Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2006., 20:46   #41
JA SAM ZA RUŠENJE U CIJELOJ HRVATSKOJ
 
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 21:13   #42
Quote:
zgubydan kaže:
Takvi hoteli mogu tražiti i dobiti koncesiju na pomorsko dobro ispred "hotela", izgraditi pristan i legalno zagraditi plažu, ako uspiju korumpirati lokalnu vlast.
Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama propisuje: "Koncesija za gospodarsko korištenje pomorskog dobra daje se na temelju provedenoga javnog prikupljanja ponuda."

Pa ti nitko ne brani da se sam javiš i uzmeš koncesiju na kakvu plažu. Ako imaš saznanja da je negdje bilo nepravilnosti - da li si prijavio nadležnoj inspekciji i novinarima?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 21:15   #43
Quote:
walter kaže:
Srušit će se. Ali onima koji su obećavali legalizaciju, i naplaćivali je masno, njima neće faliti ni dlaka s glave.
To je točno, nažalost. I nama je načelnik obećavao legalizaciju. Najprije je jeftino otkupljivao zemlju od 'domaćih' koju je poslije prodavao s mašnicom 'legalizacije koja samo što nije'.

'Naivci' su znali u što se upuštaju i uopće me ne diraju ove drame. Oni pošteni još čekaju plan koji je trebao biti donesen pred 10 godina, ali se 'nešto zakompliciralo'.

Eksponiranim ljudima u ministarstvu svaka čast na hrabrosti.

Ovaj bijes nadam se da će se usmjeriti na pravu adresu.
arwen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 21:32   #44
Quote:
prometej kaže:
Onaj debil od gradonačelnika prodaje maglu. Tipični populist koji se upucava svojim sumještanima (ups, jesam li rekao sumještanima? tamo netko ekšli i živi?)... Dropulićka je ovaj put u pravu i to debelo.
______________

Pa sad sve ima svoje ALI! Nemam s Virom NISTA. Samo principijelno.

Da li su na Viru jos za one drzave vlasti poticale gradnju zbog nuklearke? jesu
Da li su vlasti u sadasnjoj drzavi bilo cime nagovjestavale promjenu politike? nisu
Pojas od 75 m o kojem je rijec, ima razna imena, ali sve se svodi na jedno. Do 2004 iznosio je oko 20 m.

Ajdemo sad na srz ove problematike.
U onoj drzavi postojali su prostorni planovim barem za sva opcinska sredista i morao si bit prava zvjerka da bi ti se nesto progledalo kroz prate. Ali islo je i to.
Onda smo dobili Hrvatsku. I znase da smo izgubili prostorne planove.
A pocelo je u Zagrebu.
U Zagrebu je tamo oko 90/91 za prostorno uredjenje bila zaduzena danasnja ministrica G-dja Dropulic.
U Zagrebu je tada postojao lijepi trg, pun zelenila, IBLEROV TRG. Mislim da ime postoji jos uvijek ali nema ni trga ni zelenila. Netko je jednom nasem iseleniku iz Kanade dozvolio da devastira taj trg i tamo sagradi velebno poslovno/stambeno zdanje. Unikat, ljudi, pa to se na svijetu jos nije dogodilo.
Tko je tada u Hrvatskoj bio tako mocan pa da isposluje jadnom iseleniku da za neke (ne za branitelje ni za invalide Domovinskog rata), ali ni za sebe, sagradi krov nad glavom?
A pouka cijeloj naciji iz toga bila je: GRADI NARODE GDJE GOD I STOGOD; JER KAD SE MOZE U JEDNOM URBANIZIRANOM ZAGREBU; ONDA ZNASE.....
Eto zato Drpulicka niti bilo tko u Hrvatskoj nema moralno pravo rusiti retroaktivno ama bas nista. Tek kad odu s vlasti oni koji su u svemu tome direktno ili indirektno participirali, onda se moze otvoriti demokratska rasprava, sto i kako.
A sto se tice gradonacelnika Vira kojega uopce ne poznam, jedino sam ga gledao u Otvorenom, njega zaista nije moguce kriviti za bilo sto. Kad je pocelo ono na Viru nije jos bio ni rodjen. A pokazao je zrelost lokalnog politicara, svaka mu cast.
mirkoP is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 21:32   #45
Ruši!

Neka tuže koga žele, kome žele... ali nema šanse da im uspije.

