Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2009., 15:23   #1
Što nakon druge dražbe nad nekretninom koja je pod hipotekom?

Situacija je sljedeća:

Obiteljska kuća je pod hipotekom zbog kredita nad drugim (poljoprivredno-gospodarskim) objektom. Kako isplata kredita nije tekla kako treba, ovaj poljoprivredni objekt je išao na dvije javne dražbe. Kako one nisu uspjele, sud je na dvije javne dražbe stavio i obiteljsku kuću, no ni nju banka nije uspjela prodati.

I što sad? Pokušali smo stupiti u kontakt sa sutkinjom koja je radila na slučaju i došli samo do neke njene službenice koja je pojasnila da treće dražbe neće biti ni na poljoprivrednom objektu ni na obiteljskoj kući te da čekamo riješenje banke koja je sad prisiljena nekako se nagoditi pošto objekte nije uspjela prodati.

Zanima me sad što se može očekivati od banke? Koji su njeni sljedeći mogući potezi?
Yoogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 18:08   #2
Nitko?!
Yoogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 18:19   #3
Quote:
Yoogi kaže: Pogledaj post
......Zanima me sad što se može očekivati od banke?
Po mom iskustvu puno puno čekanja..

Banke su u pravilu u takvim situacijama jako inertne i ništa ne poduzimaju, već samo razvlače...i čekaju da ti nešto poduzmeš, zbog postojećeg upisa hipoteke na kući, a i kamate ti teku...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 19:49   #4
I znači više nema nikakve šanse da ikada koji od objekata ili oba idu na javne dražbe?

Kako ste vi to na kraju riješili?
Yoogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 20:17   #5
Ne.

Ukoliko se nekretnina ne proda na drugoj dražbi (kao u tvom slučaju), sud će donjeti rješenje kojim će obustaviti ovrhu. Time je taj ovršni postupak završen.

Međutim, to ne sprječava da ovrhovoditelj (banka) ponovno pokrene novi ovršni postupak radi naplate istog potraživanja na istoj nekretnini.

U praksi kada se na drugoj dražbi ne proda nekretnina, banka čeka da je dužnik kontaktira, npr. jer mu smeta hipoteka na nekretnini, i još važnije - jer mu teku KAMATE ; te da se dogovori nešto sa dužnikom... npr.neki reprogram kredita ili nešto slično..Rijetko banka odmah po obustavi ovrhe pokreće iznova novu ovrhu, iako na to ima pravo..
Dakle, obustava ovršnog postupka ne znaći otpis tvoga dugovanja ; niti išta slično...,
I dalje postoji dug, hipoteka, teku kamate itd..


ako te još zanima mislim da ovo imaš u čl.97. OZ-a
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 21:37   #6
Čitam i vidim da se u članku spominje i treća dražba iako je nama rečeno da treće neće biti...

Quote:
Članak 97.

(1) Na prvom ročištu za dražbu ne može se nekretninu prodati ispod tri četvrtine utvrđene vrijednosti.

(2) Ako se nekretnina ne proda na prvom ročištu, sud će zakazati drugo ročište na kojemu se nekretnina može prodati ispod tri četvrtine utvrđene vrijednosti, ali ne ispod polovine te vrijednosti.

(3) Od prvoga do drugoga ročišta za dražbu mora proteći najmanje petnaest dana.

(4) Ako nekretnina ne bude prodana ni na drugom ročištu, sud će u roku od najmanje 15 do najviše 30 dana zakazati treće ročište na kojemu nekretnina može biti prodana bez ograničenja najniže cijene u odnosu na utvrđenu vrijednost. To vrijedi i za slučaj iz stavka 6. ovoga članka.

(5) Stranke i osobe koje se namiruju u postupku mogu se sporazumjeti, izjavom danom na zapisnik kod suda pred kojim ovršni postupak teče ili drugoga suda, da se nekretnina može prodati dražbom i za cijenu nižu od one iz stavka 1. i 2. ovoga članka.

(6) Ako su se stranke prije pokretanja ovršnoga postupka u sporazumu sklopljenom pred sudom ili u obliku javnobilježničke isprave suglasile da se nekretnina radi naplate tražbine ovrhovoditelja utvrđene tim sporazumom može prodati i za cijenu nižu od one iz stavka 1. i 2. ovoga članka, nekretnina se već na prvom ročištu za prodaju može prodati po toj cijeni ako u postupku ne sudjeluju druge osobe koje se u njemu namiruju, a svoje su pravo upisali u zemljišnu knjigu prije nego što je u tu knjigu upisano pravo ovrhovoditelja kojim je osigurana naplata njegove tražbine. Najniža cijena po kojoj se nekretnina može prodati u tom slučaju ne može biti ispod jedne trećine utvrđene vrijednosti.

