Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2022., 14:24   #1
Gospodarstvo Hrvatske (II)

Stara tema je prešla tehnički limit od 10 000 postova, tako da otvaramo novu.

Prethodnu temu možete pronaći na: Gospodarstvo Hrvatske.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2022., 20:27   #2
jel ima netko neka saznanja o učincima uvođenja 5 g mreže u tajgera, ili opet moram ja nešto napisati, a i sami znate kako to završava..
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2022., 17:13   #3
Na kakve ucinke mislis?

Kartu pokrivenosti?
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2022., 14:08   #4
da se ne pravimo da nam to nije važno, ali........

njemački izvoz je pao u listopadu u odnosu na prošli mjesec za 0,6 %

da se ne pravimo da nam ovo nije još važnije, ali ......

njemački uvoz je ukupno pao u listopadu u odnosu na prošli mjesec 3,7 %, a samo kod država iz eu, za 3 %

naturlich, u odnosu na 2021 je porastao za dvocifrene brojke, bespotrebno navoditi uz inflaciju
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.12.2022., 14:21   #5
Tema je gospodarstvo Hrvatske, a ti si dosad pisao o 5G mreži (i to post koji nema veze s vezom i nikad nisi ni dovršio poantu) i o njemačkom uvozu/izvozu. Molim te da kreneš sa smislenim postovima i ako spominješ DE gospodarstvo, bar ga direktno usporedi s HR, a ne pisati stvari tipa: "da se ne pravimo da nam to nije važno, ali........"
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2022., 15:01   #6
pa naravno da nisam dovršio poantu, jer očekujem da od silnih znalaca netko napiše nešto i odgovori na pitanje o pogodnostima uvođenja 5g mreže u tajgeru, osim kažnjivih sa 800 € skidanja filmova i glazbe preko torent servisa u eu..

kao što sam i pretpostavljao, nitko ništa, samo čekaju da netko nešto napiše, da bi mogli kontrirati napisanom, teme o raspravi, nula bodova, pogledaj malo naslove tema na gospodarstvu i najveće posjećenosti ? plaća.... 1 milju, lidl.... 1 milju, subvencije kredita....1.7 milja, bahati konzum 1,2 milje

kad sam napisao to, bilo je 139 pregleda, onda je mali od maradone napisao odgovor, pa je do sada 384 pregleda, a ja samo čekam.

što ti to govori ?

napravi presjek onih koji odgovaraju, njih 15 i to je to, preveć sam napisal.

apropo njemačkog uvoza -izvoza, sve što se događa vani po podacima se preslikava sa zakašnjenjem od dva - tri mjeseca u tajgeru, oš - neš

najvažnije samohvaleće odluke u tajgeru, mi smo, mi ćemo, mi bumo.....je već isfurano vani minimum sedam dana

a "da se ne pravimo da nam to nije važno, ali........" je točno to što piše, njemačka je prvi izvozni partner za tajgera, s kojim se italija natječe, i to je jako važan podatak, jer ako pada uvoz u njemačku, onda će pasti i izvoz tajgera, da ga jebeš
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2022., 15:52   #7
Da ,to bi trebao znati svatko tko imalo prati gospodasrku temu.
Pretpostavljam da je sa 5 G neka slična priča,iako ne baš toliko utjecajna.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2022., 16:23   #8
@zacky jasno je meni koja je poveznica, ali od diabolice očekujem da piše postove koji imaju smisla, jer znamo da ih zna pisati. Znači molim te odmah prijeđi na poantu. Ne razumijem koja je uloga do pola ostavljenog posta, što bi sada forumaši trebali ispod moliti za informacije o utjecaju 5g na HR gospodarstvo? Naravno, opet nije ništa napisao o tome kada je vidio da se nitko nije upecao, pa je krenuo na drugu temu nekoliko dana kasnije.

