Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2011., 20:24   #21
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Stara nije vojnik ni pod koju definiciju. Peta kolona je

Ima neka točna definicija što je vojnik. Čak su napravljene i modifikacije te definicije (npr. više se ne koristi termin "ima uniformu i znakovlje", da bi se spriječili zločini nad gerilcima koji najčešće nemaju odore), ali ova baba je peta kolona pa kako god da okreneš.

Na nezaposjednutom teritoriju je bila, među civilima, ne u direktnoj borbi (i još neke stvari, ima poduži popis, ja sada ne znam sve), i to NIJE vojnik, to je PETA KOLONA, i nema te međunarodne konvencije koja štiti špijune, dojavljivače, petokolonaše i sl.


Uostalom, što ti ja imam objašnjavat, traži po netu, uvjerit ćeš se i sam

A jel' je štiti možda ustav Republike Hrvatske koji zabranjuje smrtnu kaznu!?


Ne bih želio živjeti u zemlji u kojoj su naoružani civili ili vojnici suci i egzekutori koji djele "pravdu" na licu mjesta kako se god njima svidi
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
PitajTatu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 00:09   #22
Quote:
PitajTatu kaže: Pogledaj post
A jel' je štiti možda ustav Republike Hrvatske koji zabranjuje smrtnu kaznu!?


Ne bih želio živjeti u zemlji u kojoj su naoružani civili ili vojnici suci i egzekutori koji djele "pravdu" na licu mjesta kako se god njima svidi
Mislim da ima iznimka u Ustavu, tj. smrtna kazna postoji vezano samo uz Vojsku...ne znam, nađi
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 00:55   #23
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Na nezaposjednutom teritoriju je bila, među civilima, ne u direktnoj borbi (i još neke stvari, ima poduži popis, ja sada ne znam sve), i to NIJE vojnik, to je PETA KOLONA, i nema te međunarodne konvencije koja štiti špijune, dojavljivače, petokolonaše i sl.
Sve ih štiti tako što su države čiji ih vojnici zarobe dužne održati suđenje i kazniti ih sukladno svojim zakonima ako je zemlja potpisnica Ženevskih konvencija. U ovom slučaju se radi o 5. članku 4. konvencije i još nekim nadopunama. No to je teorija.

U praksi je špijuniranje i surađivanje s neprijateljem, pogotovo kada zbog tih osoba stradaju civili, jako riskantan posao pa se zna dogoditi koja ozljeda na radu. Pad niz stepenice ili sa krova baš kada je popravljao antenu. Jebiga, dogodi se.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 00:58   #24
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Mislim da ima iznimka u Ustavu, tj. smrtna kazna postoji vezano samo uz Vojsku...ne znam, nađi
Ne znam ni ja...
Quote:
Članak 21.

Svako ljudsko biće ima pravo na život.

U Republici Hrvatskoj nema smrtne kazne
Quote:
Članak 17.

U doba ratnog stanja ili neposredne ugroženosti neovisnosti i jedinstvenosti Republike, te velikih prirodnih nepogoda pojedine slobode i prava zajamčena Ustavom mogu se ograničiti. O tome odlučuje Sabor Republike Hrvatske dvotrećinskom većinom svih zastupnika, a ako se Sabor ne može sastati, predsjednik Republike.

Opseg ograničenja mora biti primjeren naravi pogibelji, a za posljedicu ne može imati nejednakost građana s obzirom na rasu, boju kože, spol, jezik, vjeru, nacionalno ili socijalno podrijetlo.

Niti u slučaju neposredne opasnosti za opstanak države ne može se ograničiti primjena odredbi ovoga Ustava o pravu na život, zabrani mučenja, surovog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja, o pravnoj određenosti kažnjivih djela i kazni, te o slobodi misli, savjesti i vjeroispovijedi.
http://gpp.pravo.hr/propisi/urh/urh.htm
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
PitajTatu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 07:46   #25
Veleizdaja za rata je izuzetak

To govorim samo kao primjer, vjerojatno još toga ima.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 08:51   #26
Quote:
PitajTatu kaže: Pogledaj post
A jel' je štiti možda ustav Republike Hrvatske koji zabranjuje smrtnu kaznu!?


Ne bih želio živjeti u zemlji u kojoj su naoružani civili ili vojnici suci i egzekutori koji djele "pravdu" na licu mjesta kako se god njima svidi

