Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2014., 11:16   #141
Quote:
ExHandsome kaže: Pogledaj post
Pravna osoba (firma) je brisana (po službenoj dužnosti) iz registra na trgovačkom sudu, poradi nepodnošenja PDV obrazaca 3 godine. Brisanje se zbilo prije 2 mjeseca.

Ta firma je danas spremna za puni rad i želi se aktivirati.

Zna li itko proceduru?
Trebaš Trgovačkom sudu staviti prijedlog da se provede likvidacija i navesti kakvu imovinu društvo ima...
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 12:59   #142
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Trebaš Trgovačkom sudu staviti prijedlog da se provede likvidacija i navesti kakvu imovinu društvo ima...
Ne želimo je likvidirati, već - vratiti je u status aktivnosti, da proradi!

Da se iz brisanog vrati u status - aktivan!

ps: firma nije okrenula ni kune, nije nikome niš dužna, glanc je nova! Samo što je pobrisana jer nitko nije nosio one PDV obrasce s nulama, i idi*ti sa trgovačkog suda je izbrisali bez ikakvog dokumenta, bez ikakve obavijesti članu uprave ili poreznoj, samo tak!

PS:
Anyway čuo sam se sad sa sudom sutra će bit belaja kad odem tamo!!!!!!

Shvaćam da ajde može poduzetnik bit neuredan, pa da primi ne znam kaznu, ili opomenu, ali obrisat firmu bez znanja člana uprave.. pa tko to tamo radi? Djeca?????
__________________
J.S.B. - 4some, 3some, 2some - handsome :DDD

Zadnje uređivanje ExHandsome : 09.10.2014. at 13:32.
ExHandsome is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 14:07   #143
Neće bit nikakvog belaja, postupali su po Zakonu o sudskom registru i objavili su ti u Narodnim novinama da će te brisat
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 00:55   #144
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Neće bit nikakvog belaja, postupali su po Zakonu o sudskom registru i objavili su ti u Narodnim novinama da će te brisat
Vjeruj mi bit će belaja, jer je očito da do belaje mora doć. Nema napretka bez belaje

Pravna osoba nije zezancija (državnom portfelju, očito, jest) i tko god je donio taj tzv "zakon" da se pravna osoba briše iz registra bez obavijesti članu uprave (što je po meni ozbiljno kršenje poslovnih prava) nije uopće ni dostojan da ingerira jednom institucijom kao što su zakon, gospodarstvo ili sud. Nije dostojan ni da bude portir tamo, a kamoli da donosi smislene odluke!

Zašt je brisana? Zato što je stajala.

Rekli su mi da moram uložit žalbu, i počet ćemo prvo od žalbe, pa etiketiranja proceduralnog rada suda, pa do toga tko je uopće donio takvu zakonodavnu odluku da se pravni subjekti brišu bez pravodobnog obaviješćivanja članova uprave tih osoba - nevažno kakovi ti subjekti bili. Jbte kaj to uopće moram objašnjavat kak treba ić.

To je aktivnost na razni ne prvašića, već djece iz vrtića. Brisanje da, ali uz prethodnu obavijest članu uprave da će do toga doći iz tog i tog razloga, a ne da se to sazna na nekom sajtu nakon 8 mjeseci.

Dogovorio sam posao za veću svotu koji je trebao prispjeti na račun, i sam kupac mi je rekao da ne postojimo. Jel to moš jebeno vjerovat! Dakle imam i pečat, i rješenje o postojanju, i žiro, a ne postojim.

Buahhaha! Lijep pozdrav forumaš i hvala ti na nastojanju da pomogneš

ps: u krajnjem (također nekom glupom) slučaju, trebalo je bar prispjeti pismo da se vrate dokumenti koji prikazuju postojanju pravne osobe i pečat. Ne kužiš o kakvoj se kardinalnoj, čak kriminalnoj pogr(je)ešci ovdje radi.