Znam zašto ovo pišem i zašto sam to rekao. Ekipa je u svadljivom stanju i jedva čekaju naskočiti na neki post, a diabolica isto zna za to pa voli ostaviti postove gdje će se netko nakačiti. Ovo je borba koja traje jako dugo i pokušavamo forum napraviti malo korisnijim i mirnijim mjestom. Neki ljudi su dobili parcijale, pa će sada valjda napokon biti više mira.

@diabolice, isto tako razmisli da možda ovakvi postovi ipak ne interesiraju javnost, pa isto tako nitko ništa ne odgovara. Ne vide smisla u odgovaranju na post i na nagađanje šta je tko mislio ostavivši pola posta. Zato te molim da pišeš postove koji su informativni i sadržajni, jer ovo je ništa drugo nego spamanje. Btw. normalno da tema ima tek par stotina pogleda kada je tek otvorena, ne razumijem kako to možeš uspoređivati s onim temama? Uspoređuj koliko ima prva tema koja je bila otvorena do nedavno.

Imamo novu temu i idemo je probati napraviti boljom od stare.

I dajte ljudi, naučite se da ne odgovarate na mod upozorenja, počet ću kažnjavati za to. Ako vam se nešto ne sviđa javite se u PM ili ostavite pritužbu na za to prikladnom forumu. Hvala.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2022., 18:42   #9
no replay please:

Quote:
Violinist je svirao 45 minuta u njujorškoj podzemnoj željeznici. Nekoliko ljudi se zaustavilo, par je zapljeskalo, a violinist je skupio oko 30 dolara napojnica.
Nitko to nije znao, ali violinist je bio Joshua Bell, jedan od najboljih glazbenika na svijetu. U toj je podzemnoj željeznici Joshua odsvirao jedno od najsloženijih djela ikad napisanih s violinom vrijednom 3,5 milijuna dolara.
Dva dana prije nego što je svirao u metrou, Joshua Bell rasprodao je bostonsko kazalište, a sjedala su u prosjeku koštala oko 100 dolara.
Eksperiment je dokazao da izvanredno u običnom okruženju ne blista te da je tako često zanemareno i podcijenjeno.
Posvuda ima briljantno talentiranih ljudi koji ne dobivaju priznanje i nagradu koju zaslužuju. Ali jednom kada se naoružaju vrijednošću i samopouzdanjem i uklone se iz okoline koja im ne služi, napreduju i rastu.
Instinkt vam nešto govori. Poslušajte ga ako vam nije dovoljno reći gdje se nalazite!
Idi tamo gdje te cijene i poštuju.
Znajte svoju vrijednost.
izvoz u america

__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2022., 20:27   #10
pa da ponovimo zadaću prije nego počnu tekme, koje ne gledam, al ajde da sam u trendu, pa da mogu pohvaliti ove iz samsunga da igraju dobar nogomet

u tajgeru u studenom u odnosu na listopad samo su tri grupe proizvoda imale rast iznosa računa, i to su ajde i ti (it) sa 4,59% na 359 mil kn mjesečnih prihoda u zemlji sa instaliranim 5g, nisu se baš isprsili al ajde, zatim Q - Djelat. zdrav. zaštite i socijalne skrbi sa 1,33 %, te 45 - Trg. na vel. i malo mot. voz.; popr. mot.voz. sa 5,97 %


sve ostale grupe proizvoda iz tablice od porezne su u minusu, ne želim navoditi perjanice hrvatskog prihoda iz srpnja i kolovoza jer su u takvom minusu da je bolje da kad se vrate iz katara nađu nove prihode kako bi nadoknadili potrošeno ( neće im biti dovoljno ovih par stranih turista koji se guštaju po restoranima na friško ulovljenim kokicama iz uzgoja)

ovo dolje je tablica samo sa onim grupama koje imaju mjesečni promet iznad 1 miljardu kunića ili ( 133 mil €)

__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2022., 21:01   #11
Naravno da će djelatnosti koje su povezane s turizmom (a što djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluge hrane je) imati manje iznose računa u Studenom nego u Listopadu. Zna se da smo što se toga tiče izrazito sezonalni i da nam glavnina prihoda dolazi u ljetnim mjesecima, a nakon ljeta samo opada sve dok ne dođe ljepše vrijeme.

