Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2014., 14:48   #421
Može li mi netko reći više o monokemoterapiji karboplatinom (AUC=7) samo jedan ciklus koja se koristi kod raka testisa u početnom stadiju?
Koliko dana traje (je li moguće da samo 1 kako sam pročitao negdje), nuspojave...?
envi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 15:04   #422
Quote:
kijaraa kaže: Pogledaj post
Ljudi ,da vas pitam ,da li se izlažete suncu nakon završenih ciklusa kemoterapije i koliko?Meni su savjetovali da nesmijem poslije 10 -18h na sunce i da svejedno nanosim kreme sa visoko zaštitnim faktorom 50.Zašto nesmijem na sunce?Onkologinja mi nije objasnila ,samo je rekla da to nije dobro....
Evo, ovdje imaš baš lijepo i sažeto objašnjeno:
http://www.breastcancer.org/tips/ask...06/question_02
stumbleine is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 15:11   #423
Quote:
envi kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći više o monokemoterapiji karboplatinom (AUC=7) samo jedan ciklus koja se koristi kod raka testisa u početnom stadiju?
Koliko dana traje (je li moguće da samo 1 kako sam pročitao negdje), nuspojave...?
Traje koji sat, ne sjećam se točno, a i nisam dobivala samo karboplatinu, nego kombinaciju. Ali kroz negdje 4 -5 sati sam bila gotova. Tako da bi ti mogao i ranije.

Karboplatina se dosta dobro podnosi, meni nije bilo uopće zlo ni ništa. Jako je dobro piti dosta vode par dana nakon nje.
stumbleine is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 16:19   #424
Quote:
stumbleine kaže: Pogledaj post
Traje koji sat, ne sjećam se točno, a i nisam dobivala samo karboplatinu, nego kombinaciju. Ali kroz negdje 4 -5 sati sam bila gotova. Tako da bi ti mogao i ranije.

Karboplatina se dosta dobro podnosi, meni nije bilo uopće zlo ni ništa. Jako je dobro piti dosta vode par dana nakon nje.
Hvala na odgovoru.
Ali znači samo jedan dan traje, nije cijeli tjedan? Kosa padne kroz neko vrijeme ili ne?
envi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 17:06   #425
Ako je samo karboplatina, traje jedan dan. Barem je meni tako bilo.
Padanje kose je dosta individualno, ali mislim da od karboplatine u pravilu pada. Ali, neće ti se to dogoditi brzo niti odjednom, pada postepeno, pogotovo u početku. Meni je počela padati, tj. prorjeđivati se 14. dan nakon 1. kemoterapije. A obrijala sam glavu tek par dana prije 3. kemo, tako da će se tebi vjerojatno samo malo prorijediti, niš posebno
stumbleine is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 13:22   #426
Lijep pozdrav!
Svekrvi je dijagnost.rak vrata maternice, ali nakon odradjenih zracenja sve je ok. Na kemo je morala zbog mrlje na plu ima. Prevencije radi. Nakon 6 kemoterapija CT pokazuje da se mrlja na plucima povecala. Na ocitanje nalaza mora cekati dok se ne povuku slijedece nuspojave: bolovi na zavrsetku debelog crijeva, vjerovatnk je jako ostecena sluznica i bolovi u kostima. Bolovi su nesnosni.
Sta da radi i kome se obrati? Svi govore tako mora biti. Zar je moguce da joj se ne moze pomoci?
Unaprijed hvala na odgovorima.
danijelaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 13:37   #427
Quote:
danijelaa kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav!
Svekrvi je dijagnost.rak vrata maternice, ali nakon odradjenih zracenja sve je ok. Na kemo je morala zbog mrlje na plu ima. Prevencije radi. Nakon 6 kemoterapija CT pokazuje da se mrlja na plucima povecala. Na ocitanje nalaza mora cekati dok se ne povuku slijedece nuspojave: bolovi na zavrsetku debelog crijeva, vjerovatnk je jako ostecena sluznica i bolovi u kostima. Bolovi su nesnosni.
Sta da radi i kome se obrati? Svi govore tako mora biti. Zar je moguce da joj se ne moze pomoci?
Unaprijed hvala na odgovorima.
Na hitnu onkološku s njom i ne ići doma dok je ne zaprime na obradu!
Bolovi u kostima mogu ukazivati na moguće metastaze koje se hitno moraju tretirati zračenjem!
Isto tako ima pravo da joj se tretira bol. Anesteziolog joj mora propisati nešto protiv bolova tj. titrirati doze koktela lijekova za bol.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 16:48   #428
Hvala puno na odgovoru.
danijelaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 22:35   #429
spaljene vene