Opet, ovo je ipak Hrvatska, gdje je prst u guzici rukovanje...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 22:19   #46
Muka mi dodje kad primjetim koliko se u ovom topiku osjeti neka mrznja prema onima koji su sagradili ili stvorili nesto.. nema veze.pravno ili bespravno.. ono 'nek crkne susjedu krava.. ja ionako nemam kravu'
Nemam nista s Virom ali ja sam protiv rushenja, gdje god se moze nesto sacuvat.. ipak su tu neki ljudi ulozili i novac i vrijeme, neki mozda i pola zivota ili cijelu zivotnu ustedjevinu.. i bas mi je nekako tuzno zbog tih ljudi ..
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 22:26   #47
Quote:
Ona007 kaže:
Muka mi dodje kad primjetim koliko se u ovom topiku osjeti neka mrznja prema onima koji su sagradili ili stvorili nesto.. nema veze.pravno ili bespravno.. ono 'nek crkne susjedu krava.. ja ionako nemam kravu'
Nemam nista s Virom ali ja sam protiv rushenja, gdje god se moze nesto sacuvat.. ipak su tu neki ljudi ulozili i novac i vrijeme, neki mozda i pola zivota ili cijelu zivotnu ustedjevinu.. i bas mi je nekako tuzno zbog tih ljudi ..
ona, prijen koji dan lik je pricao da su takvi zemlju placali po par eura-maraka po m2 on ostali po par desetaka puta skuplje. sad su se ti jeftini pokazali skupljima. i sve to mi svi placamo.
danas vele da je nijemac postavio plinske boce po kuci da se digne u zrak. da li bi u nj. gradio bez papira?
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 22:30   #48
Quote:
Ona007 kaže:
Muka mi dodje kad primjetim koliko se u ovom topiku osjeti neka mrznja prema onima koji su sagradili ili stvorili nesto.. nema veze.pravno ili bespravno.. ono 'nek crkne susjedu krava.. ja ionako nemam kravu'
Nemam nista s Virom ali ja sam protiv rushenja, gdje god se moze nesto sacuvat.. ipak su tu neki ljudi ulozili i novac i vrijeme, neki mozda i pola zivota ili cijelu zivotnu ustedjevinu.. i bas mi je nekako tuzno zbog tih ljudi ..
Cijelu ušteđevinu su uložili, a štedili su na 'sitnicama' tipa dozvole? Da, stvarno ih treba žaliti.
arwen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2006., 08:16   #49
Quote:
Ona007 kaže:
Muka mi dodje kad primjetim koliko se u ovom topiku osjeti neka mrznja prema onima koji su sagradili ili stvorili nesto.. nema veze.pravno ili bespravno.. ono 'nek crkne susjedu krava.. ja ionako nemam kravu'
Nemam nista s Virom ali ja sam protiv rushenja, gdje god se moze nesto sacuvat.. ipak su tu neki ljudi ulozili i novac i vrijeme, neki mozda i pola zivota ili cijelu zivotnu ustedjevinu.. i bas mi je nekako tuzno zbog tih ljudi ..
da je i meni je žao kad se ruši,ali da si bila na Viru razumjela bi.

To je katastrofa kak to mjesto izgleda.Ja ružnijeg mjesta na obali nisam vidio.Ogromne sive betonjare sa betonskim kič balkonskim ogradama,nakaradna arhitektura nabijena uz obalu.
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2006., 08:24   #50
ehh da jel mislite da se recimo gradilo kamenom u tipičnomdalmatinskom stilu,sa škurima,kupama etc da bi se išlo rušit?

Tamo je apsolutno narušena bilo kakava estetika van ovih 70m od obale.
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2006., 09:05   #51
Quote:
Vojky kaže:
I kaznu i troškove rušenja ostalo...

Što nema dozvolu - rušit. Bez puno filozofije. To nisu nikakvi objekti oko gradova koje je radila sirotinja i gdje treba pokušati legalizirati što se može, već kuće za odmor.


..nadam se da je ovo samo pocetak.

..btw, po zakonu, ako gradjevina nije prijavljena godinu dana od izdavanja gradjevinske dozvole, a nije izgradjena u skladu sa zakonom, postaje legalnom.
ok, nisam se bas precizno izrazio, ali moguce je shvatiti problem..

