Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2009., 23:35   #1
Da li je moguce predvidjeti potres?

U potresu koji je pogodio Italiju poginulo je više od 200 osoba, a broj ozlijedjenih je 1 500.
Sada se raspravlja o tome nije li potres bilo moguće predvidjeti.
Naime:
Talijanski seizmolog Gioacchino Giuliani predvidio je veliki potres na području talijanskog grada L'Aquile tjednima prije nego se dogodio, ali je prijavljen vlastima zbog širenja panike među stanovništvom.
Vozila sa zvučnicima kružila su gradom prije mjesec dana upozoravajući građane da se isele jer je Giuliani predvidio snažan potres.
Giuliani, koji je svoje predviđanje temeljio na koncentracijama plina radona oko seizmički aktivnih područja, naljutio je gradonačelnika i prijavljen je policiji zbog "širenja straha" te je bio prisiljen ukloniti svoja otkrića s interneta.
Civilna zaštita održala je u L'Aquili sastanak 31. ožujka koji je okupio znanstvenike zadužene da procijene opasnost od potresa, kako bi umirila građane.
- Podrhtavanja tla koja osjećaju građani dio su tipičnog slijeda... apsolutno normalnog na seizmičkom području kao što je ovo oko L'Aquile - priopćila je civilna zaštita. Dodaje se da "potres ni na koji način nije moguće predvidjeti" te da nema razloga za uzbunu, a da će se seizmička djelovanja i dalje pratiti i nadzirati.
Budući da su mediji nakon snažnog potresa počeli postavljati pitanja o tome zašto vlasti nisu zaštitile stanovništvo, čelnik Nacionalnoga geofizičkog instituta odbacio je Giulianijeva predviđanja.

Dakle, Giuliani (seizmolog, znaci sa naucne strane je posmatrao problematiku vezanu za njegovu struku) svoje je predviđanje temeljio na koncentracijama plina radona oko seizmički aktivnih područja no stav je znanosti da je potres nemoguće predvidjeti.

Sto vi mislite (ili jos bolje: znate) o tome? Zasto se ne bi trebalo vjerovati (se nije vjerovalo) seizmologu koji je predvidio potres u Aquili i u njegovom izbijanju fulao svega tjedan dana?
plava trava is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 23:45   #2
Quote:
plava trava kaže: Pogledaj post
U potresu koji je pogodio Italiju poginulo je više od 200 osoba, a broj ozlijedjenih je 1 500.
Sada se raspravlja o tome nije li potres bilo moguće predvidjeti.
Naime:
Talijanski seizmolog Gioacchino Giuliani predvidio je veliki potres na području talijanskog grada L'Aquile tjednima prije nego se dogodio, ali je prijavljen vlastima zbog širenja panike među stanovništvom.
Vozila sa zvučnicima kružila su gradom prije mjesec dana upozoravajući građane da se isele jer je Giuliani predvidio snažan potres.
Giuliani, koji je svoje predviđanje temeljio na koncentracijama plina radona oko seizmički aktivnih područja, naljutio je gradonačelnika i prijavljen je policiji zbog "širenja straha" te je bio prisiljen ukloniti svoja otkrića s interneta.
Civilna zaštita održala je u L'Aquili sastanak 31. ožujka koji je okupio znanstvenike zadužene da procijene opasnost od potresa, kako bi umirila građane.
- Podrhtavanja tla koja osjećaju građani dio su tipičnog slijeda... apsolutno normalnog na seizmičkom području kao što je ovo oko L'Aquile - priopćila je civilna zaštita. Dodaje se da "potres ni na koji način nije moguće predvidjeti" te da nema razloga za uzbunu, a da će se seizmička djelovanja i dalje pratiti i nadzirati.
Budući da su mediji nakon snažnog potresa počeli postavljati pitanja o tome zašto vlasti nisu zaštitile stanovništvo, čelnik Nacionalnoga geofizičkog instituta odbacio je Giulianijeva predviđanja.

Dakle, Giuliani (seizmolog, znaci sa naucne strane je posmatrao problematiku vezanu za njegovu struku) svoje je predviđanje temeljio na koncentracijama plina radona oko seizmički aktivnih područja no stav je znanosti da je potres nemoguće predvidjeti.