Hm...ali bi volio živjeti u "pravnoj državi" kakva je naša, pa bi se ta ekipica za 10 godina šetala po kvartu kao da nikad nije ništa bilo.
Ko nas bre zavadi i slično.
Nikad nisam razumio ljude poput tebe i z_k, niti ću se ikad potruditi
__________________
26.6.2014. Oskar
Snivaj ti jer sutra ja ću doći
Jednom još da ti kažem laku noć
kreso82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 09:20   #27
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Danas (i nadam se zauvijek) bi trebalo postojati jednostavno pravilo: svako ubijanje nenaoružane osobe (a ona koja se predala je takva) je ratni zločin. Ajde samo zamislimo da je ta "stara" obični vojnik -> koja je razlika? Skinula je snajperom nekog našeg vojnika, pa je zato zarobljenika ok ubiti... Naši iz vukovarske bolnice su sigurno skinuli puuuno njihovih, što ćemo sada opravdavati njih - bili su pod emocionalnim stresom gubitka tisuća suboraca...
Kad se naleti na snajperista u akciji ili neposredno nakon njegove akcije, on ne mora postati zarobljenik. To je praksa . Nasi na Ovcari nisu uhvaceni za vrijeme ili neposredno nakon snajperskog djelovanja nego su zarobljeni u bolnici jer su bili ranjenici i sasvim je logicno da nisu svi imali snajpere.
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 09:21   #28
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Kako se to hrabro boriš vojnik na vojnika, katanama nasred ceste? Ubijanje vojnika snajperom je potpuno legitimno, ubijanje civila snajperom je ratni zločin... Ja stvarno ne vidim kako netko može opravdavati ubijanje zarobljenika, a osoba (po danoj priči) je upravo to bila.
Boris se hrabro vojnik na vojnika, da katanama ako hoces. Sta glumis budalu? Meni da neprijateljski vojnik dodje u borbi ranjen i digne ruke u vis, nebih ga ubio. Zarobis i na razmjenu. Isto tako oni koji ostanu iza, zarobis i razmjena. Drugo je zarobljenik kad zarobis neprijateljskog vojnika u sumi, u boju, u rovu, bunkeru a drugo je kad ti jebeni civil iz stana koji je ostao u gradu ubije 5 vojnika za 3 dana. I sta je tebi tu legitimno? Civil snajperom tuce po vojniku, tebi je to kao legitimno. Ja stvarno ne vidim kako ti mozes opravdavati ubijanje vojnika snajperom od strane civila petokolonasa?!?! Sta je za tebe taj petokolonas? Civil? Po cemu? Sto ima bijelu kosulju i traperice?
Ma neeee ne bih ga ubio, bacio bih ga is stana naglavacke.
dobrila12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 13:36   #29
Molim da se prestanete hvaliti spremnošću na kršenje zakona Republike Hrvatske.


Hvala
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 18:44   #30
Ubijanje preko mjere čine budale koji su u mirnodopsko vrijeme kreteni.

Što se tiče i nedavnog ispitavanja komandanta KOS-a i organizatora slobinih sabirnih logora,od strane tužiteljstva za ratne zločine,možemo nastaviti u pitanju gen.Aci Vasiljeviću,o postojanju mreže KOS-ovih operativaca,njihovom cilju i planiranju.
Tko je odobravao naoružavanje civila u kninskoj općini npr.?
Tko je organizirao pokušaj atentata na pred.Tuđmana u Benkovcu?
Koja je bila struktura KOS-ovih efektiva u Hrvatskoj?
Zašto KOS nije obavijestio nadležne republičke organe naoružavanju rezervista,o osnivanju tzv.petokolonaša u nekim dijelovima RH,a kasnije i BIH,za vrijeme postojanja armijske oblasti?

Bilo bi najbolje da se izvade svi dokumenti KOS-a iz arhive i da rasvijetlimo neke detalje iz bliske povijesti.
Kako je pala Hrv.Kostajnica,Topusko i Gvozd i cijelo Pounje..Tko je dopremao kamione sa oružjem u slavonska sela,tko se naoružavao iz skladišta oružja oko Ervenika?Tko je to odobrio?Provodili su oficiri KOS-a smješteni u obližnje kasarne..Zasigurno da je KOS bio angažiran u osnivanju ilegalnih skupina koje bi se suprotstavile jedinicama specijalne policije i redarstva RH,koje su namjeravale vratiti legitimitet države na pobunjena područja.
Poznato je da seljaci nisu mogli sami izvršiti organizaciju paravojske,osim onoga što su znali,srušiti drveće na cestu i blokirati promet.
Agripa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 07:25   #31
odmak od vremena

Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Čemu?

Puštanju g.Hadžića koji je uhićen u plitivičkoj akciji,i potom pušten..ili si mislio na g.Ražnjatovića?
Tebi je dakle sve jasno,osim toga što znamo da je Slobo bolesni kujin sin..?
ako se ne varam treba proći minimalno 25 godina da se tajne počnu otkrivati.... inače možemo samo lupetati o onom što je već išlo u javnost
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 19:10   #32
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
ako se ne varam treba proći minimalno 25 godina da se tajne počnu otkrivati.... inače možemo samo lupetati o onom što je već išlo u javnost
Na koje dokumente misliš?Strogo povjerljivo..?

Pa SFRJ više ne postoji,i ne vidim razlog zašto ne bi bio cilj da se raščisti bliska povijest do detalja..
Imali smo razglabanje o 41 godini,upravo zato što se 50 nije smjelo pričati.
I sada je netko pametan,zaključao sve dokumente(naglašavam sve!)i ostavio trač-novine,urotnički zanesene ljude da pričaju koještarije.

