Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2009., 01:05   #61
mi plačamo iz pričuve, jednostavnije nego da čovjek obilazi 80 stanova,a zgrada je u novogradnji, i svima je odgovaralo
postoji točni izračun koliko će godišnje ostaje novaca,plaćamo čišćenje,struju u stubištu,struju za vanjsku rasvjetu zgrade,za zajednička garažna vrata , liftove,itd
jednostavnije je i puno transparentnije tako raditi jer svakih 6 mjeseci dobije svako tko zatraži na uvid sve račune,stanje računa zgrade gdje se vide transakcije tako da nema mogućnosti muljanja s lovom
imamo garanciju na gradnju+još jedno ličenje stana nakon 2 godine na njihov račun (zbog popucalih zidova pri sleganju)

http://www.poslovniforum.hr/zakoni/z...mu_stanova.asp
evo što zakon o najmu stanova kaže:
Članak 5.

Ugovor o najmu stana sadrži osobito:

1. ugovorne strane,

2. opis stana, odnosno dijela stana koji se daje u najam,

3. visinu najamnine i način plaćanja,

4. vrstu troškova koji se plaćaju u svezi sa stanovanjem i način na koji će se plaćati

prema tome ako staviš oglas iznajmljujem stan 400€+režije tu ulaze sve režije vezane uz taj stan
ja imam na sve u stanu garanciju tako da mi je onda čistih 400€ nakon odbitka poreza
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona

Zadnje uređivanje KILLERDOG : 14.01.2009. at 01:13.
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 08:34   #62
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post

4. vrstu troškova koji se plaćaju u svezi sa stanovanjem i način na koji će se plaćati

prema tome ako staviš oglas iznajmljujem stan 400€+režije tu ulaze sve režije vezane uz taj stan
Pričuva nije trošak vezan sa stanovanjem, nego trošak koji proistječe iz posjedovanja nekretnine. Potpuno istu pričuvu plaćaš bez obzira jel ti stan prazan ili je u njemu 6 podstanara. Podstanar nije stvorio taj trošak, nije i ne može na njega utjecati, pa nije za njega ni odgovoran.

Sve mimo pričuve - struja, liftovi, održavanje - slažem se da plaća podstanar.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 09:28   #63
kako hoćeš
ja znam kako iznajmljujem i ako nekome odgovaraju moji uvjeti ok,ako ne ima i drugih iznajmljivača (mojima odgovara)
f10exx zaboravio si i 18 posto prireza (ako iznajmljuješ u zg )
ide ti 15% od 70% cijene + 18% prireza
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 10:03   #64
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Pričuva nije trošak vezan sa stanovanjem, nego trošak koji proistječe iz posjedovanja nekretnine.


Nama je recimo zgrada skupa sa svim stanarima (sto ukljucuje i naseg bivseg najmodavca) odlucila kako ce renovirati dio krova i fasadu. Obzirom da zgrada nije imala dovoljno love za sve te troskove digli su kredit. Dakle nas podstanare nitko nije pitao podrzavamo li tu ideju ili ne sto je i logicno jer stan nije nas. Uglavnom nama se onda pricuva sa 80 kn popela na 230 kn Iznos od 230 kn mjesecno je isao 3 god. za fasadu iz podstanarskog djepa a ne iz djepa najmodavca (dok nisam vlasnicima rekla ono sto jesam );
Nakon sto smo otisli najmodavcu je ostalo jos toliko za platiti za to kroviste i fasadu. Sad me srce boli kad se sjetim tih novaca za pricuvu jer ono sto platismo i nije tako mali iznos za nesto sto nije "moje" dok novi krov na zgradi u kojoj najmodavac ima stan ostaje njemu u korist i korist njegovog stana
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 10:31   #65
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
kako hoćeš
ja znam kako iznajmljujem i ako nekome odgovaraju moji uvjeti ok,ako ne ima i drugih iznajmljivača (mojima odgovara)
f10exx zaboravio si i 18 posto prireza (ako iznajmljuješ u zg )
ide ti 15% od 70% cijene + 18% prireza
Ma ide mi i vise, jer na kraju mi se taj novac oporezuje po 35%, a ne 15, ali to je moj problem, a ne njegov.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 10:33   #66
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post


