Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2012., 17:29   #1
Matematičke kombinacije u lotu :-) ?

Molim matematičare da mi pojasne da li doista svaka kombinacija u lotu ima apsolutno jednake šanse da bude izvučena ili kombinacije tipa 1,2,3,4,5,6,7 imaju puno manje šanse od neke random kombinacije tipa 5, 8, 13, 14, 21, 25, 39 ?

ako razmišljam logićki: svaka kuglica je jednaka, kuglica ne zna koji je broj na njoj pa bi po toj logici svaka kombinacija imala jednake šanse, s druge strane gledajući arhivu izvučenih brojeva nikad nisam naisao na kombinaciju di bi bila više od 3uzastopna broja, di bi svi brojevi bili parni ili neparni, di bi svi brojevi bili unutar jedne dekade, di bi razmak između izvučenih brojeva bio jednak isl. Dakle ako doista svaka kombinacija ima jednake šanse onda bi se tu i tamo morala pojavit barem jedna kombinacija di se odmah vidi neki logićan slijed brojeva....
KH5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 10:18   #2
Ako stroj ne "ometa" izvlačenje, onda je svaka kombinacija jednako vjerojatna. A u arhivi nisi susreo/la neku neobičnu kombinaciju jer je broj uzoraka dosta manji od mogućeg broja kombinacija.

U ovoj temi ima par primjera koje si tražio:
http://www.godlikeproductions.com/fo...sage633936/pg1
FILELEFT is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 23:42   #3
Quote:
FILELEFT kaže: Pogledaj post
Ako stroj ne "ometa" izvlačenje, onda je svaka kombinacija jednako vjerojatna. A u arhivi nisi susreo/la neku neobičnu kombinaciju jer je broj uzoraka dosta manji od mogućeg broja kombinacija.

U ovoj temi ima par primjera koje si tražio:
http://www.godlikeproductions.com/fo...sage633936/pg1
ali nije jednaka kroz vrijeme. dali se to nebi trebalo isto uzeti u obzir?
npr. ako je danas izvucena 6,8,18, 24 kombinacija vjerovatnost da ce ta teista kombinacija biti izvucena odmah tjedan iza sigurno pada.
ili?

i jos jedno pitanje za sve, dali mislite da je vjerovatnost veca ako
netko igra uvijek teiste brojeve za razliku od nekoga sto svaki put igra nove.
zna li se nesto o tome?
sta mislite ?
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 08:41   #4
Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
ali nije jednaka kroz vrijeme. dali se to nebi trebalo isto uzeti u obzir?
npr. ako je danas izvucena 6,8,18, 24 kombinacija vjerovatnost da ce ta teista kombinacija biti izvucena odmah tjedan iza sigurno pada.
ili?
Ne, vjerojatnost svake kombinacije je ista.

Da karikiram - baciš novčić i padne glava. Onda ideš opet bacati novčić. Kolko je šansa da padne glava? Naravno, 50%.

Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
i jos jedno pitanje za sve, dali mislite da je vjerovatnost veca ako
netko igra uvijek teiste brojeve za razliku od nekoga sto svaki put igra nove.
zna li se nesto o tome?
sta mislite ?
Zna se. Vjerojatnost svake kombinacije je ista.

Prednost igranja svaki put iste kombinacije je da ti se ne može dogoditi situacija "jao, te brojeve sam odigral prošli tjedan".
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 09:29   #5
Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
ali nije jednaka kroz vrijeme. dali se to nebi trebalo isto uzeti u obzir?
npr. ako je danas izvucena 6,8,18, 24 kombinacija vjerovatnost da ce ta teista kombinacija biti izvucena odmah tjedan iza sigurno pada.
ili?
Vjerojatnost nema memoriju. Šansa za jednu kombinaciju je 1:jakopuno. Kada prođe izvlaćenje vjerojatnost se "resetira" i sve kombinacije su opet jednako moguće.

Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
i jos jedno pitanje za sve, dali mislite da je vjerovatnost veca ako
netko igra uvijek teiste brojeve za razliku od nekoga sto svaki put igra nove.
zna li se nesto o tome?
sta mislite ?
Isto kao i gore.

S druge strane, ako računaš 1:jakopuno (šansa za 1 pogodak) ili 1:jakopuno^2 (šansa za dva pogotka) oba broja su toliko mala da ih možeš zaokružiti na 0.

Izračun (molim ispravke ako sam fulao, prošla su desetljeća):

1. broj izvlačiš kao jedan od 39
2. broj kao jedan od 38 (jednog si izvukao)
3. broj 37
...

