Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2007., 19:55   #2001
Čuo sam za "agument" prvog i drugog zakona, ali trećeg.
Još fali nulti.
igod is offline  
Old 05.07.2007., 21:09   #2002
Znanost

Čitao sam ovih 52 strane (na brzinu) i prvo što mi je palo na pamet: Što će nam uopće religija-vjerovanje u nešto natprirodno, nešto što ne možemo shvatiti (ako uopće postoji-ne možemo dokazati postojanje). Mislim da je vjera od početka bila način kontrole društva- isprva je možda bila pozitivna jer je održavala stabilnost, no sa vremenom nam je više štetila nego bila od koristi. U zadnjih, recimo 100 godina nije se dogodilo ništa što bi me potaknula da vjerujem u nešto što nas je stvorilo (ne vjerujem u ozdravljenja preko vjere-mislim na "čarobno ozdravljenje"). Nadam se da će doći vrijeme (nadam se u slijedećih 200 godina) da će vjera u Boga nestati kako bismo "vjerovanja u natprirodno" zamijenili isključivo sa znanošću. Znanost može odgovoriti na sva pitanja (ili barem na večinu) no to naravno ovisi o našem stupnju razvijenosti i obrazovanja.
Simbamef is offline  
Old 05.07.2007., 21:50   #2003
Hehe naravno da znam zakone termodinamike.. Ako i ne znam naucio sam ih od igod-a.. Mislim, u tome je poenta da ja vas pitam ima li ikakve veze zakon termodinamike sa evolucijom?.. Mislim da ovo ne vezem za vjeru... Sto se tice ribe, cuo sam da ako je evolucija tacna onda zivot na 6000 m dubine nije moguc, sta s tim? Nadam se da sam sada bio jasan.. I da ne moram opet da pojasnjavam vama svoje pitanje.. Vama koji se smatrate za ljude koji koriste svoj razum.. Mislim da mi sada mozete odgovoriti??
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Old 05.07.2007., 22:22   #2004
Quote:
GG Allin kaže: Pogledaj post
Ateizam je jedini pogled na svijet dostojan covjeka. Vjera je uvreda za razum.
Ma to je ok, nedaj da te to sprijeci u tvojoj vjeri u ispravnost ateizma.
Glam is offline  
Old 05.07.2007., 22:22   #2005
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Hehe naravno da znam zakone termodinamike.. Ako i ne znam naucio sam ih od igod-a.. Mislim, u tome je poenta da ja vas pitam ima li ikakve veze zakon termodinamike sa evolucijom?.. Mislim da ovo ne vezem za vjeru... Sto se tice ribe, cuo sam da ako je evolucija tacna onda zivot na 6000 m dubine nije moguc, sta s tim? Nadam se da sam sada bio jasan.. I da ne moram opet da pojasnjavam vama svoje pitanje.. Vama koji se smatrate za ljude koji koriste svoj razum.. Mislim da mi sada mozete odgovoriti??
Zakon termodinamike s evolucijom... nema.

Život na 6000 m također ne dovodi evoluciju na bilo koji način u pitanju.

Nadam se da je odgovor bio dovoljno jasan
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 05.07.2007., 22:42   #2006
Ajd ok.. Kada nadem opet na to dobro cu provjeriti..
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Old 06.07.2007., 00:12   #2007
Quote:
ako je evolucija tacna onda zivot na 6000 m dubine nije moguc
Moraš nam prvo objasniti zašto?
Ima živih bića i na dubljim lokacijama.
Na dnu oceana postoje vrući izvori i vrlo pogodni su za razvoj života.
Dole praktično cvijeta život.

Preporučujem ti da skineš i pogledaš dokumentarac "Volcanoes Of The Deep Sea".

igod is offline  
Old 06.07.2007., 08:51   #2008
Quote:
Glam kaže: Pogledaj post
Ma to je ok, nedaj da te to sprijeci u tvojoj vjeri u ispravnost ateizma.
Ne nije to vjera vec posljedica analize dokaza. Za postojanje boga i ispravnost bilo koje religije ne postoje dokazi (sto je ocito vec i iz toga sto je potrebna vjera). Kad maknes sve za sto nema dokaza, ostaje ti ateizam. Metoda eliminacije.
GG Allin is offline  
Old 06.07.2007., 12:20   #2009
Quote:
GG Allin kaže: Pogledaj post
Ne nije to vjera vec posljedica analize dokaza. Za postojanje boga i ispravnost bilo koje religije ne postoje dokazi (sto je ocito vec i iz toga sto je potrebna vjera). Kad maknes sve za sto nema dokaza, ostaje ti ateizam. Metoda eliminacije.
A kaj ako zagovaraš Boga bez ikakve religije?
valentino-15 is offline  
Old 06.07.2007., 12:52   #2010
Quote:
valentino-15 kaže: Pogledaj post
A kaj ako zagovaraš Boga bez ikakve religije?
Opet nema dokaza.
Sad je vrijeme da pogledamo ovako: u davna vremena, ljudi nisu razumjeli puno toga i to su pripisali djelovanjima bozanstava. Danas razumiju vise, ali taj ostatak mnogi i dalje pripisuju djelovanju boga (kako je u medjuvremenu jednobostvo postalo dominantnim vidom vjerovanja).