Nama je recimo zgrada skupa sa svim stanarima (sto ukljucuje i naseg bivseg najmodavca) odlucila kako ce renovirati dio krova i fasadu. Obzirom da zgrada nije imala dovoljno love za sve te troskove digli su kredit. Dakle nas podstanare nitko nije pitao podrzavamo li tu ideju ili ne sto je i logicno jer stan nije nas. Uglavnom nama se onda pricuva sa 80 kn popela na 230 kn Iznos od 230 kn mjesecno je isao 3 god. za fasadu iz podstanarskog djepa a ne iz djepa najmodavca (dok nisam vlasnicima rekla ono sto jesam );
Nakon sto smo otisli najmodavcu je ostalo jos toliko za platiti za to kroviste i fasadu. Sad me srce boli kad se sjetim tih novaca za pricuvu jer ono sto platismo i nije tako mali iznos za nesto sto nije "moje" dok novi krov na zgradi u kojoj najmodavac ima stan ostaje njemu u korist i korist njegovog stana
Istina. No najmodavac moze takodjer tako tvrditi kako je cijena stanovanja u zgradi sa obnovljenim krovom veca :P
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 10:49   #67
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Istina. No najmodavac moze takodjer tako tvrditi kako je cijena stanovanja u zgradi sa obnovljenim krovom veca :P
Tu cijenu može jedino tražiti onaj koji je poboljšicu isfinancirao od onoga koji ju uživa. Dakle podstanar može od tebe tražiti da mu isplatiš razliku u povećanoj cijeni tvoje nekretnine na račun popravljenog krova koji je podstanar financirao kroz pričuvu.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 14:26   #68
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Istina. No najmodavac moze takodjer tako tvrditi kako je cijena stanovanja u zgradi sa obnovljenim krovom veca :P
Eh sad
Isto tako najmoprimac moze tvrditi kako je bas on mrak podstanar i kako koristi pazi mazi i licka stan bolje nego mozda i sam vlasnik pa iz tog razloga bi najmodavac mogao nenaplatiti pricuvu ili spustiti najam
A krov ili ruzna fasada nemaju veze sa stanom odnosno podstanarom i realno podstanara moze boliti djon kako to izgleda iz vana . Najmodavac ce zahvaljujuci toj fasadi i izmjenjenom krovu danas-sutra dobiti vecu cijenu stana kad ga bude prodavao, dakle opet je na dobtku (ne daj boze da je na gubitku )
i.......da sam najmodavac propala bih od srama naplacujuci podstanaru pricuvu jer stvarno pricuva veze nema sa podstanarom ili najmom al eto kao i svugdje ima "lufta" na neciju stetu ili korist.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 15:47   #69
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Svakim plaćenim računom pričuve ti podstanar postaje sve više suvlasnik. Prodaješ mu stan na rate...
Halo?!

Održavanje nije vlasnički udjel.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 18:20   #70
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Halo?!

Održavanje nije vlasnički udjel.
Tell that to the judge. Vršenje obveza vlasnika ti daje i prava vlasnika.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 22:06   #71
volio bih vidjeti sud koji bi ovo presudio
znači ako ja počnem uzimati susjedu uplatnice za pričuvu (na kojima ne piše ime i prezime uplatitelja,tako da opet mogu tvrditi da sam ja plaćao) i kroz par godina postati suvlasnik njegovog stana
nosi te, ha?

ajde bar sam se nasmijao na ove ideje
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 08:07   #72
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
volio bih vidjeti sud koji bi ovo presudio
znači ako ja počnem uzimati susjedu uplatnice za pričuvu (na kojima ne piše ime i prezime uplatitelja,tako da opet mogu tvrditi da sam ja plaćao) i kroz par godina postati suvlasnik njegovog stana
nosi te, ha?

ajde bar sam se nasmijao na ove ideje
Pa morao bi placati jaaaako dugo da postanes pravni suvlasnik. Min pricuva je definirana kao 0,54% vrijednosti nekretnine godisnje, pa bi dakle trebalo maltene 100 godina za dosegnuti 5% kad si pravi suvlasnik.

Ali ako imas odreske od uplatnice ili si ih ukrao platitelju (WTF?) ili si sam platio. Ako plaćaš internetom još je lakše dokazati. A to je onda opravdan dug koji imaš pravo naplatiti od vlasnika nekretnine, jer si platio njegov, njegov i samo njegov račun. Plomba na nekretninu i ajmo...

Šta bi sudac trebao reći, da platili ste umjesto drugoga al ste bili blesavi tko vam je kriv?