Dakle, nekome se na sudu - neda radit. Kako spada. A, to nije moj problem.

Prvo ćem se žalit, a onda bum ih i tužil i još usput napravim javnu lakrdiju od svega, sve po zaslugama. I to sa stilom.
__________________
J.S.B. - 4some, 3some, 2some - handsome :DDD
ExHandsome is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 20:39   #145
Pozdrav, zanima me da li j.d.o.o. može svom zaposleniku plaćati stanarinu? Odnosno, ja sam vlasnik firme, i podstanar. Da li moja firma meni može plaćati rentu (i režije)?
__________________
Tired.
Crais is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 23:16   #146
Quote:
Crais kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me da li j.d.o.o. može svom zaposleniku plaćati stanarinu? Odnosno, ja sam vlasnik firme, i podstanar. Da li moja firma meni može plaćati rentu (i režije)?
To trebaš pitati knjigovođu i isključivo knjigovođu, a ne ovdje na forumu. Onda se možeš, ako hoćeš, vratiti i napisati šta ti je knjigovođa rekao.
excaliboor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 23:29   #147
Quote:
Crais kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me da li j.d.o.o. može svom zaposleniku plaćati stanarinu? Odnosno, ja sam vlasnik firme, i podstanar. Da li moja firma meni može plaćati rentu (i režije)?
Može. Istovremeno tebi obračuna plaću u naravi sa svim davanjima

Nije baš fantastično zamišljeno
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 16:05   #148
Quote:
Kizo9 kaže: Pogledaj post
Dragi forumasi

Imam nekoliko pitanja u vezi za jednim projektom izgradnje kuce na jednom hrvatskom otoku (jos nije definiran koji). Posto nisam bas upoznat sa hrvatskim zakonima nadam se da ce te mi ovdje moci pomoci.

1. Ima nas 3 Investora (svi hrvatski drzavljani koji zive u svicarskoj) i zelimo registrirati firmu u hrvatskoj, jel to moguce?

2. Ako se kupi zemljiste povrsine 1500m2 i dozvola je da se izgradi 20%, jel to ukljucuje samo objekt ili isto i bazen? jel se moze naknadno podnijeti zahtjev da se dozvola promijeni?
za teniski teren isto treba dozvolu podnijeti?

3. Jeli moguce kao hrvatska firma dobiti stambeni kredit? naprimer ulog investora 25%, ostali 75% od banke?

4. kad se izgradi kuca, jel se na kraju mora platit kakav porez? PDV?

5. koliko traje da se dobije dozvola za gradnju i ko je podnosi? arhitekt? koliko iznosi dozvola?

6. kakav porez ili troskovi se placaju na iznajmljivanje kuce? (kao firma)

previse pitanja za pocetak.. hvala na svim odgovorima..

Pozdrav
ima li netko da pomogne?
Kizo9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 10:07   #149
Bok ljudi, zna li netko jel došlo do promijena u vezi automatskog brisanja firme iz sudskog registra nakon 3 godine neaktivnosti, najme načula sam nešto da više nije tako...
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 22:59   #150
Kad ti izbrišu firmu, tu završava sve vezano uz nju pa tako i njena dugovanja. Taj netko kome si bip dužan, j ovom slučaju porezna, imao je 6. mjeseci za žalbu, a postupak brisanja bio je objavljen samo na sudskom registru. Po brisanju Fina javlja svima kome si dužan da taj dug "izbrišu", račun u banci se zatvara (to sve FINA odradi) i drugi dugovi se objese mački o rep. U kratkim crtama firma ne postoji više kao ni dugovi koje je imala.
Čripnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 23:05   #151
A kredit prema banci ?
FatAndUgly is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 23:59   #152
Osiguranje od odgovornosti. Jdoo.

