Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2004., 12:58   #1
Nužna obrana/samoobrana

U jednoj raspravi o uličnim sukobima sazao sam sljedeći detalj:

Recimo da sam napadnut na ulici. Prebijem napadače - i ozlijedim ih. To dospije na sud. Na sudu se ispostavi da treniram borilačke vještine. Presuda će biti PROTIV MENE. Nije bitno što sam JA taj koji je NAPADNUT.

Koliko je ova priča istinita?
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 13:42   #2
potpuno istinita.
ti nesmiš prebit napadača.
ako se desi, eventualno se možeš branit na neuračunljivost u tijeku napada.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 13:58   #3
Quote:
nn-st1 kaže:
potpuno istinita.
ti nesmiš prebit napadača.
ako se desi, eventualno se možeš branit na neuračunljivost u tijeku napada.
Što da drugo kažem osim:

TO NIJE POŠTENO!!!


Zakon ovdje doslovno tjera ljude da budu žrtve.

Kakva mrtva neuračunljivost? Tko je donio taj zakon? Zar nemamo osnovno pravo štititi svoje NOVCE i ŽIVOT? Umjesto toga moram paziti da ga ne ozljedim dok mi drži nož pod grlom? Tko je donosio te zakone, tete iz vrtića?!?!


Ajmo sad realno. Recimo da sam prebio napadača.

1) Do koje vrste tužbi može doći s njegove, moje ili državine strane? Koliko često do takvih tužbi dolazi? Kako suci obično presuđuju?

2) Koje su mi opcije ako se NE ŽELIM braniti neuračunljivošću? Protutužba? Prigovori? Viši sud?

3) Koja je procedura za MIJENJANJE ZAKONA?
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 14:21   #4
nazalost , kod nas je zakon najbolji za - izbjegavanje
prema tome , ako si sposoban/na se obraniti , onda poslozis to kaj te napalo i odes
zalosno je , ali je tako, zakoni su pisani u korist kriminalaca i napadaca (to nesto govori i o sastavljacima istih)
max idiotarija je da TI moras dokazati da tvoja obrana nije premasila "dozu" napada , tj, da si se branio samo toliko koliko je "trebalo"
a trebalo je koliko netko odluci u nekoj sudnici, umjesto da se jasno i logicno obznani da je osoba koja stupa u kriminalni postupak samu sebe izbacila iz zakona i zastite koju zakon donosi

ispada da ti uvijek moze na red doci "prekoracenje nuzne obrane", bez obzira sto se u stvari dogodilo
naravno , ocekuje se da ce i napadac pred sudom govoriti "istinu i samo istinu..."

i naravno , jednom kad si na sudu, napadac automatski saznaje tvoje ime, prezime i adresu , tako da te ili on ili njegovi prijatelji u svako doba mogu posjetiti
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 14:40   #5
Stvarno bi od koristi bilo znati kako su završavali konkretni slučajevi na sudu.

Zar je zaista bilo slučajeva da

1) napadač bude ozlijeđen
2) tuži napadnutog sudu

Ako da, kako je to završilo?

Što je najbolje, odmah nakon (i obrane) lupiti tužbu na napadača?

Kako to uopće učiniti? Da bi se to moglo izvesti, potreban je napadačev identitet. To od njega neću dobrovoljno dobiti. Dakle, trebam ga srušiti i uzeti mu osobnu? Zvati policiju?

Ima li itko priču o tome kako su ga napadači maltretirali nakon sudske tužbe?
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 14:44   #6
koje djetinjaste brbljarije..
po tebi, ja te plesnem ili šutnerm nogom, a ti jadan napadnut , ubiješ boga u meni (ili doslovce) i to je opravdano?
jer si ti jadan - napadnut!?


[QUOTE]Zar je zaista bilo slučajeva da

1) napadač bude ozlijeđen
2) tuži napadnutog sudu

Ako da, kako je to završilo?
[QUOTE]

pa naravno da je.
i završe u korist napadača. a što si ti mislio?
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 14:52   #7
[QUOTE]nn-st1 kaže:
koje djetinjaste brbljarije..
po tebi, ja te plesnem ili šutnerm nogom, a ti jadan napadnut , ubiješ boga u meni (ili doslovce) i to je opravdano?
jer si ti jadan - napadnut!?


[QUOTE]Zar je zaista bilo slučajeva da

1) napadač bude ozlijeđen
2) tuži napadnutog sudu

Ako da, kako je to završilo?
Quote:

pa naravno da je.
i završe u korist napadača. a što si ti mislio?
Djetinjasto?

Ajmo ovako. Ti si očito naviknut ljude "plesnuti ili šutnuti nogom". Možda se u tvom okruženju to koristi umjesto "dobar dan". Ali o tome se ovdje ne priča. Ovdje se priča o istinski opasnim sukobima. I o kriminalnim napadima, s namjerom ozljede ili pljačke. To je ono bitno u svemu tome.

