Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2008., 21:40   #41
FM 1-112
F-8
c. Air Combat Philosophy. Army aviation's role in air combat is those defensive and limited offensive actions taken by Army helicopters against airborne rotary and fixed-wing threat aircraft. Limited offensive actions are emphasized because of the potential for offensive actions to detract from the overall support of ground forces. Limited offensive actions are also emphasized because of the questionable success of extensive helicopter air combat operations in a terrain flight environment and the current limited capabilities of friendly attack aircraft in the air-to-air role.


Googlaj FM 1-112 Attack Helicopter Operations, Appendix F - Air Combat. Tamo je više manje sve objašnjeno.

Što se tiče Firebirdsa, ispričaj me dok odem do WC-a.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 22:09   #42
ma ko je reko da ce mu rakete zrak zrak bit primarno oruzje
al zakaj za samoobranu nebi nosil dvije rakete
pa bilo to protiv aviona il drugog helikoptera
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 05:12   #43
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Meni fakat nije jasno da nabavljaju maksimalno beskorisne avione presretace dok zapostavljaju daleko korisnije helikoptere topovnjace.
Valjda je presudan show-off faktor koji je simpa ljudima koji upravljaju lovom?
Ova rasprava je pocela nakon ovog posta. Beskorisni avioni presretaci, daleko korisnije topovnjace. Cinjenica je da Hrvatskoj je avion-lovac puno korisniji, i biti ce puno korisniji u eventualnom ratu od nekakve topovnjace. Transportni helikopteri eventualno mogu biti korisniji jer ih mozemo koristiti za civilne svrhe, ali tu vec imamo solidne kapacitete.

Dakle, price da su borbeni helikopteri bolja opcija su price za malu djecu, jer bez borbenih zrakoplova mi ne mozemo cuvati te helikoptere. To bi bilo kao pucanje na glinene golubove, bilo tko s lovcima bi srusio nebranjene topovnjace s neba.

Ofkors, oboje bi bilo idealno, ali bolje da pocnemo skromnije. Nabavimo dobra rjesenja u manjem broju sustava (onim esencijalnim), pa onda kasnije u skladu s povecanjem budzeta i mogucnosti dodajemo sustave po potrebi.
Saber is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 08:37   #44
Quote:
Saber kaže: Pogledaj post
Ova rasprava je pocela nakon ovog posta. Beskorisni avioni presretaci, daleko korisnije topovnjace. Cinjenica je da Hrvatskoj je avion-lovac puno korisniji, i biti ce puno korisniji u eventualnom ratu od nekakve topovnjace. Transportni helikopteri eventualno mogu biti korisniji jer ih mozemo koristiti za civilne svrhe, ali tu vec imamo solidne kapacitete.

Dakle, price da su borbeni helikopteri bolja opcija su price za malu djecu, jer bez borbenih zrakoplova mi ne mozemo cuvati te helikoptere. To bi bilo kao pucanje na glinene golubove, bilo tko s lovcima bi srusio nebranjene topovnjace s neba.

Ofkors, oboje bi bilo idealno, ali bolje da pocnemo skromnije. Nabavimo dobra rjesenja u manjem broju sustava (onim esencijalnim), pa onda kasnije u skladu s povecanjem budzeta i mogucnosti dodajemo sustave po potrebi.
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 13:35   #45
Bilo bi idealno kada bi bilo para za lovce, topovnjače, mornaričke helikoptere, itd. Realno za hrvatsku bi najbolji izbor bili EC-145 ili 155, za nuždu se mogu i naoružati
StormShadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 22:04   #46
Ruski jurišni helikopteri-postoji interes u HRZ-u?

Ovi jurišni helikopteri koji su dobro poslužili tijekom Rata za nezavisnost(pritom mislim na MI-24)mogu odlično poslužiti i za mirnodopske svrhe(nadgledanje morske granice,intervencije na kontinentu,brzi i kombinirani zadaci),tako da je neobično zašto nismo pokazali interes za kupovinu/prebijanje duga za dva odlična napadna leteća stroj;KA-52 i MI-28.