Objaviti sve,da možemo kazniti dok su živi..
Agripa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 21:19   #33
ako krenemo od pretpostavke da su imali pipak u skoro svakom selu u hr ne treba čuditi njihovo djelovanje u većim gradovima 90-95 a naročito u hr pa čak i danas

osim zg vjerojatno njihova najjača veza je bila u slavoniji

Zadnje uređivanje rezon@tor : 21.03.2011. at 10:28. Reason: spajanje poruka
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 16:20   #34
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
osim zg vjerojatno njihova najjača veza je bila u slavoniji
Pretpostavljam de ćeš reći Osijek?

Svejedno mislim da g.Glavaš nije čist u glavi.Lik je munjoz.On je ubijao i Hrvate,a bio je prijatelj g.Šeksa
Agripa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 21:54   #35
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Da se vratim na pravu temu:

Da li se netko sjeća eksplozije kod američkog veleposlanstva na Zrinjevcu, je li i to bila KOS-ova operacija? Negdje 1993/94...
nikad nije bilo eksplozije pred USA ambasadom dajte ne pričajte gluposti
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 12:51   #36
Quote:
Agripa kaže: Pogledaj post
Na koje dokumente misliš?Strogo povjerljivo..?

Pa SFRJ više ne postoji,i ne vidim razlog zašto ne bi bio cilj da se raščisti bliska povijest do detalja..
Imali smo razglabanje o 41 godini,upravo zato što se 50 nije smjelo pričati.
I sada je netko pametan,zaključao sve dokumente(naglašavam sve!)i ostavio trač-novine,urotnički zanesene ljude da pričaju koještarije.

Objaviti sve,da možemo kazniti dok su živi.
.
ipak treba proći dosta vremena, a nisam ja izmislio taj vremenski prostor za hlađenje usijanih glava.
A što se tiče SFRJ ....
hoće li konačno netko objaviti tko je napao Hrvatsku ?
Da li SFRJ, Srbija ili
je to bio zločinački pothvat
( odmetnici, gnjide i ostali dobrovoljci dignuti u rezervni sastav JNA , )
----------------
ili je Hrvatska sama sebe napala....
ono jedna vjera protiv druge , a ovu drugu pomogla braća iz Srbije

Zadnje uređivanje istox : 26.03.2011. at 13:14. Reason: ?
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 12:22   #37
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
nikad nije bilo eksplozije pred USA ambasadom dajte ne pričajte gluposti
Kak ne?!? Bomba je bila u haustoru zgrade nekoliko metara desno od ambasade na Zrinjevcu. Dosta je bila oštećena ta zgrada, a popucala su stakla na ambasadi.
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 22:07   #38
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
ipak treba proći dosta vremena, a nisam ja izmislio taj vremenski prostor za hlađenje usijanih glava.
A što se tiče SFRJ ....
hoće li konačno netko objaviti tko je napao Hrvatsku ?
Da li SFRJ, Srbija ili
je to bio zločinački pothvat
( odmetnici, gnjide i ostali dobrovoljci dignuti u rezervni sastav JNA , )
Moj pojam je;pobuna manjine potpomognuta vanjskim utjecajem.

Možda je okrugli stol riješenje?
Dozvoljavam sve na stolu,ali neka se konačno raspravi pitanje uzroka,jer za posljedice znamo.To govorim u kontekstu budućih odnosa.Ovo guranje i skrivanje je otišlo predaleko.Otvoreno pokazati da se nije moglo dozvoliti da neki Kninjanin sa oružjem prijeti zakonu zemlje,i da je to izazvalo koloplet kobnih stvari.
Nije se ratovalo u Čačku i Kragujevcu,nisu ostale mine po njihovim poljima,to njima treba reći.Pitanje naših sranja valja razriješiti pred domaćim sudom jer ovako ispadamo budale,ako dopustimo okaljavanje pravne države.I kao u slučaju sela Varivode,treba ići do kraja.
Agripa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 22:55   #39
Quote:
Agripa kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam de ćeš reći Osijek?

Svejedno mislim da g.Glavaš nije čist u glavi.Lik je munjoz.On je ubijao i Hrvate,a bio je prijatelj g.Šeksa
između ostalog i osijek budući je bio jedini grad u slavoniji, bitno je prvenstveno njega imati pod kontrolom a onda i ostalo.

jel glava čist ili nije u glavi ovisi kako gledaš. činjenica je da je bio prvi u svemu kaj je dobro. ak bih ga htjela kritizirati onda bi se to svodilo na to da je mogao još više. nažalost neke stvari mu nisu išle u prilog ali to je dobro nam poznata situacija koja se odnosi na cijelu rh u trenutku kad je napadnuta.
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 12:56   #40
To sa babom i vrucim snajperom je mit

ima ga na skoro svim stranama u ratu...negdje baba baci bombu medj vojnike,koje je tek maloprije ugostila,negdje je baba snajperist,negdje baba ima odasiljac u kuci te sve vrijeme cinka onoj strani sto se radi itd itd mnogo toga je baba napravila

znaci,skuzite,mit....kao i mnogo mnogo stvari vezano za rat 1991-1995
__________________
pisem pismo tinta mi se proli,daleko je onaj tko me voli
visa_sila is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:25.