Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2014., 19:59   #241
Izgleda da ti komunikacija s knjigovođom nije baš najbolja, jer bi ti ona trebala sve objasniti crno na bijelo, sve na papiru se može vidjeti, a evo i kako;

tvoja knjigođa sigurno ima uvid u tvoju pkk karticu i tako može svakodnevno pratiti stanje tvoga poreznog duga. Putem kartice e porezna, preko interneta. Upitaj je za to, ima li uvid i neka ti sve izlista. U krajnjem slučaju, ako ne želi, možeš otići svom poreznom referentu i isto to zatražiti.

Što se tiče ovih ovrha, ti jesi dužan knjigovođi dostaviti svaki dokument koji joj treba za neku obradu, a da nije stigao njoj direktno....npr. rješenje o ovrsi koje si dobio, obavijesti o ovrhama iz fine i sl. Ako je dug otplaćen, obično se tebe obavijesti o tome i ti s tim dokumentom ponovno odlaziš knjigovođi da bi ona znala što dalje, npr. prestati nešto obustavljati.

Isto tako, ako je ona pogriješila u obračunu plaće točnije obustavi iznosa, bez obzira na to ako je uzrok bio i tvoj propust, još uvijek ima fore sve to ispraviti...

I još nešto, postoji zakonski da ako imaš minimalac za neto, onda se porezni dug ne smije naplaćivati. Jedino ako je plaća veća od minimalne....za svaki drugi dug to nema veze....možda ti je i u tome svar.

Jesi li ti vlasnik neke fime ili zaposlenik?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 09:06   #242
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Izgleda da ti komunikacija s knjigovođom nije baš najbolja, jer bi ti ona trebala sve objasniti crno na bijelo, sve na papiru se može vidjeti, a evo i kako;

tvoja knjigođa sigurno ima uvid u tvoju pkk karticu i tako može svakodnevno pratiti stanje tvoga poreznog duga. Putem kartice e porezna, preko interneta. Upitaj je za to, ima li uvid i neka ti sve izlista. U krajnjem slučaju, ako ne želi, možeš otići svom poreznom referentu i isto to zatražiti.

Što se tiče ovih ovrha, ti jesi dužan knjigovođi dostaviti svaki dokument koji joj treba za neku obradu, a da nije stigao njoj direktno....npr. rješenje o ovrsi koje si dobio, obavijesti o ovrhama iz fine i sl. Ako je dug otplaćen, obično se tebe obavijesti o tome i ti s tim dokumentom ponovno odlaziš knjigovođi da bi ona znala što dalje, npr. prestati nešto obustavljati.

Isto tako, ako je ona pogriješila u obračunu plaće točnije obustavi iznosa, bez obzira na to ako je uzrok bio i tvoj propust, još uvijek ima fore sve to ispraviti...

I još nešto, postoji zakonski da ako imaš minimalac za neto, onda se porezni dug ne smije naplaćivati. Jedino ako je plaća veća od minimalne....za svaki drugi dug to nema veze....možda ti je i u tome svar.

Jesi li ti vlasnik neke fime ili zaposlenik?
Pozdrav i hvala Stela na odgovoru. Ja sam samo zaposlenik. Sinoc sam bio na razgovoru sa direktorom.

On mi je rekao:

mi od fine imamo samo obrazac g1, obavijest uplatitelju vrsta tradzbine C po osnovi poreza i drugih javnih davanja.

On mi je to isprintao i tvrdi da je to sve sto su ikad primili iz fine.

Meni je u prosli petak fina izdala novi g1 na kojem pise vrsta B -ostale vrste trazbina. Medutim direktor to nije prihvatio jel je datum isti na oba g1,29.07.2103, i urudzbeni broj se razlikuje. On kaze da je za njega fina autoritet i nemoze nista bez direktne potvrde od njih da je trenutno vazeci obrazac sa doznakom B.