1. kako je ta gradjevina uopce mogla dobiti gradjevinsku dozvolu?
2. tko je trebao prijaviti takvu gradnju?
3. postoji li odgovornost drzave sto nije na vrijeme reagirala u skladu sa zakonom?
4. ako postoji takva (ne)odgovornost drzave, je li to osnov za tuzbu protiv drzave?
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2006., 10:26   #52
Unda, malo mi, štono bi Stipe rekao, ekstenzivno tumačiš zakone. Što si zapravo htio reći? Ako građevina ima dozvolu onda i jest legalna, dakle kakvo prijavljivanje? A ako si mislio reći da građevina postaje legalna nakon što bude izgrađena pa u roku od godine dana nitko ne reagira - ni to nije točno.
1. Mnoge građevine mogu dobiti dozvolu jer djelatnici zupanijskih ureda za prostorno uređenje rade nelegalno, pogotovo u malim sredinama. Imaju mizerne plaće i to je naprosto činjenica. Lako ih je potkupiti, naročito u ovo vrijeme donošenja prostornih planova kad je postojao stanoviti pravnih vakuum. Sad je ipak nešto malo, malo bolje.
2. Bespravnu gradnju duzan je prijaviti svatko. Građevni inspektori izlaze samo po prijavi i to je po meni nebuloza. Dovoljno bi bilo imati dva čovjeka kojima će posao biti da samo obilaze grad (naročito u manjim sredinama)i čim vide neku gradnju - reagiraju. Izgleda jako jednostavno, zar ne? Pa zašto se tako ne radi? E jebiga, ne odgovara lopovima, pa od toga opet neće biti ništa.
Ovo drugo ti je onda odgovor i na 3. i 4.
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2006., 11:11   #53
Quote:
arwen kaže:
Cijelu ušteđevinu su uložili, a štedili su na 'sitnicama' tipa dozvole? Da, stvarno ih treba žaliti.
arwen ocito nikada nisi kupovao, gradio ili uredjivao nekretninu.
plus neka mjesta kao sela npr nisu koliko ja znam ni trebala gradjevinske dozvole, kako se mjesta sire i uvecavaju tako se iz sela pretaraju u gradove.. i tu nastaje mala pomutnja u zakonima.
S novcem je uvijek tesko u prilikama kad se gradi, moras biti pravi majstor sparanja, obitelji se odricu mnogocega da bi 'sagradili'.. novca nikad dosta kad je kuca u pitanju..uvijek se ima nesto za popravit.
A za one koji imaju vikendice i kuce za odmor za iznajmljivanje, ljudi traze ekstra zaradu i sto je u tome lose, imaju nesto za ponudit gde mogu malo zaradit i ucinit si zivot laksim.
Pa to je poduzetnost i na to se ne bi trebalo gledat kao na negativnu stvar.
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2006., 11:34   #54
Ma samo neka oni ruse Mađarima.Ali nasim ljudima nebi smjeli rusiti.Jedino ako su stvarno izgradili neke "tvrđave",rugla od kuca.
Zeljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2006., 11:37   #55
@ Ona007

Nije to nikakva mrznja prema onima koji su izgradili te kuce, a niti ljubomora.
Dozvoljavanjem takvih stvari prostor se unistava. I to bi onda trebalo dozvolit jer se netko trudio? Pa kako netko moze bit toliko glup da ulozi tolike novce u nesto sto nije legalno? Neka budu legalni poduzetnici i nece im nitko nista.
Quote:
S novcem je uvijek tesko u prilikama kad se gradi, moras biti pravi majstor sparanja, obitelji se odricu mnogocega da bi 'sagradili'.. novca nikad dosta kad je kuca u pitanju..uvijek se ima nesto za popravit.
Istina, ali kod nas ljudi nikako da shvate da ne mora svatko imat kucu i apartmane i vozit novi auto. To je luksuz koji si ne moze svatko priustit. Moze se zivjet i u manjoj kuci, bez apartmana i bez gradjenja 2 ili 3 kata za djecu. Sto bi mi sad trebali zalit te ljude koji su bespravno izgradili kucerine na viru? Pa nije ih nitko na to tjerao

@ Zeljan
A sto su nasi ljudi bolji od madjara? i kako bi ti odredio sto je ruzno a sto nije?
lyr@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2006., 11:37   #56
odakle ti to da ne rteba u selima gradjevinska dozvola i jesi ti vidila uopce na sta te kuce lice, ne cini mi se da se bas stedilo na lovi dok se gradilo jebote to nisu kuce nego vile
anyway ljudi su znali sta rade, nek sad snose posljedice.
gnjavež is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2006., 11:55   #57
Quote:
prometej kaže:
Unda, malo mi, štono bi Stipe rekao, ekstenzivno tumačiš zakone. Što si zapravo htio reći? Ako građevina ima dozvolu onda i jest legalna, dakle kakvo prijavljivanje? A ako si mislio reći da građevina postaje legalna nakon što bude izgrađena pa u roku od godine dana nitko ne reagira - ni to nije točno.

1. Mnoge građevine mogu dobiti dozvolu jer djelatnici zupanijskih ureda za prostorno uređenje rade nelegalno, pogotovo u malim sredinama. Imaju mizerne plaće i to je naprosto činjenica. Lako ih je potkupiti, naročito u ovo vrijeme donošenja prostornih planova kad je postojao stanoviti pravnih vakuum. Sad je ipak nešto malo, malo bolje.
..ovo je jos jedan dokaz da nejasnoca rezultira nejasnocom. kakvo pitanje, takav i odgovor.