Kolega bi otvorio jdoo, ali ne moze na svoje ime zbog X razloga, nije ni bitan, ali sada on zeli da mu ja napravim uslugu i otvorim to na svoje ime.
Uglavnom, mene zanima da li se moze sklopiti kakvo osiguranje, neki pisani dogovor ili nesto trece sto bi mene lišilo svake odgovornosti. Prakticki da sam ja samo vlasnik na papiru, a da neko drugi odgovara za sve moguce kazne, prekrsaje umjesto mene.

Ne zelim se zakopati u neke probleme, kazne. Ovo bih mu napravio kao prijatelju pa me zanimaju sve opcije i mogucnosti.
wauwau is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 15:34   #153
Quote:
wauwau kaže: Pogledaj post
Kolega bi otvorio jdoo, ali ne moze na svoje ime zbog X razloga, nije ni bitan, ali sada on zeli da mu ja napravim uslugu i otvorim to na svoje ime.
Uglavnom, mene zanima da li se moze sklopiti kakvo osiguranje, neki pisani dogovor ili nesto trece sto bi mene lišilo svake odgovornosti. Prakticki da sam ja samo vlasnik na papiru, a da neko drugi odgovara za sve moguce kazne, prekrsaje umjesto mene.

Ne zelim se zakopati u neke probleme, kazne. Ovo bih mu napravio kao prijatelju pa me zanimaju sve opcije i mogucnosti.
Ne. Ako ne može na svoje ime, za to postoji dobar razlog.

Odgovor: To što pričaš se može izvesti vrlo jednostavno, naime odgovornost je na DIREKTORU, ne na vlasniku.

D.o.o. ti je mini verzija d.d.-a - dioničkog društva. Jesi li kazneno odgovoran ako kupiš dionicu neke kompanije? Nisi. Dionica = vlasništvo. Vlasnik nije kazneno odgovoran, nego onaj tko vodi poslove. Dakle direktor. Ti kao vlasnik postavljaš direktora. Ništa drugo, sve drugo radi direktor.

Uglavnom, nek si sam otvori tvrtku i plati troškove, ni slučajno ne ulazi u biznis sa prijateljem. Kad se radi o parama i kaznenoj odgovornošću, nema prijatelja. Misliš da bi taj lik platio 20.000 kn da ne završiš u zatvoru? Ili priznao zločin pa otišao u zatvor umjesto tebe? Takvo što samo u filmu postoji.

EDIT: Ipak kužim da ti ideja "bit ću poduzetnik i obogatiti se" može stvoriti pohlepu, i shodno tome se čuvaj da ne bi, Šešeljovim riječnikom, "morao da pojedeš sva govna koja si izasrao".

EDIT2: Pročitaj Zakon o Trgovačkim Društvima, odjeljak D.O.O. i pogledaj kakvu odgovornost ima OSNIVAČ. Ti bi u tom slučaju bio Osnivač društva, a "frend" Uprava.

Zadnje uređivanje excaliboor : 15.02.2015. at 15:40.
excaliboor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 22:23   #154
Evo spora i mlitava subota ali naiđem na ovaj dragulj pa iako je prastara stvar moram komentirati:
Quote:
ExHandsome kaže: Pogledaj post
Vjeruj mi bit će belaja, jer je očito da do belaje mora doć. Nema napretka bez belaje
Neće, možeš se bezveze derati na njih nemajući pojma o čemu pričaš ali to je u redu jer u RH to tako ide, svi su najpametniji i u pravu. Pokaži im lave.

Quote:
ExHandsome kaže: Pogledaj post
Pravna osoba nije zezancija (državnom portfelju, očito, jest) i tko god je donio taj tzv "zakon" da se pravna osoba briše iz registra bez obavijesti članu uprave (što je po meni ozbiljno kršenje poslovnih prava) nije uopće ni dostojan da ingerira jednom institucijom kao što su zakon, gospodarstvo ili sud. Nije dostojan ni da bude portir tamo, a kamoli da donosi smislene odluke!
Vi ste bili dužni objaviti godišnja financijska izvješća sukladno Zakonu o računovodstvu ali vi ste se kao i mnogi igrali firme. Inače izvješća skupštini podnosi baš ta uprava u vezi čije ste neobavještenosti o brisanju toliko uzrujani.

