Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2012., 00:18   #161
ja sam vozio 112 gdje je ograničenje 70....policijsko auto je samo doletilo do mene al me nisu zaustavili...nego su me čak i prestigli...da li je moguće da su me snimili i da će mi tu snimku poslati kući....
NemoN is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 10:43   #162
Molio bi pomoc...

Dakle, u svojih 8 godina vozačkog iskustva nisam nikad kažnjavan.

Prije tjedan dana vozio sam se autocestom kroz Gorski kotar, u smjeru Zagreba. Na jednom dijelu ceste je nizbrdica te je tih 1km ograničenje 110km, a ja sam, po mojoj procjeni vozio oko 180km.
Primjetio sam policiju kako na nadvožnjaku snima brzinu, te sam sa nekih 200-300m udaljenosti smanjio brzinu, međutim vjerujem da su me svakako snimili u prekršaju. (Koja je neka prosječna udaljenost na kojoj snimaju vozila?)

Bili su idealni vremenski uvjeti za vožnju, a cesta prazna (nikoga ispred niti iza mene), tako da nisam nikoga ugrožavao nešto bržom vožnjom, iako sam svjestan da sam napravio prekršaj i ne bježim od toga. Novčanu kaznu sam spreman platiti, međutim, pokušao bi izbjeci oduzimanje vozačke dozvole na neki period jer mi je itekako potrebna...

Pročitao sam zakon i starije postove na forumu na ovu temu, te bi molio pomoć (savjet)...


S obzirom da je na tom dijelu ceste ograničenje 110km (izvan naselja) , najveća brzina kojom sam se smio kretati, a da dobijem isključivo novčanu kaznu i zadržim vozačku dozvolu je 177km/h (177-17.7 = 159,3 dakle, 49,3km/h preko ograničenja)? Točno? (tada bi bio u onih 30-50km preko ograničenja van naselja)

S obzirom da nisam zaustavljen niti je utvrđen moj identitet kao vozača (auto je na moje ime), zanima me sljedeće:

1.) Kada dobijem čestitku od mupa, dali će me isključivo tražiti da se očitujem tko je upravljao vozilom tog dana u toliko sati, budući da nisu utvrdili identitet vozača, ili će mi uz to biti navedeno i da se je vozilo kretalo xyz brzinom koja je veća od 110km.
Jer, ukoliko je navedena i brzina onda bi znao kako se postaviti točnije, ukoliko bi brzina kretanja bila veća za 30-50km onda bi kazna bila 1.000kn i mogao bi napisati da sam ja vozio, te platiti 1.000kn i zadržati dozvolu.
Ukoliko bi bila veća od 51km od dopuštene, onda bi vozača sljedilo i oduzimanje dozvole na neki period (dali se dozvola u tom slučaju oduzima uvijek vozaču ili nekad vozači plate samo navedeni financijski iznos, ukoliko im je to prvi pšrekršaj i nemaju negativnih bodova, dobiju neki kazneni bod, dok dozvolu zadržavaju. Jasno mi je da u zakonu piše 6-12mjeseci, ali čuo sam od više ljudi da u nekim navratima, valjda ovisno od suca, kazna zna biti samo financijska, u situacijama kada bi trebale biti i druge sankcije npr. konkretno oduzimanje dozvole na neki period), te bi u tom slučaju mogao osporavati da sam ja vozio...

Šta se dešava u slučaju da ja, kao vlasnik vozila, kojeg inaće koristi više osoba napišem da neznam tko je upravljao vozilo na navedeni dan. Dali tada dobivam isključivo kaznu za prekršaj što kao vlasnik vozila neznam identitet vozača, kaznu koja je isključivo financijske naravi, međutim dozvola ostaje vlasniku vozila, tj. tom kaznom se "poništava" kazna za brzinu budući da ne mogu utvrditi tko je prekršaj počinio?

Dali je eventualna slika, snimka vozila i vozača mjerodavna kod utvrđivanja identiteta istog?

Dakle, da još jednom spomenem, jasno da mi se ne placa kazna, međutim sumnjam da ću je izbjeci, te sam je spreman platiti, tako da mi je primarno zadržati dozvolu tj. sprijeciti oduzimanje iste na neki period budući da mi je izuzetno bitna.

Eto, malo je duži post.. Unaprijed puno hvala svima na pomoći!
goran9141 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 11:22   #163
Evo relativno friško iskustvo. Dobila sam takvu čestitku od MUP-a i nije pisalo kojom sam brzinom vozila, nego koji je prekršaj učinjen prema Zakonu o SPC, članku i stavku tom i tom, te su tražili podatke o vozaču. Iz navedenog zakona, članka i stavka vidjela sam da sam vozila 20-30 km/h više od dopuštenog i da je kazna 1.000 kn.
Tek kad sam im dostavila svoje podatke, dobila sam napismeno koliko sam vozila, kad, gdje, čime su snimili itd.
Kako dosad nisam kažnjavana, uputila sam prigovor/molbu prekršajnom sudu za smanjenje novčane kazne ili mjeru upozorenja, no nije prošlo. Stiglo je rješenje da nema osnove za neplaćanje kazne, ali će mi izići ususret pa mogu platiti u 5 mjesečnih rata (poslali su i pet uplatnica s iznosom od 200 kn).
Saffron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 17:49   #164
Quote:
goran9141 kaže: Pogledaj post
.. a ja sam, po mojoj procjeni vozio oko 180km.
Primjetio sam policiju kako na nadvožnjaku snima brzinu, te sam sa nekih 200-300m udaljenosti smanjio brzinu, međutim vjerujem da su me svakako snimili u prekršaju. (Koja je neka prosječna udaljenost na kojoj snimaju vozila?)

