Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2007., 22:23   #1
Kupoprodaja vozila, prijenos vlasništva, porez

Kupila sam polovni automobil te naknadno saznala da je vozilo pod kreditom te da prijašnjem vlasniku prijeti pljenidba vozila zbog neplaćanja.
Da li je moguće da mi banka oduzme vozilo iako sam ga uredno platila, imam valjani kupoprodajni ugovor i knjižicu vozila koja sada glasi na moje ime?
Knjižica vozila glasila je na prijašnjeg vlasnika i nisam nikako mogla znati da je vozilo pod kreditom. To bi značilo da sam prevarena.
Ne želim imati problema s tim čovjekom, samo želim zadržati ono što sam platila. Molim vas za savjet.
mapetrovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 00:00   #2
ti banci auto on tebi lovu nazad
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 09:50   #3
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
ti banci auto on tebi lovu nazad
Dajte pravnici malo bolje ovo objasnite ako može.. Pa nije auto dužan banci nego bivši vlasnik?? Očito na auto nije stavljen teret kad ga je kupac uredno prepisao na sebe?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 09:55   #4
Quote:
mapetrovic kaže: Pogledaj post
Kupila sam polovni automobil te naknadno saznala da je vozilo pod kreditom te da prijašnjem vlasniku prijeti pljenidba vozila zbog neplaćanja.
Da li je moguće da mi banka oduzme vozilo iako sam ga uredno platila, imam valjani kupoprodajni ugovor i knjižicu vozila koja sada glasi na moje ime?
Knjižica vozila glasila je na prijašnjeg vlasnika i nisam nikako mogla znati da je vozilo pod kreditom. To bi značilo da sam prevarena.
Ne želim imati problema s tim čovjekom, samo želim zadržati ono što sam platila. Molim vas za savjet.
Ako nije postojalo nikakvo ogranicenje glede prodaje auta i ti si ga normalno prenijela na sebe onda je banka vjerojatno stavila druga osiguranja povrata kredita i ti neces imati problema. Malo je cudna ova varijanta o kojoj pricas...
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 10:02   #5
Nećeš imati nikakvih problema! Na tvoju sreću!
Tako je bilo i u mojem slučaju, ne baš tako slično.Muž mi je bio sudužnik čovjeku za kredu za auto. Čovjek u međuvremenu odmaglio skup s autom i prodao ga "legalno" isto tako nekome kao što je tebi prodao ovaj . Banka sad ne može plijeniti auto nego moj suprug otplaćuje.
maivmi7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 10:03   #6
obicno banka zadrzava knjizicu vozila , bas u takve svrhe
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 10:09   #7
Da ali čovjek koji je uzeo auto na kredu prek banke bez problema može otić na policiju i reć da je izgubio ili što već knjižicu vozila i MUP mu uredno da drugu.
maivmi7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 10:35   #8
Quote:
maivmi7 kaže: Pogledaj post
Da ali čovjek koji je uzeo auto na kredu prek banke bez problema može otić na policiju i reć da je izgubio ili što već knjižicu vozila i MUP mu uredno da drugu.
Sad banka ne uzima knjižicu vozila, ona ostaje vlasniku, ali se auto upisuje u registar tereta na pokretninama (vodi ga FINA) i MUP upisuje taj teret u knjižicu vozila iz koje se onda jasno vidi da je auto "neprodavljiv". Pretpostavljam da je MUP dužan kod izdavanja nove knjižice upisati ponovo taj teret.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 10:55   #9
mislim da banka uzima knjižicu vozila...tek se odnedavno u nju upisuju tereti ... do prije cca godinu dana toga nije bilo
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 11:17   #10
Da ne otvaram novu temu a možda je već bila,.. Lijen sam za otići na Poreznu, pa me samo zanima da li se prilikom prodaje vozila sa firme na osobu plaća porez? Auto je uredno otplaćeno od strane firme nakon 5 godina leasinga samo trebam sada srediti papire...
Papillon_Du is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 19:45   #11
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
mislim da banka uzima knjižicu vozila...tek se odnedavno u nju upisuju tereti ... do prije cca godinu dana toga nije bilo
stupio je novi zakon o upisniku na pokretninama koji provodi FINA.
Svi podaci o vozilu kao i uvjerenje MUP-a kojom se dokazuje čije je vozilo (a koje ne smije biti starije od 15 dana) šalje se u FINA-u.

FINA upisuje založno pravo na pokretnini ili fiducij na pokretnini i po službenoj dužnosti šalje svoje rješenje MUP-u.