Zato kada se gledaju podaci koji su povezani s turizmom nije fer gledati MoM podatke, nego YoY i uspoređivati ovaj Studeni s prošlim i ovaj Listopad s prošlim, a tu nam brojke dobrano idu u korist. Na tvoj način bi isto dobio da si gledao usporedbu 5. i 6. mjeseca, samo bi dobio rast prihoda od 80% u 6. mjesecu u usporedbi s 5., ali nema smisla tako promatrati podatke koji se odnose na turizam..

Iznos računa:
10.2021. - 1.675.476.221,41 HRK
10.2022. - 2.276.480.239,05 HRK

Povećanje od cca 35.8%.

Iznos računa:
11.2021. - 1.029.386.126,18 HRK
11.2022. - 1.444.361.551,35 HRK

Povećanje od cca 40.3%

Meni je ovo solidan pokazatelj da je vansezonski turizam ipak napredovao ove godine, a da ti povećani iznosi računa nisu samo zbog inflacije, pošto je iznos računa rastao dosta više od stope iste.

Za ljude koje zanima više, podatke možete naći ovdje:
https://www.porezna-uprava.hr/Strani...9&List=Vijesti
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2022., 21:30   #12
nitko ne gleda y/y podatke jer su to vremena koja su neusporediva, to se već vidjelo prošle godine kad su svi pisali o enormnom rastu, a u stvari inflacija je bila ta koja je furala tzv napredak. općenito hr statistika je bez veze, jer, kasni, nema količinskih podataka, razumljivo, i bazira se na dobroj volji izvještavaoca, ne o istraživanju zainteresiranih strana, al dobro s tim živimo svagdje uz svijetu, osim kad je inflacija

apropo podataka o baš toj grupi, onda nije fer veličati te zasluge samo u ta dva mjeseca koja su kao relevantna, jer sorry godina ima 12 mjeseci, osim ako nekome odgovara baš to vrijeme.

ista stvar je sa primanjima, koja se ovdje veličaju samo kroz prizmu rasta it, a zanemaruje se kompletno hrvatsko gospodarstvo, bez koje ti it radnici ne bi imali kaj jesti doma
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2022., 23:36   #13
Svi gledaju YoY podatke, jer jedino to ima smisla kod turizma Ok, ti ne gledaš..

Ako se zna koliko iznosi inflacija YoY, imaš podatke o iznosu računa YoY, lako je zaključiti je li iznos rastao samo zbog povećane inflacije, je li se dogodio realni pad kada se ukalkulira inflacija, ili je na kraju bio i neki rast kada se inflacija uzme u obzir. Sve to je lako izračunljivo, a ovdje i vidljivo da je rast velik, a da nije samo zbog inflacije.

Ako ti misliš da sezonalne djelatnosti ima smisla uspoređivati MoM, pa onda prešutiti kada se dogodi rast od 80% s 5. na 6. mjesec, a dolaziti likovati s podacima kada se dogodi pad sa 10. na 11. mjesec, slobodno, ali onda se nemoj čuditi ako ti netko ukaže da nema smisla tako uspoređivati brojke.

Godina ima 12. mjeseci, tako je, neki mjeseci su jači, neki slabiji, i to je normalno. Nitko ne gleda 2 najjača mjeseca i ne veliča podatke, nego ti je cilj da ti svake godine određeni mjesec bude jači od istog mjeseca prošle godine uzevši u obzir stopu inflacije. Ne možeš očekivati da ti MoM podaci stalno rastu, jer iznos računa kod turizma sigurno neće biti veći u 12. mjesecu nego što je u 8.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2022., 00:11   #14
Eto pošto sam bolestan i ležim u krevetu bilo mi je malo dosadno pa sam odlučio napraviti malo kompletniju analizu

Podaci su preuzeti sa linka od gore, a inflacija s: https://podaci.dzs.hr/

Prvo sam uzeo sve dostupne podatke za 2022., 2021., i 2019. koja je zadnja godina prije korone pa možemo usporediti koliki smo rast ili pad ove godine ostvarili u usporedbi sa 2021. i sa rekordnom 2019.