Hipotetski susjed kojem krades uplatnice i namjerno placas umjesto njega bio bio idiot da ne primijeti da mu ne dolazi obaveza koju ima, i u roku par mjeseci to riješi s predstavnikom/upraviteljem.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 09:59   #73
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Pa morao bi placati jaaaako dugo da postanes pravni suvlasnik. Min pricuva je definirana kao 0,54% vrijednosti nekretnine godisnje, pa bi dakle trebalo maltene 100 godina za dosegnuti 5% kad si pravi suvlasnik.
......
Šta bi sudac trebao reći, da platili ste umjesto drugoga al ste bili blesavi tko vam je kriv?
Pa da.

1. Plaćanje pričuve NIJE kupovanje suvlasničkog udjela. Nikad ni ne može biti.

2. Ja sam svojim podstanarom imam dogovoreno da on uplaćuje pričuvu, a to se kompenzira na stanarini. I opet on ima odreske uplatnica i potvrde plaćanja, a novac je zapravo moj. Po tvojem bi on mogao potraživati to tvoje fantomsko suvlasništvo. Jea, rajt...

Dok se ne oglasi i neko kvalificiraniji od tebe, smatram te najobičnijim trolom.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 10:46   #74
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Pa da.

1. Plaćanje pričuve NIJE kupovanje suvlasničkog udjela. Nikad ni ne može biti.

2. Ja sam svojim podstanarom imam dogovoreno da on uplaćuje pričuvu, a to se kompenzira na stanarini. I opet on ima odreske uplatnica i potvrde plaćanja, a novac je zapravo moj. Po tvojem bi on mogao potraživati to tvoje fantomsko suvlasništvo. Jea, rajt...

Dok se ne oglasi i neko kvalificiraniji od tebe, smatram te najobičnijim trolom.
Dakle ako ste i cisti sto se tice novaca i tko je kome duzan, tjeras podstanara da se bavi tvojom papirologijom. Da trosi svoje vrijeme, nosa tvoje racune okolo i placa naknade posti...da ti bude tajnica. Jeste mozda i tu uslugu definirali kolko kosta, jel mu i za to umanjujes stanarinu?

Ko sto meni dolaze talentirani suvlasnici i turaju mi kes u ruke da nek mu ja platim dug upravitelju. Plati si ga sam. Znas di je posta.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 11:03   #75
plačanje pričuve stana,brrrrr

...podstanari smo i naš gazda zahtjeva da plačamo račun koji uopće mi ne trošimo i koji je podosta velik,300kn iponekad največi od svih režija,dali smo polog,plaćamo sve redovito al me zanima gdje mogu nači sve podatke o tome i pokazati mu...inače je cjepidlaka velika...dobro da ga vidim jednom mjesečno...
laura1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 11:18   #76
Quote:
laura1711 kaže: Pogledaj post
...podstanari smo i naš gazda zahtjeva da plačamo račun koji uopće mi ne trošimo i koji je podosta velik,300kn iponekad največi od svih režija,dali smo polog,plaćamo sve redovito al me zanima gdje mogu nači sve podatke o tome i pokazati mu...inače je cjepidlaka velika...dobro da ga vidim jednom mjesečno...
O kojem se računu radi?
adelaide is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 11:21   #77
Npr. o pričuvi? S obzirom da je i naslov posta Plaćanje pričuve?!
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 11:27   #78
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Npr. o pričuvi? S obzirom da je i naslov posta Plaćanje pričuve?!
Ovako svim podstanarima sto se tice pricuve,niste duzni placati!!!!Pricuvu su duzni placati vlasnici jer su oni u posjedu nekretnine a ne vi.Ja sada odmah pitam na pocetku prije nego uzmem stan,sto sve ulazi u rezije,ako kaze pricuva-e onda odmah im das do znanja da pricuvu ne placas ti iz tog i tog razloga ako im odgovara dobro ako ne adio.
Vjerujte mi, meni je ovo vec 4 stan,svasta sam prosla sa svojim gazdama,oni bi htjeli uvaliti sve sto je moguce i prave se ludi,cast izuzecima,kojih je jako malo.
adelaide is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 11:39   #79
mislim da je to stvar dogovora, tko će ju fizički plaćati
večina najmodavaca tako i tako računaju s nekim netto iznosom najma, čistim novcem koji će prihodovati, pa će tako i tako sve režije prevaliti na najmoprimca
tako da je svejedno tko će fizički tu uplatnicu platit jer će na kraju ipak biti trošak najmoprimca
dal' će se podstanar iskeširat na bankovnom šalteru ili kroz najmaninu meni izgleda poprilično svejedno
tjeranje maka na konca mi se u ovom slučaju čini besavo
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 11:49   #80
Polly
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:56.