Sto vi mislite (ili jos bolje: znate) o tome? Zasto se ne bi trebalo vjerovati (se nije vjerovalo) seizmologu koji je predvidio potres u Aquili i u njegovom izbijanju fulao svega tjedan dana?
Ja mislim da bi ovi koji su spriječili evakuaciju trebali dobit otkaz i odgovarat za ubojstvo iz nehaja. Pa kojeg vraga su plaćali seizmologa ako ga na kraju nisu poslušali?
 
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 23:46   #3
Giuliani nije seizmolog. On je tehničar s bujnom maštom.

EOD.

Edit: prije nego krenete graktat na mene, razmislite bi li vjerovali čudotvornom lijeku protiv raka, koje u slobodno vrijeme u podrumu bolnice smućka tip koji pere epruvete
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:03   #4
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Giuliani nije seizmolog. On je tehničar s bujnom maštom.

EOD.

Edit: prije nego krenete graktat na mene, razmislite bi li vjerovali čudotvornom lijeku protiv raka, koje u slobodno vrijeme u podrumu bolnice smućka tip koji pere epruvete

Istina. Giuliani nije seizmolog. Sad sam to provjerila. On je tehnicar i istrazivac na nacionalnom laboratoriju u fizici. (il tecnico e ricercatore del laboratorio nazionale di fisica del Gran Sasso).

Medjutim, tvrdi da je razvio tehnologiju za predviđanje potresa pomoću koje je već više puta najavio podrhtavanja tla. Njegova metoda je jednostavna: on mjeri količine plina radona koji neprestance izlazi iz zemlje. Ukoliko izmjerena količina poraste, raste i vjerojatnost da će na tom području doći do potresa. Giuliani, naime, tvrdi da se uoči potresa pod zemljom stvaraju pukotine kroz koje onda na površinu istječe i veća količina plina.
plava trava is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:07   #5
Quote:
plava trava kaže: Pogledaj post
Istina. Giuliani nije seizmolog. Sad sam to provjerila. On je tehnicar i istrazivac na nacionalnom laboratoriju u fizici. (il tecnico e ricercatore del laboratorio nazionale di fisica del Gran Sasso).

Medjutim, tvrdi da je razvio tehnologiju za predviđanje potresa pomoću koje je već više puta najavio podrhtavanja tla. Njegova metoda je jednostavna: on mjeri količine plina radona koji neprestance izlazi iz zemlje. Ukoliko izmjerena količina poraste, raste i vjerojatnost da će na tom području doći do potresa. Giuliani, naime, tvrdi da se uoči potresa pod zemljom stvaraju pukotine kroz koje onda na površinu istječe i veća količina plina.
Znači nije seizmolog...

A je li ova metoda sa radonom znanstveno dokazana ili ne? Pa ima nekakve logike (veće pukotine->više plina->potres kao uzrok svega)
 
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:09   #6
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Giuliani nije seizmolog. On je tehničar s bujnom maštom.

EOD.

Edit: prije nego krenete graktat na mene, razmislite bi li vjerovali čudotvornom lijeku protiv raka, koje u slobodno vrijeme u podrumu bolnice smućka tip koji pere epruvete
Dobro sada, lik nema diplomu, ali tvrdi da je razvio metodu ranog otkrivanja potresa. Da sam na mjestu seizmologa progutao bih ponos i istražio je li bio u pravu što se tiče radona...
 
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:10   #7
Giuliani nije istraživač

Što se radona tiče, nije on to izmislio. Radon se već desetljećima mjeri i njegova emisija na rasjedima se znatno poveća kod povećane seizmičke aktivnosti. To se odavno zna i puno ljudi - znanstvenika - se time bavi. Ubaci u gugl i dobit ćeš hrpe rezultata istraživanja po cijelom svijetu.