Iznos računa po mjesecima za prvih 11. mjeseci, i ukupan iznos za prvih 11. mjeseci:



Zatim sam izračunao postotak rasta 2022. godine u usporedbi s 2021. i s rekordnom 2019.:



Zatim sam pronašao podatke o YoY inflaciji na DZS te izračunao inflaciju YoY 2022. u usporedbi sa 2021. i totalnu YoY inflaciju od 2019. do 2022.:



Zatim sam uzeo mjesečne poraste u postotcima i od njih oduzeo iznose ukupne inflacije kako bi dobio realni rast:


*napomena: realan rast za studeni još nije moguće izračunati jer podaci za YoY inflaciju za studeni još nisu stigli, ali inflacija bi morala biti ooooogromna da bi porušila realni rast, a to neće biti.

Ono što se može vidjeti je da je 2022. drastično bolja od 2021. uzevši u obzir i inflaciju. Pogotovo prvih 5-6 mjeseci, ali to nije čudno zato što je 2021. još bila korona i putovanja su bila ograničena u tim mjesecima

Također se može vidjeti da je 2022. drastično bolja i od 2019. uzevši u obzir totalnu inflaciju od 2019. do 2022.

Da nam izračun YoY i usporedba podataka ovaj mjesec sa prošlim mjesecom od neke godine ima smisla možemo vidjeti i kada usporedimo totalne brojeve po godinama za prvih 11 mjeseci:

2022. uključujući sa Studenim ima 52.44% veći promet nego 2021.
2022. uključujući sa Studenim ima 37.88% veći promet nego 2019.

Ostavljam tebi da izračunaš ukupnu stopu inflacije za 2022. i vidiš koliki je realni rast kompletne 2022. naspram 2021., a isto tako da izračunaš ukupnu stopu inflacije od 2019. do 2022. i vidiš koliki je realni rast naspram 2019. Hint: ukupni porast iznosa računa je viši od inflacije i u 2022. godini smo ostvarili realan rast u odnosu na 2021., a i 2019., unatoč visokoj inflaciji.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2022., 08:50   #15
pohvaljen za analizu

usporedba sa 2019 je neizvediva ( zapravo ne znam na koje gupe proizvoda si se referirao u analizi) jer je uvedena fiskalizacija prodaje putem samoposlužnih uređaja od 1. siječnja 2021. godine, što znači da svaki automat za prodaju mora registrirati fiskalnu prodaju preko porezne, a toga nije bilo u 2019 i 2020

nitko ne spori rast prihoda zadnjih godina, u mom postu sam se referirao na ukupan prihod u studenom u odnosu na listopad, gdje je došlo do pada, što znači da su potrošači posustali u kupnji iz raznih razloga, a što je vidljiv trend u potrošačkom društvu zapadnih zemalja

taj pad bi napokon mogao značiti da je došlo do vrha inflacije, te da bi inflacija napokon mogla krenuti silaznom putanjom, jer bi poduzetnici kao odgovor na smanjenu kupnju, mogli početi spuštati cijene, što je isto vidljiv trend na zapadu

apropos povećanja računa i prihoda u turizmu, još uvijek u ukupnom broju dolazaka i noćenja nije dostignut broj iz 2019, niti u dolascima a niti u noćenjima

po dostupnim podacima za prvih 9 mj. u 2019 ukupan broj dolazaka je bio 17,726 mil, u 2022 16,230 mil