pozdrav, mami se liječi od karcinom debelog crijeva i pojavile su joj se crne vene po rukama, od kemo. neka preporuka oko spanjena tog crnila i pomoći u zacijeljivanju. hvala
dytiscus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 22:15   #430
Samo hladni oblozi.Na zalost drugog nema. Ako su zile spaljene i tesko se nalazi druga, moze joj se uvesti centralni venski kateter na prsima. Puno je jednostavnije aplicirati terapiju i moze ga nositi do samog kraja lijecenja kada ga uklone.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 11:50   #431
Molim da mi netko iz osobnog iskustva kaže što od prirodnih preparata pomaže kod kemoterapije?

Npr, da li je istina da špek pomaže kod mučnina? Ne sjeda li masna hrana teško na jetru? I što uzimati za obnovu jetre, npr artičoka ili tako nešto?
Čula sam za sok od cikle da se poboljša krvna slika.

Ne znam, pa molim savjete. Hvala
Tatjanaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 12:16   #432
mah nema pravila nekakvih.. ja sam osobno nekako prirodno sve to podnio dobro...
nekome je pomagao sok od cikle jako a nekome kao meni kupinovo vino [ slatko .. i opizdi u glavu jako pa ti gust ]
sve sta podize krv na neki nacin [ sok cikle, kupinovo vine, sok od ribizla i opcenito tamnih plodova ] je normalno preporucljivo piti
ali kako rekao svako drugacije podnosi te terapije.. ja sam bio prije 15 god, klinac od 17 pa drugaijce tijelo tad se bori nego sta bi sada... vjerojatno i preparate ima nekakve danas koji su oke.. meni je pomoglo duboko disanje i ono jednostavno zelja da NE povracam.. al kazem, ovisi lijek , ovisi osoba, ovisi vrsta terapije...
cyberhrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 23:04   #433
Imam u najbližoj rodbini mladu (srednje tridesete) žensku osobu oboljelu od osteosarkoma desnog koljena. Dijagnoza joj je postavljena prije nešto više od pola godine. Plan liječenja je bio 4 ciklusa kemo, operacija, 9 ciklusa kemo. Prije operacije, a nakon kemo se pokazalo da je tumor uznapredovao, unutar tri tjedns poslije kemo se pokazalo da nema metastaze i uspješno je operirana, uklonjeno joj je skoro tri četvrtine noge od kuka do 10 cm ispod koljena, te joj je ugrđena titanska proteza sa zglobom, ali je izgubila i tri natkoljenična mišića, tumor ih je pretjerano zahvatio i nije ih bilo moguće spasiti.

Nakon operacije joj je na izvađenom tkivu napravljena biopsija koja je pokazala da reagira samo na najjaču varijantu EURO BOSS sheme koja uključuje i methotrexate (mtxt) koji je primala i ranije i jako loše reagirala na njega, ali ovaj put je još gore. Problem sa mtxtom je što se mora u potpunosti ukloniti iz tijela , a to može trajati i po 2 tjedna, što je za nju neizreviva patnja s obzirom na operiranu nogu kojom se niti u najluđim snovima ne smije, a niti ne može, služiti. Kateter ne smije imati jer bi ju bilo kakva bakterija mogla koštati infekcije i života zbog proteze, taj rizik postoji do 6 mjeseci nakon operacije (bila je prije 2 mjeseca).

Ovaj put je otišlo predaleko, na transfuziji je zbog loše krvne slike, otečena je zbog čega ju do neizdrživosti boli operirana noga, mučnine, a sad po najnovijem joj i krvare desni i puca joj i prhuta se koža na nogama.


Jako smo uplašeni, ne znamo što znače sve te nuspojave, da li joj je život ugrožen? Da li može još gore?

Bespomoćni smo
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 17:38   #434
Bok Floverka!

Kao prvo, meni kao laiku se čini dok čitam da je zbilja temeljito odrađeno liječenje do sada.
Isto tako je dobro i što je na transfuziji.
Ali s obzirom na ostale nuspojave i općenito stanje, jeste li kontaktirali njezinog onkologa? Pogotovo što se tiče boli, treba učiniti sve da ju ne boli. Kada boli, sve je puno puno teže i depresivnije. Isto tako bi se i mučnina trebala moći riješiti, isprobavati razne vrste antiemetika. Isto sve pitajte u bolnici, inzistirajte.

