Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2015., 12:22   #2781
gledah na televiziji poslednji put pre neke 2-3 godine. volim mameta, izuzetno mi je zanimljiv. mislim da je mračni, realistični i introspektivni šmek dosta uticao na kasniju (meni omiljenu) seriju istog naziva.
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 14:41   #2782
upravo pogledao homicide. prvi put sam ga gledao prije 3 godine.

dobar film o zidovskom detektivu koji ima problema s vlastitim identitetom. film pocinje s obicnim slucajem, da bi poslije slucaj koji je dosao ispod radara preuzeo radnju, jer se tice direktno naseg protagonista.

posto je mamet kazalistarac, nemojte se iznenaditi ako i ovaj film bude izgledao kao predstava.

VII
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 16:56   #2783
Lady In The Lake (1947.)

O čemu se radi?

Sarkastičnog kulera od detektiva Philipa Marlowa (Robert Montgomery) unajme da pronađe ženu izdavača šund časopisa za koju se vjeruje da je zapalila u Meksiko. Marlowe prihvaća slučaj, film se pretvara u whodunit misterij dok se tijela gomilaju.


Cjepidlačenje

Sori Montgomery, Elliott Gould je i dalje najbolji Marlowe. Ok, čisto da to izbacim iz sebe. Dalje, stilom iznad svega pa tako i iznad prosječne priče, ono što prvo bude jasno (osim inovativnih creditsa u vidu ruke koja miče kartice uz podlogu iritantne božične glazbe), prekaljeni detektiv se obraća nama, gledatelju, i pritom probija svojevrsni četvrti zid, pozivajući nas da riješimo dotični slučaj. Rekao bih pametan izbor redatelja (koji ovdje tumači i glavnu ulogu) jer očito nije dorastao ulozi. Pa uronimo u samog Marlowa dok otvara vrata, puši cigarete i ima interakcije sa likovima. Što nas dovodi odmah do najzanimljivijeg lika u cijelom filmu, Adrienne Fromsett (Audrey Totter) koja je upravo hipnotizirajuće dobra sa svojim izgledom i izrazima lica, dovitljivim replikama... bio mi je pravi užitak gledati ju na ekranu. Ostatak ekipe je manje-više nepamtljiv i tu su da popune uloge koje nas vode kroz slučaj.


Ima kaj ok za uši?

Pa i ne baš. Osim već spomenute naslovne božične pizdarije, ništa pamtljivog mi nije ostalo u sjećanju. Rekao bih klasični noir-string-kita-labudova ali bi to možda bila i laž. Ne sjećam se.


Aha. A akcija, nasilje i to?

Saberi se. Kasne četrdesete su u pitanju. Kad nekog i koknu, koknu ga uz malo jači prasak petarde, puno dima a dok se nesretnih prima za pogođeno mjesto i teatralno pada na pod. Ne, nemam problema sa time ali fulao si bit.


Ok, ok... pretpostavljam, nema ni golotinje?

Yup, dobro pretpostavljaš. Opet fulana bit, vrijeme te film. Marlowe je sarkastični lik, ledeni dekster, koji žene tretira pa gotovo kao niža bića ali ima natruha kemijice između njega i Adrienne.