I sad to pomnožiš 39*38*37*36*35*34*33, pa podijeliš sa 7 (jer ti nije bitan redosljed izvlačenja brojeva) i dobiješ 11.074.274.640.

Znači šansa za dobivanje jedne kombinacije je 1:11.074.274.640 ili 0,00000000903% (imaš 8 nula iza zareza). GOOD LUCK!
__________________
Pretty women make us buy beer. Ugly women make us drink beer.
Vorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 10:46   #6
Quote:
Vorang kaže: Pogledaj post

Izračun (molim ispravke ako sam fulao, prošla su desetljeća):
Izračun ide:
39/7 * 38/6 * 37/5 * 36/4 * 35/3 * 34/2 * 33/1 = 15 380 937 mogućih kombinacija.
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 10:55   #7
Quote:
M3NT4L kaže: Pogledaj post
Izračun ide:
39/7 * 38/6 * 37/5 * 36/4 * 35/3 * 34/2 * 33/1 = 15 380 937 mogućih kombinacija.
Onda ispravak: vjerojatnost je 1:15.380.937 ili 0,0000065% s 5 nula iza zareza.

I opet GOOD LUCK!
__________________
Pretty women make us buy beer. Ugly women make us drink beer.
Vorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 19:23   #8
Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
ali nije jednaka kroz vrijeme. dali se to nebi trebalo isto uzeti u obzir?
npr. ako je danas izvucena 6,8,18, 24 kombinacija vjerovatnost da ce ta teista kombinacija biti izvucena odmah tjedan iza sigurno pada.
ili?
Zapravo, ili je jednaka ili čak i veća, ovisno o tome je li izvučena čisto slučajno ili joj je neka nesavršenost bubnja išla na ruku. Međutim, to eventualno povećanje (za koje niti ne možemo znati da li postoji) je potpuno zanemarivo i nećeš ništa postići ako ga pokušaš uzeti u obzir.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 02:09   #9
Quote:
Vorang kaže: Pogledaj post
Vjerojatnost nema memoriju. Šansa za jednu kombinaciju je 1:jakopuno. Kada prođe izvlaćenje vjerojatnost se "resetira" i sve kombinacije su opet jednako moguće.

ali ne skup svih brojeva.
ako je sad izvucena kombinacija 5,8,12,13
vjerovatnost za sve brojeve sama za sebe je jednaka, ali vjerovatnost da ce svi ti brojevi biti ponovo izvuceni zajedno je manja, kaj ne ?
to sam mislila s tom vremenskom komponentom

npr. hoces li ti ici igrati iste brojeve drugi tjedan a znas da su bili izvuceni prosli tjedan? ja ti trvdim da ziher nece biti svi teisti izvuceni

Quote:
KH5 kaže: Pogledaj post
Ako igras stalno iste brojeve imas veće šanse - gledao neki ''dokumentarac-filmić'' o tome...

Tip je rekao da su vece sanse uvijek s istim brojevima jer onda imas jednu fiksnu varjablu(iste kombinacije) i jednu promijenjivu varjablu (izvučene brojeva), ako pak svaki put mjenjaš brojeve imas dvije varjable koje se stalno mijenjaju...
s druge strane citao jednom kako je neki tip 20tak godina igrao iste brojeve i onda prvi put promijenio i dobio jack pot :-).

Osobno sam cca6god igrao isti listić i imao sam više uspijeha od kolega s posla koj su stalno mijenjali brojeve... Sad sam i ja promijenio listić jer sam se prebacio na EuroJackpot loto pa sad kod nas igram 7/39 sa dvije kombinacije a prije sam igrao cijeli listić....
poz
e pa to sam mislila, to mi zvuci jako uvjerljivo s tom konstantom

Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
da, roullette npr. Kao što kuglica na roulletteu nema memoriju, tako nemaju niti kuglice na lotu.
na roulettu mos uvijek igrati na boje
i onda ako dva puta za redom bude crveno, vjerovatnost da ce biti crveno je manja nego crno
ja tako uvijek dobijem

a to sam mislila za ovo s vremenom
da bacis 6 je vjerovatnost 1/6 ali nakon 3 6tice zaredom vjerovatnost da bas neces baciti sesticu bi se isto trebala povecavati.

Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Zapravo, ili je jednaka ili čak i veća, ovisno o tome je li izvučena čisto slučajno ili joj je neka nesavršenost bubnja išla na ruku. Međutim, to eventualno povećanje (za koje niti ne možemo znati da li postoji) je potpuno zanemarivo i nećeš ništa postići ako ga pokušaš uzeti u obzir.
nazlost i to je tocno

inace ja sam cula du ljudi koji jednom dobiju na lotu cesto dobiju i drugi put
sta mislite o tome?
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 08:33   #10
Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
ali ne skup svih brojeva.
ako je sad izvucena kombinacija 5,8,12,13
vjerovatnost za sve brojeve sama za sebe je jednaka, ali vjerovatnost da ce svi ti brojevi biti ponovo izvuceni zajedno je manja, kaj ne ?
to sam mislila s tom vremenskom komponentom
Ne. U svakom izvlačenju su sve kombinacije jednako vjerojatne - 1/15,000,000.

Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
npr. hoces li ti ici igrati iste brojeve drugi tjedan a znas da su bili izvuceni prosli tjedan? ja ti trvdim da ziher nece biti svi teisti izvuceni
Ak pod ziher misliš sa vjerojatnošću od 1:15 milijuna, onda si u pravu (ali tak si za svaki kombinaciju ziher da ne bude izvučena). U svakom izvlačenju su sve kombinacije jednako vjerojatne - 1/15,000,000.

Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
na roulettu mos uvijek igrati na boje
i onda ako dva puta za redom bude crveno, vjerovatnost da ce biti crveno je manja nego crno
Ne. Ak je 2 put bilo crveno, šansa da i treći put bude crveno je 18/38.
Ak je 1000 put zaredom bilo crveno, šansa da i 1001 put bude crveno je 18/38. U svakom krugu su šanse za crveno jednake - 18/38.

Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
a to sam mislila za ovo s vremenom
da bacis 6 je vjerovatnost 1/6 ali nakon 3 6tice zaredom vjerovatnost da bas neces baciti sesticu bi se isto trebala povecavati.
Ne, nebi. U svakom bacanju je svaki rezultat jednako vjerojatan - 1/6.

Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
inace ja sam cula du ljudi koji jednom dobiju na lotu cesto dobiju i drugi put
sta mislite o tome?
Da su ljudi koji dvaput dobiju na lotu medijski vrlo zanimljiva priča, čak i ak je to "dvaput dobiti na lotu" jedna sedmica i jedna petica.
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 10:14   #11
Quote:
kocka.leda kaže: Pogledaj post
ali ne skup svih brojeva.
ako je sad izvucena kombinacija 5,8,12,13
vjerovatnost za sve brojeve sama za sebe je jednaka, ali vjerovatnost da ce svi ti brojevi biti ponovo izvuceni zajedno je manja, kaj ne ?
to sam mislila s tom vremenskom komponentom
Neće. Bit će ista kao i za bilo koju drugu,jednu, kombinaciju.

Dakle, moraš se odlučiti koji sistem gledaš: jedno konkretno izvlačenje, ili dva izvlačenja.

Ako je jedno, onda su ti šanse 1:15000000, ako su dva, onda je šansa (1:15000000)^2.

Kada kažeš "Ako je u prvom izvlačenju....., onda u drugom..." pretpostavljaš da postoji neki odnos između prvog i drugog, da prvo na neki način utječe na drugo. A to nije točno (barem nitko to nije dokazao).

Kada kažeš "Sigurna sam da ta-i-ta kombinacija neće biti izvučena", okrećeš vjerojatnost i tada je šansa da si u pravu 15.380.936/15.380.937 ili 99,9999935% (svaka kombinacija osim jedne potvrđuje tvoju izjavu)
__________________
Pretty women make us buy beer. Ugly women make us drink beer.
Vorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 10:22   #12
Quote:
KH5 kaže: Pogledaj post
Molim matematičare da mi pojasne da li doista svaka kombinacija u lotu ima apsolutno jednake šanse da bude izvučena ili kombinacije tipa 1,2,3,4,5,6,7 imaju puno manje šanse od neke random kombinacije tipa 5, 8, 13, 14, 21, 25, 39 ?
Da.

Quote:
KH5 kaže: Pogledaj post
s druge strane gledajući arhivu izvučenih brojeva nikad nisam naisao na kombinaciju di bi bila više od 3uzastopna broja, di bi svi brojevi bili parni ili neparni, di bi svi brojevi bili unutar jedne dekade, di bi razmak između izvučenih brojeva bio jednak isl. Dakle ako doista svaka kombinacija ima jednake šanse onda bi se tu i tamo morala pojavit barem jedna kombinacija di se odmah vidi neki logićan slijed brojeva....
Zato jer tih "posebnih kombinacija" ima manje. Da ilustriram:
S trećeg kata bacaš u kantu na cesti crne i bijele kuglice. One su po svemu iste (osim po boji, očito) i za svaku su šanse da pogodiš jednake. Ali ti imaš tisuću bijelih kuglica i 5 crnih kuglica. Kak bude izgledal sadržaj kante kad završiš?
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 14:27   #13
Quote:
KH5 kaže: Pogledaj post
Molim matematičare da mi pojasne da li doista svaka kombinacija u lotu ima apsolutno jednake šanse da bude izvučena ili kombinacije tipa 1,2,3,4,5,6,7 imaju puno manje šanse od neke random kombinacije tipa 5, 8, 13, 14, 21, 25, 39 ?