Samo što nijedan znanstvenik ne uzme kombi s razglasom i vozi se po selima najavljujuć apokalipsu (pa ga onda pritvori policija zbog širenja panike i remećenja javnog reda kao njega). A pogotovo što je njegova "točna prognoza" bila za vrijeme tjedan dana prije razornog potresa i 60 km od epicentra. Da su ga zaista poslušali i evakuirali područje, veći dio izbjeglica bi bio smješten upravo u Aquili i okolici. I onda?

Žalosno je što se kod svakog razornog potresa pojave razni Giulianiji koji nanjuše svoj trenutak slave i žele ga iskoristiti. Ćuk u glavi očito traži svoje, jbg.

Edit: očito moram dopunit. On nije ništa izmislio - osim možda kakvog programčića s kojim podatke koje njegov institut prikuplja na neki samo njemu poznat način "obrađuje". Nijedan od uglednih talijanskih znanstvenika koji se bave radonom nije stao na njegovu stranu, svi su jedinstveni u ocjeni da se dogodilo upravo ono što se ne smije dogoditi - da netko bez znanja i prije svega bez osjećaja za posljedice zloupotrijebi podatke i napravi paniku, bacajući slabo svjetlo na sve što se godinama na tom polju radi.

Ko da seizmolozi ne bi volili znat predvidjet potres. Pa spasili bi se. Bar bi znali planirat dopuste bez da ti ih nešto pokvari
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:15   #8
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Giuliani nije istraživač

Što se radona tiče, nije on to izmislio. Radon se već desetljećima mjeri i njegova emisija na rasjedima se znatno poveća kod povećane seizmičke aktivnosti. To se odavno zna i puno ljudi - znanstvenika - se time bavi. Ubaci u gugl i dobit ćeš hrpe rezultata istraživanja po cijelom svijetu.

Samo što nijedan znanstvenik ne uzme kombi s razglasom i vozi se po selima najavljujuć apokalipsu (pa ga onda pritvori policija zbog širenja panike i remećenja javnog reda kao njega). A pogotovo što je njegova "točna prognoza" bila za vrijeme tjedan dana prije razornog potresa i 60 km od epicentra. Da su ga zaista poslušali i evakuirali područje, veći dio izbjeglica bi bio smješten upravo u Aquili i okolici. I onda?

Žalosno je što se kod svakog razornog potresa pojave razni Giulianiji koji nanjuše svoj trenutak slave i žele ga iskoristiti. Ćuk u glavi očito traži svoje, jbg.
hmmmmmmmmmmm, tako dakle. OK onda . Nego je li ovi naši seizmolozi mjere razine radona? Mislim nije Italija daleko, moglo bi drmat i po Dalmaciji
 
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:19   #9
[QUOTE=Cats;19872474]Giuliani nije istraživač

D/QUOTE]
Ovo ipak grijesis ti.

Provjereno!

On je tehnicar i istrazivac na nacionalnom laboratoriju u fizici. =
(il tecnico e ricercatore del laboratorio nazionale di fisica del Gran Sasso).
plava trava is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:19   #10
Za Hrvatsku nemam informacije, ne živim u Lijepoj Vašoj Ali vrlo vjerojatno da netko na Ruđeru radi s radonom, to je bar popularno a ne zahtijeva puno skupe opreme. Znam da u Sloveniji mjerenja radi grupa istraživača sa Inštituta Jožef Stefan.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:19   #11
malo sam si laik po pitanju svega toga, ne znam kak koja tektonska ploca kud nasjeda, bezi, sta li vec, pa nemojte vikat na mene..

al..

znam da smo mi na trusnom podrucju, posebice dalmacija od splita, zege i rijeka..

i sad, italiju drma dva dana.. nismo daleko, true. al jel smo na istoj toj tektonskoj ploci? tj, ak se to tam stalno drma, kak bi to moglo utjecat na nase rasjede? i bi li moglo?

malo sam si u panici.. imam traume od onog potresa u rujnu '90. u zegeu, jerbo sam bila prvacic prvi dan u skolskoj klupi kad se zatreslo.. nema sta, lijepe traume
pa me utjesite i recite da je moje neznanje uzrok ovom mom strahu sada..
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:24   #12
Mi smo u višem potresnom razredu, ne paničari ako živiš u obiteljskoj kući ili zgradi rađenoj iza 73. Oni u drvenim kućama mogu skroz mirno spavat, njih može progutat samo ako im zemlja pod kućom "zine".
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:26   #13
Pa kod nas su u igri valjda Afrička i Euroazijska tektonska ploča, a dodiruju se tamo kod Otranskih vrata koliko znam, to je najbliže... a to je bome blizu
 