(7) Odredbe prethodnih stavaka ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju i u slučaju u kojemu se nekretnina prodaje neposrednom pogodbom.

(8) Ako nekretnina ne bude prodana ni na trećem ročištu, sud će postupak obustaviti. Ovrhovoditelj je ovlašten nakon proteka tri mjeseca od održanoga trećega ročišta ponovno zahtijevati prodaju nekretnine, ali tada pod uvjetima kao da prvi put predlaže ovrhu. U troškove ovrhe priznat će se i troškovi prethodnih pokušaja prodaje nekretnine.
Yoogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 21:57   #7
to je strai zakon, po novom su 2 drazbe.

Članak 97. mijenja se i glasi:
»(1) Na prvom ročištu za dražbu nekretninu se ne može prodati ispod dvije trećine utvrđene vrijednosti nekretnine (članak 87.).
(2) Na drugom ročištu za dražbu nekretnina se ne može prodati ispod jedne trećine njezine utvrđene vrijednosti.
(3) Od prvog do drugog ročišta za dražbu mora proteći najmanje trideset dana.
(4) Ako se nekretnina ne proda ni na drugom ročištu za dražbu, sud će obustaviti ovrhu.
(5) Odredbe prethodnih stavaka ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju i u slučaju kada se nekretnina prodaje neposrednom pogodbom.
(6) Ovrhovoditelj može najkasnije na drugom ročištu za dražbu predložiti da se, ako se nekretnina ne proda ni na tom ročištu, u njegovu korist zasnuje založno pravo na nekretnini radi osiguranja tražbine radi čije je naplate ovrha određena (članak 257. do 260.). Na taj se prijedlog ne plaćaju posebne pristojbe. Prednosni red takvoga založnog prava ovrhovoditelja računa se od dana stjecanja prava na namirenje (članak 79. stavak 2., članak 107. stavak 3.).
(7) Obustava ovrhe ne sprječava pokretanje novoga ovršnoga postupka radi naplate iste tražbine na istoj nekretnini.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 22:06   #8
Hvala na pomoći.

Koliko su banke spremne na reprogramiranje? Kredit je dignut u Zagrebačkoj banci i prije ovrhe su ga izričito odbili reprogramirati, dok znam nekoliko slučajeva sa kreditima u PBZ banci koja sama, dok vide da ljudi ne mogu plaćati kredit, predlažu reprogramiranje.
Yoogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 23:43   #9
Uh, sa ZABOM ćeš čekat stoljećima.... oni su najsporiji...
Meni je poznat jedan slučaj gdje smo jedva dogovorili sa ZABOM reprogram,
...ali zapamtio sam ih, nakon te propale ovrhe, kao jako usporene i nezainteresirane...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 23:59   #10
Eto sto ovdje kazu:

http://limun.hr/main.aspx?id=104710&NadID=104515

Quote:
U Zagrebačkoj banci reprogramiranje se primjenjuje u slučaju kada klijent ne može podmirivati postojeće obveze zbog privremenih, ali ne dugoročnih i suštinskih poremećaja u poslovanju.
A nista, valjda cemo uspjeti sada nesto, možda će nakon neuspjelih dražbi (a time i ovrhe) biti zainteresiraniji za reprogramiranje.
Yoogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 14:44   #11
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
to je strai zakon, po novom su 2 drazbe.

Članak 97. mijenja se i glasi:
»(1) Na prvom ročištu za dražbu nekretninu se ne može prodati ispod dvije trećine utvrđene vrijednosti nekretnine (članak 87.)
Zanima me da li je utvrđena vrijednost nekretnine trenutna tržišna vrijednost? I tko utvrđuje tu vrijednost?
El_Chino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 23:13   #12
najčešće se mijenja sredstvo ovrhe na zahtjev ukoliko je u Prijedlogu za Ovrhu predložena za pljenidbu samo kuća
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 12:30   #13
Pitanje pomoć ili kako god,u vrlo sam teškoj situaciji jer sam prošla pakao u poslu u mjestu gdje živim i imam dugova i kredit. Hipoteka mi je na 1. mjestu, država na drugom i sada diners za 11000 kn i još jedni za 2500 kn žele ovrhu nad nekretninom, kako sve to ide, jer je dug olala preko vrijednosti nekretnine, z vali su me 19.01. na ročište za procjenu
Rynch02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 02:02   #14
PO NOVOM ZAKONU NEMOŽE SE PRODAT ISPOD 60 % VRIJEDNOSTI
__________________
ARHEOLOG AMATER
arkeolog u duši is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 09:43   #15
Ako nesto ne mozes prodati za 60% procijenjene vrijednosti procjenitelj je nesposoban za taj posao
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:34.