Presuda

Daleko od Marloweovih najboljih ekranizacija, pa čak daleko i od dobrog crime film-noira ali dovitljivi način snimanja, tu i tamo pokoja verbalna referenca, fenomenalna Audrey Totter koja krade svaku sekundu filma čine ovaj film na granici preporučljivog, da, ali ne vjerujem u dvaput gledljivog.
Insert/Break is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 17:05   #2784
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
posto je mamet kazalistarac, nemojte se iznenaditi ako i ovaj film bude izgledao kao predstava.
Meni se izuzetno sviđa taj pristup filmu kroz "kazališnu glumu", npr. njegov prvi House of games je pravi dragulj, jako poseban film, savršena karakterizacija likova, savršena atmosfera.
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 18:07   #2785
Quote:
Nadopuna prehrani kaže: Pogledaj post
gledah na televiziji poslednji put pre neke 2-3 godine. volim mameta, izuzetno mi je zanimljiv. mislim da je mračni, realistični i introspektivni šmek dosta uticao na kasniju (meni omiljenu) seriju istog naziva.
Koliko je Mamet i inače utjecao na suvremenu dramaturgiju. Konkretno ovaj "Homicide" na konkretno "Life on the Street" Homicide, ne baš. Mada je serija vrhunska (minus zadnja sezona), a film vrlodobar, vjerojatno najbolji koji je Mamet i režirao (uz ogradu - nakon onog groznog "Heista" sam odustao od Mameta kao od redatelja).
Quote:
NicolasBourbaki kaže: Pogledaj post
Meni se izuzetno sviđa taj pristup filmu kroz "kazališnu glumu", npr. njegov prvi House of games je pravi dragulj, jako poseban film, savršena karakterizacija likova, savršena atmosfera.
"House of Games" je grozno izrežiran film, a glavna ženska uloga je odigrana ispod svake razine.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 18:18   #2786
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
"House of Games" je grozno izrežiran film, a glavna ženska uloga je odigrana ispod svake razine.
Ne bi se složio da je grozno izrežiran, ali da je ženska uloga loša - možda, no, poprilično zorno prikazuje hladnu, sjebanu i izgubljenu ženu.
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 18:21   #2787
Quote:
NicolasBourbaki kaže: Pogledaj post
Ne bi se složio da je grozno izrežiran
Kad se sjetim tog filma, sjetim se onog kadra detalja pištolja iz kojeg curi voda, a to je režija na razini 1920. godine.

Quote:
NicolasBourbaki kaže:
ali da je ženska uloga loša - možda, no, poprilično zorno prikazuje hladnu, sjebanu i izgubljenu ženu.
Je, kojoj je muž dao glavnu ulogu u svom filmu, a ona sirota nema talenta i ne zna što bi s njom.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 18:28   #2788
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Kad se sjetim tog filma, sjetim se onog kadra detalja pištolja iz kojeg curi voda, a to je režija na razini 1920. godine.
Takav je koncept filma, pa vidio si kako svi glume, meni je bilo fantastično, pogotovo kada su igrali poker i ubojstvo na kraju filma. I njezina demencija i analogija povučena s njenom starom prijateljicom. Ovaj film, po meni, zaslužuje veću pozornost.
Quote:
Je, kojoj je muž dao glavnu ulogu u svom filmu, a ona sirota nema talenta i ne zna što bi s njom.
To je Mametova žena?
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 18:36   #2789
Quote:
NicolasBourbaki kaže: Pogledaj post
Takav je koncept filma, pa vidio si kako svi glume, meni je bilo fantastično, pogotovo kada su igrali poker i ubojstvo na kraju filma.
Samo što sam ja pročitao i Mametovu knjigu o tome kako režirati gdje objašnjava kako kad nešto želite naglasiti, onda to snimite u detalju.

Quote:
NicolasBourbaki kaže:
To je Mametova žena?
Tadašnja.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 13:39   #2790
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Koliko je Mamet i inače utjecao na suvremenu dramaturgiju. Konkretno ovaj "Homicide" na konkretno "Life on the Street" Homicide, ne baš. Mada je serija vrhunska (minus zadnja sezona), a film vrlodobar, vjerojatno najbolji koji je Mamet i režirao (uz ogradu - nakon onog groznog "Heista" sam odustao od Mameta kao od redatelja).

"House of Games" je grozno izrežiran film, a glavna ženska uloga je odigrana ispod svake razine.
life on the street pamtim kao prvu ili jednu od prvih pandurskih serija koje se bavi njihovim unutarnjim životima i razmišljanjima. ne kažem da je samo film homicide uticao na to i koliko je samo mamet uticao na to svojim drugim delima (njegov dijalog je prepoznatljiv).
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 18:36   #2791
novi film tjedna je l'étrange couleur des larmes de ton corps.

http://www.imdb.com/title/tt2733258/reference

film je sjeban na mnogo nacina, ali ne zelim puno o radnji. mene se jedne noci mnogo dojmio, pa cu rado istraziti je li prvi dojam bio varka.
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 00:48   #2792
gledao na festu.