Kako se dio kojeg ne razumijemo smanjuje, sasvim je moguce da se taj trend moze nastaviti do kraja, tj. do nestanka potrebe za bozanstvom. Tj. ne postoje dokazi, a ni indicije za suprotno.
GG Allin is offline  
Old 06.07.2007., 13:26   #2011
Quote:
GG Allin kaže: Pogledaj post
Opet nema dokaza.
Nema direktnih ali ima indirektnih.

Quote:
Sad je vrijeme da pogledamo ovako: u davna vremena, ljudi nisu razumjeli puno toga i to su pripisali djelovanjima bozanstava. Danas razumiju vise, ali taj ostatak mnogi i dalje pripisuju djelovanju boga (kako je u medjuvremenu jednobostvo postalo dominantnim vidom vjerovanja).
Da, ljudi su pokušavali objasniti kako nešto radi, a nisu znali, pa su uvijek u to ubacivali Boga.

Kako se dio kojeg ne razumijemo smanjuje, sasvim je moguce da se taj trend moze nastaviti do kraja, tj. do nestanka potrebe za bozanstvom. Tj. ne postoje dokazi, a ni indicije za suprotno.[/QUOTE]Može, čisto lako. Ali problem je u tome da postoji razlika između objasniti kako nešto radi i kako je nešto nastalo. To nije ni približno ista stvar.

Tako da pokušati objasniti nešto i onda reći da je to Bog napravio je smješno. Ali ako uzmeš primjer stvaranja nečega, onda ti nikako nemožeš objasniti kako je to nešto nastalo po tom samom predmetu kojeg pokušavaš objasniti.

Ako pokušavaš objasniti kako radi kompjuter, samo po djelovima kompjutera, to ćeš vrlo lako napraviti. Samo trebaš malo više vremena i sve trebaš proučiti. Ali ako pokušavaš objasniti kako je nastao kompjuter samo po djelovima kompjutera, onda to nećeš napraviti nikada. Jer tebi sami djelovi kompjutera ne govore kojim procesom je on nastao niti koji ljudi su ga radili, niti u kojoj je tvorinici nastao.

Sad pogledaj naš svemir. Pregledavanjem tog svemira ti svašta možeš utvrditi kako u njemu funkcionira, ali istom tom logikom ti nikada nećeš moći saznati kako je on nastao. Tako da jedino obajšnjenje je da ga je netko stvorio. Očito postoji još uvijek potreba za Bogom kao objašnjenjem jer nije isto pokušati objasniti rad nečega i stvaranje nečega.

Za prvo ti nije potreban kreator, dok za drugo je.
valentino-15 is offline  
Old 06.07.2007., 19:38   #2012
Quote:
enzogiovanni kaže: Pogledaj post
A vjera da majmuni i zmije pričaju? Je li to uvreda za razum?
da si živio u sedmom stolječu i da ti je netko tada pričao da čovjek može razgovarat s nekim tko je par tisuća kilometara daleko uz pomoć nekog uređaja što bi mu rekao?

ograničeno razmišljaš, i ako je Netko stvorio svijet i čovjeka onda je i logično da može učinit da majmuni i zmije pričaju, to isto može i đavao.
bumbar is offline  
Old 06.07.2007., 19:47   #2013
Quote:
GG Allin kaže: Pogledaj post
OK, mogao bih se sloziti s tobom. Ali agnosticizam samo u smislu trenutnog nepoznavanja nekih inace apsolutno spoznatljivih cinjenica (dakle, nedovoljnog razvoja znanosti u datom trenutku).
Koja znanost je dokazala nepostojanje Boga?

Agnosticizam ostavlja više opcija, dakle moguće je sve dok se ne nađu čvrsti i utemeljeni dokazi da nešto ne postoji, a da nešto postoji jasno mora bit indicije.

Quote:
GG Allin kaže: Pogledaj post
Vjera sama po sebi nema logickog smisla.
zar ti nije logično da ako vjeruješ u život vječni da češ se trudit bit dobar pravedan itd da bi stekao taj život, jer oni koji misle da nema nikakav život nakon ovog života onda mogu činit zlo i tlačit druge te sve činit samo za svoje dobro jer poslije smo svi mrtvi i treba na ovom svijetu sve iskoristit i živjet što bolje.