Quote:
ExHandsome kaže: Pogledaj post
Zašt je brisana? Zato što je stajala.
Ne, nego zato što niste postupali sukladno Zakonu, igrali ste se firme...

Quote:
ExHandsome kaže: Pogledaj post
Rekli su mi da moram uložit žalbu, i počet ćemo prvo od žalbe, pa etiketiranja proceduralnog rada suda, pa do toga tko je uopće donio takvu zakonodavnu odluku da se pravni subjekti brišu bez pravodobnog obaviješćivanja članova uprave tih osoba - nevažno kakovi ti subjekti bili. Jbte kaj to uopće moram objašnjavat kak treba ić.
A kak treba ić? Netko te mora molit da postupiš po Zakonu? Da li te prometni policajac pismeno preporučenom pošiljkom prvo zamoli da usporiš ili ti odmah spići kaznu?
Quote:
ExHandsome kaže: Pogledaj post
To je aktivnost na razni ne prvašića, već djece iz vrtića. Brisanje da, ali uz prethodnu obavijest članu uprave da će do toga doći iz tog i tog razloga, a ne da se to sazna na nekom sajtu nakon 8 mjeseci.
Objavljeno je na stranici registra pod vašom tvrtkom to se smatra dostavom kao i obavješćivanjem zakonskih zastupnika društva - u slučaju d.o.o. to je Uprava društva.

Quote:
ExHandsome kaže: Pogledaj post
Dakle, nekome se na sudu - neda radit. Kako spada. A, to nije moj problem.
Dobro to da im se ne da radit je u nekim slučajevima točno ali ne i u ovom. U ovom bi se prije reklo da se vama nije dalo raditi.
Quote:
ExHandsome kaže: Pogledaj post
Prvo ćem se žalit, a onda bum ih i tužil i još usput napravim javnu lakrdiju od svega, sve po zaslugama. I to sa stilom.
I napravit si sudske troškove za spor koji ćeš izgubit? Nemoj.
***
Općenito ljudi, dobro se informirajte kada odlučite otvoriti tvrtku, proučite i koje su vam dužnosti a ne samo prava. Lijepo je uzet novi BMW na leasing pa se kurčit po selu ali to nije i ne bi smio biti vrhunac poslovanja tvrtke jer če vas posljedice neizvršavanja dužnosti prije ili kasnije stići a onda će po starom dobrom hrvatskom receptu kriva biti - država.
Brain32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 23:36   #155
Ovo gore sve stoji, no što kada se ja pokušavam informirati, ali jednostavno ne mogu doći do informacija? Najradije bih da postoji, kao recimo za kategorizaciju apartmana za iznajmljivanje, neka komisija koju mogu pozvati i reći da provjere jel imam sve što moja firma treba imati, jer mi nije u interesu niti ikoga varati, niti plaćati kazne. Na žalost tako nečeg nema, a odgovore sam već naučila tražiti na minimalno 5 mjesta, pa kada se od pet barem dva odgovora poklope, onda pretpostavim da je valjda taj odgovor točan

Ali ono, teško je tako kopati da bi se došlo do informacija, ipak imam i posao za raditi
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 14:30   #156
Quote:
lollipop kaže: Pogledaj post
Ovo gore sve stoji, no što kada se ja pokušavam informirati, ali jednostavno ne mogu doći do informacija? Najradije bih da postoji, kao recimo za kategorizaciju apartmana za iznajmljivanje, neka komisija koju mogu pozvati i reći da provjere jel imam sve što moja firma treba imati, jer mi nije u interesu niti ikoga varati, niti plaćati kazne. Na žalost tako nečeg nema, a odgovore sam već naučila tražiti na minimalno 5 mjesta, pa kada se od pet barem dva odgovora poklope, onda pretpostavim da je valjda taj odgovor točan