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:28   #14
kuca je, al starija od '73

mene zapravo zanima kakav bi i bi li uopce moglo ovo podrhtavanje u italiji koje traje vec dva dana ucinak imati na rasjede u blizini? ne trazim da mi izgatate iz graha ili kave tocnu sekundu, samo me zanima kolko je to moguce i je li se vec gdje dogodilo. ak netko slucajno zna..
edit: etna, da, te su ploce, procitala bas danas to negdje, diraju se duz sredozemlja, e sad, koja se podvlaci, koja gura, to fakat ne znam.. i znam da su napisali da ti neki rasjedi, stolivec (odn ta najtrusnija podrucja kod nas idu od splita na jug, oko zagreba i oko rijeke..
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:31   #15
Možda se treba spojit, već smo pričali o tome.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:32   #16
Zamisli Jadransko more, tj njegovo dno, koje je u obliku daske za surfanje svojim gornjim (sjevernim) vrhom zabodeno pod Alpe. To je Jadranska mikroploča, koju afrička ploča gura pod Evropu. Taj surf se ne podriva glatko pod Alpe, tako da se i tamo svaku toliko zatrese, ali svoje gibanje prema sjeveru prati i oscilacijama tj. izdizanjem sad zapadnog a sad istočnog ruba surfa. Tako da se potresi slične magnitude kao ovi u Abrucima javljaju s obje strane Jadrana, ali rijetko istovremeno. Recimo, 1996 je bio Ston-Slano, a 1997 Umbria-Marche. Tipično za regionalnu seizmičnost.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:38   #17
oke, donekle kuzim..
i sad me zanima bi li ovo podrhtavanje u italiji moglo pokrenuti te mikroploce tak da se pocne i kod nas drmat?
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:40   #18
Do "podrhtavanja" u Italiji je došlo zbog kretanja mikroploče, zamijeni uzrok i posljedicu a u Hrvatskoj su potresi magnitude reda veličine 5+ dosta česti, tako da se nije tome za čuditi. A ako me pitaš točno KAD i GDJE će se tresti u Hrvatskoj, moram ti savjetovat da se obratiš na druga Giulianija
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:48   #19
Pa zar ti nije rekla, u idućih 5-10 godina bit će s naše strane, ali ne nužno u tvom gradu i možda manji ili veći. Uostalom kod nas je bio jedan katastrofalan u Skoplju 63 (6,3 Rihtera 1000 poginulih uglavnom u potleušicama nije tad bilo ozbiljne gradnje - to je i uzrokovalo promjenu propisa prva je bila 68, pa 71, pa 73 taj pravilnik je i danas na snazi), pa u Crnoj Gori (79) , pa ovaj u Stonu (96), pa sad je malo red na njih.

Aquila je srednjovjekovni gradić, ako pažljivo pogledaš slikice na novinarskim portalima primijetit ćeš da nisu ozbiljnije stradale novogradnje, naravno statika im je narušena i treba ih obnovit/srušit ali ljudi su iz njih izašli, stradale su baš te starinske zgrade koje su rađene od 16. do 18. stoljeća, one starije im je već srušio jedan potres.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 00:52   #20
Joj, d@d@, baš im je s novogradnjama kriza, pogledaj novu bolnicu u Aquili - totalno se raspala Pa onaj studentski dom kojeg su obnovili pred par godina. Ili ako se sjećaš škole u San Giuliano di Puglia, 2002, kad je poginula cijela generacija prvašića - školu su kratko prije toga obnovili i protupotresno ojačali. Koliko znam izvođač je bio na sudu zbog toga, ne znam je li proces gotov ali prijetila mu je zatvorska kazna. A znaš i sama, fućkaš dobar dizajn ako se krade kod izvedbe i ako nema kontrole.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:45.