Ako vjeruješ barem malo ima nade da češ se trudit što boljim životom.
bumbar is offline  
Old 06.07.2007., 19:49   #2014
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Agnosticizam je ništa.
Ili vjeruješ u Boga ili ne vjeruješ.
I ako si agnostik onda si agnostik u pravom smislu riječi, a ne samo agnostik po pitanju Boga.
zašto ništa, pa ako Ga nisi upoznao i ako ti je cijelo sveto pismo bezveze onda Ga niti ne priznaš, ali nema dokaza koji bi negirali NJegovo postajenje pa možeš mislit da ima poslije nešto ili da vjeruješ u konačno dobro i ljubav,

dok ateizam ima manje uporišta jer s kojim se razlogom otklanja mogučnost postojanja dobra, i mogučnost da je duša vječna.
bumbar is offline  
Old 06.07.2007., 20:25   #2015
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
da si živio u sedmom stolječu i da ti je netko tada pričao da čovjek može razgovarat s nekim tko je par tisuća kilometara daleko uz pomoć nekog uređaja što bi mu rekao?
ž
isto kao da mi netko danas kaže da je putovao u prošlost ili da se može teleportirati na jupiterov mjesec.
ALi to naravno nema nikakve veze sa mojim pitanjem jer ti čobani iz palestinske pripizdine nemaju pojma o budućnosti.

Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
ograničeno razmišljaš, i ako je Netko stvorio svijet i čovjeka onda je i logično da može učinit da majmuni i zmije pričaju, to isto može i đavao.
Dobro, je li zmije i majmuni pričaju ili ne?
__________________
Oholost, Škrtost, Bludnost, interista/romanista, Neumjerenost u jelu i piću, Srditost, Lijenost
2004/05 Juventus, 2005/06 Juventus, 2006/07 nije odigrano, 2007/08 Juventus, 2008/09 AC Milan, 2009/10 ?
EnzoGiovanni is offline  
Old 07.07.2007., 08:45   #2016
Quote:
zašto ništa, pa ako Ga nisi upoznao i ako ti je cijelo sveto pismo bezveze onda Ga niti ne priznaš, ali nema dokaza koji bi negirali NJegovo postajenje pa možeš mislit da ima poslije nešto ili da vjeruješ u konačno dobro i ljubav,
Meni Biblija nije bezveze, samo je smatram običnom knjigom kao i mnoge druge.
Kakve to veze ima sa agnosticizmom?

Quote:
dok ateizam ima manje uporišta jer s kojim se razlogom otklanja mogučnost postojanja dobra, i mogučnost da je duša vječna.
Nema dokaza za dušu.
Ovo o postojanju dobra te ne kontam.

Bit je da ili vjeruješ ili ne vjeruješ u boga.
Nije mi jasno kako se netko može proglasiti agnostikom što se tiče boga, a ne biti dosljedan i biti agnostik u ostalim stvarima.
igod is offline  
Old 07.07.2007., 10:07   #2017
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
Koja znanost je dokazala nepostojanje Boga?
Mislim da se ovdje radi o zamjeni teza. Nije na znanosti da dokazuje nepostojanje boga. Ona ga nije izmislila. Naprotiv, na vjernicima i religijama jest da DOKAZU postojanje boga. Bez tog dokaza, ne vidim razlog zasto bi itko vjerovao, a kamoli dokazivao nepostojanje.
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
zar ti nije logično da ako vjeruješ u život vječni da češ se trudit bit dobar pravedan itd da bi stekao taj život, jer oni koji misle da nema nikakav život nakon ovog života onda mogu činit zlo i tlačit druge te sve činit samo za svoje dobro jer poslije smo svi mrtvi i treba na ovom svijetu sve iskoristit i živjet što bolje.

Ako vjeruješ barem malo ima nade da češ se trudit što boljim životom.
Mislim da je to pogresna motivacija. Sto drugo mogu misliti o ljudima koji su cine dobro samo zato sto se boje vjecne kazne, nego da su moralne nule.

Ja cu ciniti dobro zato sto znam da je to u najboljem interesu i mene i covjecanstva na ovome svijetu. I smatram da je to jedino moralno. Ja, kao ateist, zivim bez straha od boga, pakla, bilo cega takvog, a u skladu sa svojim promisljenim svjetonazorom i vrijednostima koje sam usvojio vlastitim razvojem i razmisljanjem.
GG Allin is offline  
Old 07.07.2007., 11:40   #2018
wer
odin22 is offline  
Old 07.07.2007., 11:53   #2019
Tko može dovodi u pitanje i ispravnost vjere u nešto ?
Vjera je demokratsko pravo svake osobe koja nastanjuje zemlju.
Koja je razlika vjerovati u boga ili vjerovati u novčanicu od npr. 100 dolara.
Vjerovati u crkvu ili u neku političku stranku
Zapamtite da je crkva bila prva politička stranka
Po čemu smo mi onda koji idemo i glasamo za neke tamo političare,koje usput i
plačamo pametniji od ljudi koji idu u crkvu i daju donacije.
odin22 is offline  
Old 07.07.2007., 12:11   #2020
Quote:
Koja je razlika vjerovati u boga ili vjerovati u novčanicu od npr. 100 dolara.
Kako se vjeruje u novčanicu?
igod is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:20.