Rekao mi je da s tim idem na finu i zatrazim da mi daju isti taj obrazac ali sa novim datumom ili pismenom potvrdom da je G1 sa B doznakom vazeci a ne G1 sa C doznakom.

takoder mi direktor tvrdi da je fina duzna slati ti obavijesti, dakle suprotno od onog sto mi fina tvrdi. Cak i u g2 obrazcu koji sam takoder dobio u petak pise, i citiram:

"Pozivamo uplatitelja da na taj racun izvrsi uplate iznosa koje ste duzni uskratiti na temelju clanka 22. Ovrsnoga zakona, do drugacije obavijesti agencije."

Moja placa jest minimalac bila dosada, i dodatna zarada od 500injak kn mi je dolazila od nocnog rada placenog 30% vise. Ali neto placa u ugovoru mi je minimalac, tako da ne znam da li mi porezna uopce to smije uzimati. Ako me moze netko uputiti u tocni zakon, puno hvala.
monkeybrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 09:32   #243
Smije ti to uzimati jer lijepo stoji u zakonu da ovrha ide na placu i sa placom izjednacenim primicima. Taj tvoj nocni rad je nista drugo nego placa, i u tom ugovoru sigurno stoji i da ti se rad nocu isplacuje 30% vise. I da knjigovoda, odnosno poslodavac je duzan izuzimati od place 1/3 sve dok ne dobije napismeno od fine da je dug isplacen. Lijepo otidi na finu i vidi koliko jos imas/nemas duga. I gotovo.
lockme is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 10:04   #244
Quote:
lockme kaže: Pogledaj post
Smije ti to uzimati jer lijepo stoji u zakonu da ovrha ide na placu i sa placom izjednacenim primicima. Taj tvoj nocni rad je nista drugo nego placa, i u tom ugovoru sigurno stoji i da ti se rad nocu isplacuje 30% vise. I da knjigovoda, odnosno poslodavac je duzan izuzimati od place 1/3 sve dok ne dobije napismeno od fine da je dug isplacen. Lijepo otidi na finu i vidi koliko jos imas/nemas duga. I gotovo.
Ako je riječ o obustavi POREZNOG duga, a radnik ima MINIMALAC, zakonski mu se NE SMIJE provesti ta ovrha !
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 10:05   #245
Quote:
monkeybrain kaže: Pogledaj post
Pozdrav i hvala Stela na odgovoru. Ja sam samo zaposlenik. Sinoc sam bio na razgovoru sa direktorom.

On mi je rekao:

mi od fine imamo samo obrazac g1, obavijest uplatitelju vrsta tradzbine C po osnovi poreza i drugih javnih davanja.

On mi je to isprintao i tvrdi da je to sve sto su ikad primili iz fine.

Meni je u prosli petak fina izdala novi g1 na kojem pise vrsta B -ostale vrste trazbina. Medutim direktor to nije prihvatio jel je datum isti na oba g1,29.07.2103, i urudzbeni broj se razlikuje. On kaze da je za njega fina autoritet i nemoze nista bez direktne potvrde od njih da je trenutno vazeci obrazac sa doznakom B.

Rekao mi je da s tim idem na finu i zatrazim da mi daju isti taj obrazac ali sa novim datumom ili pismenom potvrdom da je G1 sa B doznakom vazeci a ne G1 sa C doznakom.

takoder mi direktor tvrdi da je fina duzna slati ti obavijesti, dakle suprotno od onog sto mi fina tvrdi. Cak i u g2 obrazcu koji sam takoder dobio u petak pise, i citiram:

"Pozivamo uplatitelja da na taj racun izvrsi uplate iznosa koje ste duzni uskratiti na temelju clanka 22. Ovrsnoga zakona, do drugacije obavijesti agencije."

Moja placa jest minimalac bila dosada, i dodatna zarada od 500injak kn mi je dolazila od nocnog rada placenog 30% vise. Ali neto placa u ugovoru mi je minimalac, tako da ne znam da li mi porezna uopce to smije uzimati. Ako me moze netko uputiti u tocni zakon, puno hvala.
Ako ti je plaća bila MINIMALAC, a obustava POREZNOG duga u pitanju, nitko ti nije smio ništa ... zakonski ... pozz
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 10:09   #246
Nemam vremena tražiti, pa si sam potraži u Općem poreznom zakonu ili guglaj ...


evo jednog citata - "U postupku provedbe poreznog duga prema Općem poreznom zakonu koji je na snazi od 1. siječnja 2009., od ovrhe je izuzet: iznos minimalne plaće utvrđen prema propisu o minimalnoj plaći, a koja trenutno iznosi 2814 kuna, te novčani primici koji su izuzeti od oporezivanja prema posebnima propisima."