A ti ako ne želiš da netko ubije boga u tebi kad ih "plesneš ili šutneš nogom", suzdrži se. Makar, vjerojatno si to navikao raditi samo slabijima. Inače bi već šutio.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 14:59   #8
ajde djete šuti.
i prouči malo čemu služi pravosudni sustav.
to o čem ti pričaš je najobičnija anarhija..
pa hajde, guraj ti po svom pa da vidimo dokle ćeš..
i ne pljucaj po drugima.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 15:00   #9
dakle stvarno ...
pljesnut ili sutnuti je kao neko pravo ?? ustavom garantirano ?
i onda , jednom kad ti nekog plejsnes , taj se ne smije braniti??
iako je fizicki slabiji , on samo smije pljesnuti tebe natrag , da ne povrijedi nacelo nuzne obrane ??
i onda , taj ima cekati na miru sljedecu tvoju "ideju" ili odluku i u svakom slucaju , smije jedino uzvratiti istom mjerom , da ne prekrsi zakon?
nedaj boze da te nakon "pljeske" nokautira , to bi bilo previse ...

mislim , ahem , dont even think about it

to je jedno podrucje u kojem je nas zakon vrlo u kurcu i uopce mi nije jasno kaj se s tim zeljelo postici
pa valjda logika govori da svatko ima pravo braniti sebe i svoju imovinu ?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 15:07   #10
a možda vi uopće ne znate ništ' o zakonu nego uzalud mozgate i isprazno nagađate?
ajde mrdnite malo i čitajte NN..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 15:51   #11
Quote:
nn-st1 kaže:
a možda vi uopće ne znate ništ' o zakonu nego uzalud mozgate i isprazno nagađate?
ajde mrdnite malo i čitajte NN..
S obzirom da toliko dobro poznaješ zakon, ajde ti lijepo objasni:

Koje to napadače treba ugostiti i još im namjestit svoje zube na povoljnu udaljenost da im se desnica previše ne umori mašući?


Ovdje govorimo o situaciji u kojoj je čovjek pod napadam. Razumiješ? Netko ide na tebe i cilja bejzbol palicom ili nožem. Taj netko je to započeo. Recimo, na utakmici Dinamo-Hajduk. Ili u gradu usred noći, zato da te opljačka ili da te jednostavno prebije.

I sad tu zakon kaže, prema ovom što si TI naveo u prvom odgovoru na ovu temu, da NAPADNUT čovjek NE SMIJE biti PRIPREMLJEN i to ISKORISTITI?!

Tebi je samoobrana anarhija. Meni je tvoje uređenje društvo ovaca spremnih za klanje - A U NAŠOJ DRŽAVI NASILNICI I KRIMINALCI TO I KORISTE!!!
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 15:52   #12
nazalost , znam kako je u zakonu i smatram to debilnim u najmanju ruku , a blizi sam razmisljanju po kojem takav zakon stiti kriminalce od postenih ljudi

mogao si tako prije nekoliko mjeseci procitati u novinama kako je tip uboden nozem u trbuh na svojoj zemlji, uzvratio udarcem vinjakom i bio na sudu proglasen krivim zbog prekoracenja nuzne obrane

pa je li covjek trebao biti prvo mrtav da se ima pravo braniti ??
ili , ako te netko napadne na cesti , kako ti mozes znati koliko je njemu dovoljno i misli li te ubiti ili "samo" razbiti
mozes li riskirati da pogines ili ostanes invalid i ne poduzeti sve u tvojoj moci da odvratis napad i sigurno nastavis svoj put ??
a najlakse je o necemeu suditi i presudivati - teoretski
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 15:59   #13
Quote:
zg_sash kaže:
mogao si tako prije nekoliko mjeseci procitati u novinama kako je tip uboden nozem u trbuh na svojoj zemlji, uzvratio udarcem vinjakom i bio na sudu proglasen krivim zbog prekoracenja nuzne obrane

Možeš li naći taj članak? Možda postoji arhiva tih novina na netu.

Ako je cijela situacija toliko blokirana, onda treba znati ne samo kako se braniti od fičkih napadača - nego i od zakona.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 16:32   #14
ne sjecam se vise ni u kojim je to novinama bilo, samo da nisam mogao vjerovati dok sam citao

kako se zastiti ovisi samo i jedino o svakome zasebno
zakon je kakav je i praksa je kakva je
problem je sto kad se stvar nade na sudu , imas naivca koji vjeruje u istinu i imas prakticki profesionalca koji jako dobro zna kaj i kako treba lagati , a pred sudom su svi isti

onda ti kazes kako su tebe njih trojica napali , a oni kazu da su se jedva obranili od tvog napada i jos pokazu doktorsko izvjesce u kojem je jedan od njih tesko ozlijeden
pufff!!
slijedece kaj znas je da su 3 glasa protiv tvojega i da si kaznjen i okarakteriziran kao napadac-ludak i jos moras i placati nekome odstetu
u statistici u meduvremenu - sve u redu i slucaj rijesen
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 18:37   #15
Quote:
zg_sash kaže:
slijedece kaj znas je da su 3 glasa protiv tvojega i da si kaznjen i okarakteriziran kao napadac-ludak i jos moras i placati nekome odstetu
u statistici u meduvremenu - sve u redu i slucaj rijesen
Eh, kad bi ja mogao trojicu isprašit

O kakvoj to statistici pričaš?