ako razmišljam logićki: svaka kuglica je jednaka, kuglica ne zna koji je broj na njoj pa bi po toj logici svaka kombinacija imala jednake šanse, s druge strane gledajući arhivu izvučenih brojeva nikad nisam naisao na kombinaciju di bi bila više od 3uzastopna broja, di bi svi brojevi bili parni ili neparni, di bi svi brojevi bili unutar jedne dekade, di bi razmak između izvučenih brojeva bio jednak isl. Dakle ako doista svaka kombinacija ima jednake šanse onda bi se tu i tamo morala pojavit barem jedna kombinacija di se odmah vidi neki logićan slijed brojeva....
Kombinacija 1,2,3,4,5,6,7 ima potpuno jednaku vjerojatnost kao i 5, 8, 13, 14, 21, 25, 39. Problem je što je tebi ova potonja "jednaka" s 3, 18, 23, 24, 31, 35, 39. Provjeri je li ikada izvučena bilo koja od ovih 3. S ogromnom vjerojatnošću tvrdim da nije niti jedna.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 22:26   #14
No, ipak su u Bugarskoj izvukli iste brojeve dvaput za redom: http://news.bbc.co.uk/2/hi/8259801.stm

Ja se kladim da tu nije bilo samo 45 povrh 6 u igri.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 10:43   #15
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Kombinacija 1,2,3,4,5,6,7 ima potpuno jednaku vjerojatnost kao i 5, 8, 13, 14, 21, 25, 39. Problem je što je tebi ova potonja "jednaka" s 3, 18, 23, 24, 31, 35, 39. Provjeri je li ikada izvučena bilo koja od ovih 3. S ogromnom vjerojatnošću tvrdim da nije niti jedna.
Zapravo i nije tako.
Teoretski jest, ali u praksi nije.
U praksi se pokazalo da je poprilično teško "izvlačiti" brojeve potpuno slučajno.
A loto to sigurno nije.
Za početak, prije nego se loptice ubace u bubanj uvijek su jednako posložene.
Uvijek u bubnju puše iz istog smjera, vjerojatni i iste jačine, otvor na koji izlaze loptice je uvijek na istom mjestu...
A vjerojatno ni kuglice nisu identične. Neka je možda 0.00001 mm veća, druga 0.00001 g teža.
A čak i boja kojom su napisani brojevi ima utjecaja.
Sve ovakve stvari utječu na to da izvlačenje nije potpuno slučajno.
Barem teoretski gledano.
Kad se izvlači 7 brojeva jednom ili dvaput tjedno ovi faktori baš i nemaju nekog utjecaja. Iako bi se možda i mogao pronaći uzorak, tko zna.
Tako da možemo reći da je način izvlačenja dovoljno slučajan, ali ipak ne nudi potpuno istu vjerojatnost za svaki broj.
Ali kad bi se ovako izvlačili "slučajni" brojevi za potrebe kriptografije, onda bi se pokazalo da takva teorijski neprobojna šifra i nije baš neprobojna.
Jer kad se izvlači par tisuća brojeva svakog dana pronašao bi se i uzorak.
A time bi se i šifra mogla razbiti.
Zato se pokazalo da je veliki problem naći potpuno slučajan način izvlačenja brojeva, dovoljno dobar za potrebe kriptografije.
Bubanj to sigurno nije.
pc_arhe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 12:44   #16
Znam jednog lika koji je radio statističku analizu izvučenih brojeva lota na raznim lutrijama (poljski, talijanski, hrvatski, mađarski,.....) i to sa raznim uzorcima. U biti, naišao je da ako gledaš relativno mali broj uzoraka (tipa zadnjih 200 izvlačenja) da se javlja (u nekim lutrijama) jasna gausova krivulja pri čemu su neki brojevi bili izvučeni svega nekoliko puta, dok ih je par bilo izvučeno u kakvih 30-40% slučajeva (ne sjećam se više koji brojevi i u kojem lotu).
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 16:36   #17
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Znam jednog lika koji je radio statističku analizu izvučenih brojeva lota na raznim lutrijama (poljski, talijanski, hrvatski, mađarski,.....) i to sa raznim uzorcima. U biti, naišao je da ako gledaš relativno mali broj uzoraka (tipa zadnjih 200 izvlačenja) da se javlja (u nekim lutrijama) jasna gausova krivulja pri čemu su neki brojevi bili izvučeni svega nekoliko puta, dok ih je par bilo izvučeno u kakvih 30-40% slučajeva (ne sjećam se više koji brojevi i u kojem lotu).
Pusti ti to, jel imao on rezultata ?