Obje letjelice mogu biti odličan i isplativ dio zračnih snaga.Zanima me što razmišlja stručni tim forum.hr-a o ovom pitanju?
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 22:09   #47
trebalo je nastavit sa Mi24 pa isto napravit modernizaciju
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 22:11   #48
Pošto smo ukinuli borbenu komponentu, mislim da tu nije potreban odgovor. Slažem se s Jozom da je trebalo modernizirati postojće Mi-24.
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 22:32   #49
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Pošto smo ukinuli borbenu komponentu, mislim da tu nije potreban odgovor. Slažem se s Jozom da je trebalo modernizirati postojće Mi-24.
mi-24 je odličan jurišni helihopter ali,valjda naše ministarstvo obrane misli pošto smo u nato-u ne trebaju nam više,pa onda nam valjda ni vojska ne treba više
__________________
the clairvoyant
alenkr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 22:42   #50
Postoji interes-ali nikoga nije briga.
Razvoj HRZ kao važnog segmenta OS se zaustavio na godini 1999. Do tada je to sličilo na ozbiljnu granu koja je imala svoj planski dinamički razvoj.
Sredstva nabavljena u ratu (avioni i borbeni helikopteri trebali su proći remonte i ozbiljnu modernizaciju jer je to bilo optimalno u odnosu na tadašnji BDP i državni i vojni proračun - sve sukladno ekonomskoj snazi zemlje).
Do tada su poduzete važne aktivnosti u školovanju pilota, nabavci suvremenih školskih eskadrila (PC 9,20 kom. i Bell 206B,10 komada) a kupljeni su i radari FPS 117 ,5 kom. i Inhance Pelegrine Falcon I,4 kom.
Za razdoblje od 2000-2010 trebalo je provesti remonte transportnih helikoptera M-8 MTV1 i remont i modernizaciju MIG 21 Bis i Mi 24.
Sve to nije odrađeno il ije odrađeno minimum minimuma u čistoj improvizaciji uz omalovažavanje elementarnih potreba HRZ i Hv u cjelini. Borbeni helikopteri su u Željkinom ministrovanju trebali biti remontirani u Poljskoj a nisu jer je jeftinije to ne napraviti, Migovi su odrađeni kako jesu -polovično u broju i minimalno u modernizaciji 2003. a Mi -8 su odrađeni u Ukrajini tek 2005.
Sve u svemu rezultat ovakvih rješenja i odnosa je da mi danas nemamo borbeno zrakoplovstvo jer ova grana ne trpi nikakve improvizacije i polovične egzibicije. Isto je i sa HRM koja je htjela prilikom nabavke Mi -171š izlobirati nabavku 3 helikoptera KA -28 ali su im se samo nasmijali planeri razvoja hrvatke oruzane sile.
Bezglavnici ,smušenjaci i jaluški diletanti (mislim na političke garniture zadnjih 10 godina) jednostavno nisu u stanju napraviti ništa dobrog u opremanju HV.
Dobro je počeo programom BOV ali i tu su krenule improvizaciej koje će se brzo pokazati lošim rješenjem.
Kako borbene heliće nema nitko u "regionu" nema potrebe da ih ima i Hrvatska. Klimnu glavom smušenjaci a i jeftinija je to varijanta. Isto je i s avionima.
A državotvorna misao u Hrvata nije na razini država koje imaju državnu administraciju zadnjih 150 godina i to ti je rezultat. A niti Izrael nismo, iako su nas u vojnom smislu jedno kratko vrijeme doživljavali tako.
Potrebe su velike za borbenim helikopterima ali je pameti malo,osobito nije formacijski raspoređena na mjestima di se odlučuje. Za plaće ,činove,odore i poziranje uz političare ima i bit će uvijek.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 11:21   #51
Meni se više sviđa da imamo borbene helikoptere nego da ulažemo u avione mislim na migove koji su odavno za otpis a za nabavku novih aviona nikad nečemo imati dovoljno love jer kad vlada štedi na spajalicama i na vodi onda si možete samo zamisliti u kakvom smo kurcu kad im takve ideje padaju na pamet
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 15:06   #52
Što mislite, dal bi se tih 9 milova koje imamo dalo složit i modernizirat?
Tsar Boz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 15:12   #53
Ni slučajno. Mislim da je jedan spremljen u hangar, za potrebe muzeja (d verzija, sa starijim pt raketama) dok su ostali ostavljeni vani da trunu, i već 2004/5 bili su u raspadu.
Kupiti polovne mi24 i modernizirati nije ni problem, ni skupo. Problem je državna politika nježnog prijateljstva u regionu, poglavito sa državom gdje je najjača stranka stranka vikend-četnika, i gdje je čak i najveća proeuropska cvjećka koju su zatukli snajperom oduvijek sanjala i lajala o srpskim zemljama na području "bivše" sr hrvatske.
jedan2345678910 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 20:08   #54
Mislim da bih zaplakao od sreće da vidim KA-52 u hrvatskim bojama... ili Leopard... ili Patriu sa onim topom sa Pandura (sa originalne teme)... ili... Ali kako nisam plakao 20 godina, mislim da niti neću tako skoro.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 07:20   #55
Ako je prosiječna cijena MI-8 nekih 12 mil.eura,a zrakoplova ,recimo Grippena između 40-60 mil.$,mislim da je uočljiva razlika.
Ne bih želio biti previše stručan i pametan da gospodi iz Uprave za obrambenu politiku MORH-a solim znanje,ali zar nije mudrije imati za početak desetak ovakvih supermobilnih letjelica koji bi poslužili kao izvrsna pologa obrambenom sustavu.