"Ovo je vizuelno atraktivan trip i vožnja i to morate znati pre nego što uđete u mrak dvorane ili pustite film na kućnom formatu (posle bioskopskog iskustva, ovo se čini kao bedna varijanta). Ovo nije film za one kojima smeta naglost. Odustanite od traženja smisla, zavalite se i pustite da vas vozi. Posle projekcije ćete ujedno biti i mrtvi drogirani i potpuno straight."

opširnije na blogu. prečudan film.
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 04:26   #2793
nedvojbeno bi volio zivit u onakvoj kuci, sto je na balkanu nemoguce (a i u parizu tesko izvodljivo).

na svakom katu iza svakih vrata ljepojka, sve su dominantne, krasno odjevene/razodjevene, naoruzane raznim ostricama i sve su ga iskoristile.

neki ljudi misle da je to sto su se nagledali starih filmova robbe-grilleta dostatan razlog za snimanje vlastitih uradaka. nije.

da se prije tjedan dana nisam gadno porezao, bio operiran i jos se oporavljam mozda bih bio tolerantniji prema beskrajnim scenama rezanja/ubadanja koje su same sebi svrha.

traje sat i 37 min, a mogao bi i 24 sata, sve bi bilo isto.

dragulj(cic) za kraj:
svanulo mi je kad sam u creditsima, medj brojnim izjavama zahvalnosti francuskim hotelijerima i proizvodjacima damskog donjeg rublja, brizno sakrivenog i ususkanog, otkrio quentina tarantina (mislim da je i on bio osupnut)
__________________
force majeure
Gustowny is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 13:23   #2794
Ajde da ozivim ovu temu. Koncept mi se jako svidja i nadam se da ce se neko javiti, da komentarisemo. Dakle film tijedna nek bude Persona
__________________
Pridružite se forumu!
https://movietalks.org/?fbclid=IwAR2ApW4ipe_-nfcyCP30e1GJikf6r5goLLZOR3P8_3b-4nsYLEIgow2mG90
Lynch fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 13:33   #2795
Persona hm...stoji mi u folderu godinama, nikako da pogledam. Možda bi bio red više...
__________________
I fuck on first date.
nook is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 14:26   #2796
U pogledaj obavezno. To je jedan od prvih mindfuck filmova koje se bave temom podvojene licnosti. Upravo je Persona imala najsnazniji uticaj na ostale filmove sa tom tematikom, ukljucujuci tu i moj omiljeni Mulholland Drive.
__________________
Pridružite se forumu!
https://movietalks.org/?fbclid=IwAR2ApW4ipe_-nfcyCP30e1GJikf6r5goLLZOR3P8_3b-4nsYLEIgow2mG90
Lynch fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 14:41   #2797
Meni valjda najdraži Bergmanov ( od dvadesetak koje sam gledao). Vjerojatno baš zbog toga jer je tu ulazio najiskrenije uz eksperimentalni, simbolički dio. Vrlo jake slike i kontrasti osobnosti bolničarke i pacijentice.

Isječak iz Pervert's guide to cinema, Žižek je iznio interesantnu tezu o studiji ženske seksualnosti koja u Personi dolazi do izražaja baš zbog korištenog minimalizma u obliku spomenutog monologa.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 15:34   #2798
mozda se i pogleda.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 23:57   #2799
Pogledala sam Personu.
Film cijenim ali taj Bergman jednostavno nije za mene, srećom pa je film samo 80 minuta inače sumnjam da bi izdržala.
Svidjeli su mi se kadrovi i naravno obje glumice, nakon one priče o orgiji i pobačaju sam shvatila o čemu se ustvari radi, mada mi nije sve u potpunosti jasno jer je ipak prvo gledanje, vjerojatno tko je gledao više puta zna bolje od mene...
__________________
I fuck on first date.
nook is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 21:50   #2800
Lijepo da je film tjedna izignoriran, kako i treba biti

Neka novi film bude Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto
__________________
I fuck on first date.
nook is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:44.