kod noćenja, 2019 u prvih 9 mj. broj je 86,566 mil, a za 2022 je 84,679 mil

što znači da je do povećanja prihoda u turizmu sa djelatnostima koje ga prate, došlo iz razloga enormnog povišenja cijena a ne zbog povećanog broja dolaska turista i većeg korištenja usluga

neki dan sam čitao jednu samohvalu u hr medijima o povećanju potrošnje preko stranih kartica u tajgeru, što je dovelo do ukupnih povećanja prihoda, naravno, prosječan stranac izvan granica rh je u kolovozu 2022 plaćao 50 litara dizela po domicilnim cijenama u iznosu od cca 104 € +/-, dok je taj isti stranac dolaskom u hrvatsku plaćao 50 lit dizela 80,5 € s fiksiranom cijenom goriva na 1,61 € za diesel. razlika 23.5 € na tanku

uz sve samohvale kako hrvati ne mare za tih par ojrića i to dijele šakom i kapom, štedljivi stranac je itekako znao za fiksiranje cijena u tajgeru te se natankao do vrha prilikom ulaska u hr i naravno prilikom povratka nazad u domicilne zemlje, a da ne govorim o prekograničnim tankanjima

ta razlika u cijeni goriva utjecala je na povećane prihode u sezoni, a sa zadnjim raspoloživim podacima se razlika jako smanjila na okolnim tržištima te je zabilježila pad prihoda u toj grupi ( 47) proizvoda od -5,06 % u studenom
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2022., 08:58   #16
i uz sve ove kartone i zabrane pisanja koje nam dijeliš, ipak ti želim brzo ozdravljenje......
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2022., 08:58   #17
Quote:
toni_os kaže: Pogledaj post
Također se može vidjeti da je 2022. drastično bolja i od 2019. uzevši u obzir totalnu inflaciju od 2019. do 2022.
Ljudi su željni trošenja, a cijene su daleko više od realnih stopa inflacije, poskupljenja proizvodnje i slično. Svatko tko može koristi priliku da se maksimalno nakupi para prije (očigledne) krize.

Očigledan primjer su trgovački centri i poskupljenja osnovnih namirnica, a stopa poskupljenja istih namirnica u Zapadnoj EU je manja nego kod nas. Pametnom dosta.

I da, pohvale za analizu

Također, brzo ozdravljenje. Ja ipak podržavam moderaturu.
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2022., 13:33   #18
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
...

nitko ne spori rast prihoda zadnjih godina, u mom postu sam se referirao na ukupan prihod u studenom u odnosu na listopad, gdje je došlo do pada, što znači da su potrošači posustali u kupnji iz raznih razloga, a što je vidljiv trend u potrošačkom društvu zapadnih zemalja

taj pad bi napokon mogao značiti da je došlo do vrha inflacije, te da bi inflacija napokon mogla krenuti silaznom putanjom, jer bi poduzetnici kao odgovor na smanjenu kupnju, mogli početi spuštati cijene, što je isto vidljiv trend na zapadu
Moguće da dolazimo do vrha inflacije, ali mislim da se to ne može zaključiti iz ove 2 kategorije koje si postao ovdje. Kada pogledaš bilo koji Studeni u odnosu na Listopad otkad pratimo podatke, za djelatnost nuđenja smještaja i hrane, Studeni će biti lošiji, jer što više idemo prema hladnom vremenu, to manje turista imamo, a oni su primarni pokretači te kategorije.

Također, ostale kategorije su vezane uz turizam, pa se isto tako može vidjeti da Prerađivačka industrija prati sinusoidu turizma, odnosno u mjesecima kad je turizam najjači i prerađivačka industrija je, i obrnuto. Isto se događa i s trgovinom i brojnim drugim kategorijama, što je zapravo logično.

