Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2009., 10:47   #1
Primanje novčane naknade

AKO JA NEPOTPIŠEM UGOVOR O RADU NA ODREĐENO VRIJEME, DALI GUBIM PRAVO NA NOVČANU NAKNADU I KOLIKO MJESECI UOPĆE IMAM PRAVO PRIMATI TU NOVČANU NAKNADU.U FIRMI SAM 2 GOD. NEPREKIDNO I SIT SAM VEĆ POTPISIVANJA UGOVORA NA 3 MJ.

Zadnje uređivanje Blue : 27.08.2009. at 14:32.
veliki JA is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 18.08.2009., 15:52   #2
Ukratko...
Ako ne potpišeš novi ugovor o radu smatra se da ti je istekom roka prethodnog ugovora prestao radni odnos. To je valjan razlog za priznavanje prava na novčanu naknadu. Za trajanje naknade se gleda cijeli radni staž (osim ako već prije nisi koristio novčanu naknadu) i ako ti je ovih više od dvije godine jedini radni staž imat ćeš naknadu u trajanju od 4 mjeseca. Što se tiče visine naknade, malo je komplicirano za ukratko objašnjavati, a i sad sam u stisci s vremenom. Ako te zanima, mogu ti kasnije objasniti.

Po prestanku radnog odnosa imaš rok od 30 dana za prijavu na Zavod i podnošenje zahtjeva za novčanu naknadu. Od dokumenata će ti trebati posljednji ugovor o radu, preslika radne knjižice i izvornik na uvid, preslika kartice tekućeg računa i (ovo je jako bitno) isplatne liste ovjerene pečatom i potpisom poslodavca za posljednja tri mjeseca (uzastopce, npr. 2., 3. i 4. mjesec) koje si proveo na radu, a da nisi bio na bolovanju, rodiljnoj poštedi od rada i slično.

Pozdrav!
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 08:52   #3
Quote:
Jet Lee kaže: Pogledaj post
Ukratko...
Ako ne potpišeš novi ugovor o radu smatra se da ti je istekom roka prethodnog ugovora prestao radni odnos. To je valjan razlog za priznavanje prava na novčanu naknadu. Za trajanje naknade se gleda cijeli radni staž (osim ako već prije nisi koristio novčanu naknadu) i ako ti je ovih više od dvije godine jedini radni staž imat ćeš naknadu u trajanju od 4 mjeseca. Što se tiče visine naknade, malo je komplicirano za ukratko objašnjavati, a i sad sam u stisci s vremenom. Ako te zanima, mogu ti kasnije objasniti.

Po prestanku radnog odnosa imaš rok od 30 dana za prijavu na Zavod i podnošenje zahtjeva za novčanu naknadu. Od dokumenata će ti trebati posljednji ugovor o radu, preslika radne knjižice i izvornik na uvid, preslika kartice tekućeg računa i (ovo je jako bitno) isplatne liste ovjerene pečatom i potpisom poslodavca za posljednja tri mjeseca (uzastopce, npr. 2., 3. i 4. mjesec) koje si proveo na radu, a da nisi bio na bolovanju, rodiljnoj poštedi od rada i slično.

Pozdrav!
Ukupno radnog staža imam oko 7 god,prije 3 god. sam primao novčanu naknadu 3 mj.+3 mj. bolovanja (1000 kn/mj).
Koliko bih sada mjeseci i kolika bi ta novčana naknada sada iznosila, ovo mi je jako važno jer neznam koliko će mi trebati vremena da nađem drugi posao.
veliki JA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 13:38   #4
Uzet će ti se u obzir samo radni staž nakon posljednjeg korištenja novčane naknade. Ako imaš više od tri godine staža nakon posljednjeg korištenja naknade, imat ćeš naknadu 5 mjeseci. Za visinu naknade mi moraš navesti visinu svoje prosječne plaće u posljednja tri mjseca. Napiši mi bruto iznos. Možeš i na PM.
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 14:15   #5
ovo i mene zanima i meni ističe ugovor pa me zanima: što ako sam posljednji mjesec bila na bolovanju? i kako nam plaće dosta kasne, plaću za ovaj mj. ću primit tek 30. 09. a do tada se već moram prijavit na zavod, mogu li donijet platne liste do 6-tog mjeseca.jer ove plaće iza neću tako skoro primit.
i imam 7 godina neprekidnog staža, nisam nikad primala naknadu, netto plaća 3000kn
maaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 22:25   #6
Quote:
maaa kaže: Pogledaj post
ovo i mene zanima i meni ističe ugovor pa me zanima: što ako sam posljednji mjesec bila na bolovanju? i kako nam plaće dosta kasne, plaću za ovaj mj. ću primit tek 30. 09. a do tada se već moram prijavit na zavod, mogu li donijet platne liste do 6-tog mjeseca.jer ove plaće iza neću tako skoro primit.
i imam 7 godina neprekidnog staža, nisam nikad primala naknadu, netto plaća 3000kn
Već sam naveo gore. Za prosjek plaće se uzima obračunata plaća za tri mjeseca uzastopce koje je osoba provela na radu, a da nije koristila neki oblik naknade plaće (bolovanje na teret poslodavca, bolovanje na teret HZZO-a, rodiljna, roditeljska, posvojiteljska ili skrbnička pošteda od rada...). Nije bitno kada će ti plaća biti isplaćena, već samo da je obračunata, što je i zakonska obveza poslodavca.