U vezi kože na nogama sam našla ovo:
http://chemocare.com/chemotherapy/si...-syndrome.aspx

Krvarenje desni bi moglo biti isto vezano uz kemoterapiju, najbolje je isto pitati onkologa.

Znam da nisam bila puno od pomoći, ali želim vam sve nabolje, napokon mir i zdravlje nakon svega.
stumbleine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 16:57   #435
Smile

Neko je pitao za vene koje su pocrnele od hemoterapije. Moje su bile crne + kao da su se uvukle unutra pa se videlo udubljenje po rukama gde su bile te ostecene vene. I bolne su bile, nisam mogla maltene pokretati ruke jer me zatezale. Jedan doktor mi je rekao da koristim Fibrolan ( to je neki govedji serum ) i od toga mi je bilo puuuno bolje, nista me ne boli, crnilo je nestalo a udubljenje se vidi samo kad prstima prevucem preko vena.

Za one koji su pitali kako oporaviti jetru: caj od korena maslacka, nema boljeg. Ja sam ga dugo pila i na ultrazvuku mi doktor rekao " davno nisam video tako lepu jetru "
duusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2015., 12:50   #436
Quote:
stumbleine kaže: Pogledaj post
Bok Floverka!

Kao prvo, meni kao laiku se čini dok čitam da je zbilja temeljito odrađeno liječenje do sada.
Isto tako je dobro i što je na transfuziji.
Ali s obzirom na ostale nuspojave i općenito stanje, jeste li kontaktirali njezinog onkologa? Pogotovo što se tiče boli, treba učiniti sve da ju ne boli. Kada boli, sve je puno puno teže i depresivnije. Isto tako bi se i mučnina trebala moći riješiti, isprobavati razne vrste antiemetika. Isto sve pitajte u bolnici, inzistirajte.

U vezi kože na nogama sam našla ovo:
http://chemocare.com/chemotherapy/si...-syndrome.aspx

Krvarenje desni bi moglo biti isto vezano uz kemoterapiju, najbolje je isto pitati onkologa.

Znam da nisam bila puno od pomoći, ali želim vam sve nabolje, napokon mir i zdravlje nakon svega.
Hvala ti na odgovoru i dobrim željama! Ona je gotovo konstantno u bolnici pod nadzorom jer je jako mršava i slaba, ništa joj ne pomaže za mučninu i može jesti skoro samo lješnjake.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 16:52   #437
Još uvijek nismo doznali službeni odgovor, zbog kojeg nema Torecana u obliku supozitorija.

Bio je poprilično praktičan za suzbijanje mučnine i povraćanja u kućnim uvjetima.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 17:03   #438
Ovako imam jedan problem, majka mi je odradila tri ciklusa kemoterapije, ono što me dodatno zabrinjava jest temperatura, za vrijeme treće kemoterapije i poslje kemoterapije konstantno ima visoku temperaturu i to do 38.2. Molim svakoga tko zna da mi objasni što mi je činiti i kako se ponašati, jel sam stvarno zabrinuta. Skidam joj temperaturu Lupocetom i to djelom pomaže, ali svaki dan isto, već dva tjedna. HELP
Lucky2311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 15:30   #439
Quote:
Lucky2311 kaže: Pogledaj post
Ovako imam jedan problem, majka mi je odradila tri ciklusa kemoterapije, ono što me dodatno zabrinjava jest temperatura, za vrijeme treće kemoterapije i poslje kemoterapije konstantno ima visoku temperaturu i to do 38.2. Molim svakoga tko zna da mi objasni što mi je činiti i kako se ponašati, jel sam stvarno zabrinuta. Skidam joj temperaturu Lupocetom i to djelom pomaže, ali svaki dan isto, već dva tjedna. HELP
Danas je 38.5... Stvarno molim savjet!!!!!!
Lucky2311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 15:41   #440
Odi na Hitni bolnički prijem.
Za dana, ne čekati noć.

Potrebno je isključiti infekciju, ili ju potvrditi te uvesti primjerenu terapiju.

Povišena temperatura nakon kemoterapije može biti iz više razloga koji nisu infektivne prirode, no, svakako treba prvo misliti na gore navedeno, jer to je stanje koje je nužno liječiti.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:06.