Znači ako uzmemo podatke za 2015., 2016., 2017. primjetit ćemo isto ako gledamo Studeni naspram Listopada, a onda nismo imali inflaciju niti moguću krizu niti sve što nas sada čeka, to je sasvim normalno kretanje kod nas.
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
apropos povećanja računa i prihoda u turizmu, još uvijek u ukupnom broju dolazaka i noćenja nije dostignut broj iz 2019, niti u dolascima a niti u noćenjima

po dostupnim podacima za prvih 9 mj. u 2019 ukupan broj dolazaka je bio 17,726 mil, u 2022 16,230 mil

kod noćenja, 2019 u prvih 9 mj. broj je 86,566 mil, a za 2022 je 84,679 mil

što znači da je do povećanja prihoda u turizmu sa djelatnostima koje ga prate, došlo iz razloga enormnog povišenja cijena a ne zbog povećanog broja dolaska turista i većeg korištenja usluga
Okej, ja imam neke svoje probleme sa turizmom i svađao sam se godinama tamo po forumu s ekipom, ali kada pogledamo realno, ovo uopće nije loše.

Dakle, imao si manje ljudi, manje noćenja, manje trošenje infrastrukture, a dobio si više para. Mislim da je općenito u ljudskoj prirodi neki cilj raditi što manje, a zaraditi što više, od male osobe koja si želi povećati satnicu, pa nadalje. Nije to samo cilj domaćih ljudi, balkanaca, ili koga već. Upravo tako možemo kvantificirati ovo što se dogodilo.

Ako bi pogledao objektivno, ja znam da bi ja rađe radio pola radnog vremena za veću plaću nego što je imam sada za puno radno vrijeme
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
uz sve samohvale kako hrvati ne mare za tih par ojrića i to dijele šakom i kapom, štedljivi stranac je itekako znao za fiksiranje cijena u tajgeru te se natankao do vrha prilikom ulaska u hr i naravno prilikom povratka nazad u domicilne zemlje, a da ne govorim o prekograničnim tankanjima
Nisam siguran jesam li dobro shvatio ovaj zadnji dio, još uvijek buncam, ali i s tih par eurića što je vlada sebi "oduzela" s fiksiranjem cijena, još uvijek smo mi u plusu. Ako je vlada imala manju "maržu" zbog toga što su smanjili trošarine, s povećanom količinom točenja od stranaca su si ipak "gubitak" smanjili, jer svakako su grabili još ogroman kolačić od svake litre goriva koja je prodana. Da ne pričamo da je i ova fiksirana cijena viša nego što je inače bila, pa je tako prihod od PDV-a dobrano porastao, kako zbog goriva, tako i zbog ostalih poskupljenja.

Vladi je ovo win jer si sa visokom inflacijom brže puni blagajnu, a sva kreditna zaduženja koja imaju lakše otplaćuju.

Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
i uz sve ove kartone i zabrane pisanja koje nam dijeliš, ipak ti želim brzo ozdravljenje......
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Također, brzo ozdravljenje. Ja ipak podržavam moderaturu.
Haha, hvala vam ekipa Teško je ugoditi svima, ali ako nastavimo ovako komunicirati nitko sretniji od mene. Neće biti kartona, a pdf će nam postati puno ugodniji.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2022., 18:05   #19
Dakle: Hrvatska među zemljama EU-a s najvećim padom prometa u maloprodaji

Vidjet cemo hoce li se trend nastaviti...
Zmijonosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2022., 09:45   #20
hrvatski izvoz u rujnu 2022 je veći za 34,10 % u odnosu na kolovoz kada je bio u padu od 18,3% u odnosu na mjesec prije, u 2021 g 27,23 %

izraženo u eurima 2 488 777 000

pokrivenost uvoza izvozom je u tom mjesecu 65,1 %, na godišnjoj razini 56,9%

ono što bi nas trebalo zabrinuti je da je uvoz u rujnu naspram kolovoza pao za 1,47 %, dok je u istom periodu prošle godine rastao za 3,52 %, pa ćemo vjerojatno u listopadu 2022 imati pad izvoza, što u prošlim godinama nije bio slučaj
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.