To ti je sigurno....jedne godine sam imala isti slučaj i napravila grešku - obustavila, pa ju ispravila...

Javi kako je prošlo...
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2014., 14:59   #247
imam veceras sastanak sa knjogovodkinjom.

Nije mi toliko ni bitno sad vise tih 1000kn (je naravno ali tesko da cu ih vidjeti)

vec samo moram rijesiti situaciju da mi se od sljedece place vise ne uzima, posto prelazim na 5500 neto od 1.7.

mora se rijesit ta zavrzlama oko toga zasto firma ima od FINE doznaku c, dok meni FINA printa doznaku b.

Budem javio sto bude preko vikenda ili u ponedljeljak, hvala svima na pomoci.
monkeybrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2014., 16:19   #248
Quote:
monkeybrain kaže: Pogledaj post

Na fini su mi rekli sad u petak da mi jedino PBZ sjeda, a da je porezna otplacena vec u veljaci.
Ne znam zašto al meni po ovome sve izgleda da ti imaš dvije ovrhe: jednu po Općem poreznom zakonu na plaću(ovo s poreznom) i jednu prema Ovršnom zakonu (ovo s PBZ) na svim novčanim sredstvima.
Ili ja tu ne hvatam konce baš najbolje.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2014., 15:05   #249
Molim vas savjet. Moj šef (vlasnik d.o.o.) bi preko ljeta zaposlio svog 16 godišnjeg sina koji se redovno školuje. To nije stručna praksa. Šta zakon o tome kaže?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2014., 15:13   #250
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Molim vas savjet. Moj šef (vlasnik d.o.o.) bi preko ljeta zaposlio svog 16 godišnjeg sina koji se redovno školuje. To nije stručna praksa. Šta zakon o tome kaže?
pa može mali radit uz redovno školovanje preko doma mladih (dizati ugovore kao i studenti preko studentskog centra), ja sam tako radila dok sam se školovala
link
__________________
Ne budite oni koji cijeli tjedan čekaju petak, cijelu godinu čekaju ljeto i cijeli život sreću!
Mrs. T is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 13:20   #251
Hvala na ideji. Samo mi nismo u Primorsko goranskoj županiji. Ima li tako nešto generalno za cijelu Hrvatsku?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 15:15   #252
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Hvala na ideji. Samo mi nismo u Primorsko goranskoj županiji. Ima li tako nešto generalno za cijelu Hrvatsku?
pa pretpostavljam da ima u svakoj županiji samo ne znam kako se zove, možda da vidiš na drugim podforumima "kutak za školarce pa tamo pitaš" ako se u međuvremenu netko ne javi ovdje.


edit - evo ako će pomoći
link
__________________
Ne budite oni koji cijeli tjedan čekaju petak, cijelu godinu čekaju ljeto i cijeli život sreću!
Mrs. T is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 09:12   #253
Hvala ti puno. Idem proučavati!
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 12:57   #254
Pozdrav,
zanima me vaše mišljenje oko nećega i ako netko ima iskustva sa sličnim situacijama. Radi se u radu u Mercatoru, koji se sad pretvara u Konzum, te se trenutačno radi inventura. Radnici trebaju u srijedu i četvrtak raditi radno vrijeme od 7 ujutro do 3 ujutro. Dakle 20 sati u komadu sa 4 sata pauze pa opet 20 sati u komadu. S tim da je taj Mercatoru u Rovinju, a mnogo radnika je iz Pule, pa s putovanjem doma i ostalim sitnicama, kao što je hrana, tuširanje, taj će radnik imati 1 sat da spava prije sljedećih 20 sati rada.