Zatim MUP zove vlasnika vozila da donese knjižicu vozila gdje se po službenoj dužnosti upisuje ugovoreni teret (stvarno pravo).

To je to
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 09:38   #12
Ja mislim da knjižica vozila ipak ostaje u banci!
Ja pokušavam prodati auto koji sam uzela od treće osobe a koji je pod kreditom.Ta osoba ga iz svojih razloga više nije mogla plaćati pa sam ja uzela auto i nastavila plaćati kredit. Sada je nemoguće taj auto prodati - jer se ne može do knjižice vozila koje je deponirana u banci.
FIOLINA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 10:43   #13
Quote:
FIOLINA kaže: Pogledaj post
Ja mislim da knjižica vozila ipak ostaje u banci!
Ja pokušavam prodati auto koji sam uzela od treće osobe a koji je pod kreditom.Ta osoba ga iz svojih razloga više nije mogla plaćati pa sam ja uzela auto i nastavila plaćati kredit. Sada je nemoguće taj auto prodati - jer se ne može do knjižice vozila koje je deponirana u banci.
od veljače 2007 godine se primjenjuje zakon o upisniku.
tvoj auto i cijeli postupak oko osiguranja je očito prije veljače 2006 godine.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 10:48   #14
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
mislim da banka uzima knjižicu vozila...tek se odnedavno u nju upisuju tereti ... do prije cca godinu dana toga nije bilo

Ja sam kupio auto na kredit prije 6 mjeseci i banka mi je uredno deponirala knjižicu vozila kod sebe (Hypo) - dakle,nije upisan teret.
Smotani is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 10:53   #15
pa ne upisuje banka teret .... pročitaj post od lare
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 01:09   #16
Quote:
Smotani kaže: Pogledaj post
Ja sam kupio auto na kredit prije 6 mjeseci i banka mi je uredno deponirala knjižicu vozila kod sebe (Hypo) - dakle,nije upisan teret.
ovisi da li je prenjeto pravo vlasništva ili je založno pravo na autu.
Ako je ficucijarni prijenos banka je u startu vlasnik ako je zakog onda je ono kaj sam napisala
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 03:17   #17
Malo mi je čudno to sa tvojom situacijom (uredno se uknjižila potpisala ugovor ovjerila sve dokumente na MUP-u)
Meni to više sliči da je bivši vlasnik uzeo nenamjenski kredit te s tim novcem kupio auto jer u suprotnombi trebalo biti jedan od dva:
1. Knjižica kod banke
2. Registar tereta na pokretninama

Ali svejedno savjet posjeti Vlasnika i Banku pa onda pravnika!
Rekli bi bolje 500Kn nego već koliko si platila!
1-zdrug is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 05:27   #18
Samo da vidim jesam li ovo dobro shvatio:
Npr. (vl.primjer); Vlasnik sam automobila kupljenog na kredu 2005..
Baš kao i svima i meni je banka uredno deponirala knjižicu vozila (VolksB.) ,no pri obavljanju prvog tehničkog primjetio sam da u knjižici voz. nije upisano nikakvo drugo vlasništvo osim mojeg (baš kao i u prometnoj), i nikakav teret. Znači li to da ako prijavim "nestalu" knjižicu mup-u da ću dobiti drugu bez upisanog tereta ili... ??
Molim za pojašnjenje.
blackofday is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 11:16   #19
Quote:
blackofday kaže: Pogledaj post
Samo da vidim jesam li ovo dobro shvatio:
Npr. (vl.primjer); Vlasnik sam automobila kupljenog na kredu 2005..
Baš kao i svima i meni je banka uredno deponirala knjižicu vozila (VolksB.) ,no pri obavljanju prvog tehničkog primjetio sam da u knjižici voz. nije upisano nikakvo drugo vlasništvo osim mojeg (baš kao i u prometnoj), i nikakav teret. Znači li to da ako prijavim "nestalu" knjižicu mup-u da ću dobiti drugu bez upisanog tereta ili... ??
Molim za pojašnjenje.
ne znam da li budeš danas dobio, ali prije 2, u biti 3 godine si uredno mogao dobiti i prodati auto koji u biti nije niti tvoj
maivmi7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 13:18   #20
porez na auto

Daklem, kronologija - prosle godine u 4. mjesecu sam kupila novi auto.

Porez na auto za 2006. mi je stigao prije kojih 2 tjedna. I kao iznenadjenje odmah jucer mi je dosao i porez za 2007.

Jel' smije porezna uprava slat u tako malom razmaku? Ima netko iskustava?
Moram li platiti oba u roku?
__________________
cruel and kind
pojzn ajvi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:09.