Ne postoji kutak gdje ovi vrtoleti ne uspijeli zaštiti granice RH.

Ne razumijem strategiju MORH-a,ali još nisam naišao na podatak da se bar razmišlja u smjeru potrebe ili nabavke jednog od ova dva stroja.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 09:28   #56
I to što kažeš. Država nam je malena, mogli bi s 30 MI24 nadgledad naše nebo, a onda kad izađemo iz krize, kad se skupe pare, kupit nove avione. Tj. trebalo bi kupit one mig 21 bison, pa da traju negdje 10 godina i onda na nove preć.
Tsar Boz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 11:23   #57
Quote:
Tsar Boz kaže: Pogledaj post
I to što kažeš. Država nam je malena, mogli bi s 30 MI24 nadgledad naše nebo, a onda kad izađemo iz krize, kad se skupe pare, kupit nove avione. Tj. trebalo bi kupit one mig 21 bison, pa da traju negdje 10 godina i onda na nove preć.
Ako bi nas NATO zajebavao zbog ruskih helikoptera mogli bi uzeti tiger eurocopter koji je 30mil$
AH-1Z viper 30mil$
Samo ne kužim cijenu novog AH-64 Apache 18mil$ sa nadogradnjom 25mil$
Mislim egipat je na rasprodaji kupio 12kom i to D verziju
A black hawk se prodaje več od 20mil$
zanimljiva je verzija CSAR (combat search and rescue) za skupljanje naših pilota kad se negdje sruše sa preostalim migovima
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 11:52   #58
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
..... Inhance Pelegrine Falcon I,4 kom....
Ovo je možda bolje ne spominjati, pušiona ko kuća, bar je infrastruktura napravljena....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 12:58   #59
Dobro bi nam dosao koji Ka-60 Kasatka za HRZ i buduce korvete, Mi-17 je malo prevelik za SAR operacije. Mi-171Sh je valjda ok za pruzanje borbene potpore, za protuoklopnu borbu nema boljeg i jeftinijeg do Ka-52 ili Mi-28. Zapadni helici kostaju kao borbeni avioni
DeusSexMachina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 14:17   #60
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Ako bi nas NATO zajebavao zbog ruskih helikoptera mogli bi uzeti tiger eurocopter koji je 30mil$
AH-1Z viper 30mil$

Samo ne kužim cijenu novog AH-64 Apache 18mil$ sa nadogradnjom 25mil$
Mislim egipat je na rasprodaji kupio 12kom i to D verziju
A black hawk se prodaje več od 20mil$
zanimljiva je verzija CSAR (combat search and rescue) za skupljanje naših pilota kad se negdje sruše sa preostalim migovima
NATO će na uvijek zajebavat ako ne kupimo ono što oni žele i što imaju viška na lageru. Kako im ne smetaju Mi-171? I traže ih za misije s posadama..
A konfiguracija terena nam je uglavnom idealna za heli-je, brdovito...
Osobno sam vidio u DR da je jedan nalet para Mi-24 ostvario bolje rezultate nego cjelodnevno lupanje topništvom.
Ali s heli-jima ne možeš raditi air-policing, pa tao ubiti dvije muhe jednim udarcem, ne možeš s borbenim helikopterom u požare, spašavanje bolesnika s otoka. Stoga je razmišljanje naših glava: borbeni helikopteri nam u ovom trenutku mog raditi samo vježbe, transportni sve i svašta, avioni bar air-policing...samo mi nije jasno kako obrazlažu transportne avione, osim za misije vani.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:32.