
Za dijete je sigurnije da se što dulje vozi u smjeru obrnutom od smjera vožnje, a da bi se uopće smjelo voziti u tipu autosjedalice koji omogućava pogled prema prednjoj šoferšajbi, dijete mora biti u stanju samostalno se podizati na noge i stajati uz namještaj plus imati najmanje 9 kg.

Citiram ti odgovor na slično pitanje dan od strane savjetnice za autosjedalice:

Quote:
I u zemljama koje zakonom dozvoljavaju voznju naprijed odreda preporucuju voznju djece mlade od 12 godina na straznjem sjedalu. U tim zemljama nije dozvoljeno voziti djecu u sjedalicama okrenutim suprotno smjeru voznje ukoliko je ukljucen zracni jastuk.

Ukoliko je zracni jastuk iskljucen, i jedno dijete se mora prevoziti na prednjem sjedalu (a zakonom je u toj drzavi to dozvoljeno), onda se preporucuje da se naprijed stavi najstarije dijete i da se sjedalo pomakne prema nazad sto vise.

Takoder se naglasava da se zna dogoditi da se iskljucen zracni jastuk ipak aktivira u slucaju naglog kocenja ili sudara, pa se preporuca ukoliko je ikako moguce ne stavljati dijete u sjedalicu za voznju unatrag na prednje sjedalo.

Za dijete je sigurnije da je straga nego naprijed zato sto i ako dode do udarca odostraga, taj udarac je skoro uvijek mnogostruko slabiji (jer se u principu desava pri nizim brzinama) od onog sprijeda, a koji je i ucestaliji te najvise doprinosi kako ozbiljnim tako i smrtnim ozljedama putnika.
Naš zakon nije jedini koji je takav, isto je i u USA, ne znam zašto misliš da je lošiji, "šatro najpametniji"...? Samo zato što je naš? Ili ti ipak nešto znače i argumenti vezani za sigurnost? (Sama si rekla "sve 5" kad sam ih navela.)

U svakom slučaju, ja bih dijete vozila na zadnjem sicu sve i da ne piše tako u zakonu, jednostavno jer je tako sigurnije. Isto tako, da ZNAM da je za dijete sigurnije da sjedi naprijed, svaki put bih plaćala kaznu i vozila ga naprijed. Ali budući da nije tako....
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 11:39   #76
točno, murija ne radi svoj posao. da radi svoj posao, kažnjavali bi roditelje čija djeca nisu vezana. ma kaj oni znaju ..
dijete na prednje sjedalo-nikad. ja sam napravila grešku, pa sam ga vozila par puta u početku da mi bude na oku, ali auto nije imao airbag na suvozačevom mjestu.
sad je puno lakše u ovoj većoj sjedalici, sad ga vidim cijelo vrijeme vožnje, ne trebam se niti okretati, a na suvozačevom mjestu imam igračke, tak da ak počne s cendranjem, sam mu tutnem omiljenu igračku i on se zabavi.
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 13:14   #77
Ovako, nisam roditelj, ali sam svakako za djecu u sjedalicama. Nije mi bilo jasno kad sam čula od jedne žene za koju sam mislila da je pametna da je vozila svoje dijete koje je tada imalo 3 godine na prednjem sjedalu jer su išli samo do trgovine. Aha, a do trgovine se nesreće ne događaju. I nakon što su joj ljudi prigovorili, toj je ženi to bilo smiješno.
__________________
Nikad ne znaš koliko je kovrčava Sue ozbiljna. Ili neozbiljna.
kovrčava Sue is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 16:22   #78
sto, anketa zatvorena?
a bas sam htjela glasat "ne".













mi nemamo auto
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 22:14   #79
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post

Citiram ti odgovor na slično pitanje dan od strane savjetnice za autosjedalice:
Ova priča sa aktiviranjem AB kod jakog kočenja.... To se nije dešavalo niti na W126 Mercedesima, a posebno ne na autima sa mogućnosšću isključenja suvozačkog AB koji se prodaju zadnjih 7-8 godina. Osim toga, nisam čuo za niti jedan slučaj da bi se isključeni AB aktivirao kod sudara - da se to desilo bile bi toga pune novine - kao u slučaju neuspjelog softverskog deaktiviranja AB u nekim VW modelima (putem servisa) 1998/99 - kada je to mjesecima bila top tema u njemačkoj auto industriji i časopisima koji to prate. Ne tvrdim da nije moguće, ali ako se i dogodilo, to je jedan od milijun sudara, statistički beznačajno.

Mi maloga vozimo u starijem autu na suvozačkom mjestu uz isključen (ključem) AB, cijelo vrijeme dok je auto upaljem svijetli kontrolna žaruljica da je AB isključen. Prirodno mi je dijete od nekoliko mjeseci voziti na način da ga mogu vidjeti u svakom trenutku i da ono može vidjeti mene. Što se tiče sigurnosti u frontalnom sudaru, točno je da su veće šanse za preživljavanje na stražnjim sjedalima, ali sudar kojeg u modernom autu ne preživiš na prednjem sjedalu (posebno dijete koje je manje i manje je ugroženo da bude priklješteno), na tijelo djeluje tolikim silama (recimo da je deceleracija i preko 100g kod 80km/h u deformabilnu barijeru) da je lako moguće da stradaš od same sile, bez da te traumatizira dio vozila.

Osim toga, prednja sjedala imaju tri prednosti:
1) prednji pojasevi su u pravilu, za razliku od zadnjih (samo radi štednje) opremljeni i zatezačem pojasa i ograničenjem sile zatezanja koji utječu i na sile koje djeluju na sjedalicu i posredno na dijete (ne znam da li isključenjem AB isključuješ i zatezač, ali ne isključuješ ograničenje sile, jer radi neovisno od AB)

2) probaj otvoriti prednja i stražnja vrata - primjeti koliko su prednja teža. To iz razloga što se crash testovi (uz iznimku IIHS) provode na način da se testira zaštita samo kod bočnog udara u prednji red sjedala pa su i prednja vrata u pravilu puno teža i s više pjene i željeza

3) pogledaj kolko vozila ima samo troja/dvoja vrata. Zamisli da se dogodi nezgoda i da moraš izvući dijete iz auta. Da li bi ga radije izvlačila sa prednjeg ili zadnjeg sjedala da nemaš zadnji par vrata?
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 08:39   #80
.
Quote:
Za dijete je sigurnije da je straga nego naprijed zato sto i ako dode do udarca odostraga, taj udarac je skoro uvijek mnogostruko slabiji (jer se u principu desava pri nizim brzinama) od onog sprijeda, a koji je i ucestaliji te najvise doprinosi kako ozbiljnim tako i smrtnim ozljedama putnika.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:33.