Ako si posljednji mjesec koristila bolovanje, uzmimaju se u obzir prethodna tri uzastopna mjeseca. Primjerice, ako ti radni odnos prestaje 31.8., i u 8. mjesecu si bila na bolovanju makar i jedan dan, za tvoj prosjek će biti potrebne plaće za 5., 6. i 7. mjesec plus dokaz da si u 8. bila na bolovanju.

Ako ti je ovih 7 godina jedini radni staž, naknada će ti trajati 9 mjeseci. S obzirom na tvoju prosječnu neto plaću, za prva tri mjeseca će ti naknada iznositi 2251,20, a za ostale mjesece 1800 kuna mjesečno.
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 23:19   #7
odlično! više nego šta bi mi ostalo kad bi poplaćala putne troškove i službeni mobitel
Hvala!
maaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 11:33   #8
Imam i ja jedno pitanje o novčanoj naknadi. Imam pravo na novčanu naknadu sljedečih 8 mjeseci (istek ugovora o radu nakon 6 godina!), što ako se ja npr. sada zaposlim i recimo radim 2-3 mjeseca i dobijem ili dam otkaz, hoče li mi ostati ono prvo pravo na naknadu ili ne?
laduc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 13:42   #9
Quote:
laduc kaže: Pogledaj post
Imam i ja jedno pitanje o novčanoj naknadi. Imam pravo na novčanu naknadu sljedečih 8 mjeseci (istek ugovora o radu nakon 6 godina!), što ako se ja npr. sada zaposlim i recimo radim 2-3 mjeseca i dobijem ili dam otkaz, hoče li mi ostati ono prvo pravo na naknadu ili ne?
Sve ovisi o tome kakav je otkaz.
Ako je istek ugovora o radu, 'poslovno' ili 'osobno' uvjetovani i slično - da! Dolaziš na nastavak NN.
Ako je sporazumi, uvjetovan tvojom krivnjom i slično onda ne.

U ovakvim slučajevima su uvijeti isti kao kad se na NN dolazi "prvi put".
I važno je imati na umu rok prijave.

Normalno, ako sad iskoristiš cijelu NN, onda je potrebno ponovno imati minimum 9 mjeseci staža.
__________________
Yes! I am a drama queen.
blair is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 23:08   #10
Quote:
blair kaže: Pogledaj post
Sve ovisi o tome kakav je otkaz.
Ako je istek ugovora o radu, 'poslovno' ili 'osobno' uvjetovani i slično - da! Dolaziš na nastavak NN.
Ako je sporazumi, uvjetovan tvojom krivnjom i slično onda ne.

U ovakvim slučajevima su uvijeti isti kao kad se na NN dolazi "prvi put".
I važno je imati na umu rok prijave.

Normalno, ako sad iskoristiš cijelu NN, onda je potrebno ponovno imati minimum 9 mjeseci staža.
da kužim to, a što ako ja npr. počnem raditi i ne svidi mi se posao, dam otkaz nakon mjesec dana, a prije toga sam primio jednu ili dvije NN od predviđenih 8-9, hoču li imati pravo da ih i dalje primam?
laduc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 08:29   #11
Quote:
laduc kaže: Pogledaj post
da kužim to, a što ako ja npr. počnem raditi i ne svidi mi se posao, dam otkaz nakon mjesec dana, a prije toga sam primio jednu ili dvije NN od predviđenih 8-9, hoču li imati pravo da ih i dalje primam?
Ne, očigledno je da nekužiš. Bitan je razlog prestanka radnog odnosa. Radni odnos ne smije prestati tvojom voljom (sporazum, izvanredni otkaz...) niti tvojom krivnjom. U svim ostalim slučajevima imaš pravo na nastavak novčane naknade. Dakle, ako ti daš otkaz poslodavcu, nećeš imati pravo na nastavak naknade, osim u slučaju ako ti poslodavac ne bude isplaćivao plaću (iznimka).

Blair ti je sve objasnio...

Meni se čini da bi ti bilo najpametnije prvo zaključiti ugovor na određeno. Recimo, mjesec dana. Ako ti se ne svidi, istekom ugovora prestaje ti taj radni odnos i dolaziš bez problema na nastavak naknade. Za slučaj da ti se posao svidi, produžiš ugovor na još neko određeno vrijeme ili zaključiš novi ugovor na neodređeno. Vuk sit i sve ovce na broju.
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 12:53   #12
Taman sam htjela odgovoriti...

Uvijek vrijedi pravilo razloga prekida radnog odnosa.

I normalno - ne zaboraviti rok prijave - nakon prekida prijava mora biti u roku od 30 dana inače ništa od NN.
__________________
Yes! I am a drama queen.
blair is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:44.