Da li je to pravilno po Zakonu o radu???
misterblonde is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 23:38   #255
Quote:
misterblonde kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
zanima me vaše mišljenje oko nećega i ako netko ima iskustva sa sličnim situacijama. Radi se u radu u Mercatoru, koji se sad pretvara u Konzum, te se trenutačno radi inventura. Radnici trebaju u srijedu i četvrtak raditi radno vrijeme od 7 ujutro do 3 ujutro. Dakle 20 sati u komadu sa 4 sata pauze pa opet 20 sati u komadu. S tim da je taj Mercatoru u Rovinju, a mnogo radnika je iz Pule, pa s putovanjem doma i ostalim sitnicama, kao što je hrana, tuširanje, taj će radnik imati 1 sat da spava prije sljedećih 20 sati rada.

Da li je to pravilno po Zakonu o radu???
Da.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 15:36   #256
Quote:
misterblonde kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
zanima me vaše mišljenje oko nećega i ako netko ima iskustva sa sličnim situacijama. Radi se u radu u Mercatoru, koji se sad pretvara u Konzum, te se trenutačno radi inventura. Radnici trebaju u srijedu i četvrtak raditi radno vrijeme od 7 ujutro do 3 ujutro. Dakle 20 sati u komadu sa 4 sata pauze pa opet 20 sati u komadu. S tim da je taj Mercatoru u Rovinju, a mnogo radnika je iz Pule, pa s putovanjem doma i ostalim sitnicama, kao što je hrana, tuširanje, taj će radnik imati 1 sat da spava prije sljedećih 20 sati rada.

Da li je to pravilno po Zakonu o radu???
Dnevni odmor

Članak 74.

(1) Tijekom svakog vremenskog razdoblja od dvadeset četiri sata, radnik ima pravo na dnevni odmor od najmanje dvanaest sati neprekidno.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, poslodavac je dužan punoljetnom radniku koji radi na sezonskim poslovima, a koji se obavljaju u dva navrata tijekom radnog dana, osigurati pravo na dnevni odmor u trajanju od najmanje osam sati neprekidno.

(3) Radniku iz stavka 2. ovoga članka, mora se omogućiti korištenje zamjenskog dnevnog odmora odmah po okončanju razdoblja koje je proveo na radu zbog kojeg dnevni odmor nije koristio, odnosno koristio ga je u kraćem trajanju.
leola is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 13:39   #257
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Da.
Da, ali samo kada je Todorić i slični u igru
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 13:46   #258
Baš sme zanima kako je inspektorat reagirao u ovom slučaju??
Vjerovatno nikako
Quote:
leola kaže: Pogledaj post
Dnevni odmor

Članak 74.

(1) Tijekom svakog vremenskog razdoblja od dvadeset četiri sata, radnik ima pravo na dnevni odmor od najmanje dvanaest sati neprekidno.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, poslodavac je dužan punoljetnom radniku koji radi na sezonskim poslovima, a koji se obavljaju u dva navrata tijekom radnog dana, osigurati pravo na dnevni odmor u trajanju od najmanje osam sati neprekidno.

(3) Radniku iz stavka 2. ovoga članka, mora se omogućiti korištenje zamjenskog dnevnog odmora odmah po okončanju razdoblja koje je proveo na radu zbog kojeg dnevni odmor nije koristio, odnosno koristio ga je u kraćem trajanju.
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 16:31   #259
Poslodavac ima srediste u 4.zoni (pokazna karta 570), radnik zivi u 3.zoni (pokazna karta 460kn). Da li mogu radniku isplatiti 570kn prijevoz iako realno radnik zivi zonu do poslodavca?
Melisandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 17:59   #260
Neoporezivo se može isplatiti naknada za prijevoz na posao i s posla u visini STVARNIH troškova karte javnog prijevoza.
Sve iznad toga je oporezivo. Ako se ne varam to definira čl. 13 Pravilnika o porezu na dohodak.
Ako radniku isplaćuješ više, onda je razlika između stvarne cijene i isplaćene cijene oporeziva.
Porezna kad dođe u nadzor kontrolira isplatu takvih primitaka.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:26.