Ako se zaista pokazuju neki uzorci, ne bi smjelo biti preteško nešto i dobiti. Pritom ne mislim na jack pot, ali recimo dalo bi se sastaviti neke loto sisteme na kladionicama?

Po meni, sve te ljude koji se time bave demantira njhov financijski rezultat na kraju priče.

Kad sam se ja bavio takvim stvarima kao student (istina, ne loto) dobio bih nešto sitno, ali dugoročno to teži nuli. Na kraju bih uvijek skresao gubitke da ostanem bar u kakvom takvom plusu. Ali ja sam vodio statistiku, jer ne volim sam sebe lagati A usput sam vodio i napredne sustave igranja i upravljanja novcem. I opet ništa. Mogu misliti kako prolaze ovi koji ne znaju matematiku
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 21:47   #18
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Pusti ti to, jel imao on rezultata ?
Ne znam kakvi su mu rezultati bili sveukupno, ali znam da je prošle godine zaradio oko 8000 kn. U biti se to svodi na dobitke tipa 500 kn mjesečno (neto), ali mu je jednom uspjelo i 2000 kn u komadu i par mjeseci oko 1500 kn neto mjesečno. Koliko mi je rekao, nema šanse da ikada ode iznad toga i da zadnjih par mjeseci nije bilo takve sreće.

Iako, moram priznati, meni je i ovo malo čudno. Ovako intuitivno bih rekao da niti na takvim uzorcima ne bi trebalo biti ikakvih pravila, pogotovo ne takvih kakve je on uspio izvući. Dodatno, zanimljivi su mi i neke stvari oko toga sa čisto programerske strane, ali to je za drugi pdf.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 09:49   #19
Quote:
pc_arhe kaže: Pogledaj post
Zapravo i nije tako.
Teoretski jest, ali u praksi nije.
U praksi se pokazalo da je poprilično teško "izvlačiti" brojeve potpuno slučajno.
A loto to sigurno nije.
Za početak, prije nego se loptice ubace u bubanj uvijek su jednako posložene.
Uvijek u bubnju puše iz istog smjera, vjerojatni i iste jačine, otvor na koji izlaze loptice je uvijek na istom mjestu...
A vjerojatno ni kuglice nisu identične. Neka je možda 0.00001 mm veća, druga 0.00001 g teža.
A čak i boja kojom su napisani brojevi ima utjecaja.
Sve ovakve stvari utječu na to da izvlačenje nije potpuno slučajno.
Barem teoretski gledano.
Kad se izvlači 7 brojeva jednom ili dvaput tjedno ovi faktori baš i nemaju nekog utjecaja. Iako bi se možda i mogao pronaći uzorak, tko zna.
Tako da možemo reći da je način izvlačenja dovoljno slučajan, ali ipak ne nudi potpuno istu vjerojatnost za svaki broj.
Ali kad bi se ovako izvlačili "slučajni" brojevi za potrebe kriptografije, onda bi se pokazalo da takva teorijski neprobojna šifra i nije baš neprobojna.
Jer kad se izvlači par tisuća brojeva svakog dana pronašao bi se i uzorak.
A time bi se i šifra mogla razbiti.
Zato se pokazalo da je veliki problem naći potpuno slučajan način izvlačenja brojeva, dovoljno dobar za potrebe kriptografije.
Bubanj to sigurno nije.
Sve napravljeno na ovom svijetu dolazi s nekom greškom. Koja je tvoja procjena odstupanja rezultata u lotu od očekivanog?
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 11:09   #20
svaka kombinacija u novom izvlačenju ima istu vjeroratnost da bude izvučena

e sad ponovljena činim se ide umnožak tih vjerojatnosti (a to je vrlo mali broj ali i dalje vjerojatan)

bilo je i kod nas 6 istih zaredom (prvo 6/45, a drugo izvlačenje bilo 7/39 pa se ponovilo tih 6 brojeva iz 6/45 u prvih 6 izvučenih)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:51.