1.) Kada dobijem čestitku od mupa, dali će me isključivo tražiti da se očitujem tko je upravljao vozilom tog dana u toliko sati, budući da nisu utvrdili identitet vozača, ili će mi uz to biti navedeno i da se je vozilo kretalo xyz brzinom koja je veća od 110km.

Dali je eventualna slika, snimka vozila i vozača mjerodavna kod utvrđivanja identiteta istog?
Ako si po brzinomjeru vozio 180 onda si u stvarnosti vozio do 170 tako da si dobro izračunao da ti ide novčana.
Tražit će da kao vlasnik dostaviš podatke vozača i gdje je i kakav prekršaj napravljen.
Ide ti 2000-5000 kn ako ne pošalješ podatke a brzina se nema kome naplatit jer ti ne znaš tko je vozio.
Samo za utvrđivanje prekršaja.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 17:47   #165
kazna za preveliku brzinu

Poštovanje, jučer su mi mjerili brzinu i u naselju gdje je ograničenje 50 km/h izmjerili su mi 81 km/h i skinuli 10 km/h. znači u zapisnik su stavili da sam vozio 71 km/h i kaznu od 1000 kn( inače da sam vozio 70 km/h kazna bi bila 500 kn). e sad mene zanima da li se mogu žaliti i koliko mi to ima smisla? u trenutku dok su me zaustavili nisam siguran da sam vozio 80, mislim da je bilo bliže 70. neznam dali da to spominjem jer će ispasti da lažem al stvarno mislim da je brzina bila oko 70. nadalje, zanima me da li se mogu žaliti s obzirom na svoj materijalni status? završio sam faks u 2. mjesecu i sad već tri mjeseca stažiram što znači da dobijem 1600 kn mjesečno tako da mi je ovih 1000 kn puno previše s obzirom na moje prihode. također neznam da li ima razlika ako platim odmah ili ako se žalim( da li ima nekih drugih posljedica ako mi žalba ne uspije- još veća kazna, kazneni bodovi?).
još samo da napomenem da sam prošle godine dobio također kaznu od 500 kn(ne zbog brzine) te da sam se onda žalio i na kraju dobio samo 150 kn sudskih troškova.
unaprijed zahvaljujem na odgovorima!
littlecoala is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 18:01   #166
stavi se u poziciju sutkinje: ti mislis da si vozio blize 70 i ne mozes to dokazati vs atestiranog aparata koji ti je izmjerio 81
plati kaznu i drugi puta pametnije po naseljenom podrucju
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 18:09   #167
Ili probaj ovo
http://www.automobili.hr/clanak/prim...enje-brzine/11
nghtstlkr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 00:54   #168
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
stavi se u poziciju sutkinje: ti mislis da si vozio blize 70 i ne mozes to dokazati vs atestiranog aparata koji ti je izmjerio 81
plati kaznu i drugi puta pametnije po naseljenom podrucju
a dobro istina. a jel se mogu pozvati na niske prihode i nadati se da bar smanji kaznu?
littlecoala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 21:51   #169
Quote:
littlecoala kaže: Pogledaj post
… zanima me da li se mogu žaliti s obzirom na svoj materijalni status?... također neznam da li ima razlika ako platim odmah ili ako se žalim( da li ima nekih drugih posljedica ako mi žalba ne uspije- još veća kazna, kazneni bodovi?)…
Kao i u slučaju većine drugih prekršaja, pogotovo izmjerenih uređajima, poricanje nema smisla i izgledat će kao da lažeš i izvlačiš se. Napišeš prigovor u kojem priznaješ prekršaj, kaješ se, neće se ponoviti, navedeš da imaš mala primanja (priložiš dokaz) i da će ovolika novčana kazna dovesti u pitanje i samu tvoju egzistenciju, te zamoliš za opomenom ili smanjenjem novčane kazne, jer će i minimalna kazna u potpunosti ispuniti svrhu kažnjavanja. Postoje i male šanse za opomenom, ali sigurno će ti smanjiti ovu novčanu (vjerojatno na 400 kuna). Također, radi malih primanja, traži oslobađanje od sudskih troškova. Veću kaznu od ove koju si prvu dobio ne možeš dobiti, ali u slučaju da ti presudi istu kaznu i odredi troškove postupka možeš proći i gore, ali to nije običaj u slučaju priznanja i kajanja.