Ali ono, teško je tako kopati da bi se došlo do informacija, ipak imam i posao za raditi
Da, istina to je veliki problem, komore, agencije, ministarstva, uredi i sl. više služe ubiranju raznih "harača" nego službi građanima.
Doduše po pitanju krnjeg poslovanja tvrtke, tu možete određene stvari priupitati javnog bilježnika pri osnivanju ili statusnoj promjeni, odvjetnika a imajte na umu i da bi Vaš knjigovođa MORAO znati puno toga i ponašati se odgovorno.
Vidio sam mnogo puta gdje je upravo nestručan/neodgovoran knjigovođa stvorio ogromne probleme za tvrtku, također problemi su znali nastajati i kada bi društvo odlučilo samo voditi knjige jer knjigovodstvo već dulje vrijeme nije puko lupanje brojki nego se moraju pratiti i relevantni zakoni, pravilnici i sl.
Brain32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 11:50   #157
Quote:
Kizo9 kaže: Pogledaj post
ima li netko da pomogne?
jel netko pomogao? moze PM ako treba pomoc i dalje...
vroberto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 13:11   #158
j.d.o.o.

Ima li netko iskustva sa prodajom j.d.o.o. ili eventualno gasenjem iste?
Uz to, zanima me jel Trgovački sud dužan davati informacije strankama ili to nije njihova obaveza?
dezad is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 11:48   #159
Prokurist u j.d.o.o.

Ukoliko netko zna molio bih pojašnjenje. Prema nekim sucima prokura u j.d.o.o. nije predviđena. Međutim primjetio sam u registru trgovačkih sudova da postoje j.d.o.o. u kojima je dodijeljena prokura. Kako je to moguće?

Moje daljnje opažanje je da nijedna prokura nije dodijeljena pri osnivanju već naknadnom odlukom osnivača ili skupštine društva.

Zna li tko kolike su javnobilježničke naknade za izradu isprave za dodjelu prokure i pristojbe za registraciju u sudskom registru?

Imam i pitanje zašto se u ovoj zemlji zakoni tako rastezljivo tumače? Mislim na Čl. 387. st. 2. ZTD-a (čl. 13. ZIDZTD-a):

"Društvo koje ima najviše tri člana i jednog člana uprave može se osnovati na pojednostavnjeni način. Za takvo osnivanje društva moraju se koristiti obrasci zapisnika koje sastavlja javni bilježnik, a koji su prilozi ovom Zakonu. Osim u pogledu toga ne mogu se dogovoriti nikakva odstupanja od odredbi ovoga Zakona. Popunjeni obrazac zapisnika vrijedi kao popis članova društva, popis osoba ovlaštenih da vode poslove društva, te sadrži izjavu kojom član uprave prihvaća imenovanje te potpis člana uprave koji se pohranjuje u sudski registar. U svemu ostalome na takav se zapisnik na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovoga Zakona o društvenom ugovoru."

Koliko je meni poznato prokurist nije član uprave već samo opunomoćenik, a zakon i navodi da u obrascu zapisnika može biti i popis osoba (množina) ovlaštenih da vode poslove društva.

Zašto onda pri osnivanju bilježnici kažu da prokuristi nisu predviđeni, a takvo je i mišljenje nekih sudaca, a neki očito prihvaćaju takve promjene?
abelard is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2015., 17:53   #160
Imam pitanje vezano uz J.D.O.O. Planiram otvoriti jdoo za proizvodnju i prodaju softvera u kojem bi zaposlio par programera i plaćao ih iz vlastitog džepa nekoliko mjeseci dok proizvod ne bude završen i pušten u prodaju. To najvjerojatnije znači da će mi firma prilikom iduće prijave poreza praktički biti u minusu i mene zanima da li taj moj novac koji sam ja ulagao mora biti nekako objašnjen jer ne dolazi iz profita firme (jer pozitivan promet još nije ostvaren) nego mojih osobnih izvora.
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:30.