Tvrdiš da je sudovima bitno da sve bude čisto i rješeno na papiru, ako ne i u stvarnosti?
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 18:57   #16
Quote:
Kesten kaže:
Ali o tome se ovdje ne priča. Ovdje se priča o istinski opasnim sukobima. I o kriminalnim napadima, s namjerom ozljede ili pljačke. To je ono bitno u svemu tome.



Ako je stvarno tako, ja čisto sumnjam da takvi ljudi utjeruju pravdu putem suda.Znači šansa da te takav tuži je minimalna.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 19:26   #17
Institut nuzne obrane poznaju svi pravni sustavi pa tako eto i nas.
Cesta pojava je prekoracenje nuzne obrane. Kao sto je gore spomenuto, ali to sve ovisi o konkretnom slucaju.
Ukoliko si ti primjenio silu koja ne odgovara intezitetu napada, odgovaraces za prekoracenje i biti kaznjen na sudu, ali ako si ti primjenio silu kao posljednju opciju jer napad ni na koji drugi nacin nisi mogao izbjeci neces odgovarati.
Na primjeru to izgleda ovako. Ako tebe netko napadne sakama, ti mu pod broj jedan trebas pokusati izbjeci napad, ako to nije moguce mozes se pasivno braniti, no u slucajevima kad napad ne prestaje mozes preci u aktivan napad na napadaca i sloziti ga na zemlju. Naravno ako te je netko napao sakama nije dopusteno da ga ti ubodes nozem ili upucas metkom.
Radi se o vrlo slozenim svarima gdje zakon daje samo odredjene okvire, a na sudu je i sudskim vjestacima da procjene za svaki slucaj da li se radilo o nuznoj obrani ili ne.
Vespazijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 23:33   #18
>Na primjeru to izgleda ovako. Ako tebe netko napadne sakama, ti mu pod broj jedan trebas pokusati izbjeci napad, ako to nije moguce mozes se pasivno braniti, no u slucajevima kad napad ne prestaje mozes preci u aktivan napad na napadaca i sloziti ga na zemlju.

Ovo zvuči prekomplicirano. Može li si netko tko je pod napadom dopustiti te tri faze? Samo ako je velemajstor karatea s tri crna pojasa. Mislim da u nekoj realnoj situaciji osoba pod napadom ima (možda) jednu šansu za protunapad.

Mislim, pričamo o napadu odraslog čovjeka a ne djeteta, zar ne?

>Naravno ako te je netko napao sakama nije dopusteno da ga ti ubodes nozem ili upucas metkom.

Koji je stav sudova prema oružju? Batine, noževi, pištolji?
Pa ako te netko napadne, poželjno je da imaš više sile od njega. To je prvi i osnovni element taktike. Imati oružje je bolje.
Jasno mi je da problemi nastaju ako na primjer goloruki napadač dobije ubod nožem. Tu su onda vjerojatno bitna svjedočenja.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 23:57   #19
Quote:
Kesten kaže:
>Naravno ako te je netko napao sakama nije dopusteno da ga ti ubodes nozem ili upucas metkom.

Koji je stav sudova prema oružju? Batine, noževi, pištolji?
Pa ako te netko napadne, poželjno je da imaš više sile od njega. To je prvi i osnovni element taktike. Imati oružje je bolje.
Na nužnu obranu ne može se pozivati onaj koji je prvi posegnuo za opasnim sredstvom, nekim od gore navedenih, jer se njime ugrožava tjelo ili život druge strane, pa makar ta strana bila i izazivač, tj. prva započela napad, sukob i sl.

Ali, opet je jako važno znati sve okolnosti slučaja, i ovako pokušavati analizirati određenu zamišljenu situaciju je jako teško, za odluku su bitni detalji koji se naizgled čine nebitnim..

Zato će te po novinama i čitati ovakav ili onakav slučaj, i čudom se čuditi kako je nešto uopće bilo moguće da se dogodi, da sud nekoga osudi, sve iz razloga što novinari prenose dijelove i isječke koji su u prvom redu "bombastični" ...
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 00:01   #20
Jedan moj frend koji je btw. trenirao borilačke, je bio napadnut, te je sasvim normalno i za običnu osobu, na udarac nogom postavio blokadu stopalom, jer je "pročitao" tipa i šta misli napraviti, te mu tom prilikom slomio potkoljenicu, bez ikakvih drugih poteza ili udaraca. I naravno na sudu je završio kao optuženi zbog kaznenog djela nanošenja teških tjelesnih ozljeda. Na sudu dobio (srećom) "samo" uvjetnu osudu. I sad ti budi pametan, ne smiješ se ni braniti jer ćeš možda ozljediti napadača i onda si hebo ježa u leđa. Btw. prekršajnu prijavu zbog narušavanja javnog reda i mira su dobili obojica, što opet nema veze s pameću, jer ispada da se ne smiješ ni braniti.
__________________
Koj@net
Koj@net is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:49.