Quote:
nghtstlkr1 kaže: Pogledaj post
Ovo nikako ne, jer rezultat neće biti povoljan.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 19:10   #170
eo i mene ovdje...Dali itko zna koji je vremenski period za nekažnjavanje-1god ili 2god tako da mogu pisat i da bi zamolba ili zalba imala neki "temelj" za prekoracenje brzine u iznosu od 500kn.
Esseker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 10:24   #171
Ako sam dobro razumio, pitaš koliko vremena treba proći da bi u novoj žalbi mogao napisati da nisi kažnjavan?

Ako je to to, rok je 3 godine od pravomoćnosti odluke o prekršaju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 04:57   #172
Question [B]PROMETNI PREKŠAJ, prevelika brzina!? POMOĆ!![/B]

evo ljudi, nisam se nadao da ce se baas danas desiti, al eto vraga, poslikali me oko 125km/h, gdje je ogranicenje 50km/h.

Vidio sam blic odostraga, nisam jos cuo da bi nekoga "od guza" drapili, je opce moguce? ii kakve kazne mogu ocekivati, kako jih mozda mogu smanjiti, vidim da se danas dosta ljudi zali na osnovu skoro niceg, za smanjenje kazne. Pa ako ima neko iskustva s tim, ak moze pomoc, ovo je prvi puta da me slikala multinova, nemam nikakvih kazni prije, samo jedno malu opomenu od prije cca. 2 godine za krivo skretanje preko puno crte, i to je to...

Ajde ljudi, pomozite kako boga znate molim Vas... znam da sam kriv, na bjezim od toga, saamo mozda zelim malo skrenuti oko toga. bar da znam kaj me ceka,, hvala unaprijed.
big333foot is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 09:48   #173
Po pravlniku u pravilu se slika s prednje strane što znači da može i odozada.Kazna 5-15 000 kn,najmanje 12 mjeseci zabrane i 3 boda (u naselju) ili 3-7000,6-12 mjeseci i 3 boda (van naselja).Priznat ćeš krivnju,izrazit kajanje i zatražat os suda smanjenje kazne i možda još i na rate.Ali kad dobiješ obavijest o počinjenom prekršaju.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 10:13   #174
125?!
sry, stvarno se nadam da se ništa ne može napraviti i da će ti uzeti dozvolu, jer ljutio se il ne - to i zaslužuješ
bah is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 10:19   #175
dobro šta su te uslikali, nadam se da ćeš drugi put ipak malo razmislit koliko budeš vozio.
pinkskin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 11:07   #176
Quote:
big333foot kaže: Pogledaj post
evo ljudi, nisam se nadao da ce se baas danas desiti, al eto vraga, poslikali me oko 125km/h, gdje je ogranicenje 50km/h.

Vidio sam blic odostraga, nisam jos cuo da bi nekoga "od guza" drapili, je opce moguce? ii kakve kazne mogu ocekivati, kako jih mozda mogu smanjiti, vidim da se danas dosta ljudi zali na osnovu skoro niceg, za smanjenje kazne. Pa ako ima neko iskustva s tim, ak moze pomoc, ovo je prvi puta da me slikala multinova, nemam nikakvih kazni prije, samo jedno malu opomenu od prije cca. 2 godine za krivo skretanje preko puno crte, i to je to...

Ajde ljudi, pomozite kako boga znate molim Vas... znam da sam kriv, na bjezim od toga, saamo mozda zelim malo skrenuti oko toga. bar da znam kaj me ceka,, hvala unaprijed.
Šteta što za takve ne postoji zatvor! Čovječe vozio si 150% više od dopuštenog, a kako se radi o ograničenju od 50 km/h vrlo vjerojatno se radi o naseljenom području!
Ogulit će te kaznom do kostiji i ostat ćeš bez vozačke!
Ne znam na koju foru bi se ti žalio i na šta? Možda na to što su te uslikali?

Sent from my Xperia™ Arc using Tapatalk 2
__________________
One day you'll leave this world behind so live a life you will remember!
J. Knoxville is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 11:17   #177
Postoji do 60 dana ako je bilo u naselju, ali i da je bilo neće mu sud dosudit zatvor jer bi previše koštao boravak a država je u krizi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 11:23   #178
Zato sam i napisao šteta što ne postoji jer to što se propisane kazne ne provode zbog kojekakvih razloga kao da ni ne postoje!
Takvima je ne bih brojao u danima, već u godinama boravak u prdekani!

Sent from my Xperia™ Arc using Tapatalk 2
__________________
One day you'll leave this world behind so live a life you will remember!
J. Knoxville is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 11:25   #179
Dosta bi bilo, hvala.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 13:23   #180
vozio sam po noci, nisam bio pijan, nikoga na cesti, osim te multinove, ajd ruku na srce i recite da se niko od vas nije vozio previse? znam kriv sam, sad mi je zal, mislim da ce mi noga biti odsad puno lakša na gasu. hvala na savjetima.
big333foot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.