..dakle, znaci, cim se dobije gradjevinska dozvola (to valjda podrazumijeva da su se dobile i ostale dozvole), zgrada je legalna, iako su te dozvole, recimo, barem sumnjive.
motivi radi kojih se takve dozvole izdaju, sad me manje zanimaju. problem je, ako neki drzavni uredi rade ne rade ..legalno..kao sto ti kazes, kako je moguce takvim postupkom imati za cilj legalno djelo?

..primjer.. cujem, u dubrovniku, postoji primjer dogradnje ili izgradnje od strane gradonacelnika(!), koja nije u skladu sa propisima. inspekcija potvrdjuje takvu nelegalnost, ali je doslo do zastare..cega vec, jer se navodno nije reagiralo unutar godine dana. sad, ako je to tocno, ko se bavi nelegalnim poslovima? menio izgleda, upravo oni koji bi se trebali brinuti o provedbi zakona.

..primjer..na osnovu dozvole za izgradnju obiteljske kuce, izgradi se 15 apartmana unaprijed prodanih bar dva puta i nikom nista. isto vrijedi ta neka zastara od godine dana.

Quote:
2. Bespravnu gradnju duzan je prijaviti svatko. Građevni inspektori izlaze samo po prijavi i to je po meni nebuloza. Dovoljno bi bilo imati dva čovjeka kojima će posao biti da samo obilaze grad (naročito u manjim sredinama)i čim vide neku gradnju - reagiraju. Izgleda jako jednostavno, zar ne? Pa zašto se tako ne radi? E jebiga, ne odgovara lopovima, pa od toga opet neće biti ništa.
Ovo drugo ti je onda odgovor i na 3. i 4.
..gradjevni inspektori ili su nemocni, ili ne znaju raditi, ili ne zele (ne ulazim u motive). u slucaju prijave, najprije pola sata objasnjavaju da se kod anonimne prijave, naravno ne daje nikakav odgovor, a ako se prijavi sluzbeno uzimaju se svi podaci kao na saslusanju. u slucaju da se prijava podnese preko odvjetnika, odvjetnik nakon sto vidi situaciju zna i odbiiti podnosenje prijave.
samo izvjesce po prijavi bi trebalo biti u roku od 15 dana, zar ne? sto ako zakasne s izvijescem? pokrenuti upravni postupak? koliko ce trajati? tri saziva sabora..

uostalom ta tumacenja zakona mi nisu bas jasna. cemu tumaciti zakone? mislio sam da je to bila socijalisticka praksa. ocito je to kulturoloski pojam.
da bi zakoni i njihova primjena bili sto pravedniji, treba, jasno, uzeti sve detalje u obzir jer..jasno je zakoni ne mogu obuhvatiti sve situacije nastale u praksi. zato je i moguce da su za neke zakoni vise, a za druge manje ekstenzivni. skoro da se mogu u tome i pravila uociti.

i sto sad misliti nego da je drzava ta koja svojim aparatom ima infrastrukturu za generiranje nezakonitosti radi razno raznih ciljeva.

ovo na viru je samo dobro medijski eksponirano. takvih vireva ima na jadranu koliko zelis. da drzava stvarno zeli napraviti nesto, onda bi najprije ukinula taj limit od jedne godine za podnosenje prijave. barem da bude jedno 10-15 godina.

koga sam, kome i zasto mogao prijaviti kad cujes lolu koji je na primjedbu da to sto on misli raditi i nije bas u skladu sa zakonom vicuci rekao..ma mene ne zanima je li to po zakonu, mene zanima kako cu ja to napraviti.
ne bi on vikao da je samo on tako mislio.
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2006., 11:57   #58
Misljenja sam da ne bi trebalo rusiti sve, samo ono sto nagrđuje izgled obale i blize okolice (znaci jedno 80% građevina )

Jer pošto imam vikendicu na viru, dobro znam kakvih tamo strahota ima, sve ove apartmane s vise od jednog kata treba srusiti........
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2006., 12:12   #59
Svi ovi objekti izgrađeni su bez lokacijske i građevinske dozvole i to u području do 70 metara od mora u kojem nije dozvoljena gradnja. Zato ni ne mogu dobiti građevinsku dozvolu, niti se tu može išta legalizirati.

Osim toga, investitori su dobili i rok da sami uklone svoje bespravne objekte a u kojem nisu postupili prema rješenjima inspekcije. Zato treba rušiti.
I ne radi se tu samo o mađarskim državljanima, ima tu i hrvatskih, pa bih državljana pa čak i jedan slovenski. To je ništa drugo nego nepoštivanje i oslanjanje na pasivnost države.
Očito su se nadali da će administracija zažmiriti kao i u slučaju 9.000 ostalih bespravno sagrađenih objekata. I dobro je da je konačno država reagirala. Sada treba samo dosljedno provesti do kraja započetu akciju.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2006., 12:27   #60
Peri deri.
Cocaine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:09.